Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Конопля Катерина Валеріївна. Роль ознак структури рослини в насіннєвій продуктивності конопель та їх селекційне значення : Дис... канд. наук: 06.01.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Конопля К. В. Роль ознак структури рослини в насіннєвій продуктивності конопель і їх селекційне значення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин. ННЦ «Інститут землеробства УААН» – Київ, 2007.

Протягом 2003-2006 рр. проведено дослідження з виявлення ролі ознак структури рослини в формуванні насіннєвої продуктивності конопель.

Установлено, що у конопель маса насіння з рослини залежить від сорту, екотипу, статевого типу, розміру і форми суцвіття, довжини і щільності бокових гілок суцвіття першого та другого порядку, кількості насінин з рослини, маси 1000 насінин, співвідношення чоловічих, жіночих та інтерсексуальних квіток у суцвітті, щільності плодів на плодоносних пагонах.

Показано особливості зміни ознак структури суцвіття конопель при різній густоті стеблостою, що визначає різний рівень насіннєвої продуктивності як реакція рослин на умови вирощування.

Досліджена структура посіву конопель за такими основними параметрами рослин, як загальна і технічна висота стебла та довжина суцвіття.

Поліпшена чоловічостерильна лінія конопель Однодомні 9ЧС за співвідношенням статевих типів і підвищенням насіннєвої продуктивності.

На основі одержаних результатів досліджень визначено параметри рослин конопель для моделювання нового сорту, високоврожайним за насінням.

На підставі вивчення важливих селекційних ознак рослин конопель, їх структури, узагальнення інформації наукових джерел встановлено, що вони як факторіальні ознаки мають прямий і опосередкований зв'язок з результативною ознакою насіннєвої продуктивності і відіграють важливу роль у її прояві. Показано, що селекційне використання досліджуваних ознак може сприяти вирішенню важливої наукової задачі – підвищення насіннєвої продуктивності конопель.

1. Виявлено факторіальні ознаки, які прямо чи опосередковано в різній мірі впливають на результативну ознаку «насіннєва продуктивність»: «статевий тип», «форма суцвіття», «кількість насінин з рослини» (r=0,96), «маса 1000 насінин» (r=0,16), «довжина суцвіття в см» (r=0,67), «ширина суцвіття» (r=0,65), «кількість, довжина та щільність бокових гілок суцвіття першого порядку» (r=0,63; 0,61; 0,51), «кількість бокових гілок суцвіття другого порядку» (r=0,67).

2. Встановлено, що насіннєва продуктивність рослин конопель залежить від статевого типу через механізм співвідношення чоловічих і жіночих квіток у суцвітті. Виходячи з цього, насіннєва продуктивність зменшується у такій послідовності статевих типів: матірка дводомних конопель (12,4 г), однодомна фемінізована матірка (10,26 г), справжні однодомні фемінізовані рослини (7,71 г) і однодомна фемінізована плоскінь (3,73 г).

3. Виявлено дві основні форми суцвіття конопель – ромбоподібна і прямокутноподібна – та доведено, що перша є більш високопродуктивною на 42,9% за насінням. При одноразовому доборі рослин з основними формами суцвіття в потомстві досліджувані ознаки посилюються.

4. Показано, що сорти дводомних конопель середньоросійського типу порівняно із сортами однодомних конопель середньоросійського типу мають більшу масу насіння з рослини завдяки вищому ступеню щільності гілок суцвіття першого й другого порядку, більшої кількості бокових гілок другого порядку, більшої маси 1000 насінин і кількості насінин з рослини та густішому розташуванню плодів у суцвітті.

5. Сорти однодомних конопель середньоросійського типу забезпечують більшу масу насіння з рослини порівняно із сортами однодомних конопель південного походження внаслідок вищих показників довжини суцвіття, кількості та щільності бокових гілок першого й другого порядку, маси 1000 насінин і кількості насінин з рослини.

6. Доведено, що збільшення розміру стебла і суцвіття конопель позитивно впливає на продуктивність рослин як за насінням, так і за масою волокна, але при цьому знижується вміст волокна в стеблі. Однак це зниження проявляється на недостовірному рівні, а тому не є перешкодою для одержання сортів одночасно з високою насіннєвою продуктивністю, високою масою волокна з рослини і високим вмістом волокна в стеблі.

7. При дворазовому доборі рослин конопель з популяції сорту за ознакою «маса 1000 насінин» установлена тенденція до підвищення крупності насіння, що може слугувати одним із методів підвищення насіннєвої продуктивності.

