Шагінян Валерія Робертівна. Роль перинатального шляху передачі в розповсюдженні гепатитів В і С в Україні та удосконалення системи епідеміологічного нагляду : Дис... д-ра наук: 14.02.02 - 2007.
Анотація до роботи:
Шагінян В.Р. Роль перинатального шляху передачі в розповсюдженні гепатитів В і С в Україні та удосконалення системи епідеміологічного нагляду. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.02.02 – епідеміологія. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2007.
Дисертація присвячена вивченню епідеміологічних особливостей розповсюдження перинатальних гепатитів В (ГВ) і С (ГС) в Україні та розробці стратегії їх профілактики.
Встановлено зміну кількісних та якісних параметрів епідемічного процесу (ЕП) ГВ та ГС у сучасних умовах (провідна роль прихованого компоненту, інтенсивне залучення до ЕП осіб репродуктивного віку), що сприятиме підвищенню епідеміологічної значимості перинатальної передачі збудників.
Удосконалено специфічну серологічну діагностику інфекцій, викликаних вірусами ГВ (ВГВ) і ГС (ВГС). Рекомендовані тактика та алгоритми обстеження вагітних для визначення ризику перинатальної передачі ВГВ, а також схеми імунізації проти ГВ новонароджених.
Вперше в Україні встановлені показники інфікованості ВГВ та ВГС ВІЛ-інфікованих вагітних та їх дітей. Визначена частота формування перинатального ГВ (6,6 %) та ГС (2,4 %) у дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих жінок.
Показана недостатня ефективність вакцинації проти ГВ новонароджених для попередження випадків перинатального ГВ. В той же час імунізація новонароджених, яка була проведена в Україні у 2000-2002 рр., сприяла зниженню показників захворюваності на ГВ дітей 3-6 р.
Розроблені стратегія профілактики та концепція епідеміологічного нагляду за перинатальними вірусними гепатитами.
У дисертаційній роботі на підставі результатів епідеміологічного аналізу захворюваності та серологічних досліджень вирішена проблема, що полягає у визначенні епідеміологічної значущості перинатального шляху передачі у розповсюдженні збудників ГВ і ГС, удосконаленні системи епідеміологічного нагляду та розробці стратегії профілактики перинатальних вірусних гепатитів.
Епідемічний процес ГВ в Україні характеризується широкою розповсюдженістю інфекції, провідною роллю прихованого компоненту: на тлі зниження показників захворюваності на ГВ з 16,7 0/0000 у 2000 р. до 9,5 0/0000 у 2005 р. показники частоти виявлення HBsAg у донорів крові (1,3 %) та вагітних (1,4 %) не змінюються; співвідношення маніфестних форм захворювання до безсимптомних складає 1:120 у дорослих та 1:1000 у дітей.
Встановлені закономірності розвитку епідемічного процесу ГВ та ГС в Україні в сучасних умовах які полягають у зміні домінуючих шляхів передачі збудників (зростанні значимості природних шляхів передачі, передусім, статевого та зниження ролі медичних парентеральних втручань у розповсюдженні інфекції), активному залученні до епідемічного процесу осіб репродуктивного віку, що сприятиме активізації перинатальної передачі ВГВ та ВГС.
Встановлена висока частота виявлення маркерів ГВ та ГС серед ВІЛ-інфікованих вагітних (відповідно 35,3 % та 45,8 %). Особливістю ВГВ-інфекції у ВІЛ-інфікованих вагітних є значна кількість випадків прихованого ГВ, про що свідчить наявність анти-НВс у 32,7 % обстежених за відсутності інших серологічних маркерів інфікування.
Частота формування перинатальних ГВ та ГС у дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, які є групою високого ризику перинатального інфікування, склала для ГВ – 6,6 %, ГС – 2,4 %. Єдиним маркером інфікування у 67,3 % дітей з ВГВ-інфекцією були анти-НВс, що є характерною ознакою прихованого ГВ.
Доведено недостатню інформативність існуючої системи обстеження вагітних для виявлення серед них осіб з групи ризику щодо інфікування новонароджених ВГВ та/або ВГС перинатальним шляхом. Це обумовлено неповним охопленням вагітних обстеженнями, тестуванням тільки на наявність HBsAg, відсутністю загальної практики проведення підтверджувальних досліджень.
