Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Місцеве самоврядування


Кокіц Олексій Петрович. Розробка моделі формування сценарію розвитку міста : Дис... канд. наук: 25.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Кокіц О.П. Розробка моделі формування сценарію розвитку міста. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.04 – місцеве самоврядування. – Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Дніпропетровськ, 2007.

У дисертації наведено розв’язання актуального наукового завдання теоретичного обґрунтування підходу до формування моделі розробки сценарію розвитку міста. Показано підхід до розробки сценарію через врахування основних факторів механізму розвитку міста; розкрито природу міста як дисипативної системи; обґрунтовано залежність саморефлексії у громаді від закономірностей її самоорганзації у межах міста; запропоновано концептуальну і алгоритмічну модель формування сценарію розвитку міста; запропоновано функцію оцінювання варіантів сценарію.

У дисертації наведено розв’язання актуального наукового завдання теоретичного обґрунтування підходу до розробки моделі формування сценарію розвитку міста як інформаційно-аналітичної основи для планування його стратегії. Одержані в ході проведеного дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізована мета й завдання дають можливість зробити основні висновки.

  1. В умовах підвищеної невизначеності функціонування українських територіальних громад актуалізується проблема об’єктивізації управлінських рішень щодо міського розвитку для забезпечення їх адекватності тенденціям і реаліям сьогодення. Аналіз наукових публікації за темою дослідження показав, що під час розроблення стратегій розвитку міст недостатньою мірою враховуються внутрішні механізми їх розвитку, а класичні концепції щодо відображення зазначених механізмів не забезпечують достатньої комплексності підходу та практично ігнорують існування фактору колективної динаміки громади міста. Показано, що застосування такого потужного інструменту багатоваріантного планування розвитку міста як сценарний підхід потребує вдосконалення його методології в напряму моделювання механізмів розвитку міста з урахуванням колективних уявлень і очікувань громади щодо власного майбутнього, які визначають її поведінку як стратегічного суб’єкта.

  2. Авторська позиція щодо підходу до розробки сценарію розвитку міста полягає в тому, що він має базуватися на механізмі розвитку міста та враховувати основні фактори, що спричиняють об’єктивні тенденції розвитку. На підставі дослідження сучасних концептуально-методологічних засад моделювання розвитку соціальних систем сформовано авторське уявлення щодо основоположних факторів, дія яких у комплексі зумовлює механізм розвитку міста. Показано, що за своєю природою місто відноситься до дисипативних систем, а джерелом дисипативності й характеристик структурної стійкості є територіальна громада міста.

  3. У роботі громада розкривається як соціальний стратегічний суб’єкт проектування власного розвитку завдяки наявності процесів колективної рефлексії. Обґрунтовано, що індивідуальний характер саморефлексії в громаді міста залежить від двох основоположних закономірностей самоорганізації колективних взаємодій: оптимізації населенням абсолютних і відносних витрат часу на реалізацію процесів комунікацій та економічної взаємодії в межах міста з точки зору їх альтернативної вартості. З урахуванням цього сформульовано вихідний постулат, що визначає бажану спрямованість вектору сценарію та критерії оцінювання його варіантів: найбільші вигоди досягаються за умов реалізації ситуацій, рівноважних за Нешем та Парето одночасно: кожен стратегічний суб'єкт максимізує свої власні вигоди від використаного часу, не породжуючи конфліктних ситуацій, тому що отриманий приріст вигод розподіляється «справедливо».

  4. Взаємодія абсолютних і відносних витрат часу в термінах порядку та хаосу розкрито з використанням моделі колективної динаміки в такому параметрі порядку, як корисність соціального простору-часу міста. Це можна розглядати як авторський внесок до підходу щодо опису механізму розвитку міста через пропонований теорією самоорганізації набір чотирьох універсальних атракторів, один з яких (а саме хаотичний, що характеризує рівень організованості системи) практично не був системно розглянутим на рівні міста.

  5. Із зазначених позицій обґрунтовано концептуальну модель формування сценарію розвитку міста. Вона базується на дослідженні природи міста крізь призму здобутків теорії самоорганізації систем, ідентифікує джерела варіантності взаємодії стратегічних суб’єктів розвитку міста, органічно імплементує оцінювання сценаріїв у процес сценарного дослідження. Запропонована зважена адитивна цільова функція оцінювання варіантів сценарію дозволяє враховувати в агрегованому вигляді незалежно від шкали вимірювання як абсолютні показники ситуацій взаємодій стратегічних суб’єктів – сукупні вигоди-витрати громади міста, так і відносні характеристики оптимальності – вигідність, справедливість, стійкість (рівновага за Парето, Нешем).

