Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Гончаренко Олег Вікторович. Розбудова міжбюджетних відносин на місцевому рівні : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Гончаренко О.В. Розбудова міжбюджетних відносин на місцевому рівні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Науково-дослідний фінансовий інститут Міністерства фінансів України, Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена теоретичним та практичним аспектам міжбюджетних відносин на місцевому рівні. Розкрито сутність і дано визначення поняття “міжбюджетні відносини на місцевому рівні”, проаналізовано процес розвитку міжбюджетних відносин в Україні після прийняття Бюджетного кодексу.

Визначено фінансовий потенціал місцевих рад, стан розмежування доходів і видатків між бюджетами зведеного бюджету району, дано характеристику діючому розподілу повноважень між рівнями влади і управління та відповідному розмежуванню доходів між бюджетами, розглянуто зарубіжний досвід організації міжбюджетних відносин. Розроблено на місцевому рівні механізм фінансового вирівнювання за допомогою додаткових субвенцій між бюджетами одного рівня, який надає можливість, не змінюючи обсягів трансфертів з державного бюджету, коригувати базові суми розрахунку доходів, що враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, спричинених зміною обсягів надходжень платежів до відповідного місцевого бюджету.

Проведене дослідження дає можливість сформулювати такі висновки і пропозиції щодо організації міжбюджетних відносин на місцевому рівні в Україні:

1. Міжбюджетні відносини – це взаємовідносини між органами влади і управління різних рівнів з питань розподілу дохідних та видаткових повноважень з метою досягнення збалансованості бюджетів різних рівнів за доходами і видатками з урахуванням державних та регіональних програм соціально-економічного розвитку і наявного на їх територіях бюджетно-податкового потенціалу. Для реалізації фінансових відносин у сфері міжбюджетних відносин застосовується механізм, який являє собою сукупність засобів організації міжбюджетних відносин і включає моделі, форми, методи, інструменти та інституціонально-правові структури міжбюджетних відносин.

Формулювання сутності та механізму організації міжбюджетних відносин на загальнодержавному рівні дозволило визначити поняття “міжбюджетні відносини на місцевому рівні” як унормовані законодавством взаємовідносини між низовими ланками бюджетної системи (районними органами влади і самоврядними одиницями субрайонного рівня) в частині розмежування сфер відповідальності, вертикального й горизонтального розподілу компетенції і бюджетних ресурсів, збалансування обсягів доходів та видатків.

2. Запровадження Бюджетного кодексу надало можливість вирішити на місцевому рівні низку проблемних питань: затверджено процедуру послідовного ухвалення рішень у бюджетному процесі; встановлено єдині правила формування місцевих бюджетів; виділено власні повноваження і власні доходи територіальних громад; закріплено дохідні джерела за рівнями місцевих бюджетів; визначено чіткі терміни затвердження основних параметрів міжбюджетних відносин; запроваджено формульний підхід до обрахунку обсягів міжбюджетних трансфертів за використання фінансових нормативів бюджетної забезпеченості; встановлено стимули до збільшення надходжень та ефективного використання бюджетних коштів; запроваджено фінансування державних соціальних програм через цільові субвенції з державного бюджету; визначено основи формування бюджету розвитку; заборонено надання міжбюджетних позик; встановлено перерахування дотацій вирівнювання із застосуванням нормативів щоденних відрахувань від доходів загального фонду державного бюджету.

3. Трансформація джерел доходів місцевих бюджетів пройшла досить складний шлях. Постійно змінювалися пропорції між різними статтями дохідної частини місцевих бюджетів, що заважало прогнозуванню доходів на тривалий період та не сприяло розвитку економіки місцевих громад. Запропоновано враховувати при розрахунку доходів місцевих бюджетів потенційну спроможність територій генерувати бюджетні доходи та наявність сум недоїмок за платежами.

