Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Петрищева Ольга Михайлівна. Роль середнього класу у становленні громадянського суспільства : Дис... канд. наук: 09.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Петрищева О.М. Роль середнього класу у становленні громадянського суспільства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, філософський факультет. – Київ, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню вчення про громадянське суспільство та середній клас. Досліджено ґенезу філософських поглядів на громадянське суспільство у історії філософської думки. Розкрито не лише процес становлення та розвитку громадянського суспільства та середнього класу, але їх взаємовплив. З’ясовано структуру, принципи та категорії основних вчень про громадянське суспільство та середній клас.

Здійснено порівняльний аналіз процесів формування класів в індустріальному і постіндустріальному суспільствах; виявлені як схожі риси, так і принципові відмінності в перебігу процесів класоутворення в цих двох типах суспільств.

Проаналізовано основні віхи розвитку вчення про громадянське суспільство та середній клас. Виявлено життєздатні елементи цих вчень та окреслені шляхи їх задіяння сучасною вітчизняною соціально-філософською думкою.

У висновках підсумовуються отримані у дисертаційній роботі результати та окреслюються можливі перспективи подальшої розробки теми дослідження.

У результаті проведеного дисертаційного дослідження автор прийшла до таких висновків:

  1. Попри всю актуальність проблеми аналізу процесів формування громадянського суспільства та впливу на цей процес середнього класу, а також наукового аналізу процесу формування самого середнього класу, в українській філософській думці ця проблема недостатньо розроблена. Виявлено, що попри певні розбіжності у витлумаченні понять громадянського суспільства та середнього класу, в сучасній соціальній філософії досягнуто таке розуміння цих понять, яке має тенденцію до їх необхідно узгодженого тлумачення.

  2. З’ясовано, що у сучасній соціальній теорії у зв’язку зі змінами у характеристиках основної виробничої сили, а саме радикальним зростанням ролі інтелектуальної праці та участі виробників у прийнятті управлінських рішень, відбулося радикальне переосмислення засад визначення середнього класу.

  3. Розкрито напрями подальшого дослідження поняття середнього класу в умовах глобального суспільства та нових суспільно-політичних та економічних викликів теорії ліберальної демократії. В основі кристалізації сучасного середнього класу полягає, з одного боку, соціальне та культурне зближення різних станово-професійних груп, з іншого – посилення внутрішньої диференціації самого середнього класу за новими ознаками – від утворення різних нових горизонтальних соціальних мереж до вертикальної диференціації за ознакою міри впливу на соціальні зміни.

  4. Встановлено прямий зв’язок розвитку середнього класу з розвитком громадянського суспільства та навпаки – зокрема зростання загроз останньому в результаті занепаду першого. Роль середнього класу у становленні і розвитку сучасного суспільства детермінована значною мірою спрямованістю його розвитку до постекономічних цінностей. З іншого боку, така зміна ціннісних акцентів відбувалася за безпосередньої і, можливо навіть, вирішальної участі самого середнього класу.

  5. Виявлено роль середнього класу у загальній тенденції зростання свободи вибору та мобільності людини. Середній клас у постіндустріальному суспільстві є соціальною групою, що найбільше впливає на структуру соціальної стратифікації в цілому, зокрема тим, що створює умови для зміни соціального статусу на підставах особистих досягнень. Соціальна мобільність людини виявляється значно більшою мірою результатом її власного вибору та зусиль щодо його реалізації.

  6. Розкрито значення становлення особистості як критично мислячої та мобільної для збереження домінуючого положення середнього класу у суспільному житті. Функціональні вимоги до особистості як з боку середнього класу, так і з боку громадянського суспільства збігаються, адже формування та успішне функціонування громадянського суспільства можливе лише як спільноти самодостатніх і творчих особистостей.

Публікації автора:

1. Петрищева О. М. Динаміка середнього класу в процесі становлення громадянського суспільства / Петрищева О. М. // Вісник Київського університету. Серія: Філософія. Політологія. — 2006. — Вип. 76/79. — С. 223—227.

2. Петрищева О. М. Роль середнього класу у формуванні громадянського суспільства в Україні / Петрищева О. М. // Гілея : наук. вісн. — 2007. — Вип. 8 — С. 65—78.

3. Петрищева О. М. Значення культури та цінностей «відкритого суспільства» у розвитку громадянського суспільства / Петрищева О. М. // Нова парадигма: журн. наук. пр. — 2007. — Вип. 67. — С. 75—85.

4. Петрищева О. М. Проблема розвитку стосунків між державою та громадянським суспільством у філософській думці Європи / Петрищева О. М. // Гілея : наук. вісн. — 2007. — Вип. 9. — С. 84—91.

5. Петрищева О. М. Вчення Гегеля про громадянське суспільство / Петрищева О. М. // Дні науки філософського факультету—1998 : Міжнар. наук. конф., Київ, 9—10 квіт. 1998 р. / Філос. ф-т Київ. нац. ун-ту імені Тараса Шевченка [та ін.]. — К., 1998. — С. 38—39.

6. Петрищева О. М. Проблеми становлення громадянського суспільства / Петрищева О. М. // Дні науки філософського факультету—2007 : Міжнар. наук. конф., Київ, 18—19 квіт. 2007 р. / Філос. ф-т Київ. нац. ун-ту імені Тараса Шевченка [та ін.]. — К., 2007. — С. 96—98.