Вдосконалена стратегія специфічних лабораторних досліджень на ВГВ- та ВГС- інфекції: встановлена необхідність впровадження підтверджувальних тестів при обстеженні донорів та вагітних та визначення двох маркерів (HBsAg та анти-НВс) при проведенні досліджень на ВГВ-інфекцію. Запропонована тактика специфічних досліджень при діагностиці захворювань, попередженні розповсюдження та вивченні поширеності інфекцій, викликаних ВГВ і ВГС. Розроблені алгоритми обстеження вагітних та дітей з групи ризику щодо перинатального інфікування.
Незважаючи на зростання відсотка щеплених проти ГВ серед новонароджених в Україні з 72,7 % у 2003 р. до 97,2 % у2005 р, показник захворюваності дітей віком 0-2 роки не знизився і складав 2,7 та 2,8 0/0000 відповідно. Випадки ГВ серед дітей раннього віку обумовлені організаційно-методичними недоліками існуючої системи імунізації новонароджених проти ГВ.
Доведено необхідність диспансерного спостереження та лабораторного обстеження на маркери ГВ та/або ГС дітей, народжених від матерів, інфікованих ВГВ та/або ВГС, в тому числі ВІЛ-інфікованих.
Розроблено стратегію профілактики перинатальних вірусних гепатитів в Україні, складовими якої є: двократне обстеження вагітних на маркери ГВ та ГС; проведення заходів, спрямованих на попередження внутрішньоутробної передачі збудників; профілактика заражень у пологах; диспансеризація дітей, народжених від інфікованих матерів.
З метою підвищення ефективності профілактики перинатального ГВ в Україні необхідно впровадити тестування вагітних на наявність HBsAg та анти-НВс; імунізацію дітей, народжених від інфікованих матерів, проводити за схемою 0-1-2 та 12 міс., починаючи з перших годин життя; забезпечити проведення диспансерного спостереження за дітьми вказаної групи та їх обстеження.
На підставі епідеміологічної оцінки поширеності ГВ рекомендована стратегія вакцинопрофілактики цієї інфекції в Україні. У пологовому будинку необхідно щепити тільки дітей, народжених від інфікованих матерів. Діти, у матерів яких не виявлені маркери інфікування (HBsAg та/або анти-НВс), повинні бути імунізовані до вступу в організовані дитячі колективи. Для підвищення епідеміологічної ефективності вакцинопрофілактики ГВ та зниження ризику перинатальної передачі збудника необхідно впровадити імунізацію дітей у віці 10-11 років.
Науково обґрунтована концепція епідеміологічного нагляду за перинатальними вірусними гепатитами, яка включає епідеміологічну оцінку ситуації у відношенні ГВ та ГС (аналіз захворюваності та розповсюдженості); контроль заходів, що проводяться для попередження перинатального інфікування (обстеження вагітних на маркери ГВ та ГС, своєчасність та повноту охоплення щепленнями новонароджених, в першу чергу з груп ризику, обсяг диспансерного спостереження за дітьми, народженими від інфікованих матерів) та корекцію системи профілактики перинатальних вірусних гепатитів.
Публікації автора:
Шагінян В.Р. Сучасні ставлення до діагностики вірусних гепатитів // Матеріали наради семінару з актуальних питань епідеміол., лаб.д-ки та проф. вір.інф.- Київ. – 1997. – С.20.
Шагинян В.Р. Проблема перинатального инфицирования при вирусных гепатитах // Микробиол. ж. – 1999. – N 3 (61). – С. 71-79.
Шагинян В.Р. Выявление маркеров гепатитов В и С у детей, рожденных ВИЧ-инфицированными матерями // Лаб. диагностика – 2003. – N 4. – С. 27-31.
Шагинян В.Р. Молекулярно-биологические методы в диагностике перинатальных вирусных гепатитов В и С // Специфическая диагностика инфекционных болезней. – К., 2004. – С.53-54.
