Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Демченко Олена Михайлівна. Роль тиреоїдних гормонів в реалізації фізіологічних механізмів вроджених та набутих форм поведінки у щурів різного віку : Дис... д-ра наук: 03.00.13 - 2009.



Анотація до роботи:

Демченко О.М. Роль тиреоїдних гормонів в реалізації фізіологічних механізмів вроджених та набутих форм поведінки у щурів різного віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Київ, 2009.

Дослідження присвячені аналізу вікових особливостей інтегративної реакції мозку в умовах зміненого тиреоїдного статусу, а також при комбінації з емоційно-больовим станом (лапаротомією).

Показано, що ТГ відіграють суттєву роль в організації вроджених і набутих поведінкових рефлексів впродовж всього онтогенезу. Тиреодисфункції викликали поведінкові та когнітивні дефіцити, ступінь яких розташував різних за віком щурів в наступному порядку: ювенільні >> старі> молоді. Одним з можливих механізмів дії ТГ на поведінкову активність є модифікація рецепторних можливостей ліпідної фракції мембран кори і гіпокампа шляхом регуляції ступеню ненасиченості ліпідів. Гальмування орієнтовно-дослідницьких та емоційних реакцій відбувалося пропорційно процесу накопичення НЖК і ПНЖК в ліпідах кори і гіпокампу, яке у ювенільних щурів зростало в 3-6 разів, у молодих на 46%-130%, у старих в 4 рази. Лапаротомія змінювала характер впливу тиреодисфункцій на безумовнорефлекторну діяльність, перетворюючи загальний депримуючий ефект ЦНС на активуючий, що на функціональному рівні проявилося посиленням емоційності, а на структурному – зменшенням вмісту НЖК і ПНЖК в ліпідах гіпокампу (на 46% у ювенільних, на 34% у молодих, на 50%-62% у старих тварин). Рівень активності набутих поведінкових рефлексів також визначався тиреоїдним статусом організму: дефіцит ТГ супроводжувався зниженням кількості відтворених енграм просторової пам’яті, що при хірургічному стресі приймав ще більш гальмівний характер, а надлишок – підвищенням даного показника у молодих та старих щурів. Такий ноотропний ефект, можливо, реалізовувався завдяки прямій активуючій дії ТГ на білковий метаболізм в системі нейрон-глія, що супроводжувалося зменшенням вмісту цитоскелетного білка астроглії в гіпокампі на 22%-55%. Встановлена залежність між активацією когнітивної функції та зниженням вмісту ГФКБ в гіпокампі.

У дисертаційній роботі наведено системне комплексне дослідження, що розкриває новий аспект ролі тиреоїдної регулюючої системи в реалізації фізіологічних механізмів поведінкової та мнестичної активності щурів різного віку на підставі вивчення і узагальнення результатів змін інтегративної діяльності ЦНС, які проходили поряд з деформацією структурно-функціональних характеристик мозку, зокрема стану ВРО, ліпідної фракції та астрогліального компоненту окремих його утворень. Проведені дослідження показали, що ТГ відіграють суттєву роль в організації безумовних та умовних рефлексів впродовж усього онтогенезу, модифікуючи нейрометаболізм мозку залежно від вікових особливостей розвитку, рівня гормонів та емоційно-больового стану (лапаротомії). Отримані в роботі дані дають підстави зробити наступні висновки:

  1. Підвищений тиреоїдний статус викликав зниження поведінкової активності, ступінь якого з віком ослаблювався. Найвиразливіший гальмівний ефект виявлявся у ювенільних щурів та характеризувався пригніченням усіх компонентів вроджених та набутих форм поведінки на 35%-57%. У молодих тварин редукувалася лише емоційність, у старих – даний ефект нівелювався.

  1. Ступінь поведінкового дефіциту за умов гіпертиреоїдної дисфункції зростав пропорційно процесу накопичення сумарних НЖК та ПНЖК в складі ліпідної фракції кори і гіпокампа щурів різного віку: найінтенсивнішому у ювенільних – у корі в 3,6 рази, у гіпокампі в 6,3 рази; менш вираженому у молодих – на 70%-130%; інверсивному у старих – рівень даних сполук знижувався в ліпідах кори на 62%.

