Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Транспортні системи


Дорохов Олександр Васильович. Розробка моделей для удосконалення взаємодії споживачів і виробників послуг на транспортних ринках вантажних перевезень : дис... канд. техн. наук: 05.22.01 / Харківський національний автомобільно-дорожній ун-т. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Дорохов О.В. Розробка моделей для удосконалення взаємодії споживачів і виробників послуг на транспортних ринках вантажних перевезень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.22.01 – транспортні системи. – Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Харків, 2005.

Дисертація присвячена питанням удосконалення взаємодії суб'єктів вантажного транспортного обслуговування в умовах конкурентного ринкового середовища. В роботі вирішені задачі аналізу стану, перспектив, проблем вдосконалення транспортного обслуговування, визначення методів і засобів для моделювання дій суб'єктів транспортного ринку; розробки і реалізації методів і моделей прийняття виробничих рішень для споживачів і продуцентів транспортних послуг в умовах нечіткості і невизначеності; розробки моделей і засобів для формалізації і оцінки якості вантажного транспортного обслуговування на основі нечіткого моделювання; визначення структури системи підтримки прийняття рішень для суб'єктів ринку вантажоперевезень. Результати впроваджені на підприємствах-споживачах та виробниках транспортних послуг Харківського регіону, у навчальному процесі ХНАДУ.

В дисертації наведене нове вирішення важливої для Украіни наукової задачі, що полягає в необхідності вдосконалення діяльності суб’єктів вантажного ТО, їх взаємодії в ринкових умовах, розробки та впровадження відповідних моделей, методів, інформаційних технологій. При цьому отримано наступні результати:

1. На підставі вивчення літератури досліджено стан, проблеми, тенденції розвитку вантажних перевезень. Встановлена непідготовленість суб'єктів ТО до ринкових умов, неузгодженість дій виробників і споживачів ТП, недостатність засобів і моделей для аналізу та прийняття рішень. Виявлені актуальні задачі для удосконалення взаємодії споживачів і продуцентів ТП в умовах нечіткості та конкурентного середовища ТР: розробка моделей для визначення якості ТО, розподілу споживачів за продуцентами ТП, визначення зон ТО, структури парку ТЗ, сегментації і структуризації на ринку ТП, створення СППР для суб'єктів ТР.

2. Проаналізовано існуючі моделі взаємодії суб’єктів ринку ТО. Їх недоліками є труднощі прийняття рішень при неповноті інформації, складність врахування багатокритеріальності, нечіткості, невизначеності різного походження, формалізації умов, обмежень, альтернатив в умовах ТР. Розглянуто математичні методи і засоби розв’язання задач моделювання для вантажного ТО. Недоліками багатьох з них є неможливість врахування чинників ТО, котрі важко формалізувати; складнощі застосування при неповноті інформації; відсутність засобів розгляду невизначеностей не ймовірносного типу; складність практичної реалізації. Обгрунтовано та запропоновано застосування методів системного аналізу, нечіткого моделювання, прийняття рішень в умовах невизначеності, багатокритеріального вибору на множині альтернатив, теорії ігор для задач ТО.

3. Вперше розроблено модель для визначення інтегральної якості вантажних перевезень з використанням методів нечіткого моделювання на основі побудови правил нечіткого висновку і оцінки параметрів якості ТС функціями приналежності. Для формалізації показників якості ТП запропоновано відповідні лінгвістичні змінні, набори функцій приналежності, базу правил нечітких висновків.

4. Вперше запропоновано модель класифікації суб'єктів ТР на основі їх групування за найбільш інформативними ознаками. Вдосконалено моделі багатокритеріальної структуризації, сегментації на основі композиції нечітких відношень переваг споживачів, класифікації, однопараметричної просторової сегментації при нечітких вимогах клієнтів ТО на ринку вантажоперевезень.

