Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


60. Бєлалова Лєнура Яг'яєвна. Роль вегетативної регуляції в розвитку кардіальної дезадаптації при аритміях у дітей та їх корекція на різних етапах лікування: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Кримський держ. медичний ун-т ім. С.І.Георгієвського. - Сімф., 2004.



Анотація до роботи:

Бєлалова Л.Я. Роль вегетативної регуляції в розвитку кардіальної дезадаптації при аритміях у дітей та їх корекція на різних етапах лікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України, Сімферополь, 2004.

Дисертація присвячена вивченню рівнів кардіальної дезадаптації, стану вегетативної регуляції при аритміях у дітей та оцінки терапії з включенням препаратів ноотропної, мембраностабілізуючої, кардіометаболічної дії, лазеротерапії на стаціонарному, курортно-преформованих факторів і біорезонансної стимуляції на санаторному етапах лікування.

Установлені клініко-інструментальні і біохімічні критерії діагностики кардіальної дезадаптації у дітей з аритміями (зміни церебральної і кардіогемодинаміки, біоелектричних процесів в міокарді і головному мозку, вегетативної регуляції, АОЗ, структурно-функціонального стану мембран еритроцитів та активація ПОЛ. Показана діагностична значимість проведення функціональних тестів із застосуванням проби з глибоким диханням, проби Вальсальви, ортостатичної проби і оцінки показників часового і спектрального аналізу ритмограми. Доведена ефективність стаціонарного комплексу терапії у дітей із брадиаритміями і комбінування санаторно-курортного комплексу лікування з біорезонансною стимуляцією.

У дисертації представлено вирішення актуальної науково-практичної задачі, яка спрямована на підвищення ефективності терапії ПСР у дітей шляхом проведення комплексної оцінки рівнів кардіальної дезадаптації, функціонального стану ВНС і використання дифереційованих методів корекції з урахуванням вихідного вегетативного тонусу.

1. Клініко-інструментальна характеристика кардіальної дезадаптації при порушеннях серцевого ритму у дітей складається з порушень кровообігу в каротидному басейні, змін біоелектричних процесів в головному мозку, дисфункції стовбурових структур, проявів електричної нестабільності міокарда, порушень внутрішньосерцевої гемодинаміки і дисрегуляції вегетативної нервової системи.

2. У дітей з порушеннями серцевого ритму має місце активація процесів перекисного окислювання ліпідів (збільшення вмісту малонового диальдегіду, зниження вмісту супероксиддисмутази); зміни антиоксидантного захисту (зниження рівня каталази і церулоплазміну); порушення структурно-функціонального стану мембран еритроцитів (зменшення електричного опору та збільшення їх проникності), що є проявом порушень енергетичних і електромеханічних процесів в клітині і може використовуватися в якості біохімічних маркерів кардіальної дезадаптації.

3. Стан вегетативного гомеостазу у дітей з різними варіантами слабості синусового вузла та екстрасистолічними аритміями характеризувався, як перевагою симпатичного відділу, так і перевагою парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи в окремих випадках. При екстрасистолічних аритміях переважання вихідного симпатичного тонусу спостерігалось частіше – у 45,45 % дітей цієї групи, при екстрасистолічних аритміях на тлі дисфункції синусового вузла симпатикотонія спостерігалась у 37,5 % дітей і рідше всього вихідна симпатикотонія спостерігалась у дітей з різними варіантами синдрому слабкости синусового вузла – у 30, 26% дітей.

4. У ході проведення кардіоваскулярних функціональних тестів встановлені три рівні адаптації серцево-судинної і вегетативної нервової систем: задовільна, напруга і незадовільна (зрив). Напруга процесів адаптації серцево-судинної і вегетативної нервової систем виявлена у 88 (75,86%), зрив адаптаційних механізмів у 8 (6,89%) дітей з порушеннями серцевого ритму.

5. Встановлені три типи вегетативної дисрегуляції: 1) центральний тип – з високою активністю гуморально-метаболічної ланки регуляції, яка спостерігалася у 57 (75%) дітей з різними варіантами синдрому слабкості синусового вузла; 2) автономний тип – з підвищеною активацією симпатичного відділу вегетативної нервової системи у 15 (71,43%) дітей з екстрасистолічними аритміями; 3) змішаний тип – з підвищеною активацією центральних і автономних механізмів – у 5 (62,5%) дітей з екстрасистолічними аритміями на тлі дисфункції синусового вузла.

6. Включення в комплекс кардіоваскулярних функціональних тестів проб з контрольованим глибоким диханням і проби Вальсальви з проведенням моніторування електрокардіограми є інформативним методом, як для комплексної оцінки вегетативного гомеостазу при аритміях у дітей, так і для діагностики латентних порушень серцевого ритму.

