Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна мікробіологія та вірусологія


Коваленко Вячеслав Леонідович. Розробка бактерицидних засобів пролонгованої дії для підвищення ефективності боротьби з інфекційними хворобами тварин : Дис... канд. наук: 16.00.03 - 2004.



Анотація до роботи:

Коваленко В. Л. Розробка бактерицидних засобів пролонгованої дії для підвищення ефективності боротьби з інфекційними хворобами тварин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук зі спеціальності 16.00.03 – ветеринарна мікробіологія та вірусологія. – Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН, Харків, 2004.

Дисертація присвячена розробці, вивченню та застосуванню дезінфікуючих засобів з пролонгованою дією: Глутарпін-1, Дезавет, Віват в тваринницьких та м’ясопереробних підприємствах і на підприємствах по виготовленню молочних продуктів

При проведенні досліджень була вивчена епізоотична ситуація по інфекційним захворюванням в Україні. Вивчені фізико-хімічні властивості нових дезінфікуючих засобів: стабільність, сумісність, кратність піноутворення; бактерицидна активність, фенольний коефіцієнт, білковий індекс. Вивчено токсикологічні параметри на тваринах.

Проведена порівняльна оцінка розроблених деззасобів пролонгованої дії та інших дезінфектантів на тест-культурах E. сoli та St. аureus. Розробленні режими застосування дезінфікуючих засобів Глутарпін-1, Дезавет, Віват на тваринницьких, м’ясопереробних підприємствах та підприємствах по виготовленню молочних продуктів. Розроблено методичні рекомендації „Визначення ефективності знезараження приміщень піноутворюючими деззасобами”. Визначено економічну ефективність застосування препаратів.

Розроблено нормативну документацію на дезінфектанти Глутарпін-1, Дезавет (ТУ У, настанови, інструкції).

1. Розробленно нові, ефективні, дезінфікуючі засоби з пролонгованою дією Глутарпін-1, Дезавет, Віват, вивчено їх фізико-хімічні властивості, бактерицидність, антикорозійність, токсичність і вдосконалено методи контролю їх ефективності для дезінфекції тваринницьких приміщень, м’ясопереробних підприємств та підприємств по виготовленню молочних продуктів.

2. Для оцінки якості піноутворювання дезінфектантів визначенно критерії кратності та стабільності пін. Для Глутарпіну-1 кратність піноутворення є найбільшою в 2%-ній концентрації де вона складає 102,6 разів, а час виділення 50% рідини з піни та розпаду 100% піни є найбільшим в 1%-ній концентрації. Кратність піноутворення Дезавету є найбільшою при 4%-ній концентрації, де вона складає 94,13 разів, а час виділення 50% рідини з піни та розпаду 100% піни є найбільшим в 2%-ній концентрації. Кратність піноутворення Вівату є найбільшою в 1%-ній концентрації, де вона складає 107,51 разів, час виділення 50% рідини з піни та розпаду 100% піни є найбільшим в 1%-ній концентрації.

3. Найбільша товщина шару отриманої піни залежить від дезінфектанту та матеріалу на який вона наноситься при оптимальній концентрації. Товщина отриманої піни для Глутарпіну-1, Дезавету та Вівату складає в середньому на стелі з дерева 7,7 см., з бетону – 6,1 см., заліза – 4,7 см. На вертикальних поверхнях з дерева – 6,4 см., з цегли – 6,3 см, заліза – 4,5 см.

4. Глутарпін-1, Дезавет, Віват чинять незначну корозійну дію на металеві конструкції будівель. На алюмінії втрата ваги зразків складає для Глутарпіну-1 – 0,0043%, для Дезавету – 0,0024%, для Вівату – 0,0021%, що відповідно в 4270,81, 4638,00 та 5001,19 рази нижче в порівнянні з 2% розчином натрію їдкого. На оцинковану сталь досліджені препарати також чинять незначну корозійну дію. Так, для Глутарпіну-1 вона складає – 0,024%, для Дезавету – 0,071%, для Вівату 0,021%, що відповідно в 12,39, 10,19, 13,51 разів нижче порівняно з 2%-ним розчином натрію їдкого. По відношенню до сталі втрата ваги зразків складає для препарату Глутарпіну-1 – 0,12%, для Дезавету – 0,18% і для Вівату 0,10% що відповідно в 2,6, 2,3, 3,2 рази менше в порівнянні з 2% розчином натрію їдкого.

