Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія взуттєвих та шкіряних виробів


Червонюк Людмила Павлівна. Розробка конструкції та технологічного процесу виготовлення спеціального взуття з радіозахисними властивостями : Дис... канд. техн. наук: 05.19.06 / Київський національний ун-т технологій та дизайну. — К., 2003. — 237арк. — Бібліогр.: арк. 155-164.



Анотація до роботи:

Червонюк Л.П. Розробка конструкції та технологічного процесу виготовлення спеціального взуття з радіозахисними властивостями. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.19.06 – Технологія взуттєвих та шкіряних виробів. – Київський національний університет технологій та дизайну, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено актуальній проблемі розробки конструкцій спеціального взуття з радіозахисними властивостями для використання у радіаційно-забруднених зонах. Визначено вплив солей титану, хрому у дубильній суміші, товщини шкір на їх радіозахисні властивості.

За результатами проведених досліджень: визначено вплив опромінення на фізико-механічні властивості шкір; розроблено конструкції радіаційно-захисного взуття; вдосконалено технологічні процеси складання заготовок та взуття; визначено раціональні режими формування заготовок при знакозмінних температурах у двошаровому пакеті матеріалів юхтової шкіри та шкіри хромтитанового методу дублення; досліджено захисні, гігієнічні властивості нового взуття та розроблено рекомендації щодо його використання.

Ключові слова. Взуття з радіозахисними властивостями, забруднена зона, гамма-промені, бета-частинки, альфа-частинки, солі титану у дубильній суміші, вдосконалені технологічні процеси складання заготовки й взуття, раціональні режими формування заготовки у двошаровому пакеті матеріалів, міграція хімічних речовин з матеріалів.

  1. Аналіз літературних джерел показав, що розробка спеціального взуття з радіаційно-захисними властивостями є одним з важливих та мало досліджених засобів індивідуального захисту.

  2. Розроблено гіпотези фізичної та хімічної природи явища захисту складових натуральної шкіри від радіологічних випромінювань, які експериментально підтверджені.

  3. Вперше у взуттєвій галузі розроблено та впроваджено методику визначення захисних властивостей взуттєвих матеріалів від дії бета- та гамма-променів різної енергії.

  4. Визначено коефіцієнт поглинання бета-частинок у різних видах шкіри. Доведено, що найбільший коефіцієнт поглинання бета-частинок має юхтова шкіра.

  5. Визначено, що (в енергетичній області до 270 кеВ) шкіра хромтитанового методу дублення має значно більший, порівняно з іншими видами шкіри, коефіцієнт поглинання, а значить менший коефіцієнт пропускання гамма-променів. Така ж тенденція відстежується і для поліамідно-поліефірної тканини, товщиною 2,3 – 2,5 мм.

  6. Досліджено, що фізико–механічні властивості юхтової шкіри та шкіри хромтитанового методів дублення не погіршилися після опромінення їх гамма-променями та бета-частинками.

  7. Рекомендовано при виготовленні натуральної шкіри з радіаційно-захисними властивостями до складу дубильних сумішей додавати 15 - 20 % солей титану та 30–32 % - хрому.

  8. Рекомендовано для виготовлення деталей верху радіаційно-захисного взуття: юхту хром-рослинного методу дублення, шкіру хромтитанового методу дублення, поліефірно-поліамідну тканину (товщина 2,3-2,5 мм), а для підошов – поліуретан із вмістом 7-11%.радіаційно-захисних домішок.

  9. Доведено, що радіозахисні домішки з рідкоземельних металів і сурми вводяться до композиції при виготовленні поліуретанових підошов, а солі Ті, Cr, Fe, Al – у процесі дублення шкір.

  10. Розроблено дві конструкції спеціального взуття для захисту від іонізуючого випромінювання:

бахили з верхом з поліефірно-поліамідної тканини;

черевики з верхом з юхти та підкладки зі шкіри хромтитанового методу дублення з металевим (з алюмінію) армуючим елементом та устілкою, яка знаходиться між основною устілкою та підошвою;

підошва з поліуретану з радіаційно-захисними домішками на основі рідкоземельних елементів, метод кріплення якої до верху взуття - литтєвий.