8. Встановлено, що зі збільшенням крупності насіння конопель підвищується маса насіння, але знижується кількість насінин з рослини. Селекцію на крупність насіння як фактора підвищення насіннєвої продуктивності слід проводити методом добору кращих рослин за ознакою «маса 1000 насінин» у поєднанні з другою ознакою «кількість насінин з рослини».

9. Гібридизація за схемою дводомні коноплі х однодомні, яка дає суттєве збільшення показників насіннєвої продуктивності гібрида, підтвердила що визначальними факторами цієї переваги є збільшення кількості насінин з рослини, кількості бокових гілок суцвіття другого порядку та формування оптимально компактного суцвіття, сприятливого для розвитку і стиглості насіння.

10. Обґрунтовано доцільність в створенні моделі сортів однодомних конопель використовувати середньоросійський тип, рослини якого включають однодомну фемінізовану матірку з ромбоподібним суцвіттям, з високими показниками кількості насінин з рослини, маси 1000 насінин, кількості й довжини бокових гілок першого й другого порядку за умов оптимальної щільності їх.

11. Установлено сильну залежність продуктивності конопель за врожайністю насіння від площі живлення рослин при механізованому збиранні посіву. З урахуванням цього фактора обґрунтованою оптимальною густотою стеблостою для сортів ЮСО-31 і Глухівські 58 є 45 х 15 см (при нормі висіву 0,15 млн схожих насінин на гектар), яка забезпечує стопроцентний зріз суцвіть і достатньо високу продуктивність рослин за насінням.

Публікації автора:

1. Мигаль М. Д., Вакуленко(Конопля) К. В. Про деякі біологічні фактори насіннєвої продуктивності конопель // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Сума, 2004. – № 6 (9). – С. 29-33.

2. Мигаль М. Д., Ступак Т. І., Вакуленко К. В. Відмінності зразків конопель за ознаками забарвлення насіння // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2004. – № 12 (10). – С. 46-51.

3. Мигаль М. Д., Вакуленко К. В. Відмінності статевих типів однодомних конопель за насіннєвою продуктивністю // Вісник аграрної науки. – К., 2005. – №.8 – С. 28-30.

4. Мигаль М. Д., Вакуленко К. В., Ступак Т. І. Мінливість форми і структури суцвіття конопель // Нове в селекції, генетиці, технології вирощування, збирання переробки та стандартизації луб’яних культур: Матеріали наук.-тех. конф. мол. вчених, (18 листопада 2003 р.), Інститут луб’яних культур УААН. - Глухів, 2004. – С. 23-34.

5. Вакуленко К. В. Особливості розвитку й будови насіння конопель та їх зв'язок із селекцією // Нове в селекції, генетиці, технології вирощування, збирання переробки та стандартизації луб’яних культур: Матеріали наук.-тех. конф. мол. вчених, (18 листопада 2003 р.), Інститут луб’яних культур УААН. - Глухів, 2004. – С. 44-54.

6. Вакуленко К. В. Кореляційні зв’язки елементів структури продуктивності конопель з морфологічними ознаками рослин // Новітні технології вирощування сільськогосподарських культур – у виробництво: Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених (23-25 листопада 2004 р.), Чабани. – К.: ЕКМО, 2004. – С. 100-101.

7. Вакуленко К. В. Маса 1000 насінин конопель як фактор насіннєвої продуктивності // Матеріали конференції, присвячені пам’яті академіка М. М. Гришка – видатного селекціонера, генетика, ботаніка та громадського діяча (12-13 квітня 2005 р.), Глухівський держ. пед. ун-т – Глухів, 2005. – С. 147-148.

8. Вакуленко К. В. Кореляційний зв'язок біологічних і господарсько-цінних ознак конопель // Проблеми і перспективи в селекції, генетиці, технології вирощування, збирання, переробці та стандартизації луб’яних культур: Матеріали науково-технічної конференції молодих вчених, Інститут луб’яних культур УААН. – Глухів, 2006. – С. 44-48.

9. Мигаль М. Д., Вакуленко К. В. Зміна структурних елементів насіннєвої продуктивності гібридів конопель першого покоління // Нові наукові дослідження у льонарстві та коноплярстві України: Матеріали науково-технічної конференції молодих вчених, (23 листопада 2005 р.), Інститут луб’яних культур УААН. – Суми, 2006. – 125 с.