Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


Турос Олена Ігорівна. Розробка наукових підходів до вдосконалення гігієнічної оцінки небезпеки від джерел забруднення атмосферного повітря на основі показників ризику : Дис... д-ра наук: 14.02.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Турос О.І. Розробка наукових підходів до вдосконалення гігієнічної оцінки небезпеки від джерел забруднення атмосферного повітря на основі показників ризику. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.01 – гігієна та професійна патологія. – ДУ „Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва АМН України”, Київ, 2008.

Розроблено методологічну основу оцінки забруднення атмосферного повітря, яка базується на ймовірнісному підході і враховує генотоксичність викидів від стаціонарних джерел забруднення. Проаналізовано систему моніторингу атмосферного повітря СЕС. В якості інструменту вдосконалення використано методологію оцінки ризику для здоров’я населення. Охарактеризовано межі ризику для населення Запоріжжя та Києва, розраховано аерогенні дозові навантаження. Розроблено наукові основи ризикової оцінки мутагенної небезпеки забруднення атмосферного повітря. Використано просторовий аналіз індикаторів здоров‘я в системі оцінки якості атмосферного повітря. Впроваджено етапи управління та інформування щодо ризику. Складено пропозиції щодо пріоритезації профілактичних та природоохоронних заходів при створення міжгалузевих програм.

У дисертаційній роботі розроблено методологічну основу системи оцінки забруднення атмосферного повітря, яка базується на ймовірнісному підході і враховує генотоксичність викидів від стаціонарних джерел забруднення. Показано як подібну систему необхідно використовувати в системах державного моніторингу. Науково обґрунтовано її практичне значення для здійснення пріоритезації профілактичних та природоохоронних заходів і створення міжгалузевих програм.

  1. Адаптовано міжнародну систему оцінки ризику для здоров’я населення від негативної дії чинників забруднення довкілля стосовно вимог санітарного та екологічного законодавства України. Модифіковано процедуру оцінки ризику за аерогенного шляху надходження забруднювальних речовин до організму людини.

  2. Узагальнено теоретичний та практичний досвід системи спостережень за станом забруднення атмосферного повітря в державній системі моніторингу довкілля державними органами санепідконтролю. Визначено, що для покращення співпраці суб’єктів моніторингу атмосферного повітря необхідно обґрунтувати вимоги до переліків забруднювальних речовин, внести зміни до форми №18 відомчої статистичної звітності МОЗ, а саме – пріоритезувати забруднювальні речовини повітря, внести абсолютні значення моніторингових вимірювань полютантів і збирати облікові форми (293, 322,328, 336, 392) в електронних форматах баз даних по містах та відповідних лабораторіях, в яких проводяться вимірювання. Показано, що: відсутність моніторингу мілкодисперсного пилу в Україні виключає можливість порівняння вмісту зважених часток мілкодисперсного пилу у викидах від підприємств різного профілю виробництва без додаткових досліджень і, відповідно, аналізу - ролі окремих джерел забруднення; для розрахунку вмісту мілкодисперсного пилу можна використовувати дані підфакельних замірів санітарно-епідеміологічної служби та дані інвентаризації промислових підприємств щодо загального забруднення атмосферного повітря пилом.

  3. Вдосконалено визначення експозиції населення за аерогенного шляху надходження полютантів: розроблені методичні засади для використання нових інформаційних технологій (аерокосмічної зйомки, електронних карт міст, геоінформаційних систем) у визначенні експозиційних навантажень; створено алгоритм їх визначення, який базується на метеорологічних спостереженнях, топографічних даних, характеристиці землекористування, вмісті та токсичності хімічних речовин, які входять до складу емісій, характеристиці населення (демографічній і щільності розподілу на одиницю території); розроблено спосіб визначення осереднених концентрацій шкідливих речовин, що надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел забруднення. Показано, що для розрахунків ризику необхідно користуватися змодельованими осередненими концентраціями.