Після прийняття Бюджетного кодексу не відбулося системних змін у розмежуванні видатків між рівнями бюджетної системи. Відносна стабільність структури видатків місцевих бюджетів протягом останніх років свідчить про їх прогнозованість і, разом з тим, відсутність у територіальних громад можливостей для концентрації ресурсів на певному напрямі.

4. Процес розрахунку обсягу міжбюджетних трансфертів на місцевому рівні характеризується низьким рівнем прозорості, а органи місцевого самоврядування практично позбавлені можливості впливати на формування власних бюджетів та управління їх коштами. Формульний розрахунок доходів місцевих бюджетів не створює фінансових стимулів до збільшення податкових надходжень і не сприяє соціально-економічному розвитку територій. Запропоновано використання нових підходів при розрахунку коефіцієнта вирівнювання, який застосовується до бюджетів, що перераховують кошти до районного бюджету, та повинен залежати від динаміки доходів, які ввійшли до розрахунку індексу податкоспроможності.

5. Бюджетна реформа в Україні поки що не стала складовою реформи загальних суспільних відносин, оскільки не проведено одночасно реформу адміністративно-територіального устрою спільно з бюджетною, податковою та муніципальною реформами, а також реформою усього комплексу галузей сфери публічних послуг. Для здійснення адміністративно-територіальної реформи необхідно внести відповідні зміни до чинного законодавства, зокрема, прийняти закон про адміністративно-територіальний устрій, внести зміни до Конституції України та Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” в частині реформування системи місцевого самоврядування, що безпосередньо вплине на бюджетну систему і започаткує новий етап бюджетної реформи, головною метою якої має стати створення фінансово самодостатніх громад.

6. Для економічного розвитку України буде доцільним запровадження у практику реформування міжбюджетних відносин зарубіжного досвіду управління місцевими фінансами, а саме: встановлення чіткого розподілу функцій і джерел коштів між центральними та місцевими органами влади; забезпечення місцевих органів влади власними доходами не менш як на третину їхнього загального обсягу, які будуть достатні для виконання ними своїх повноважень і самостійного вирішення питань місцевого значення; визначення місцевих податків і зборів основним дохідним джерелом місцевих бюджетів.

7. Забезпечення відповідальності місцевих органів влади та держави за надання суспільних благ та послуг населенню можливо досягти шляхом удосконалення принципів фінансування власних і делегованих повноважень, як за доходами, так і за видатками, а саме: спрямування доходів органів місцевого самоврядування, які не враховуються при розрахунку обсягів міжбюджетних трансфертів, лише на виконання власних повноважень, а також здійснення фінансування делегованих повноважень виключно за рахунок виділених державою на їх виконання субвенцій.

8. Виходячи з принципу єдності бюджетної системи України, необхідно розробити єдиний порядок розрахунку прогнозних показників доходів, який повинен забезпечити реальність проведених розрахунків. При розподілі трансфертів вирівнювання доцільно використовувати фінансові нормативи, що спираються на державні мінімальні соціальні стандарти, які мають стати основою визначення мінімальної бюджетної забезпеченості місцевих бюджетів. Для формування видаткової частини бюджету територіальної громади потрібно використовувати нормативно-цільовий метод, який надасть можливість здійснити розрахунок нормативів витрат на утримання об’єктів бюджетної сфери.

9. На регіональному рівні доцільно утворити муніципальні трансфертні фонди як складову міжбюджетного регулювання, які повинні формуватися за рахунок внесків територіальних громад із високою податкоспроможністю і розподілятися серед громад з низькою податкоспроможністю в якості цільових субвенцій для забезпечення стандартів суспільних послуг місцевого значення. Стимулюванню зростання дохідної забезпеченості органів місцевого самоврядування сприятиме надання їм додаткової дотації, обсяг якої визначається залежно від виконання ними затвердженого обласними радами прогнозу основних показників соціально-економічного розвитку територій. Відповідний прогноз повинен базуватися на оцінці внеску кожної території в досягнення важливих для області цілей.