5. Вперше розроблено структуру, визначено склад, засоби створення, побудовано моделі і реалізовано алгоритми системи підтримки прийняття рішень для споживачів і виробників ТП. При створенні програм вироблено принципи проектування дружніх інтерфейсів користувача, запропоновано засоби підвищення на 5-15% швидкодії програм, забезпечення 100% виключення помилок вводу даних.

6. Вдосконалено багатокритеріальні моделі прийняття рішень та вибору на множині альтернатив для використання споживачами і виробниками ТП в умовах нечіткості, невизначеності, різної форми представлення даних. При цьому оцінки якості ТО можуть надаватися в якісній, лінгвістичній, порівняльній формі.

7. Одержали подальший розвиток ігрова модель для визначення структури парку ТЗ при невизначеності майбутнього обсягу перевезень, модель визначення зон ТО та розподілу послуг по центрах ТС при мінімізації витрат клієнтів з урахуванням потужності центрів, вартості послуг та необхідного їх обсягу.

8. За допомогою розроблених моделей розв'язано задачу з вдосконалення діяльності та взаємодії споживачів і виробників ТП на підприємствах-продуцентах ТП (ТЕК "Автопост", ШОТТиС БУ "Укрбургаз", СП "Конст-ЛТД") та споживачах вантажних ТП (ВАТ "ХФЗ "Червона Зірка", ТОВ "Фітолек").

Для ТЕК "Автопост" визначено зони обслуговування клієнтів, що зменшило витрати на підтримку діяльності (зв'язок, представництво, рекламу тощо) на 5%. Класифікація клієнтів і конкурентів дозволила знизити витрати на відслідковування ринкового оточення на 3%, розробити типові умови обслуговування, збільшити кількість клієнтів на 4%. При оперативному управлінні перевезеннями час прийняття рішень в режимі реального часу скорочено на 5-10%.

В транспортному відділі ТОВ "Фітолек" на 15% знижені витрати на власні ТЗ за рахунок зміни типу та кількості автомобілів. Показники ТО (умови оплати, надійність, своєчасність) зовнішніми надавачами ТП покращені на 5-7% за рахунок вибору найбільш прийнятного з декількох продуцентів на ринку вантажоперевезень.

На ВАТ "ХФЗ "Червона Зірка" регулярний контроль якості ТП постійних перевізників засобами нечіткого моделювання, а також визначення кращих варіантів при разових перевезеннях, поліпшив бездефектність доставки, збереження вантажів на 5-7% без збільшення витрат на ТО.

Впровадження розробленого програмного та методичного забезпечення на СП "Конст-ЛТД" значно покращило (на 10-20%) відповідні технічні, економічні, організаційні показники надання ТП та власного стану транспортного підприємства.

Розроблені моделі багатокритеріального прийняття рішень використовуються в ШОТТиС БУ "Укрбургаз" для вибору ТЗ при виконанні завдань ТО газовидобутку та геологорозвідки, що дає скорочення часу прийняття рішень на 10-20%.

Впровадження на підприємствах підтверджено відповідними актами.

9. Результаті дисертаційної роботи використано в навчальному процесі на кафедрі транспортних технологій ХНАДУ при реалізації програм підготовки бакалаврів і магістрів за спеціальністю "Організація перевезень і управління на автомобільному транспорті". Впровадження підтверджено відповідним актом.

В подальшому результати роботи доцільно застосувати при вирішенні завдань вдосконалення ТО шляхом моделювання ринку ТП і його складових, оцінки якості перевезень, обгрунтування прийняття рішень споживачами і виробниками ТП.

Публікації автора:

1. Нагорний Є.В., Дорохов О.В. Методика вибору ефективної стратегії обслуговування споживачів транспортної продукції // Автомоб. трансп.: Сб. науч. тр. – Х., 2002. - Вып. 9. - С. 17-19. Здобувачем запропоновано методику оптимізіції розподілу споживачів для надання послуг центрами ТС.