  1. Визначено, що до переліку пріоритетних забрудників промислових підприємств м. Запоріжжя належать 52 хімічні сполуки, 17 з яких високотоксичні та відносяться до канцерогенів: акрилонитріл, 1,3-бутадієн, етилбензол, епіхлоргідрин, ацетальдегід, сажа, бензол, нікель та його сполуки, хром (VI), свинець та його сполуки, бенз(а)пірен, бензин, бензил хлористий, вініл хлористий, кадмій сірчанокислий, стирол, формальдегід. До переліку пріоритетних забруднювачів промислових підприємств Солом’янського району м. Києва віднесено 15 хімічних речовин, 10 з яких є канцерогенами: нікель металічний, свинець та його сполуки, хром (VI), бенз(а)пірен, ацетальдегід, акрилонітрил, 1,3-бутадієн, формальдегід, вініл хлористий, стирол.

  2. Характеризовано особливості просторового розподілу 52 речовин у м. Запоріжжя та 15 у Солом’янському районі м. Києва.

  3. Встановлено діапазони дозових навантажень на організм дорослого та дитини для аерогенного навантаження забрудненого атмосферного повітря. Показано, що найбільшого інгаляційного навантаження населення м. Запоріжжя зазнає від впливу хімічних речовин, для яких спостерігається перевищення референтних концентрацій: ванадій та його сполуки, мідь та її сполуки, мідь сірчанокисла, мідь сірчиста, алюмінію оксид, марганець та його сполуки, сірки діоксид, азоту діоксид, азоту оксид, аміак, сірководень, свинець та його сполуки, нафталін, толуол, формальдегід, бензол, етилбензол (перевищення тільки для дітей), вуглецю оксид, метилетилкетон, хлор та його сполуки, водню хлорид, акролеїн, заліза оксид, нікель та його сполуки, хром (VI), сульфатна кислота, сажа, бенз(а)пірен, фенол, фтористі газоподібні сполуки. У м. Києві до переліку речовин, що створюють високі рівні інгаляційного навантаження, віднесені: азоту діоксид, акрилонітрил, аміак, бенз(а)пірен, вуглецю оксид, нікель та його сполуки, свинець та його сполуки, сірки діоксид, формальдегід, хром (VI).

  4. Оцінено загальний ризик від забруднення атмосферного повітря стаціонарними джерелами забруднення. Для населення м. Запоріжжя він знаходиться на рівні 1,91 10-4 3,7 10-2, а для м. Києва - 1,2 10-5 ± 8,2 10-3.

  5. Проведено ймовірнісну оцінку виникнення патологічних станів, викликаних наявним забрудненням атмосферного повітря: для Запоріжжя висока ймовірність показана для захворювань системи органів дихання, центральної нервової системи, кровотворної системи, генетичних захворювань та хвороб імунної системи; для Солом’янського району м. Києва – хвороб органів дихання та злоякісних новоутворень.

  6. Розроблено повну процедуру (з урахуванням мутагенної небезпеки забруднення повітря) генетичного моніторингу територіального рівня: описані вимоги до створення системи; розроблено наукові основи оцінки мутагенної небезпеки забруднення атмосферного повітря; створено інформаційно-аналітичну систему визначення генотоксичності хімічних речовин; визначено закономірності формування мутагенного забруднення атмосферного повітря в залежності від характеру промислового забруднення.

  7. Показано, що специфічні забрудники, які надходять в атмосферне повітря, мають незначні об’єми надходження, але їх внесок в забруднення приземного шару атмосфери міст стає вельми відчутним, оскільки більшість з них відрізняється високою генетичною токсичністю. У викидах в атмосферне повітря м. Києва специфічні забруднювачі складають 47 %, а в м. Запоріжжі - 20 %. Вміст мутагенних речовин у промислових викидах в атмосферне повітря різних міст відрізняється. В Запоріжжі він складав 58 %, у м. Києві 51 %; серед пріоритетних речовин, які мали перевищення ризикових значень, мутагенні речовини складали від 65 до 85 %.

  8. Розроблено методичні засади до визначення мутагенного ризику. Виявлено різницю при оцінках неканцерогенного ризику для мутагенних речовин, який у м. Запоріжжі дорівнює 341, а у м. Києві – 30,5; за канцерогенним ризиком різниця несуттєва. Оцінені мутагенні ризики для здоров’я населення від впливу на атмосферне повітря різних типів підприємств у м. Києві та Запоріжжі, які коливаються у межах 1,2 10-5 - 3,710-2 .

  9. Науково обґрунтовано перелік заходів щодо управління ризиком для здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря: визначено частку населення, яка підпадає під експозицію, виділено вікові та статеві страти; розроблено методичні засади геокодування та картографування населення; проведено просторовий аналіз самовільних викиднів та неплідних шлюбів в системі оцінки якості атмосферного повітря.