  1. Гіпертиреоїдна дисфункція модулювала мнестичну активність мозку в залежності від вікових характеристик стану ЦНС. У ювенільних щурів рівень відтворюваності просторових енграм пам’яті зменшувався на 40%, у молодих – збільшувався на 60%, у старих – не змінювався. Порушення просторової пам’яті у статевонезрілих щурят збігалося зі зростанням вмісту цитоскелетного астрогліального білка в гіпокампі на 17%, а посилення когнітивної функції у молодих – зі зниженням ГФКБ в гіпокампі та таламусі на 46% і 24% відповідно.

    1. Підвищений рівень ноцицептивної активності суттєво змінював характер впливу ТГ на безумовнорефлекторну діяльність тварин, перетворюючи депримуючий ефект в ЦНС на активуючий, що на функціональному рівні проявилося посиленням емоційності, а на структурному – зменшенням ступеню ненасиченості в ліпідах гіпокампа. У ювенільних тварин зростання тривожності (на 51%) супроводжувалося вдвічі зниженим рівнем ПНЖК в гіпокампі. У старих щурів надмірне підвищення емоційних реакцій (втричі), орієнтовно-дослідницької активності (вдвічі), рухливості (на 46%) проходило при редукції включення лінолевої і ліноленової ЖК в склад ліпідів гіпокампа (на 62%).

      1. Підвищений рівень ТГ в післяопераційному періоді характеризувався ще вищим, ніж за умов гіпертиреозу, посиленням когнітивної функції, що відображалося у вдвічі ефективнішому у молодих щурів та збільшеному на 41% у старих тварин рівня виконання набутих харчових рефлексів. Покращення просторової пам’яті у дорослих щурів проявлялося пропорційно зниженню білоксинтезуючої активності астроцитів гіпокампа (або і їх проліферації). Найвища оптимізація умовнорефлекторної діяльності у молодих щурів за даних умов супроводжувалася найінтенсивнішим зменшенням вмісту цитоскелетного білка в цій структурі (55%).

        1. Гіпотиреоїдна дисфункція виявила гальмівну дію відносно організації як вроджених, так і набутих поведінкових реакцій, що з віком посилювалась. Депримуючий ефект в ЦНС проявлявся у ювенільних щурят тривожно-депресивним станом (зменшення моторних та орієнтовно-дослідницьких реакцій на 34%-60% при посиленні емоційної активності на 39%), у молодих – у вдвічі зниженій емоційності, у старих – ослабленням усіх компонентів поведінки. Впродовж онтогенезу дефіцит ТГ супроводжувався порушенням просторової пам’яті.

          1. Поведінковий та пізнавальний дефіцит за умов зниженого рівня ТГ у ювенільних щурів співпадав з накопиченням загальних ліпідів в гіпокампі (на 98%) та вмісту астрогліального цитоскелетного білка, що є маркером структурних ушкоджень та функціональних розладів в ЦНС, у таламусі і стовбурі мозку на 29% і 72% відповідно . У молодих та старих тварин ступінь пригнічення активності безумовних та умовних рефлексів співпадав з процесом нарощування ненасиченої фракції в ліпідах кори (на 47% у молодих) та гіпокампа (в 4,6 рази у старих), що з віком посилювався.

            1. Емоційно-больовий стан модифікував інтегративну реакцію ЦНС за умов дефіциту ТГ, підвищуючи рівень активності безумовнорефлекторної діяльності та ще більш загострюючи когнітивний дефіцит на всіх рівнях онтогенезу. Відновлення емоційної активності у молодих щурів, підвищення виконання ніркових та грумінгових реакцій у старих тварин (на 43%) проходило паралельно зі зменшенням вмісту ПНЖК в гіпокампі, яке складало 34% і 50% відповідно.

              1. Покращення просторової пам’яті у дорослих щурів при гіпертироксинемії та ослаблення її при гіпотиреоксинемії в стані післяопераційного стресу дає можливість підкреслити суттєву роль ТГ в організації вищої адаптивної реакції ЦНС за умов хірургічного втручання. Оптимізація набутої харчової поведінки пов’язана зі зниженням експресії ГФКБ гіпокампа, що може бути компенсаторною реакцією астроглії в процесі формування енграм довгострокової пам’яті.