2. Нагорний Є.В., Дорохов О.В. Маршрутизація партіонних перевезень та її комп’ютерна реалізація // Автомоб. трансп.: Сб. науч. тр. – Х., 2002. - Вып. 10. - С. 21-23. Здобувачем обгрунтовано побудову програми для маршрутизації перевезень.

3. Нагорний Є.В., Левтеров А.І., Дорохов О.В. Ефективна реалізація інтерфейсу користувача при розробці інформаційних систем транспортного обслуговування // Автомоб. трансп.: Сб. науч. тр. – Х., 2003. - Вып. 12. - С. 11-14. Здобувачем розглянуто створення програмного забезпечення для задач ТО, визначено шляхи та засоби розробки інтерфейсів користувача.

4. Дорохов О.В. Багатокритеріальне порівняння центрів транспортного сервісу при їх нечітких оцінках споживачами // Вестн. Харьк. нац. автомоб. дор. ун-та: Сб. науч. тр. – Х., 2003. - Вып. 21. - С. 66-69.

5. Нагорний Є.В., Левтеров А.І., Дорохов О.В. Засоби перевірки достовірності вводу при комп’ютерній реалізації задач транспортного сервісу // Пробл. пожежн. безп.: Зб. наук. праць. Акад. пожежн. безп. України. – Х., 2003. - Вып. 13. - С. 99-107. Здобувачем розроблено принципи та засоби реалізації контролю вводу в інтерфейсах користувача.

6. Дорохов О.В., Нагорний Є.В., Вербицький В.І., Дорохова Л.П. Методика однопараметричної ідентифікації та сегментації зон обслуговування споживачів. // Вісн. Нац. техн. ун-ту "Харк. політехн. ін-т". – Х., 2003, - № 6, Т.1. - С. 33-42. Здобувачем розроблено модель для визначення зон обслуговування споживачів ТП.

7. Дорохов О.В., Дорохова Л.П. Обгрунтування методики класифікації суб’єктів транспортного ринку // Вестн. Харьк. нац. автомоб.-дор. ун-та: Сб. науч. тр. – Х., 2003. - Вып. 22. - С. 43-46. Здобувачем запропоновано багатокритеріальнє розділення споживачів ТП на основі їх нечіткіх переваг.

8. Дорохов О.В., Нагорний Є.В., Вербицький В.І., Дорохова Л.П. Вибір центру транспортного сервісу на основі нечіткого відношення переваг споживачів // Вісн. Нац. техн. ун-ту "Харк. політехн. ін-т". – Х., 2003, - № 18. - С. 92-98. Здобувачем розроблено модель для вибору постачальника ТП при визначенні переваг споживачів у вигляді матриць попарного порівняння параметрів обслуговування.

9. Дорохов О.В. Визначення кращого центру транспортного сервісу при нечітких відношеннях переваги на множині альтернатив // Вестн. Харьк. нац. автомоб.-дор. ун-та.: Сб. науч. тр. – Х., 2003. - Вып. 23. - С. 45-47.

10. Сословський В.Г., Нагорний Є.В., Дорохов О.В. Визначення структури парку транспортних засобів із застосуванням ігрового підходу // Вісн. Харк. держ. техн. ун-ту сільськ. госп-ва: Зб. наук. праць. – Х., 2004. - Вип. 23. - С. 321-326. Здобувачем розроблено модель на основі теорії ігор для визначення структури парку ТЗ.

11. Дорохов О.В., Нагорний Є.В. Багатокритеріальний розподіл споживачів по центрах транспортного обслуговування // Радіоелектр. і комп’ют. сист.: наук. технічн. журнал Нац. аерокосм. ун-ту ім. М.Е.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". – Х., 2004. - № 1 (5). - С. 64-68. Здобувачем розроблено багатокритеріальний підхід до сегментації ринку та алгоритм розподілу споживачів по продуцентам ТС.