Публікації автора:

Найбільш важливі положення дисертації викладено в працях:

  1. Турос О. І. Аналіз довгострокового спостереження за станом атмосферного повітря, який здійснюється органами санітарно-епідеміологічної служби України / О. І. Турос // Медичні перспективи. – 2008. – Т. ХІІІ, №3. – С. 52 - 53.

  2. Турос О. І. Дослідження вмісту мутагенних хімічних речовин у складі викидів від промислових підприємств / О. І. Турос // Український медичний альманах. – 2008. - №3. – С. 168 - 170.

  3. Турос О. І. Аналіз ризику для здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря промисловими підприємствами м. Запоріжжя /
    О. І. Турос // Медичні перспективи. – 2008. – Т. ХІІІ, №1. – С. 93 - 97.

  4. Вдосконалення територіального самоуправління за допомогою аналізу ризику (на прикладі Солом’янського району м.Києва) / О. І. Турос,
    О. М. Картавцев, А. А. Петросян, О. В. Вознюк, Я. П. Маркевич, Г. М. Давиденко // Гігієна населених місць: зб. наук. праць. – К., 2008. – Вип. 52.- С. 38 - 46. (Ідея роботи, аналіз ризику, написання статті)

  5. Турос О. І. До питання моніторингу атмосферного повітря за вмістом дрібнодисперсного пилу / О. І. Турос // Медичні перспективи. - 2007. –
    С. 127 -130.

  6. Використання оцінки ризику для здоров’я населення в пілотному проекті американської агенції з охорони довкілля щодо впровадження методології оцінки ризику в Україні / А. М. Сердюк, О. І. Турос, А.А. Петросян,
    О. М. Картавцев, А. І. Севальнєв, Є. О. Тулушев, С. В. Богун // Гігієна населених місць: зб. наук. праць. – К., 2006. – Вип. 48. - С. 39 - 43.(Аналіз матеріалів, написання статті)

  7. Маковська Н. І. Дослідження сумарної мутагенної активності атмосферного повітря м. Київ за допомогою батареї біологічних тест-методів Н. І. Маковська, О. І. Турос, О. О. Сидоренко // Гігієна населених місць: зб. наук. пр. – К., 2005. – Вип. 46. – С. 38 - 42.(Аналіз матеріалу, написання статті)

  8. Кундеревич Н. Є. Перспективи використання інформаційно-аналітичної системи оцінки мутагенного забруднення довкілля / Н. Є. Кундеревич,
    О. І. Турос, К. Г. Парсаданян // Гігієна населених місць: зб. наук. пр. – К., 2005. – Вип. 45. – С. 514 - 518.(Ідея роботи, обробка матеріалів, написання статті).

  9. Сердюк А. М. Можливості оптимізації екологічної політики за рахунок впровадження екологічного аналізу факторів ризику для здоров`я /
    А. М. Сердюк, В. Г. Дюканов, О. І. Турос // Гігієна населених місць: зб. наук. пр. – К., 2004. - Вип. 44. – С. 572 - 576.(Ідея роботи, узагальнення даних, написання статті).

  1. Использование пространственного анализа загрязнения приземного слоя атмосферного воздуха отдельными предприятиями города Запорожья при оценке риска их воздействия на здоровье населения / С. В. Богун,
    С. В. Зорин, О. Н. Картавцев, Е. И. Турос // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадського. Сер. География. – 2003. – Т. 17 (56). - №2. – С. 18 - 26.(Аналіз, узагальнення, опис результатів).

  2. Профілактична медицина: стратегія зміцнення здоров’я в Україні /
    А. М. Сердюк, О. І. Тимченко, Н. Г. Гойда, В. О. Галаган, Т. Н. Поканевич, Л. М. Піотрович, В. В. Єлагін, С. С. Карташова, Е. М. Омельченко,
    О. В. Линчак, О. І. Турос // Вісник соціальної гігієни організації охорони здоров’я України. – 2002. - № 2. – С. 89 - 93.(Проаналізовані схеми профілактики за даними літератури).

