Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


335. Климовицький Федір Володимирович. Роль порушень імунітету та неспецифічної резистентності у патогенезі асептичного некрозу голівки стегнової кістки у дітей: дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Климовицький Ф.В. Роль порушень імунітету і неспецифічної резистентності в патогенезі асептичного некрозу голівки стегнової кістки у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Донецький державний медичний університет ім. М. Горького МОЗ України, Донецьк, 2005.

Дисертацію присвячено виявленню імунологічних порушень у патогенезі асептичного некрозу голівки стегнової кістки і розробці на основі вивчення імунологічних показників методик прогнозування тяжкості стану дітей у динаміку хвороби.

Найбільш інформативними показниками імунологічної реактивності і неспецифічної резистентності, що відбивають рентгенологічно і сонографічно виявлені морфологічні зміни в голівці стегнової кісти при її асептичному некрозі є: загальна кількість лейкоцитів, еозинофілів, СD8+ (Т-супресорів), СD22+ (В-лімфоцитів), фагоцитарне число, величина НСТ-тесту, концентрація в крові ЦІК і цитокінів (ІЛ-8 і ФНП-), а також показники, що характеризують функціональну активність Т- і В-лімфоцитів. Розроблені нами методи прогнозування засновані на оцінці інформативності імунологічних показників у сукупності (табличний метод) і на рішенні рівнянь, отриманих за допомогою кореляційно-регресійного аналізу.

В дисертації подано теоретичне узагальнення і одержано подальший розвиток нове розв’язання наукової задачи щодо визначення патогенезу асептичного некрозу голівки стегнової кістки у дітей на підставі вивчення змін імнунологічних показників і розробки, завдяки цьому, методик прогнозування тяжкості стану дітей в динаміці хвороби.

1. Особливості змін системи імунітету у дітей з хворобою Пертеса залежали від стадії хвороби і характеризувалися:

- на першій стадії хвороби активацією фагоцитарної системи, гуморальної ланки імунітету та зниженням супресорної функції Т-системи, які виявлялися на тлі лейкоцитозу та більш високої, ніж у контролі, концентрації IL-8;

- на другій стадії хвороби підвищенням в периферичній крові концентрації IL-8 і ФНП-a, ЦІК та високою метаболічною активністю нейтрофілів і дефіцитом CD8;

- на третій стадії хвороби лейкоцитозом, який поєднувався з більш високими, ніж у контролі, показниками IL-8, ФНП-a, ЦІК, CD4 та НСТ-тесту;

- на четвертій стадії зниженням активності гуморальної ланки імунітету на тлі підвищених, відносно контролю, концентрацій прозапальних цитокінів та ЦІК.

2. Встановлено, що наявність у дітей імунодефіциту клітинного типу є негативним фактором для клінічного перебігу хвороби Пертеса.

3. Асептичний некроз голівки стегнової кістки, як основний морфологічний субстрат хвороби Пертеса, формується з другої стадії захворювання на тлі артриту.

4. Найбільш інформативними показниками імунологічної реактивності і неспецифічної резистентності, що відображають рентгенологічно і сонографічно виявлені морфологічні зміни в голівці стегнової кістки при її асептичному некрозі є загальна кількість лейкоцитів, еозинофілів, СD8+ (Т-супресорів), СD22+ (В-лімфоцитів), ФЧ, величина НСТ-тесту, концентрація в крові ЦІК і цитокінів (ІЛ-8 і ФНП-), а також показники, які характеризують функціональну активність Т- і В-лімфоцитів.

5. Між показником величини суглобової щілини, одержаним при обчисленні відносини ширини суглобної щілини в ураженому суглобі до діаметра шийки стегна на здоровій кінцівці, і імунологічними показниками ФНП-, ІЛ-8 і ЦІК у динаміці хвороби виявлений високий ступінь кореляційного зв'язку.

6. При рішенні задач прогнозування доцільно використовувати стани, що відповідають поняттю “практично здоровий”, а також рентгенологічним змінам, котрі позначаються як “неспецифічний артрит”, “стадія імпресійного перелому” і “стадія фрагментації”.

7. Методи прогнозування можуть бути засновані на оцінці інформативності імунологічних показників у сукупності (табличний метод) і на рішенні рівнянь, отриманих за допомогою кореляційно-регресійного аналізу.

