Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Токсикологія


Охріменко Віктор Олексійович. Роль процесів ПОЛ в механізмі токсичної дії метил-біс-(бета-хлоретил)- аміну на репродуктивну систему (експериментальні дослідження): Дис... канд. мед. наук: 14.03.06 / АМН України; Інститут фармакології та токсикології. - К., 2002. - 142арк. - Бібліогр.: арк. 105-142.



Анотація до роботи:

Охріменко В. О. Роль процесів перекисного окиснення ліпідів в механізмі токсичної дії метил-біс-(b-хлоретил)-аміну на репродуктивну систему (експериментальні дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.06 - токсикологія. - Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2002.

Дисертаційна робота присвячена експериментальному обґрунтуванню ролі процесів перекисного окиснення ліпідів, що викликане дією алкілуючого агента на прикладі метил-біс-(b-хлоретил)-аміну (ембіхін), в гено- гонадо- та ембріотоксичних ефектах у організмі експериментальних тварин.

У результаті проведених досліджень показано, що одноразове внутрішньовенне введення ембіхіну призводить до активації процесів ПОЛ в сироватці крові, печінці, хроматиновій фракції печінки та печінці вагітних самок і плодів. Вітамін Е та його коротоколанцюгове похідне при внутрішньошлунковому введенні проявляє антиоксидантну ефективність та коригує викликані дією ембіхіну порушення хромосом клітин кісткового мозку, деструктивні зміни сперматогенного епітелію і має ембріопротекторні властивості.

  1. Однократне введення алкілуючої речовини, метил-біс(b-хлоретил)-аміну, призводить до надмірної активації процесів перекисного окиснення ліпідів в тканинах та органах репродуктивної системи тварин, що супроводжується гено-, гонадо- та ембріотоксичними ефектами, які коригуються похідними вітаміну Е.

  1. Метил-біс-(b-хлоретил)-амін, введений щурам внутрішньовенно однократно у дозі 0,4 мг/кг маси тіла збільшує швидкість аскорбатзалежного утворення ТБК-продуктів у сироватці крові та мікросомній фракції печінки на 47% та 68% (р<0,05), відповідно, а також вміст дієнових кон’югатів у ізопропанольних екстрактах репресованого та транскрипційноактивного хроматину печінки в 3 та 1,48 (р<0,05) рази відносно інтактних тварин, що свідчить про активацію процесів пероксидації в організмі, в тому числі у спадковому апараті клітин.

    Профілактичне застосування a-токоферолу ацетату та Евіту в еквімолярних дозах (15 та 10 мг/кг/доба, відповідно) протягом 14 днів при однократному введенні метил-біс-(b-хлоретил)-аміну сприяє зменшенню швидкості аскорбатзалежного утворення ТБК-продуктів у сироватці крові майже на 30% (р<0,05) та мікросомній фракції печінки щурів (в 2,5 рази, р<0,05) в порівнянні з контрольними тваринами, а також зменшує кількість структурних порушень хромосом клітин кісткового мозку щурів у 2,5 рази (р<0,05).

    Введення метил-біс(b-хлоретил)-аміну спричиняє зростання вмісту гідропероксидів у гомогенаті сім’яників щурів у 1,5 рази (р<0,05) та швидкості індукованого утворення ТБК-продуктів на 13,3% (р<0,05), що супроводжується збільшенням кількості канальців з деструктивними порушеннями сперматогенного епітелію (злущення окремих клітин, відшарування і повна його відсутність) у 4 рази (р<0,05) та зменшенням числа сперматогоній на 44,8% (р<0,05) порівняно з інтактними тваринами.

    За умов однократного введення метил-біс-(b-хлоретил)-аміну профілактичне застосування вітаміну Е та Евіту протягом 30 діб приводить до зменшення вмісту гідропероксидів ліпідів на 26% (р<0,05) та швидкості аскорбатзалежного утворення ТБК-продуктів у гомогенаті сім’яників щурів у 3,4 та 1,5 рази (р<0,05), відповідно, рівня деструктивних змін у канальцях сім’яників та збільшення числа сперматогоній і підвищення індексу плідності мишей на 20%.