  3. Використання біологічних тест-методів в медичній екології та гігієні / О. І. Турос, Н. І. Маковська, Т. І. Нестер, Ш. А. Кульбалаєва // Гігієна населених місць: зб. наук. пр.- К., 2003. - Вип. 41. – С. 450 - 455.(Аналіз наукових даних і обґрунтування вибору тест-систем для проведення гігієнічних досліджень).

  4. Організація і результати аналізу даних комп’ютерного реєстру випадків спонтанних викидів серед сімей Київської області / О. І. Тимченко,
    Л. М. Піотрович, В. В. Єлагін, Д. Т. Карабаєв, Е. М. Омельченко,
    Т. М. Поканевич, О. Т. Никула, О. В. Макарук, О. В. Метенько,
    Н. В. Брезіцька, А. О. Грицаюк // Гигиена населенных мест: сб. науч. тр. – К., 2001. - Вып. 38. – Т.ІІ. – С. 293 - 297.(Участь у створенні комп’ютерних реєстрів та аналізі даних).

  5. Турос О. І. Інформаційне забезпечення другого етапу генетичного моніторингу / О. І. Турос, К. Г. Парсаданян, Ш. А. Кульбалаєва // Гігієна населених місць: зб. наук. пр. - К., 2002. – Вип. 40 - С. 302 - 306.(Ідея роботи, аналіз матеріалів, написання статті).

  6. Впровадження Національного плану дій з гігієни довкілля / О. І. Тимченко, О. І. Турос, В. В. Станкевич, О. Ю. Денищик // Довкілля та здоров’я. – 2001. - № 2. – С. 68 - 70.(Аналіз і обробка матеріалів, написання статті).

  7. Ризик спонтанних викиднів у районах Київської області / Л. М. Піотрович, О. В. Макарук, О. І. Тимченко, Т. М. Поканевич, О. І. Турос,
    І. А. Прокопенко // Медичні перспективи. – 2000. – Том V., № 2. – С. 118 - 121. (Збір і аналіз матеріалів).

  8. Здоров’я населення Київської області: ризик репродуктивних втрат впродовж 1997-1998 р.р. / О. И. Тимченко, О. І. Турос, Л. М. Піотрович,
    Т. М. Поканевич // Гигиена населенных мест: сб. науч. тр. – К., 2000.-
    Вып. 36, ч. ІІ.- С. 18 - 22.(Збір та аналіз матеріалу, написання статті)

  9. Генетичні процеси в популяціях України / О. І. Тимченко, О. І. Турос,
    Е. М. Омельченко, О. Т. Никула, Н. В. Брезицька, І. А. Прокопенко,
    Л. М. Піотровіч, Т. М. Поканевич // Зб. наукових праць співробітників КМАПО ім. П. Л. Шупика. - К., 1999. - Вып. 8, кн. 2.- С. 164 - 169. (Збір і аналіз матеріалів).

  10. Спосіб життя і здоров’я населення та його вплив на репродуктивні невдачі / Н. Г. Гойда, В. О. Галаган, С. С. Карташова, Т. М. Поканевич,
    Л. М. Піотрович, В. В. Єлагін, О. І. Турос, О. В. Линчак, Е. М. Омельченко, А. О. Грицаюк, Н. В. Брезіцька // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2002. - № 3. – С. 4 - 8. (Збір і аналіз матеріалів).

  11. Уроджена патологія серед новонароджених м. Києва і Київської області: хронічні інфекційні захворювання як керований чинник ризику її виникнення / А. М. Сердюк, О. І. Тимченко, Т. М. Поканевич, В. О. Галаган, Л. М. Піотрович, С. С. Карташова, В. В. Єлагін, Л. А. Журавльова, О. Л. Метенько, О. І. Турос, Е. М. Омельченко, О. В. Линчак,
    Н. В. Брезіцька, А. О. Грицаюк // Медичні перспективи. – 2002. – Т. VІІ, № 1. – С. 138 - 142. (Збір і аналіз матеріалів).

  12. Самовільні викидні: частота, хронічні інфекції, порушення каріотипу /
    В. О. Галаган, Т. М. Поканевич, О. І. Тимченко, Т. Е. Зерова,
    Л. М. Піотрович, О. І. Турос, Е. М. Омельченко, О. В. Макарук, Н. В. Брезицька // Гигиена населенных мест: сб. науч. тр. – К., 2000. – Вып. 37. – С. 426 - 432. (Збір і аналіз матеріалів).