Публікації автора:

  1. Демченко О.М. Вікові особливості адаптивних можливостей ЦНС за умов тиреоїдного дисбалансу / О.М. Демченко // Експерим. та клін. фізіол. та біохімія. – 2004. – Т. 3. – С. 110 – 116.

  2. Демченко О.М. Нейрохімічна характеристика структур ноцицептивної системи за умов гіпертиреоїдної функції щитоподібної залози / О.М. Демченко // Вісник Дніпропетровського університету. – 2004. – № 1. – С. 34 – 37.

  3. Демченко О.М. Вивчення ролі гіпертиреоїдного стану в реакції на больове подразнення та мнестичні функції в щурів у ранньому онтогенезі / О.М. Демченко // Вісник Луганського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка. – 2004. – Т. 74, № 6. – С. 60 – 65.

  4. Демченко О.М. Особливості больової реакції у старих щурів за умов тиреопатичного стану / О.М. Демченко // Таврический медико-биол. вестн. – 2004. – Т. 7, № 7. – С. 55 – 59.

  5. Демченко О.М. Порівняльний аналіз стану жирнокислотного спектру ліпідів мозку за умов дисфункції щитоподібної залози у статевонезрілих щурів при ноцицептивній реакції / О.М. Демченко // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2006. – № 7. – С. 103 – 106.

  6. Демченко О.М. Жирнокислотний склад ліпідів у структурах головного мозку старих щурів при ноцицептивній реакції за умов тиреопатичного стану / О.М. Демченко // Мед. хімія. – 2006. – Т. 8, № 2. – С. 40 – 43.

  7. Демченко О.М. Дисфункція щитоподібної залози і невропатичні стани / О.М. Демченко // Вісник Черкаського університету. – 2006. – № 91. – С. 44 – 51.

  8. Зленко О.Т. Порівняльна характеристика впливу мелатоніну, пірацетаму та кавінтону на процеси пероксидної оксидації ліпідів у різних відділах головного мозку в умовах інтенсивного фізичного навантаження / О.Т. Зленко, Т.А. Скочко-Волкова, О.М. Демченко // Експерим. та клін. фізіол. та біохімія. – 2001. – № 3. – С. 38 – 42. (Дисертант провів експерименти по встановленню стану активності про-антиоксидативної системи мозку).

  9. Демченко О.М. Мікроцирукуляція в головному мозку і стан мнестичних процесів при ноцицептивному подразненні за умов тиреопатії / О.М. Демченко, П.О. Неруш // Експерим. і клін. медицина. – 2004. – № 3. – С. 354 – 357. (Дисертантом було визначено зміни поведінкової активності та морфологічні особливості мозкового кровообігу старих щурів, проведено аналіз результатів).

  10. Неруш П.О. Жирнокислотний склад структур головного мозку щурів різного віку за умов тироксинового токсикозу / П.О. Неруш, О.М. Демченко // Фізіол. журн. – 2005. – Т. 51, №3. – С. 67 – 72. (Дисертанту належать дослідження експериментальної частини та аналіз і узагальнення результатів).

  11. Демченко О.М. Значення тиреоїдного механізму регуляції в обміні ліпідів головного мозку за умов ноцицептивного стану в ранньому онтогенезі / О.М. Демченко, П.О. Неруш // Вісник проблем біології і медицини. – 2005. – № 1. – С. 118 – 121. (Дисертант відповідав за проведення експериментів по визначенню жирнокислотного складу ліпідів та їх загального вмісту в структурах мозку ювенільних тварин, а також за обговорення результатів дослідження).

  1. Демченко О.М. Адапатація ЦНС в післяопераційному періоді за умов модельного гіпотиреоїдного стану / О.М. Демченко, П.О. Неруш // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Л.Українки. – 2005. – № 7. – С. 53 – 58. (Дисертантом виконано експериментальну частину і зроблено аналіз і висновок результатів дослідження).

  2. Демченко О.М. Вікові особливості жирнокислотного складу ліпідів в структурах головного мозку за умов гіпотиреоїдного стану / О.М. Демченко, П.О. Неруш // Мед. хімія. – 2005. – Т. 7, № 1. – С. 75 – 78. (Дисертанту належать результати дослідження та їх аналіз і обговорення).

