Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Стельмах Володимир Семенович. Роль Національного банку України в забезпеченні стабільності національної грошової одиниці: Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Українська академія банківської справи. - Суми, 2002. - 207 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 184-198.



Анотація до роботи:

Стельмах В.С. Роль Національного банку України в забезпеченні стабільності національної грошової одиниці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Українська академія банківської справи, Суми, 2002.

Дисертаційне дослідження присвячено обґрунтуванню форм і методів регулювання та управління грошовим ринком, а також реалізації грошово-кредитної політики з метою забезпечення стабільності національної грошової одиниці України – гривні.

На основі узагальнення зарубіжного та вітчизняного досвіду автором вперше в науковій літературі з позицій прагматичного монетаризму обґрунтовано концепцію забезпечення стабільності грошової одиниці в умовах трансформації економіки. Суттєво вдосконалено методологію використання методів та інструментів реалізації грошово-кредитної політики, методику прогнозування обсягів, динаміки і структури грошових агрегатів, а також методологічні та методичні засади моделювання та прогнозування динаміки валютного курсу української гривні до валют провідних країн світу з урахуванням динаміки макроекономічних показників і стану платіжного балансу.

Дістали подальшого розвитку методологічні засади розробки платіжного балансу, вдосконалено систему резервних вимог та обґрунтовано нову модель кореспондентських відносин між центральними банками, реалізація якої сприятиме забезпеченню стабільності функціонування національних банківських
систем.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в обґрунтуванні ролі, форм, методів та інструментів забезпечення Національним банком України стабільності національної грошової одиниці – гривні. Основні висновки дисертаційного дослідження полягають у наступному:

  1. Аналізуючи стан грошово-кредитної системи України, рівень розвитку та управління грошовим ринком на основі загальноприйнятих принципів і підходів монетаристської концепції, можна стверджувати, що на сьогоднішній день в Україні реалізується концепція прагматичного монетаризму, властивого економікам перехідного типу, які розпочали формування і становлення власних фінансово-кредитних і банківських систем.

  2. Практичне використання Національним банком України сукупності методів та інструментів грошово-кредитної політики дозволяє забезпечити ефективне управління грошовим ринком, обсягами, структурою та динамікою грошових агрегатів, які узгоджуються з основними макроекономічними показниками і відповідають потребам соціально-економічного розвитку країни.

  3. Забезпечення стабільності банківської системи України вимагає упорядкування не тільки законодавчої, а й нормативної бази з метою вдосконалення системи банківського нагляду, управління капіталом комерційних банків, підвищення рівня ліквідності та надійності банківської системи, зниження рівня ризикованості банківських операцій та посилення довіри населення до національної грошово-кредитної системи та національних грошей.

  4. Вдосконалення методики прогнозування обсягів, динаміки і структури грошових агрегатів повинно базуватися на врахуванні та управлінні чинниками, що формують динаміку інфляційних процесів, рівень доларизації та монетизації економіки. Зниження рівня доларизації та підвищення рівня монетизації дають підстави стверджувати про довіру до національної грошової одиниці.

  5. Проведене дослідження переконливо довело необхідність участі Національного банку України в управлінні державним боргом з метою забезпечення стабільності національної грошової одиниці.

  6. Обрана стратегія валютного регулювання та активна участь у реалізації валютно-курсової політики з боку Національного банку України дозволили забезпечити на відносно тривалому проміжку часу стабільність курсу гривні відносно валют провідних країн світу, а також вдосконалити методологічні та методичні засади прогнозування валютних курсів на основі економетричних моделей.

  7. Вдосконалення системи резервних вимог Національного банку України повинно базуватися на застосуванні диференційованих нормативів для різних видів депозитів та активному регулюванні попиту і пропозиції грошей.

  8. Підтримання Національним банком України протягом останнього часу низьких рівнів інфляції свідчить про ефективність розробленої та реалізованої банком стратегії грошово-кредитного регулювання, а також вимагає подальшого вдосконалення застосовуваних методів та інструментів монетарного управління з метою чіткого дотримання проміжних і кінцевих цільових орієнтирів.

  9. Розроблені за участю автора нормативні та інструктивні матеріали щодо управління грошовим ринком і реалізації грошово-кредитної політики будуть впроваджені в практичній діяльності Національного банку України протягом 2002-2003 рр. з метою подальшого забезпечення стабільності національної грошової одиниці.

Публікації автора:

  1. Стельмах В.С., Єпіфанов А.О., Гребеник Н.І., Міщенко В.І. Грошово-кредитна політика в Україні. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2000. – 305 с., 16,0 д.а., особисто – 4,0 д.а.

  2. Стельмах В., Петрик О. Модель монетарного устрою “currency board”:
    “за” чи “проти”? // Вісник Національного банку України. – 2000. – № 3. – С. 2-8, 1,0 д.а., особисто – 0,5 д.а.

  3. Стельмах В. Як і банківська, податкова система – дієвий чинник розвитку економіки та соціальної сфери // Вісник податкової служби України. – 2000. – № 5. – С. 5-6, 0,3 д.а.

  4. Стельмах В. Доля гривні й банківської системи України // Вісник Національного банку України. – 2000. – № 8. – С. 2-9, 1,2 д.а.

  5. Стельмах В.С. Стратегічна ціль – стабільність гривні // Вісник Національного банку України. – 2000. – № 12. – С. 2-6, 0,8 д.а.

  6. Стельмах В.С. Національний банк України – перші десять років діяльності // Вісник Національного банку України. – 2001. – № 4. – С. 2-4, 0,5 д.а.

  7. Стельмах В., Петрик О. Обмінний курс, інфляція та конкурентоспроможність економіки // Вісник Національного банку України. – 2001. – № 9. – С. 3-6, 0,6 д.а., особисто – 0,3 д.а.

  8. Стельмах В.С. Монетарна політика як один із ключових факторів економічного зростання // Вісник Національного банку України. – 2002. – № 1. – С. 2-9, 1,3 д.а.

  9. Стельмах В.С. Проблеми та перспективи надання банківських послуг на основі нових інформаційних технологій // Банківська система України: теорія і практика становлення: Збірн. наук. праць за матеріалами науково-практичної конференції “Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України”, Т. 1. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД: Ініціатива, 1999. – С. 31-38, 0,4 д.а.