Шагінян В.Р. Перинатальна передача вірусів гепатитів В і С та основні напрямки її профілактики // Перинатологія і педіатрія. – 2004. – N 1. – С.63-67.
Гураль А.Л., Шагинян В.Р. Вакцинопрофилактика гепатита В в Украине: проблемы и перспективы // Укр.мед. часопис. – 2006. – N 3. – С. 14-22.
Оргель М.Я., Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Мариевский В.Ф. Опыт испытаний конкурентного определения НВsАg // Клин.лаб.диагностика – 1992 – N 11-12. – С.19-21.
(Особистий внесок – участь у плануванні та проведенні досліджень, підготовка до друку).
Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Мариевский В.Ф., Манько В.Г Сероэпидемиологическое обследование медицинских работников на маркеры гепатита В // Микробиол. журнал. – 1994. –N 5 (56). – С.12-13. (Особистий внесок - узагальнення і статистична обробка результатів сероепідеміологічних обстежень).
Оргель М.Я., Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р., Мельник А.В. и др. Определение НВsАg методом конкурентного иммуноферментного анализа //Клин. лаб. диагностика –1994. – N 6. – С. 40-41. (Особистий внесок – пошук наукових джерел-аналогів, участь у проведенні досліджень, підготовка до друку).
Гураль А.Л.,. Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р., Матошко Г.В. Гепатит как проблема внутрибольничных инфекций //Медицина Украины. - 1996. - N1. – С .18-20.
(Особистий внесок – епідеміологічний аналіз захворюваності на гепатит В в Україні, підготовка до опублікування).
Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Шагінян В.Р. Антитіла до вірусу гепатиту С у різних груп населення // Інфекційні хворобі – 1996. – N 2. – С. 55-57. (Особистий внесок - узагальнення і статистична обробка результатів серологічних досліджень).
Чумак А.А., Базіка Д.А., Степанчук В.А., Шагінян В.Р. та ін. Порівняльна характеристика діагностичних наборів для виявлення носійства вірусного гепатиту С // Доповіді Нац. академії наук України. – 1996 – N 11. – С. 163-168. (Особистий внесок – участь у плануванні та проведенні серологічних досліджень).
Шагинян В.Р., Маричев И.Л., Гураль А.Л. Специфическая диагностика вирусных гепатитов // Журн.практ. врача. – 1996. – N 2. – С.11-14. (Особистий внесок – узагальнення даних світової літератури щодо діагностичних досліджень на вірусні гепатити, визначення найбільш актуальних маркерів гепатитів В та С).
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагінян В.Р., Матошко Г.В. Актуальні питання епідеміології та профілактики гепатиту В в Україні // Інфекційні хвороби. – 1996. – N 3. – C. 12-17. (Особистий внесок – участь у проведенні досліджень, узагальнення результатів серологічних досліджень на маркери гепатиту В).
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р., Мартыненко А.Н. Специфическая иммунодиагностика в системе эпидемиологического надзора за гепатитом В // Лаб. диагностика. – 1998. – N 1. – C. 35-38. (Особистий внесок – проаналізовано дані світової літератури, показані напрямки підвищення специфічності серологічних досліджень на гепатит В).
Гураль А.Л. Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Кислих О.М. Шагінян В.Р., Максименок О.В., Мартиненко А.Н. Підвищення ефективності лабораторного контролю крові донорів на маркери гепатитів В, С та ВІЛ-інфекції // Лаб. діагностика. – 1999. – N 3. – С. 26-34. (Особистий внесок – визначення найбільш актуальних маркерів гепатиту В при обстеженні донорів крові).
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р., Сергеева Т.А., Клякина Л.Д. Вопросы эпидемиологии и профилактики гепатита В в Украине // Сучасні інфекції. – 2000. – N 2. – С. 117-123. (Особистий внесок – вивчення динаміки зміни шляхів інфікування хворих на гепатит В у м. Києві, обробка результатів серологічних досліджень).
Шагинян В.Р., Гураль А.Л., Маричев И.Л.. Задачи и возможности лабораторного тестирования при вирусных гепатитах // Лаб. диагностика. – 2000. – N 2. – С. 36-39. (Особистий внесок – розробка стратегії лабораторного тестування при різних формах інфекції, викликаної ВГВ).