  3. Демченко О.М. Гіперфункція щитоподібної залози і жирнокислотний склад ліпідів у головному мозку щурів під час адаптації за умов ноцицептивного стану / О.М. Демченко, П.О. Неруш // Експерим. та клін. фізіол. і біохімія. – 2005. – № 3. – С. 11 – 18. (Дисертантом визначено якісний і кількісний вміст жирних кислот в ліпідах мозку щурів та проведено обговорення результатів дослідження).

  4. Демченко О.М. Порівняльна характеристика жирнокислотного складу ліпідів головного мозку щурів у процесі онтогенезу / О.М. Демченко, Л.В. Гузь // Вісник Луганського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка. – 2005. – Т. 86, № 6 – С. 48 – 52. (Дисертантом зроблено аналіз жирнокислотного складу ліпідів мозку щурів різного віку та викладено ідею роботи).

  5. Неруш П.О. Стан гліальних проміжних філаментів головного мозку у щурів при ноцицептивній реакції в умовах гіперфункції щитоподібної залози: онтогенетичний аспект / П.О. Неруш, О.М. Демченко // Нейрофизиология. – 2006. – Т. 38, №4. – С. 280 – 286. (Дисертантом проведено дослідження вмісту і поліпептидного складу ГФКБ, обговорення результатів).

  6. Гузь Л.В. Інтегративна діяльність нервової системи за умов дисфункції щитоподібної залози / Л.В. Гузь, О.М. Демченко, П.О. Неруш // Вісник проблем біології і медицини. – 2006. – № 3. – С. 9 – 17. (Дисертантом зроблено аналіз літературних даних).

  7. Демченко О.М. Порівняльна характеристика жирнокислотного складу ліпідів у центральній нервовій системі за умов дисфункції щитовидної залози / О.М. Демченко, П.О. Неруш // Архив клинич. и эксперим. медицины. – 2006. – Т. 15, № 1. – С.12 – 14. (Дисертантом проведено експерименти по визначенню якісного та кількісного складу жирних кислот в ліпідах мозку щурів різного віку та проаналізовано дані досліджень).

  8. Демченко О.М. Вплив гіпотиреозу на гліальний фібрилярний кислий білок у структурах головного мозку щурів / О.М. Демченко, П.О. Неруш // Фізіол. журн. – 2006. – Т. 52, №6. – С. 45 – 51. (Дисертантом проведено виділення фракцій цитоскелетних білків, дослідження вмісту і поліпептидного складу ГФКБ, обговорення результатів).

  9. Демченко О.М. Вікові особливості гліального фібрилярного кислого білка в структурах головного мозку щурів за умов больового синдрому / О.М. Демченко, П.О. Неруш // Фізіол. журн. – 2007. – Т. 53, № 4. – С. 43 – 48. (Дисертантом проведено визначення вмісту і поліпептидного складу ГФКБ, обговорення результатів).

  10. Демченко О.М. Стан гліальних проміжних філаментів в головному мозку щурів в процесі онтогенезу за умов гіпотиреоїдизму при ноцицептивній реакції / О.М. Демченко, П.О. Неруш // Проблеми достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского госуд. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – 2007. – Т. 143, №1. – С. 37 – 40. (Дисертанту належать дані визначення стану ГФКБ в різних структурах головного мозку щурів різного віку та висновки роботи).

  11. Пат. 12548 Україна, МПК А61В 5/0484. Застосування гліального фібрилярного кислого білка структур головного мозку як критерію оцінки функціонального стану щитоподібної залози / Демченко О.М., Неруш П.О., Дроздов О.Л.; заявлювач і патентовласник Дніпропетровська державна медична академія. – № U 200507680; заявл. 01.08.05; опубл. 15.02.06, Бюл. № 2.

  12. Демченко О.М., Неруш П.О. Особливості адаптації ЦНС у старих щурів з гіпотиреозом за умов емоційно-больового стану: зб. наук. праць за матеріалами четвертої міжнар. наук. – практ. конф., 2004 р. / М-во освіти і науки України, Херсонський держ. ун-т [та ін.]. – Херсон, 2004. – С. 79 – 82.