7. Застосування препаратів кардіометаболічної, мембраноста-білізуючої, ноотропної дії є ефективним при різних варіантах синдрому слабкості синусового вузла і характеризується нормалізацією частоти серцевих скорочень, провідності, покращенням процесів реполяризації шлуночків при оцінці електрокардіограми. Ефективність використання курортних преформованих чинників у дітей з порушеннями серцевого ритму зростає при застосуванні біорезонансної стимуляції, яка проводиться з урахуванням вегетативного гомеостазу, що обумовлено з переходом реакцій адаптації вегетативної нервової системи на більш високий рівень.

Публікації автора:

1. Систоло-диастолическая функция левого желудочка при нарушениях ритма сердца у детей // Таврич. медико-биологический вестник. – 1999. – № 3-4. – С.42-44. (співавт. Иванова М.В., Сухарева Г.Э., Ивановский С.В.). Особистий внесок автора: збір і підготовка матеріалу, аналіз клініко-лабораторних показників, написання статті.

2. Систоло-діастолічна функція лівого шлуночка при шлуночковій екстрасистолії та повній атріовентрикулярній блокаді у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. – №2. – С.54.

3. Анализ клинико-анамнестических данных у детей с эктопическими нарушениями сердечного ритма // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2002. – № 1. – С.5-6.

4. Электрокардиографический анализ как основа диагностики электрической нестабильности миокарда у детей // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2002. – № 2. – С.13-14. (співавт. Каладзе Н.Н.). Особистий внесок автора: збір і підготовка матеріалу, аналіз клініко-лабораторних показників, статистична обробка матеріалу, написання статті.

5. Изучение вариабельности сердечного ритма в аспекте нарушений вегетативной регуляции при аритмиях у детей: Обзор // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь. –2002. – Т. 138,Ч.I. – С. 21-26.

6. Значение кардиоваскулярных функциональных тестов в оценке адаптационных реакций у детей с нарушениями сердечного ритма на санаторном этапе лечения // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2003. – №1. – С. 97-99.

7. Процессы перекисного окисления липидов, антиоксидантной защиты и состояние мембран эритроцитов у детей с нарушениями сердечного ритма // Таврич. медико-биологический вестник. – 2003. – №1. – С.24-27. (співавт. Каладзе Н.Н.). Особистий внесок автора: збір і підготовка матеріалу, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті.

8. Изучение состояния вегетативной регуляции у детей с нарушениями сердечного ритма как критерия эффективности лечения на санаторном этапе // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2003. – № 2. – С.102-104.

9. Особливості вегетативної регуляції у дітей з порушеннями серцевого ритму зі зниженою функціональною активністю синусового вузла // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2003. – №5. – С.22-25. (Каладзе М.М.). Особистий внесок автора: збір і підготовка матеріалу, аналіз клініко-лабораторних показників, написання статті.

10. Реабилитация детей с нарушениями сердечного ритма на санаторно-курортном этапе лечения // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2003. – №3. – С.8-9. (співавт. Каладзе Н.Н., Ющенко Н.В., Козелкова М.Б.).

11. Особенности вариабельности сердечного ритма у детей с брадиаритмиями // Тезисы Всерос. конгр. “Детская кардиология” (Москва, 29-31 мая, 2002 г.). – М. – 2002. – С.32-33.

12. Роль вариабельности сердечного ритма в оценке вегетативной регуляции у детей с различными нарушениями сердечного ритма // Таврический медико-биол. вестник. –2004. -№3.- С.34-39.

  1. Інформаційний лист, випуск 6 з проблеми “Фізіотерапія та курортологія”, підстава: протокол №8, 12.12.2002; Спосіб визначення варіабельності серцевого ритму у дітей з аритміями на стані реабілітації в санаторно-курортних умовах; КДМУ ім. С.І. Георгієвського МОЗ України, Укрмедпатентінформ МОЗ України, м. Київ. – 2003. – №11. (співавт. Каладзе М.М.).

14. Нейровегетативная характеристика детей с нарушениями сердечного ритма на стационарном этапе лечения // Тез. Респ. науч.-практ. конф. с международ. участием “Новые технологии в диагностике и лечении сердечно-сосудистых заболеваний” (Феодосия, 30сентября-3 октября, 2003). – Симферополь. – 2003. – С.7-8. (співавт. Заяц В.Н., Ивановский С.В., Сухарева Г.Э., Имнадзе И.Н.).

15. Пат. 66637 А України, МПК 7 А61В5/02. Спосіб визначення функціонального стану вегетативної нервової системи при аритміях у дітей: Пат. 66637 А України, МПК 7 А61В5/02 / Бєлалова Л.Я., Каладзе М.М. (Україна); КДМУ ім. С.І. Георгієвського. – № 2003087701; Заявл. 14.08.03; опубл. 17.05. 04. Бюл. № 5.