5. Ефективність дезінфекції Глутарпіном-1, Дезаветом та Віватом залежить від концентрації розчинів дезінфікуючих засобів, їх температури, норми витрат на одиницю площі, характеристики об’єкта дезінфекції та експозиції. Нові дезінфікуючі засоби рекомендується використовувати для дезінфекції об’єктів тваринництва від 0,5 до 4,0% концентрації.

6. Дезінфекційні засоби Глутарпін-1, Дезавет, Віват при застосуванні для дезінфекції за розробленою схемою не чинять токсичної дії для лабораторних та сільськогосподарських тварин. Після трьохкратної дезінфекції, підвищені дози пінних деззасобів не викликають загибелі лабораторних тварин, але спричиняють короткочасну подразнюючу дію на слизові оболонки носа та очей. Клінічні дослідження та гематологічні показники крові тварин не відрізняються від показників до обробки тварин і контрольних груп. Ці дезінфектанти по ступені токсичності відносяться до 3 та 4 класу токсичності, що дає можливість використання їх для дезінфекції тваринницьких приміщень у присутності тварин.

7. Глутарпін-1 в 0,25-2,0% концентрації є ефективним дезінфікуючим засобом і може використовуватись для дезінфекції на м’ясопереробних підприємствах та на підприємствах по виготовленню молочних продуктів. Дезавет може використовуватись для дезінфекції на м’ясопереробних підприємствах та на молокозаводах в 0,1-1% концентрації.

8. Піноутворюючі деззасоби Глутарпін-1, Дезавет, Віват можуть бути використані для дезінфекції при захворюваннях тварин, збудники яких прирівнюються по стійкості до E. сoli в 0,2-0,4% концентраціях. При дії на збудники, стійкість яких прирівнюються до стійкості St. aureus доцільно використовувати концентрації 0,4-2,0%.

9. При проведенні дезінфекції піноутворюючими дезінфектантами пролонгованої дії на тваринницьких, м’ясопереробних підприємствах та підприємствах по виготовленню молочних продуктів були розробленні технологічні регламенти та визначенно ефективність знезараження. Оптимальна витрата дезінфектантів 200-300 мл/м2 при товщині нанесеного шару піни 2-3 см і експозиції 1 година.

10. Річний економічний ефект від використання розроблених деззасобів в господарствах для профілактики інфекційних захворювань 300 поросят складає для Глутарпіну-1 - 1430 грн., (на 1 голову – 4,77 грн.), для Дезавету - 2700 грн. (на 1 голову – 9,00 грн.) і для Вівату складає 236 грн. (на 1 голову – 0,79 грн.) за рахунок підвищення продуктивності праці, зниження витрат дезінфектантів, води.

Пропозиції виробництву

1. Для проведення профілактичної та вимушеної дезінфекції при інфекційних шлунково-кишкових хворобах в тваринницьких господарствах, м’ясопереробих підприємствах та підприємствах по виготовленню молочних продуктів спеціалістам ветеринарної медицини рекомендується застосовувати Глутарпін-1 згідно з “Настановою та інструкцією щодо застосування піноутворюючого деззасобу Глутарпін-1”, яка затверджена Державним департаментом ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України. „Глутарпін-1 – пінний дезінфектант пролонгованої дії- деклараційний патент на винахід UA № 62568А від 15.12.2003 р., Бюл. № 12

2. Для проведення профілактичної та вимушеної дезінфекції при інфекційних шлунково-кишкових хворобах в тваринницьких господарствах, м’ясопереробих підприємствах та підприємствах по виготовленню молочних продуктів спеціалістам ветеринарної медицини рекомендується застосовувати Дезавет згідно з “Настановою та інструкцією щодо застосування піноутворюючого деззасобу Дезавет”, яка затверджена Державним департаментом ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України. „Пінний дезінфектант пролонгованої дії – Дезавет”- деклараційний патент на винахід UA № 62568А від 15.12.2003 р., Бюл. № 12.

3. При виготовленні та проведенні контролю якості піноутворюючого дезінфектанту Глутарпін-1 користуватися технічними умовами -ТУ У 24.4.05510830.004-02 та Дезавет - ТУ У 24.2.05510830.004-04, які затверджені Державним департаментом ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України.

4. Для контролю якості проведеної дезінфекції піноутворюючим дезінфектантом рекомендовані методичні рекомендації “Визначення ефективності знезараження приміщень піноутворюючими деззасобами”. Методичні рекомендації схвалені Методичною комісією Інституту ветеринарної медицини УААН (протокол № 1 від 25 лютого 2003 р.) та затверджені Вченою Радою Інституту ветеринарної медицини УААН (протокол №1 від 04 березня 2003 р., та Науково-методичною радою Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України (протокол № 1 від 12 грудня 2003р.).