  13. Скочко-Волкова Т.А., Зленко Е.Т., Демченко Е.М. Роль мелатонина в повышении адаптивных возможностей организма к физическим нагрузкам: материали X междунар. симп. ["Эколого-физиологические проблемы адаптации"], (Москва, 29-31 янв. 2001г.) / Из-во Рос. ун-та дружбы народов. – М., 2001. – С. 400.

  14. Неруш П.О., Романенко Л.А., Демченко О.М. Вплив пірацетаму на поведінкові реакції щурів за умов дії низькодозованого опромінення: тези доповідей ІІ Нац. з’їзду фармакол. України ["Фармакологія 2001 – крок у майбутнє"], (Дніпропетровськ, 1-4 жовт. 2001 р.) /АМН України, М-во охорони здоров’я України [та ін.]. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 176.

  15. Зленко Е.Т. Роль адренергического компонента в формировании пространственной памяти в онтогенезе / Е.Т. Зленко, Е.М. Демченко, П.Е. Талдыкин // Архив клинич. и эксперим. медицины. – 2001. – Т. 10, № 2. – С. 157 – 158.

  16. Демченко О.М., Неруш П.О. Cтан мнестичних функцій при больовому процесі за умов експериментального гіпертиреозу: тези доповідей Всеукр. наук. конф., присвяченої 160-річчю каф. фізіол. людини і тварин Київськ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка ["Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі і патології"], (Київ, 3-4 жовт. 2002 р.) / Київськ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, біол. фак-т [та ін.]. – К., 2002. – С. 43.

  17. Мамчур В.И., Зленко Е.Т., Опрышко В.И., Подплетняя Е.А., Коваленко Е.Ю., Жилюк В.И., Дронов С.Н., Слесарчук В.Ю., Демченко Е.М. Медикаментозная анальгезия при экстремальных состояниях: сб. тезисов II съезда Рос. науч. общ. фармакол. ["Фундаментальные проблемы фармакологии"], (Москва, 21-25 апр. 2003 г.) / М-во здравоохранения РФ, РАМН [и др.]. – М., 2003. – С. 8.

  18. Скочко-Волкова Т.А., Зленко Е.Т., Демченко Е.М. Процессы свободнорадикального окисления в головном мозге в условиях болевого раздражения и гипоксии: тезисы докл. Рос. научн.-практ. конф. с междунар. участием ["Клинические и теоретические аспекты острой и хронической боли"], (Нижний Новгород, 28-30 мая 2003 г.) / Нижний Новгород, 2003. – С. 29.

  19. Неруш П.О., Демченко О.М. Вікові особливості адаптації нервової системи у щурів за умов гіпертиреоїдного стану: тези доповідей наук.-практ. конф. з міжнар. участю, присвяченої 175-річчю з дня народження І.М.Сєченова ["І.М.Сєченов та одеська школа фізіологів"], (Одеса, 13 -14 верес. 2004 р.) / М-во охорони здоров’я України, Одеський держ. мед. ун-т. – Одеса, 2004. – С. 109 – 111.

  20. Зленко Е.Т., Мамчур В.И., Опрышко В.И., Коваленко Е.Ю., Демченко Е.М., Касьян Л.И., Хомяк Н.В., Макаренко О.В. Новые оригинальные и комбинированные препараты с анальгетической активностью: сб. научн. работ. І Конф. с междунар. участием ["Проблемы боли и обезболивания в клинической медицине"], (Хургада, Египет, 3-7 дек. 2004 г.) / Общеросс. обществ. движение "Медицина за качество жизни". – М., 2004. – С. 33.

  21. Демченко О.М Вивчення ролі гіпертиреоїдного стану в реакції на больове подразнення та мнестичні функції в щурів у ранньому онтогенезі: матеріали ІІ міжрегіон. конф. молодих вчених: студентів, магістрантів, аспірантів, докторантів ["Актуальні питання біології та медицини"], (Луганськ, 14-16 квіт. 2004 р.) / Луганськ, 2004 – С. 27 – 28.