  1. Запропонована на підставі концептуальної моделі формування сценарію розвитку міста відповідна алгоритмічна модель є формально-експертною. У ній для синтезу сценарної системи використано підхід «воронки причинності», який реалізовано методом аналізу ієрархій. Це дозволяє виявити ключову тенденцію розвитку міста та її носіїв. Сценарний простір визначається на основі формалізованого алгоритму із застосуванням експертних методів ігрового позиційного та матричного аналізу, моделювання динаміки ймовірностей взаємодії стратегій на основі керованого Марківського процесу.

  2. У результаті проведених досліджень і розробок сформовано цілісну теоретико-прикладну концепцію формування сценарію розвитку міста, яка може бути використана як інструмент реалізації принципу альтернативності під час планування розвитку міста. Апробація наукових результатів роботи на прикладі конкретного українського міста довела їх теоретичну коректність та практичну прийнятність.

  3. Розроблені в дисертації підходи та моделі реалізовані в практиці стратегічної діяльності окремих міст України та можуть бути розповсюджені далі для обґрунтування стратегій розвитку вітчизняних міст. Результати й висновки дисертації можуть бути використані науково-дослідними установами для продовження досліджень за тематикою дисертації в напрямах, що потребують подальшого розроблення, а саме: удосконалення методики ідентифікації стратегічних суб’єктів громади, формування кола адекватних інституційних, мотиваційних, інформаційних механізмів впливу органу місцевого самоврядування на них, створення організаційно-методичного забезпечення роботи експертів; Національною академією державного управління при Президентові України та її регіональними інститутами для застосування в навчальному процесі підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування та розроблення відповідного навчально-методичного забезпечення; іншими навчальними закладами.

Публікації автора:

  1. Кокіц О.П., Шаров Ю.П. Методи та моделі в розробці сценаріїв розвитку міста: обґрунтування концепції дослідження // Актуал. пробл. держ. упр. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 1(19) – С. 254 – 265. (автору належить аналіз понятійно-категоріального апарату, визначення змісту процесів функціонування, розвитку та стадій еволюції міста)

  2. Кокіц О.П. Місто як об’єкт і предмет сценарного дослідження // Актуал. пробл. держ. упр. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2006. – Вип. 2(24) – С. 278 – 285.

  3. Кокіц О.П. Апріорна оцінка сценаріїв розвитку міста: проблема пошуку оціночного критерію // Актуал. пробл. держ. упр. – О.: ОРІДУ НАДУ, 2006. – Вип. 3(27). – С. 241 – 245.

  4. Кокіц О.П. Механізм розвитку міста: інтеграція підходів на основі принципів самоорганізації систем // Актуал. пробл. держ. упр. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2006. – Вип. 3(25) – С. 278 – 285.

  5. Стратегія розвитку м. Дніпропетровська. Стратегічний вибір Дніпропетровська: теоретичні засади та провідні тенденції: Наук.-метод. розробка / За наук. ред. Ю.П. Шарова, С.А. Квітки. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2004. – 124 с. (Особистий внесок здобувача: частина розділу: «Провідні тенденції розвитку м. Дніпропетровська в аспекті розробки стратегічного бачення», стор. 55 – 98).

  6. Кокіц О.П. Ключові аспекти перспективного розвитку м. Дніпропетровська // Муніципальний менеджмент: становлення і розвиток в Україні: матеріали науково-практичної конференції за міжнародною участю / За заг. ред. Ю.П. Шарова. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2004. – С. 81 – 84.

  7. Кокіц О.П. Європейський досвід розробки стратегічних концепцій розвитку муніципалітетів та регіонів // Актуальні проблеми Європейської та Євроатлантичної інтеграції України: Матеріали 3-ї регіональної наук.-практ. конф. / За заг. ред. Л.Л. Прокопенка. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2006 р. – С. 247 – 250.

  8. Кокіц О.П. Місце і сутність сценарного дослідження в системі планування розвитку міста» // Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю. У 2 т. / За заг. ред. О.Ю. Оболенського, В.М. Князева. – К.: Вид-во НАДУ, 2006 р. – т. 2 – С. 116 – 118.

  9. Кокіц О.П. Обґрунтування стратегій розвитку міста: сценарний підхід // Актуальні проблеми муніципального управління: Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.К. Присяжнюка, В.Д. Бакуменка, Т.В. Іванової. – К.: Видавничо-поліграфічний центр Академії муніципального управління, 2007. –
    С. 321 – 324.