10. Необхідно запровадити на місцевому рівні додаткові субвенції між

бюджетами одного рівня, які дадуть можливість, не змінюючи обсягів трансфертів з державного бюджету, коригувати базові суми розрахунку доходів, що враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, спричинених зміною обсягів надходжень платежів до відповідного місцевого бюджету. Для забезпечення самостійної бюджетної політики органів місцевого самоврядування та незалежності фінансування видатків з районного бюджету від фактичного виконання дохідної частини бюджетів сіл та селищ доцільно у складі обласних бюджетів передбачити субвенції районним бюджетам на реалізацію завдань, що мають спільне значення для територіальних громад.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Гончаренко О.В. Реформування міжбюджетних відносин: погляд з регіону / О.В. Гончаренко // Наукові праці: Hаук. зб. / Наук.-досл. фін. ін-т. – 2002. – Вип. 3 (18). – С. 66–73. (0,4 друк. арк.).

2. Гончаренко О.В. Фінансове забезпечення повноважень місцевої влади / О.В. Гончаренко // Науковий вісник: Економіка / Чернівецький ун-т. – 2005. – Вип. 254. – С. 24–27. (0,3 друк. арк.).

3. Гончаренко О.В. Формування бюджетів самоврядування в контексті реформи міжбюджетних відносин / О.В. Гончаренко // Наукові праці: Hаук. зб. / Наук.-досл. фін. ін-т. – 2005. – Вип. 2 (31). – С. 62–70. (0,4 друк. арк.).

4. Гончаренко О.В. Міжбюджетні відносини в контексті нових підходів до регіональної політики / О.В. Гончаренко // Формування ринкових відносин в Україні. – 2005. – Вип. 12 (55). – С. 47–51. (0,4 друк. арк.).

5. Гончаренко О.В. Деякі аспекти формування міжбюджетних відносин на

2006 рік / О.В. Гончаренко // Теорії мікро–макроекономіки. – 2006. – Вип. 22. – С. 158–161. (0,2 друк. арк.).

6. Слухай С.В. Зарубіжний досвід організації місцевих фінансів / С.В. Слухай, О.В. Гончаренко // Фінанси України. – 2006. – № 7. – С. 12–20. (0,4 друк. арк.), особисто 0,2 друк. арк. (автором проаналізовано функціонування основних типів місцевого самоврядування в різних країнах та надано пропозиції щодо запровадження зарубіжного досвіду в Україні).

7. Гончаренко О.В. Фінансове вирівнювання в Україні на субрайонному рівні / О.В. Гончаренко // Формування ринкових відносин в Україні. – 2006. – Вип. 9 (64). – С. 120–124. (0,5 друк. арк.).

8. Гончаренко О.В. Поняття та зміст відносин між державним та регіональними бюджетами / О.В. Гончаренко // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. – Вип. 3 (70). – С. 127–132. (0,6 друк. арк.).

9. Гончаренко О.В. Механізм організації міжбюджетних відносин в Україні / О.В. Гончаренко // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 4 (70). – С. 75–85. (0,7 друк. арк.).

10. Слухай С.В. Удосконалення формування доходів місцевих бюджетів в Україні / С.В. Слухай, О.В. Гончаренко // Фінанси України. – 2007. – № 8. – С. 63–72. (0,5 друк. арк.), особисто 0,3 друк. арк. (автором проаналізовано процес трансформації дохідних джерел місцевих бюджетів в Україні та запропоновано методику визначення прогнозного обсягу доходів місцевих бюджетів).

В інших виданнях:

11. Гончаренко О.В. Перші кроки бюджетної реформи: здобутки та проблеми місцевого самоврядування / О.В. Гончаренко // Проблеми розвитку фінансової системи України: наук.-теорет. конф., 22-23 квіт. 2002 р.: тези допов. – К., 2002. – С. 71–77. (0,3 друк. арк.).

12. Гончаренко О.В. Проблеми розподілу повноважень та бюджетних видатків між рівнями державної влади / О.В. Гончаренко // Проблеми розвитку державних та місцевих фінансів: наук.-теорет. конф., 10-11 квіт. 2003 р.: тези допов. – К., 2003. – С. 64–70. (0,3 друк. арк.).