Публікації автора:

1. Климовицкий Ф.В. Особенности развития болезни Легг-Кальве-Пертеса у детей, в зоне влияния экологически неблагоприятной среды // Травма.- 2001. - Т. 2, № 1.- С. 107-107.

2. Усікова Т.Я., Астахова Є.І, Донченко Л.І., Новічкова В.Г., Циміданова Н.Б., Гончарова Л.Д., Богданова Л.В., Верещагін С.І., Климовицький Ф.В. Деякі аспекти патогенетичного лікування дітей з хворобою Легг-Кальве-Пертеса // Вісник ортопедії, травматології та протезуваня.-1999.- Т.1, № 25.- С. 83-84. (Особисто здобувачем проводилося обстеження хворих та аналіз стану обміну речовин).

3. Усикова Т.Я., Пащенко Л.И., Саматой О.Н., Климовицкий Ф.В., Верещагин С.И., Реуцкий А.В., Цуркан М.А. Некоторые аспекты минерального обмена у детей с асептическим некрозом тазобедренного сустава // Травма.- 2000.- Т.1, № 1.- С. 73-76. (Особисто здобувачем проводилося обстеження хворих та аналіз показників мінерального обміну).

4. Донченко Л.И., Климовицкий Ф.В., Степура А.В., Илюшенко Ю.К., Верещагин С.И. Роль иммунных факторов в прогнозе клинического течения болезни Легг-Кальве-Пертеса // Український медичний альманах. - 2000. - Т. 3, № 2. - С. 64-65. (Особисто здобувачем проводилося обстеження хворих та аналіз стану імунної системи).

5. Гончарова Л.Д., Донченко Л.И., Золотухин С.Е., Климовицкий Ф.В. Диагностическое значение некоторых нарушений клеточного звена иммунной системы у детей с болезнью Легг-Кальве-Пертеса // Лікарська справа. - 2000. – № 7-8. - С. 44-47. (Особисто здобувачем самостійно вивчено значення порушень Т-клітинної ланки імунітету у діагностиці хвороби Легг-Кальве-Пертеса).

6.Гайко Г.В., Гончарова Л.Д., Золотухин С.Е., Донченко Л.И., Климовицкий Ф.В., Скорик Л.В. Диагностическое значение некоторых нарушение обмена вещества у детей с болезнью Легг-Кальве-Пертеса // Травма.- 2001.-Т.2, № 1.- С. 31-36. (Особисто здобувачем проводилося обстеження хворих та аналіз стану обміну речовин).

7. Климовицкий Ф.В., Золотухин С.Е. Прогнозирование тяжести состояния детей с асептическим некрозом головки бедренной кости // Травма.- 2004.- Т.5, № 2.- С. 141-146. (Особисто здобувачем проводилося визначення стану імунологічної реактивності і написання статті).

8. Лебединский А.П., Климовицкий Ф.В., Гончарова Л.Д. Нестабильность генетического аппарата лимфоидных клеток у больных детей с болезнью Легг-Кальве-Пертеса // Травма.- 2003.- Т. 4, № 4. - С. 449-453. (Особисто здобувачем проводилося обстеження хворих та аналіз стану Т-лімфоцитів).

9. Климовицкий Ф.В., Колесникова А.Г., Лебединский А.П., Гончарова Л.Д. Изменения показателей неспецифической резистентности организма и функциональной активности Т-лимфоцитов и их роль в патогенезе асептического некроза головки бедренной кости у детей // Травма.- 2003.-Т.4, № 6.- С. 647-651. (Особисто здобувачем проведено обстеження та лікування хворих, виконано кореляційні співставлення імунологічних показників в крові з клініко-рентгенологічнимии показниками перебігу хвороби).

10. Усикова Т.Я., Донченко Л.И., Цимиданова Н.Б., Климовицкий Ф.В. Иммунологический статус детей с болезнью Легг-Кальве-Пертеса // Труды Крымского медицинского универсистета им. С.И. Георгиевского “Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения”.- 1999. - Т. 135. - С.154-155. (Особисто здобувачем проводилося обстеження хворих та аналіз стану Т- і В-лімфоцитів).