12. Дорохов О.В., Фастовець В.І. Оптимізація та підвищення швидкодії додатків при комп’ютерній реалізації транспортних задач // Вестн. Харьк. нац. автомоб. дор. ун-та: Сб. науч. тр. – Х., 2004. - Вып. 24. - С. 81-83. Здобувачем визначено шляхи збільшення швидкодії програм для задач ТО.

13. Дорохов О.В. Сегментація ринку транспортних послуг на основі функцій приналежності переваг споживачів // Автомоб. трансп.: Сб. науч. тр. – Х., 2004. - Вып. 14. - С. 90-93.

14. Нагорний Є.В., Дорохов О.В., Вербицький В.І., Варфоломеєва С.В. Методика вибору продуцентів транспортних послуг на основі попарних бінарних оцінок якості сервісу // Вісн. Нац. техн. ун-ту "Харк. політехн. ін-т". – Х., 2004, - № 18. - С. 113-118. Здобувачем розроблено модель для вибору продуцентів послуг на основі бінарних оцінок параметрів сервісу.

15. Нагорний Є.В., Дорохов О.В., Вербицький В.І., Дорохова Л.П. Застосування методів прийняття рішень в нечітких умовах суб'єктами ринку транспортних послуг // Вісн. Східноукр. нац. ун-ту ім. Володимира Даля: Наук. журн. - Луганськ, 2004, - № 7(77) Ч. 1 - С. 202-209. Здобувачем обгрунтовано застосування методів прийняття рішень в нечіткіх умовах, склад системи підтримки прийняття рішень для суб’єктів ринку вантажного ТО.

16. Нагорний Є.В., Дорохов О.В., Варфоломеєва С.В., Копенко Л.О. Визначення інтегрального показника якості перевезень вантажів на основі нечіткого моделювання // Удоск. вантаж. і комерц. роботи на залізн. України: Зб. наук. пр. - Укр. держ. акад. залізн. трансп. – Х., 2004. – Вип. 62. - С. 112-117. Здобувачем розроблено модель на основі функцій приналежності для визначення якості ТО.

17. Нагорний Є.В., Дорохов О.В., Дорохова Л.П. Вибір ефективної стратегії логістичного сервісу споживачів транспортних послуг у фармації // Матеріали міжн. наук.-практ. конф. "Здобутки та перспективи розвитку управління фармацевтичними організаціями в умовах ринкової економіки". – Х.: НФаУ. – 2003. - С. 137-142. Здобувачем запропонована методика вибору продуцентів ТП у галузі фармації.

18. Нагорный Е.В., Дорохов А.В., Дорохова Л.П. Многокритериальная оценка экологических характеристик на множестве альтернатив // 2-міжн. наук.-практ. конф. "Сучасні інформаційні технології управління екологічною безпекою регіонів, природокористуванням, заходами у надзвичайних ситуаціях”. – Х.: НАКУ "ХАІ". – 2003. - С. 128-130. Здобувачем застосовано методику вибору на множині альтернатив, що виражені в лінгвістичній формі, для екологічних аспектів ТО.

19. Нагорний Є.В., Дорохов О.В., Вербицький В.І., Варфоломеєва С.В. Методика вибору продуцентів транспортних послуг на основі попарних бінарних оцінок якості сервісу // Допов. 12ї міжн. наук.-практ. конф. "Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я”. - Х.: НТУ "ХПІ". – 2004. - С. 32-33. Здобувачем розроблено модель для вибору продуцентів ТП на основі попарних порівнянь якості ТС.

20. Нагорный Е.В., Дорохов А.В. Использование многокритериальных оценок для выбора продуцентов транспортных услуг // Доклады 10й междунар. научн.-техн. конф. "Транспорт, экология – устойчивое развитие" (ЭКО-ВАРНА-2004). – Варна: ТУ Варна. – 2004. - С. 390-394. Здобувачем запропоновано класифікацію задач прийняття рішень в умовах невизначеностей ринку вантажних ТП.