  13. Генофонд популяций: наследственная патология и врожденные аномалии / О. И. Тимченко, Е. Т. Никула, Е. И. Турос, И. А. Прокопенко,
    Э. М. Омельченко // Гигиена населенных мест: сб. науч. тр. – К.,1998. - Вып. 33.- С. 296 - 299. (Збір і аналіз матеріалів).

  14. Турос Е. И. Информирование населения о риске воздействия окружающей среды на их здоровье – неотъемлемая часть программ обучения врачей перевентологов / Е. И. Турос, А. А. Петросян // Проблемы старения и долголетия. - Т. 13. - №3. – 2004.– С. 256 - 260. (Аналіз матеріалів, підготовка статті).

  15. Поширеність генетичної патології серед живонароджених в Україні /
    О. І. Тимченко, В. В. Єлагін, В. О. Галаган, О. І. Турос, Т. М. Поканевич,
    О. Т. Никула, Е. М. Омельченко, Н. В. Брезіцька, О. В. Линчак,
    А. О. Грицаюк, Н. В. Качалова // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2001. – № 5. – С. 5 - 8. (Збір та аналіз матеріалів).

  16. Деклараційний патент на корисну модель (51) А61В 10/00. Спосіб визначення мутагенної небезпеки забруднювачів атмосферного повітря для здоров’я населення / О. І. Турос, Н. Є. Кундеревич, О. О. Сидоренко,
    А. А. Петросян, Є. О. Тулушев, Д. Т. Карабаєв; заявник і власник ДУ «ІГМЕ ім. О. М. Марзєєва АМНУ». - № 14739 (11); заявл. 26.12.2005; опубл. 15.05.2006, Бюл. №5 – 8 с. (Методичне керівництво, опис патенту).

  17. Деклараційний патент на корисну модель (51) А61В 10/00. Спосіб визначення осереднених концентрацій шкідливих речовин в атмосферному повітрі / О. І. Турос, А. А. Петросян, О. М. Картавцев, О. В. Вознюк, Л. І. Михіна, Є. А. Мельник; заявник і власник ДУ «ІГМЕ ім. О. М. Марзєєва АМНУ». - № 33659 (11); заявл. 21.01.2008; опубл. 10.07.2008, Бюл. №13 – 12 с. (Методичне керівництво, участь у написанні)

  18. Сучасні джерела отримання інформації про мутагенну дію чинників довкілля / О. І. Турос, Н. І. Маковська, К. Г. Парсаданян, Ш. А. Кульбалаєва. – Київ, 2003. – 8 с. (Інформ. лист №285 / ІГМЕ ім. О. М. Марзеєва АМН України).

(Методичне керівництво, написання листа).

  1. Методика оцінки ефективності запропонованих на перспективу профілактичних заходів з метою поліпшення здоров’я населення: інформаційний лист / О. І. Турос, В. М. Доценко, А. А. Петросян,
    Н. Є. Кундеревич, Д. Т. Карабаєв, М. А. Климчук. – Київ, 2005. – 8 с. (Інформ. лист №235 / ІГМЕ ім. О. М. Марзеєва АМН України). (Методичне керівництво, участь у написанні).

  2. Ідентифікація небезпеки від забруднення атмосферного повітря стаціонарними джерелами: інформаційний лист / О. І. Турос, А. А. Петросян, О. М. Картавцев, О. В. Вознюк, Я. П. Маркевич, Є. А. Мельник, Л. І. Михіна. – Київ, 2007. – 8 с. (Інформ. лист №211 / ДУ «ІГМЕ ім. О. М. Марзеєва АМН України»). (Методичне керівництво, участь у написанні).

  3. Організація генетичного моніторингу: методичні рекомендації /
    О.І. Тимченко, Н.Г. Гойда, О.І. Турос, Е.М. Омельченко, Г.Р. Акопян,
    В.О. Галаган, В.В. Єлагін, Л.М. Піотрович, Т.М. Поканєвич, Н.М. Фоменко, О.Т. Никула, О.В. Линчак, Д.Т. Карабаєв. – Київ, 2001. - 35 с. (Методичне керівництво, участь у написанні).