Мариевский В.Ф., Гураль А.Л., Шагінян В.Р. Сероэпидемиологическое изучение гепатита С как внутрибольничной инфекции // Проблеми медичної науки та освіти. – 2000. – N 2. – С. 23-27. (Особистий внесок – узагальнення і статистична обробка результатів серологічних обстежень пацієнтів гінекологічних відділень та донорів крові).
Гураль А.Л. Мариевский В.Ф., Громашевская Л.Л., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Рубан О.Н. Эпидемиологические особенности распространения гепатита С среди различных групп населения // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. –N 2. – С. 74-77. (Особистий внесок – узагальнення даних сероепідеміологічних обстежень донорів крові, вагітних та жінок з гінекологічною патологією).
Шагинян В.Р., Рогоцкая Л.Т., Маричев И.Л., Котляревская А.В., Ногарев А.В. Вирусные гепатиты – новые аспекты старой проблемы //Сб."Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы"- К. - 2001.- С.61-65.
(Особистий внесок – аналіз територіального розповсюдження гепатитів В та С в Україні та шляхів передачі збудників).
Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Севальнєв А.І., Кракович А.В., Клякіна Л.Д. Епідеміологічна характеристика гепатиту В в Україні і шляхи підвищення ефективності його профілактики // Інфекційні хвороби – 2003. – N 2. – С. 35-43. (Особистий внесок – узагальнення та статистична обробка результатів серологічних досліджень, обґрунтування стратегії специфічної профілактики гепатиту В).
Криштоф А.Н., Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Емельянова Л.Г. и др. Вирусные гепатиты В и С в практике работы кардио-хирургических стационаров // Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України, Київ, 2003. – С.197-200.
(Особистий внесок – аналіз результатів серологічних досліджень, оформлення та підготовка роботи до друку).
Гураль А.Л., Криштоф А.Н., Шагинян В.Р., Мариевский В.Ф. и др. Оптимизация методов обеспечениявирусной безопасности в службе крови // Лаб. диагностика. – 2004. – N 3. – С.3-9. (Особистий внесок – визначення актуальних маркерів інфікування при обстеженні донорів крові, аналіз специфічності досліджень на HBsAg та анти-HCV, підготовка до публікації).
Кислих О.М., Максименок О.В., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р. Помилки імуноферментної діагностики // Лаб. діагностика. – 2005. – N 4. – С. 43-49. (Особистий внесок – аналіз даних світової літератури, визначення основних помилок при проведенні досліджень на маркери гепатиту В).
Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Сергеева Т.А., Манько В.Г., Круглов Ю.В., Приходько Е.Ф., Котлик Л.С., Лисецкая В.И. Выявление маркеров инфицирования вирусами гепатитов В и С у беременных и их эпидемиологическое значение // Лаб. диагностика. – 2006. – N 1. – С. 13-21. (Особистий внесок – статистична обробка, узагальнення та аналіз результатів серологічних досліджень).
Сохін О.О., Гусак А.І., Вінокурова Н.М., Шагінян В.Р., Манько В.Г., Мороз Є.Д., Курпіта О.О.Частота інфікування маркерами гепатиту В донорів-військовослужбовців збройних сил України // Проблеми військової охорони здоров’я. – Київ, 2006. – С. 316-317. (Особистий внесок – статистична обробка та узагальнення результатів серологічних досліджень, розробка рекомендації щодо проведення обстежень на маркери гепатиту В).
Мариевский В.Ф., Гураль А.Л., Матошко Г.В., Манько В.Г. Проблема гепатита С на Украине // Мат. международного симпозиума "Идеи Пастера в борьбе с инфекциями», С.-Петербург, 6-10 июня 1995г. – С.88.
Шагинян В.Р., Мариевский В.Ф., Гураль А.Л., Маричев И.Л Диагностические исследования при гепатите В в свете современных представлений о патогенезе заболевания // Мат. наук-практ. конф."Новые направления в гепатологии", Россия, С-Петербург, 1996 – С.105.
Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Мариевский В.Ф., Рогоцкая Л.Т., Лакша О.Т., Мартыненко А.Н. К вопросу о перинатальной передаче вируса гепатита В // Гепатиты В, С, D,G - проблемы изучения, диагностики и профилактики: Мат. ІІ Рос. науч.-практ. конф. с междунар. участием. 14-16 октября 1997 г. – Москва. – I997. – C.140.
Шагінян В.Р., Круглов Ю.В., Сергеєва Т.А., Морозов В.Ф. Розповсюдження гепатиту В як індикатор активності передачі ВІЛ-інфекції // Мат. ХІІІ з’їзду Українського наукового товариства мікробіологів, епідеміологів та паразитологів ім. Д.К.Заболотного. – Вінниця, 1996. – С.174.
Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р. Вирусные гепатиты // Основы инфекционного контроля Практ. руковод. American International Health Alliance. – 1997. – C.IX-10 – ІХ-17.
Шагинян В.Р., Маричев И.Л. К вопросу о стратегии вакцинации против вирусных гепатитов // Инфекционные болезни: диагностика, лечение, профилактика", Мат.VI Российско-Итальянской науч. конф. С.-Петербург, 14-16 декабря 2000 г. – С.159.
Шагинян В.Р., Гураль А.Л., Клякина Л.Д., КолосЛ.А., Кракович А.В., Ногарев А.В. Развитие эпидемического процесса при вирусных гепатитах с парентеральным механизмом передачи возбудителя в Украине //Сб. "Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб", К. –2002. – С. 163-167.
Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Севальнєв А.І., Кракович А.В., Клякіна Л.Д. Епідеміологічна характеристика гепатиту В в Україні і шляхи підвищення ефективності його профілактики // "Керовані інфекції". Мат. науково-практ. конференції і пленуму інфекціоністів України. – Тернопіль: "Укрмедкнига". – 2003. – С. 64-65.
Шагінян В.Р., Гураль А.Л., Сергеєва Т.А., Манько В.Г., Рогоцька Л.Т. Попередження поширення гепатиту В в сучасних умовах // Збірник матеріалів з актуальних питань діагностики вірусних інфекцій та їх профілактики, Київ, 2003. – С. 27-29.
Шагинян В.Р., Манько В.Г., Кунинець Л-И. Дискуссионные вопросы стратегии вакцинации против гепатита В // Вирусный гепатит В - диагностика, лечение и профилактика (к 40-летию открытия HBsAg). Мат. Рос. науч.-практ. конф. – Москва, 2004. – С.41-42.
Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Манько В.Г., Кунинець Л.-І. Маркери інфікування вірусами гепатитів В і С в деяких групах підвищеного ризику інфікування // Мат. XIV з‘їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. – Полтава, 2004. – С. 82-83.
Епідеміологічний нагляд за ВІЛ-інфекцією та інфекціями, що передаються статевим шляхом, - компоненти системи епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією другого покоління в Україні / Щербінська А.М., Бочкова Л.В., Круглов Ю.В., Марциновська В.А., Горегляд Н.І., Нгуєн І.В., Шагінян В.Р., Сергеєва Т.А., Максименок О.В., Кислик О.М., Маричев І.Л., Калюжна Л.Д., Гречанська Л.В., Нестеренко Л.П., Морозов В.Ф. // К., 2005 – 56 с.
Шагінян В.Р., Гураль А.Л., Сергеєва Т.А. Вашека Л.М.Оцінка епідеміологічної ефективності вакцинації проти гепатиту В новонароджених в Україні // Мат. науково-практичної конференції "Вакцинопрофілактика керованих інфекцій та їх безпека". – Київ, 2006. – С. 49-51.
Сергеєва Т.А., Гураль А.Л., Шагінян В.Р., Кантор Н.С. Поширення гепатитів В та С серед осіб із захворюваннями, що передаються статевим шляхом // Мат. науково-практичної конференції "Інфекційні хвороби - загально-медична проблема". – Миргород, 2006. – С. 480-482.
Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р. Епідеміологія гепатиту С в Україні: сучасний стан і проблеми // Мат. науково-практичної конференції "Вчення Л.В.Громашевського в сучасних умовах боротьби з інфекційними хворобами". – Київ, 2006. – С. 50-58.