    Однократне введення метил-біс-(b-хлоретил)-аміну на 10-й день вагітності тварин викликає збільшення швидкості аскорбатзалежного утворення ТБК-продуктів у гомогенатах печінки самок у 3,6 (р<0,05) та плодів 20-го дня антенатального розвитку в 2,6 рази (р<0,05), а також зростання показників загальної смертності плодів у 2,4 рази (р<0,05) відносно інтактних вагітних тварин. Застосування за даних умов вітаміну Е та Евіту в профілактично-лікувальному режимі протягом всієї вагітності зменшує загальну ембріональну смертність на 40-50% (р<0,05), що свідчить про їхню високу ембріопротекторну ефективність.

    1. Оригінальний коротколанцюговий токоферолу ацетат, Евіт, за умов токсичної дії метил-біс-(b-хлоретил)-аміну по антимутагенним, гонадопротекторним та ембріозахисним властивостям не поступається вітаміну Е.

Публікації автора:

  1. Коваленко В. М., Бишовець Т. Ф., Губський Ю. І., Левицький Є. Л., Шаяхметова Г. М., Марченко О. М., Волошина О. С., Сайфетдінова Г. А., Охріменко В. О., Донченко Г. В. Коригуючий вплив коротколанцюгового похідного вітаміну Е на стан процесів ПОЛ та структуру мембран і хроматину клітин печінки за умов дії ембіхіну // Укр. біохім. журн. – 2000. - Т.72, №2. – С. 56-60. Внесок здобувача – 50%)

  1. Бишовець Т. Ф., Сайфетдінова Г.А., Охріменко В. О., Коваленко В. М., Донченко Г. В. Генопротекторна дія коротколанцюгового похідного вітаміну Е за умов дії алкілуючих сполук // Цитология и генетика. – 2001. - Т.35, №1. – С. 10-15 (Внесок здобувача - 70%).

  1. Охріменко В. О., Бишовець Т. Ф., Коваленко В. М., Сайфетдінова Г. А., Шаяхметова Г. М., Донченко Г. В. Вплив похідних a-токоферолів на морфофункціональні та біохімічні показники стану гонад при введенні ембіхіну // Ліки. - 2001. - №3-4. - С. 41-46. (Внесок здобувача – 70%).

  1. Охріменко В. О., Коваленко В. М., Шаяхметова Г. М., Бишовець Т. Ф. Стан вільнорадикальних процесів у печінці вагітних самок щурів та їхніх ембріонах за умов токсичної дії ембіхіну та при лікувально-профілактичному введенні антиоксидантів // Соврем. пробл. токсикол. – 2001. - №4. – С.40-45. (Внесок здобувача – 80%).

  1. Охрименко В. А., Сайфетдинова Г.А. Гонадопротекторные свойства производного a-токоферолацетата с укороченной боковой цепью // Матеріали I Української конференції молодих вчених, присвячена пам’яті академіка В. В. Фролькіса. – Київ. - 2000. - С. 91-92. (Внесок здобувача – 90%).

  1. Коваленко В. М., Шаяхметова Г. М., Охріменко В. О., Бишовець Т. Ф., Сайфетдінова Г. А. Антиоксидантна ефективність ацетат-2,5,7,8-тетраметил-2-(4-метилпентен-3-іл)-6-оксихроману за хімічної дії ксенобіотиків // Матеріали науково-практичної конференції «Вчені України – вітчизняній фармації». – Харків. - 2000. – С. 269-270. (Внесок здобувача – 50%).

  1. Shayakhmetova A., Okhrimenko V., Kovalenko V. The role of lipid peroxydation in mustarnitrogen embryotoxicity // Toxicology Letters. – 2001. – Vol.123, №1. – P. 35-36. (Внесок здобувача – 80%).

  1. Охріменко В. О., Бишовець Т.Ф., Сайфетдінова Г. А. Коригування ембріотоксичної дії ембіхіну антиоксидантами // Матеріали ІІ Національного з’їзду фармакологів України. – Дніпропетровськ. - 2001. – С. 186. (Внесок здобувача 70%).

  1. Шаяхметова Г. М., Охріменко В. О., Бишовець Т. Ф. Стан вільнорадикальних процесів у печінці вагітних самок щурів та їхніх ембріонах за умов дії ембіхіну та при лікувально-профілактичному введенні антиоксидантів // Матеріали ІІ Національного з’їзду фармакологів України. – Дніпропетровськ. - 2001. – С. 281. (Внесок здобувача 70%).

  1. Охріменко В. О., Шаяхметова Г. М., Коваленко В. М. Вплив антиоксидантів на ембріотоксичні ефекти хлоретаміну у щурів // Матеріали І з’їзду токсикологів України. – Київ, 2001. – С.86. (Внесок здобувача – 80%).