  22. Неруш П.О., Демченко О.М., Гузь Л.В. Стан вищої нервової діяльності та обмін ліпідів у головному мозку щурів за умов гіперфункції щитоподібної залози: матеріли Всеукр. наук.-практ. конф., ["Проблеми вікової фізіології"], (Луцьк - Шацькі озера, 29-30 верес. 2005 р.) / М-во освіти і науки України, Волинськ. держ. ун-т ім. Л. Українки.– Луцьк, 2005. – С. 86 – 87.

  23. Неруш П.О., Демченко О.М., Гузь Л.В., Романенко Л.А.Особливості формування адаптивних реакцій організму за умов дисфункції щитоподібної залози: тези доповідей ІІ Міжнар. наук. конф. ["Гомеостаз: фізіологія, патологія, фармакологія і клініка"], (Одеса, 28-29 верес. 2005 р.) / М-во охорони здоров’я України, Одеський держ. мед. ун-т. – Одеса, 2005. – С. 232 –235.

  24. Неруш П.А. Метаболизм фосфолипидов в головном мозгу и мнестические функции при тиреопатологических состояних: возрастной аспект / П.А. Неруш, Е.М. Демченко, Л.В. Гузь [и др.] // Нейронауки: теоретичні та клінічні аспекти. – 2005. – Т. 1, № 1. – С. 82 – 83.

  25. Неруш П.О., Демченко О.М., Гузь Л.В. Нейрохімічна організація властивостей вищої нервової діяльності у щурів за умов дисфункції щитоподібної залози в процесі старіння (онтогенезу): матеріали симп. до 100-річчя з дня народження В.О. Трошихіна ["Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі"] / НАН України, М-во освіти і науки України [та ін.]. – К., Черкаси, 2006. – С. 77.

  26. Неруш П.О., Демченко О.М., Гузь Л.В., Романенко Л.А Адаптивні механізми ЦНС за умов дисфункції щитоподібної залози: матеріли ХVІІ з’їзду Укр. фізіол. товариства з міжнар. участю, присвяченого 125 річчю з дня народж. акад. О.О. Богомольця (Чернівці, 18-20 трав. 2006 р.) / Фізіол. журн. – 2006. – Т. 52, № 2. – С. 50.

  27. Неруш П.О., Демченко О.М., Гузь Л.В., Романенко Л.А. Вікові особливості інтегративної діяльності нервової системи за умов дисфункції щитоподібної залози: тези доповідей ІІІ Всеукр. наук. конф., присвяченої 70-річчю з дня народження Г.М. Чайченка ["Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі і патології"], (Київ, 4-6 жовт. 2006 р.) / Київськ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, біол. фак-т [та ін.] – К.: Знання України, 2006. – С. 97.

  28. Неруш П.А. Адаптация ЦНС неполовозрелых крыс в условиях дисфункции щитовидной железы / П.А. Неруш, Е.М. Демченко, Л.В. Гузь [и др.] // Нейронауки: теоретичні та клінічні аспекти. – 2007. – Т. 3, №1. – С. 30 – 31.

  29. Демченко О.М., Неруш П.О. Характеристика обміну ліпідів в неокортексі щурів за умов емоційно-больового стану: матеріали Всеукр. наук. конф., присвяченої 85-річчю заснування каф. фізіол. людини і тварин та 100-річчю з дня народження П.Є. Моцного ["Сучасні питання фізіології та медицини"], (Дніпропетровськ, 26-28 верес. 2007 р.) / М-во освіти і науки України, Дніпропетровська обласна адміністрація [та ін.]. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 28.

  1. Неруш П.О. Вплив тиреоїдних гормонів на жирнокислотний спектр ліпідів мозку щурів в онтогенезі / П.О. Неруш, О.М. Демченко, Л.В. Гузь [та ін.] // Нейронауки: теоретичні та клінічні аспекти. – 2008. – Т. 4, №1. – С. 46.

  2. Гузь Л.В., Недзвецький В.С., Неруш П.О., Демченко О.М., Романенко Л.А. Вплив гіпертиреозу на процеси пам’яті і стан гліальних проміжних філаментів головного мозку щурів: матеріали V нац. Конгр. патофізіол. України ["Сучасні проблеми патофізіології: від молекулярно-генетичних до інтегративних аспектів"], (Запоріжжя, 17-19 верес. 2008 р.) / Патологія. – 2008. – Т. 5, № 3. – С. 20.