13. Гончаренко О.В. Проблеми реформування міжбюджетних відносин на прикладі Миколаївської області / О.В. Гончаренко // Зміцнення системи місцевих фінансів та міжбюджетних відносин в Україні: міжн. наук.-практ. конф., 15-16 квіт. 2004 р.: тези допов. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 133–136. (0,2 друк. арк.).

14. Гончаренко О.В. Проблеми реформування міжбюджетних відносин на регіональному рівні / О.В. Гончаренко // Управління регіональним економічним розвитком в контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції: всеук. наук. конф., 16-18 лист. 2005 р.: тези допов. – Івано-Франківськ, 2005. – С. 302–306. (0,2 друк. арк.).

15. Гончаренко О.В. Формування дохідної бази місцевого самоврядування / О.В. Гончаренко // Шевченківська весна. Актуальні проблеми економічного розвитку в глобальному середовищі: міжн. наук.-практ. конф., 2-3 бер. 2006 р.: тези допов. – К., 2006. – С. 340–343. (0,2 друк. арк.).

16. Гончаренко О.В. Проведення бюджетної реформи та удосконалення адміністративно-територіального устрою / О.В. Гончаренко // Проблемы развития финансовой системы Украины: межд. науч.-практ. конф., 15-17 мар. 2006 г.: тезисы докл. – Симферополь, 2006. – С. 73–74. (0,1 друк. арк.).

17. Слухай С.В. Финансовое выравнивание в Украине, Республике Беларусь и Кыргызской Республике на субнациональном уровне [Електронний ресурс] (англ. мова) / С.В. Слухай, О.В. Гончаренко // Delegated and own local self government functions in the Kyrgyz Republic – legal, administrative and fiscal aspects and impact on intergovernmental transfers: International Forum (Bishkek, 29-30 June 2006). – Kyrgyz Republic, Bishkek, 2006. – Mode of access: . (0,5 друк. арк.), особисто 0,3 друк. арк. (автором проаналізовано стан реформування міжбюджетних відносин на субнаціональному рівні в Україні в 2002-2005 рр.).

18. Гончаренко О.В. Європейський досвід функціонування міжбюджетних відносин / О.В. Гончаренко // Шевченківська весна. Формування конкурентного середовища в Україні: теорія та практика: міжн. наук.-прак. конф., 1-4 бер. 2007 р.: – К., 2007. – С. 105–108. (0,2 друк. арк.).

19. Гончаренко О.В. Принципи формування відносин між державним та

місцевими бюджетами на 2007 рік / О.В. Гончаренко // Проблемы развития финансовой системы Украины в условиях глобализации: межд. науч.-прак. конф., 21-23 мар. 2007 г.: – Симферополь, 2007. – С. 37–39. (0,1 друк. арк.).

20. Гончаренко О.В. Шляхи вдосконалення трансфертних відносин / О.В. Гончаренко // Фінансове забезпечення економічного і соціального розвитку суспільства: міжн. наук.-прак. конф., 23 бер. 2007 р.: – Дніпропетровськ, 2007. – С. 17–18. (0,1 друк. арк.).

21. Гончаренко О.В. Підходи до визначення податкового потенціалу регіону / О.В. Гончаренко // Особливості фінансово-бюджетного регулювання соціально-економічного розвитку регіону: міжн. наук.-прак. конф., 8-9 жов. 2007 р.: – Чернівці, 2007. – С. 18–22. (0,2 друк. арк.).

22. Гончаренко О.В. Прийняття Концепції реформування місцевих бюджетів у контексті інтеграції України до Європейського Союзу / О.В. Гончаренко // Проблеми розвитку фінансової системи України в умовах євроінтеграції: міжн. наук.-прак. конф., 19-20 жов. 2007 р.: – Львів, 2007. – С.91–94. (0,2 друк. арк.).