Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


78. Даценко Володимир Васильович. Роль системи оксиду азоту в реалізації кардіогенних та синокаротидних рефлексів: дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Даценко В.В. Роль системи оксиду азоту в реалізації кардіогенних та синокаротидних рефлексів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено питанням участі оксиду азоту в реалізації кардіогенних та синокаротидних рефлекторних реакцій у різних видів тварин. В експериментах на собаках встановлено, що внутрішньокоронарне введення вератрину, адреналіну або короткочасна гостра ішемія міокарда викликають розвиток кардіогенних депресорних рефлексів із зниженням системного артеріального тиску, опору коронарних судин та судин кінцівки. Електрофізіологічні дослідження показали, що аферентною ланкою цих рефлексів є серцеві волокна блукаючого нерва та еферентною – симпатичні провідники які ідуть до серця і судин, тобто вони є центрально замкнені та реалізуються як ваго-симпатичні. Системне інгібування синтезу NO за допомогою N-нітро-L-аргініну (L-NNA 30 мг/кг) значно зменшує депресорні реакції при подразненні рецепторів серця у собак, та майже не впливає, а в деяких випадках навіть посилює кардіогенні депресорні рефлекси на введення вератрину у щурів. Зменшення таких реакцій у щурів відмічається лише при застосуванні селективного блокатора нейрональної NOS – 7-NI. Як у собак, так і у щурів системне інгібування синтезу NO майже не впливає на депресорні та пресорні рефлекторні реакції з барорецепторів каротидних синусів. Таким чином, система NO має значно більший вплив на розвиток кардіогенних рефлексів. Гістохімічними дослідженнями встановлено видові відмінності розподілу NO-генеруючих нейронів в серцево-судинних центрах довгастого мозку собак та щурів.

  1. В експериментах на наркотизованих собаках та щурах з використанням функціональних та морфологічних методів досліджена роль системи оксиду азоту в рефлекторній саморегуляції кровообігу; встановлено, що основні системні рефлекси кровообігу: синокаротидні та кардіогенні реалізуються при різній участі системи NO у собак та щурів.

  2. В дослідах на собаках, в умовах максимально наближених до природних, з використанням спеціально розроблених методів, які дозволяють вимірювати рефлекторні реакції судин серця при локальному подразненні його рецепторів, вперше показано, що системна блокада NO-синтаз значно пригнічує кардіогенні депресорні рефлекторні реакції САД та вазодилятаторні рефлекторні реакції периферичних та коронарних судин, а також підсилює розвиток кардіогенних пресорних рефлексів, які виникають при подразненні рецепторів серця алкалоїдами вератрину, адренергічному підсиленні скорочувальної функції та локальній ішемії міокарда.

  1. Депресорні та пресорні барорефлекси з синокаротидних рецепторних зон у собак практично не змінюються після системної блокади продукції оксиду азоту.

  2. Слід вважати, що система оксиду азоту в найбільшій мірі приймає участь в реалізації саме тих депресорних рефлексів, які розвиваються при активації вагусних аферентних волокон серця, тоді як вазомоторні рефлекси за участю інших аферентних ланок (зокрема синусних нервів) значно менше залежать від системи оксиду азоту.

  3. Встановлені видові відмінності щодо участі системи оксиду азоту в реалізації кардіогенних рефлекторних реакцій. На відміну від собак, у щурів системне блокування NOS не впливає, або навіть може поглиблювати кардіогенні депресорні рефлекси при подразненні рецепторів серця, а інгібування цих рефлексів відбувається лише при специфічному блокуванні нейрональної NOS.

  4. Встановлена варіабельність розподілу NOS-вмісних нейронів в структурах судинорухового центру довгастого мозку у різних тварин. NOS-вмісні нейрони у дорзальному моторному ядрі блукаючого нерва були знайдені переважно у собаки, а ростральна та каудальна вентролатеральні частини довгастого мозку у собак містять більше NO-генеруючих нейронів, що може значним чином впливати як на вихідний тонус симпатичної та парасимпатичної нервових систем так і пояснювати різний вплив блокади NOS у собак та щурів на розвиток рефлекторних серцево-судинних реакцій.

Перелік публікацій за темою дисертації.

Статті:

  1. Мойбенко А.А., Коцюруба А.В., Марченко Г.И., Грабовский Л.А., Павлюченко В.Б., Даценко В.В., Тумановская Л.В. О роли оксида азота в патогенезе острой ишемии миокарда // У кн.: Роль монооксида азота в процессах жизнедеятельности. Минск, 1998. – С.133-135.

  2. Moibenko A.A., Grabovskii L.A., Pavlyuchenko V.B., Datsenko V.V., Yuzkiv M.Ya. Role of NO in coronary and systemic vasodilation following cardiogenic reflexes // Нейрофизиология/Neurophysiology. – 1999. - T.31, №1. - Р.5-9.

  3. Павлюченко В.Б., Янин Ю.И., Даценко В.В., Мойбенко О.О. Протекторный еффект фосфокреатина (неотона) на нервные структуры сердца и мозга // Нейрофизиология/Neurophysiology. – 1999. - Т.31, № 4. - С.339-342.

  4. Мойбенко О.О., Павлюченко В.Б., Даценко В.В., Юзьків М.Я., Азаров В.І. Дослідження ролі ендотелійзалежних факторів у реалізації кардіогенних рефлексів за нормальних і патологічних умов // Фізіол. журн. - 2000. - Т.46, №2. - С.19-32.

  5. Павлюченко В.Б., Мойбенко О.О., Даценко В.В. Роль біологічно активних речовин у формуванні кардіогенних рефлекторних впливів на кровообіг // Фізіол. журн. – 2001. - T.47, №3. - С.106-119.

  6. Павлюченко В.Б., Даценко В.В. Организация эфферентных симпатических влияний при кардиогенных депрессорных рефлексах // Нейрофизиология/Neurophysiology. – 2001. - T.33, №3. - С.201-206.

  7. Дужий Д.Е., Даценко В.В., Майский В.А., Пилявский А.И., Костюков А.И., Мойбенко А.А. Распределение NOS-содержащих нейронов в различных областях солитарного комплекса нормо- и гипертензивных крыс // Нейрофизиология/Neurophysiology – 2001.- T.33, №4. – C. 265 – 271.

  8. Даценко В.В., Павлюченко В.Б., Мойбенко О.О., Пілявський О.І., Костюков О.І., Майський В.О. Особливості розподілу нейронів, що містять синтазу оксиду азоту в медулярних центрах собак і щурів // Фізіол. журн. – 2003. – T.49, №5. – С.13-24.

  9. Мойбенко А.А., Павлюченко В.Б., Даценко В.В. Роль оксида азота в рефлекторной саморегуляции кровообращения // Досягнення біології та медицини. – 2003. - №1. – С.72-79.

  10. Мойбенко О.О., Павлюченко В.Б., Даценко В.В., Майський В.О.// Вплив блокування NO-синтаз на формування кардіогенних депресорних рефлексів у різних видів тварин // Нейрофізіологія/Neurophysiology. – 2003. – T.35, №5. – С.418-424.

  11. Maisky V.A., Datsenko V.V., Moibenko A.A., Bugaychenko L.A., Pilyavskii A.I., Kostyukov A.I., Kalezic I., Johansson H. NO-generating neurons in the medullary cardiovascular centers of rodents and carnivores // Comparative Biochem. and Physiol. – 2003 – Vol.136, №3. – P.605-612.

Анотації