Публікації автора:

1. Коваленко В. Л. Новий дезінфікуючий засіб для дезінфекції тваринницьких приміщень // Наукові праці Полтавської державної аграрної академії. – Т. 2(21). Ветеринарні науки. – Полтава, 2002. – С. 167-170.

2. Коваленко В. Л. Новий дезінфікуючий засіб для дезінфекції тваринницьких приміщень // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С. З. Гжицького. – Т. 4(2). Ч. 4. – Львів, 2002. – С.48-51.

3. Ященко М. Ф., Коваленко В. Л. Превентивна дезінфекція тваринницьких приміщень // Міжвідомчий тематичний науковий збірник УААН// Ветеринарна медицина, № 82. – Харків, 2003. – С. 691-693. (Дисертант провів планування роботи, виконав експериментальне дослідження, статистичну обробку отриманих результатів і оформлення статті).

4. Коваленко В. Л. „Дезавет” – пінний засіб для дезінфекції тваринницьких приміщень // Вісник Полтавської держ. аграрної академії. – 2003. – № 1-2. – С. 92-94.

5. Коваленко В. Л. „Дезавет” – новий засіб для дезінфекції тваринницьких приміщень пролонгованої дії // Міжвідомчий тематичний науковий збірник УААН// Ветеринарна медицина, № 81. – Харків, 2003. – С. 157-161.

6. Ященко М. Ф., Коваленко В. Л. Технологія виготовлення та застосування піноутворювальних дезінфікуючих засобів // Ветеринарна біотехнологія. Бюлетень № 3. – К. – 2003. – С. 176-179. (Дисертант спланував досліди, виконав експеримент, а також провів статистичну обробку результатів, їх аналіз і оформлення статті).

7. Ященко М. Ф., Коваленко В. Л., Таірова Т., Гончаренко А.Г. Дезінфікуючий засіб „Глутарпін-1” // Технічні умови № 24.4.05510830.004-02-2002 Державний департамент вет. медицини. – К., 2001. – 10 с. (Дисертант проводив дослідження, приймав участь в узагальненні і оформленні матеріалів).

8. Ященко М. Ф., Коваленко В. Л.. Дезінфікуючий засіб „Дезавет” // Технічні умови № 24.2.05510830.004-04 Науково-дослідний контрольний інститут ветеринарних препаратів та кормових добавок. – Львів., 2004. – 14 с. (Дисертант проводив дослідження та узагальнив і оформив матеріал).

9. Ященко М. Ф., Коваленко В. Л. Визначення ефективності знезараження приміщень піноутворюючими деззасобами // Методичні рекомендації. УААН, ІВМ. – К., 2003. – 16 с. (Дисертант проводив дослідження та приймав участь в узагальненні і оформленні матеріалів).

10. Ященко М. Ф., Коваленко В. Л. Інструкція по виготовленню і контролю дезінфікуючого засобу Глутарпін-1 для ветеринарного застосування. ІВМ. – Київ, 2001. – 6 с. (Дисертант проводив дослідження та приймав участь в узагальненні і оформленні матеріалів).

11. Коваленко В. Л., Ященко М. Ф. Тимчасова настанова по застосуванню дезінфікуючого засобу “Глутарпін-1” ТУ У № 24.4.05510830.004-02-2002 Державний департамент вет. медицини. – К., 2001. – 3 с. (Дисертант проводив дослідження та приймав участь в узагальненні і оформленні матеріалів).

12. Коваленко В. Л., Ященко М. Ф. Інструкція по виготовленню і контролю дезінфікуючого засобу Дезавет для ветеринарного застосування. ІВМ. – Київ, 2003. – 6 с.

13. Пат. 62568 А Україна, А 61L2/16, Пінний дезінфектант пролонгованної дії “Глутарпін-1” / Коваленко В. Л., Ященко М. Ф. № 2003043224 від 10.04.2003 р. Опубл. 15.12.03, Бюл. № 12. (Дисертант виконав експериментальну частину роботи, оформив заявку).

14. Пат. 62375 А Україна, А 61L2/16, Пінний дезінфектант пролонгованної дії “Дезавет” / Коваленко В. Л., Ященко М. Ф. № 2003032181 від 10.04.2003 р. Опубл. 15.12.03, Бюл. № 12. (Дисертант виконав експериментальну частину роботи, оформив заявку).