  4. Оцінка ризику для здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря: методичні рекомендації / [О. П. Яворовський, М. В. Вертеленко, В. В. Збанацький, А. М. Сердюк, І. О. Черниченко, О. М. Литвиченко, О. І. Турос, Я. В. Першегуба, А. М. Пономаренко, В. В. Самотуга, Ю. Г. Бондаренко, К. П. Малоног, Л. І. Білик, В. П. Вітер ; МОЗ : наказ № 184 від 13.04.2007 р.] – К., 2007. – 28 с.

  5. Генофонд і здоров’я населення: методологія оцінки ризику від мутагенів довкілля, напрямки профілактики генетично обумовленої патології /
    [А. М. Сердюк, О. І. Тимченко, Н. Г. Гойда, О. І. Турос, В. О. Галаган,
    Т. М. Поканєвич, Л. М. Піотрович Л. М., В. В. Єлагін, С. С. Карташов,
    Е. М. Омельченко, Н. В. Брезіцька,О. В. Линчак, О. В. Горіна] - К.: ІГМЕ АМНУ, 2003. - 191 с. (Збір матеріалу, участь у написанні).

  6. Приклад обґрунтування «короткого» переліку пріоритетних забруднювачів атмосферного повітря м. Києва в контексті експертної оцінки даних щодо стану оточуючого середовища / О. І. Турос, Ш. А. Кульбалаєва, В. А. Волков, А. А. Петросян // Профілактична медицина: проблеми і перспективи: наук.-практ. конф., 2005 р.: матеріали. - К., 2005. – С. 187 - 192.(Збір та обробка матеріалів щодо пріоритезації забрудників, написання статті).

  7. Турос О. І. Мутагенні фактори довкілля / О. І. Турос, Ш. А. Кульбалаєва,
    Н. І. Маковська // Гігієнічна наука та практика на рубежі століть: матеріали XIV з’їзду гігієністів України. – К., 2004. - Т. I. – C. 207 - 210. (Збір і аналіз матеріалів, написання статті).

  8. Реалізація національного плану дій з гігієни довкілля у впровадженні місцевих планів дій / О. І. Турос, Д. Т. Карабаєв, Ш. А. Кульбалаева,
    С. Г. Пастушенко, С. М. Тимошенко // Гігієнічна наука та практика на рубежі століть : матеріали XIV з’їзду гігієністів України. - Дніпропетровськ, 2004. - Т. II. - C. 294 - 296. (Аналіз матеріалів, написання тез).

  9. До вирішення питання реєстрації мутагенів довкілля / О. І. Турос,
    Ш. А. Кульбалаєва, Т. О. Мельничук, Т. І. Нестер // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України : збірка тез доповід. наук.-практ. конф. – К., 2002. – С. 106 - 107. (Збір, аналіз матеріалів, написання тез).

  10. Methodological aspects of evaluations mutagens loads of population of Ukraine // O. Turos, Sh. Kulbalaeva, T. Nester, K. Parsadanian, O. Osipchuk // The Second International Conference on Ecological Chemistry (11-12 oct. 2002) : abstract book. – Chisinau (Republic of Moldova), 2002. – P. 286 - 287. (Збір, аналіз матеріалів, написання тез).

  11. Турос Е. И. Внедрение системы государственного мониторинга окружающей среды на примерах взаимодействия субъектов мониторинга в г. Киеве / Е. И. Турос, Д. Т. Карабаєв, А. А. Петросян // Информационные технологии и общество – 2004: материалы международ. форума (2 - 9 окт. 2004 г.). – Кемер, (Турция), 2004. – С. 18 - 20. (Збір і аналіз даних, підготовка презентації та представлення на форумі.

  12. Обґрунтування управлінських заходів щодо зниження викидів в атмосферне повітря при застосуванні методології оцінки ризику / А. М. Сердюк, О. І. Турос, О. М. Картавцев, А. А. Петросян, В. Г. Дюканов, Є. О. Тулушев // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України (перші марзеєвські читання): збірка тез доповід. наук.-практ. конф. (21 – 22 кв. 2005 р.). - К., 2005. – С. 16 – 17. (Обробка матеріалів, аналіз та узагальнення).

  1. Турос Е. И. Перспективы использования информационно-аналитической системы оценки мутагенного загрязнения окружающей среды / Е. И. Турос, Н. Е. Кундеревич, К. Г. Парсаданян // Информационные технологии и общество – 2005 : материалы международ. форума (18 - 25 сент. 2005 г.). – Измир, Кушадасы (Турция), 2005. – С. 43 - 44. (Ідея роботи, обробка матеріалів).