11. Одержано математичну модель досліджуваного процесу формостворення верху з пакету матеріалів (перший шар юхта, а другий – шкіра хромтитанового методу дублення) та проведено статистичний аналіз результатів досліджень.

12. Вперше визначено режими і нормативи формування юхтової шкіри та шкіри хромтитанового методів дублення у зволоженому двошаровому пакеті на випуклих поверхнях, якими є колодки. Режими формування при знакозмінних температурах: температура нагріву при термофіксації 80 ±50 С; деформація розтягнення –25 ± 5%; температура охолодження – (-50 С).

13. Удосконалено технологічний процес складання заготовок бахилів та черевиків:

запропоновано способи герметизації швів при складанні деталей верху заготовок захисного взуття;

розроблено технологічний процес складання заготовки, визначено адгезив та нормативи клейового поєднання деталей;

вдосконалено технологічний процес складання взуття.

  1. Розроблено технічні умови на виготовлення дослідної партії двох видів взуття.

  2. Визначено, що радіаційно-захисні домішки в матеріалах не впливають суттєво на формування внутрішньовзуттєвого мікроклімату і не діють негативно на шкіряні покрови стоп людей та самопочуття їх.

16. Досліджені захисні та гігієнічні властивості взуття з радіозахисними домішками в матеріалах верху та низу його. Рекомендовано використовувати захисне взуття для працюючих в тридцяти кілометровій зоні ЧАЕС за вахтовим методом, у пунктах жорсткого дозиметричного контролю (Народичі, Поліське, Славутич, Зелений Мис та інших), а також для робітників гірничодобувної галузі.

Публікації автора:

  1. Червонюк Л.П., Олійникова В.В., Коновал В.П. Вибір матеріалів на передпроектній стадії розробки спеціального взуття. // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. - 2001.- № 5 - С. 277-278.

  2. Червонюк Л.П., Олійникова В.В., Дашковська О.В. Вивчення ефективності захисту шкіряних та текстильних матеріалів від радіаційного випромінювання. // Вісник КНУТД.– 2002.- №1 - С. 68-70.

  3. Червонюк Л.П., Коновал В.П., Дашковська О.В. Теоретичні основи хімічної гіпотези природи явища захисту натуральної шкіри від опромінення. // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. - 2003.- № 1 - С. 235-236.

  4. Червонюк Л.П., Коновал В.П., Дашковська О.В. Визначення хімічного складу шкір стійких до радіації. // Вісник КНУТД.– 2002.- №2 - С. 82-84.

  5. Червонюк Л.П., Коновал В.П, Олейникова В.В. Изучение свойств материалов для создания радиозащитной обуви // Междунар. научно-практ. конф. ’’Новое в дизайне, моделировании, конструировании и технологии изделий из кожи’’– Шахты: ЮРГУЭС. – 2003. – 293-297.

  6. Червонюк Л.П., Олійникова В.В., Дашковська О.В. Вивчення ефективності захисту від радіаційного випромінювання матеріалів для спеціального взуття // Всеукраїнська наукова конфер. молодих вчених ”Наукова діяльність молоді на переломі тисячоліть” - Том 1.- Київ: КНУТД. – 2002. –С.44-45.

  7. Захисне взуття від радіоактивного опромінення. Україна, Коновал В.П., Червонюк Л.П., Олійникова В.В. (Україна). - Заявлено 15.10.02.

В публікації 1, 5 автором проведений аналіз асортименту взуттєвих материалів. Розроблені теоретичні основи виготовлення спеціального взуття з використанням материалів вітчизняного виробництва, стійких до радіації. В публікації 2, 6 автору належить аналіз здобутих результатів по визначенню ефективності захисних властивостей шкіряних та текстильних матеріалів від іонізуючого випромінювання. В публікації 3, на основі акількісного аналізу шкіри, автору належить підтверження хімічної гіпотези природи явища захисту натуральною шкірою від іонізуючого випромінювання. В роботі 4, за результатами хімічного (кількісного) аналізу шкір, автором доведена доцільність використання хромтитанового методу дублення при створені шкір стійких до радіації. В публікації 7 автором здійснена розробка конструкції, застосування елементів захисту та технології складання захисного взуття.