  2. Виконання етапу ідентифікації хімічної небезпеки атмосферного повітря в процедурі оцінки ризику для здоров’я населення / А. М. Сердюк, О. І. Турос, А. І. Севальнєв, А. А. Петросян, О. М. Картавцев // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України (другі марзеєвські читання) : збірка тез доповідей наук.-практ. конф. – К., 2006. – С. 4 - 5.(Аналіз матеріалів).

  3. Турос О. І. Шляхи гармонізації діяльності санепідслужби з вимогами Європейської Союзу в галузі гігієни атмосферного повітря / О. І. Турос // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України (другі марзеєвські читання) : збірка тез доповідей наук.-практ. конф. – К., 2006.– С. 212 - 213. (Ідея роботи, аналіз директив та актів Європейського Союзу).

  4. Етап управління при впровадженні методології оцінки ризику /
    А. М. Сердюк, О. І. Турос, О. М. Картавцев, А. А. Петросян // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України (треті марзєєвські читання): збірка тез доповідей наук.практ. конф. – К., 2007.– С. 6 - 7. (Методичне керівництво, розробка методів управління ризиком, написання тез).

  5. Визначення потенційних зон надзвичайних ситуацій для управління безпекою життєдіяльності населення / А. М. Сердюк, О. І. Турос,
    О. М. Картавцев, А. А. Петросян, В. В. Бичков, О. В. Вознюк // Декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки, як засіб регулювання безпеки регіону (держави): наук.-метод. семінар. – К., 2007. – С. 56 - 59. (Аналіз розрахованих матеріалів, участь у написанні тез).

  6. Air Pollution Health Risk Assessment in Ukraine: A Case Study of Zaporozhie / O. Turos, A. Golub, M. Brody, J. Caldwell, A. Petrosian, O. Kartavtsev // Translating Environmental Epidemiology into Action: Interventions for a Healthy Future: collection of theses of 19th Conference of the International Society for Environmental Epidemiology (ISEE). - Mexico, 2007. – Р. 537 - 539. (Методичне керівництво, написання тез).

  7. Турос О. І. Можливості використання методології оцінки ризику в попереджувальному та поточному санітарному нагляді / О. І. Турос // Планування та забудова населених місць: актуальні санітарно-гігієнічні та екологічні проблеми і шляхи вирішення: збірка тез доповід. наук.-практ. конф. (8 - 9 лист. 2007 р.) : – К., 2007. – С. 25 - 26. (Методичне керівництво, написання тез).

  8. Застосування методології аналізу ризику для територіального управління (на прикладі оцінок економічної ефективності планованих заходів) /
    А. М. Сердюк, О. І. Турос, А. А. Петросян, О. М. Картавцев, О. В. Вознюк // Охорона навколишнього середовища промислових регіонів, як умова сталого розвитку України: збірка тез доповід. наук.-практ. конф. - Запоріжжя, 2007. – С. 194 - 195. (Ідея роботи, методичне керівництво, написання тез).

  9. Турос Е. И. Управление риском для здоровья населения, вызванного загрязнением атмосферного воздуха / Е. И. Турос // Информационные технологии и общество – 2006: матер. международ. симпозиума, (24 апреля – 1 мая 2007 г.). - Тель-Авив (Израиль), 2007. – С. 39 - 40. (Обробка та аналіз матеріалів, участь у написанні тез).

  10. Використання методології аналізу ризику для здоров’я населення для вдосконалення територіального самоуправління (на прикладі Солом’янського району м. Києва) / О. І. Турос, О. М. Картавцев,
    А. А. Петросян, О. В. Вознюк, Я. П. Маркевич // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України (четверті марзєєвські читання): збірка тез доповідей наук.-практ. конф. : - К., 2008.– С. 92 - 93. (Аналіз і опис матеріалу, написання тез).

  11. Методичні засади етапу інформування щодо ризику для здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря / О. І. Турос, А. А. Петросян, В. І. Степанець, О. М. Картавцев, О. В. Вознюк // Охорона здоров’я України. – 2008. - №1 (29). – С. 240 - 241. (Методичне керівництво, написання тез).