Грищенко Марина Олександрівна. Розробка складу та технології таблеток "Сукцифенат" : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2009.
Анотація до роботи:
Грищенко М.О. Розробка складу та технології таблеток “Сукцифенат”. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 - технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Національний фармацевтичний університет. Харків, 2008.
Дисертаційна робота присвячена питанням створення нового гемостатичного препарату у формі таблеток, покритих кишковорозчинною оболонкою.
На підставі досліджень фармако-технологічних та фізико-хімічних властивостей діючої речовини - сукцифенату розроблено склад і технологію виробництва таблеток “Сукцифенат”, покритих кишковорозчинною оболонкою.
Проведено доклінічні випробування таблеток “Сукцифенат” виявили високу гемостатичну активність, що вигідно відрізняє його від відомих гемостатиків. Доведена відсутність вираженої токсичної та побічної дії таблеток запропонованого складу.
Вивчення фармакокінетики таблеток “Сукцифенат”, покритих кишковорозчинною оболонкою довело, що переважне всмоктування сукцифенату відбувається у тонкому кишечнику, внаслідок чого у 5 разів збільшується час утримання в організмі діючої речовини та більш, ніж у 2 рази збільшується абсолютна біодоступність запропонованого препарату.
Розроблено методики якісного та кількісного визначення сукцифенату в таблетках та розроблена аналітична-нормативна документація на таблетки “Сукцифенат”, покриті кишковорозчинною оболонкою. Доведена стабільність препарату в процесі зберігання.
Дисертація присвячена розробці нового препарату кровоспинної дії у формі таблеток, покритих кишковорозчинною оболонкою, визначенню методів його аналізу та комплексному дослідженню фармакологічної дії та фармакокінетики.
Вперше на основі вивчення кристалографічних, фармако-технологічних та фізико-хімічних властивостей субстанції сукцифенату науково обгрунтований та експериментально підтверджений оптимальний склад і технологія одержання таблеток “Сукцифенат”, покритих кишковорозчинною оболонкою.
На підставі аналізу номенклатури препаратів кровоспинної дії з урахуванням сучасних вимог до їх виробництва обґрунтована доцільність створення таблеток “Сукцифенат” на основі нової субстанції – натрієвої солі 4-ацетилсукцинанілової кислоти для зупинки внутрішніх кровотеч.
Досліджено вплив складу та вмісту допоміжних речовин на показники якості одержаних таблеток. Встановлено, що оптимальний склад таблеток-ядер по 0,15 г забезпечується при використанні 22,67% цукрової пудри, 20,33% глюкози, 3% натрій кроскармелози, 0,5% крохмалю картопляного та антифрикційних речовин: тальку, кальцію стеарату та аеросилу із застосуванням технології вологого гранулювання.
Запропоновано склад кишковорозчинного плівкового покриття на основі водної дисперсії, що отримується диспергуванням ойдрагіту L 100-55 у воді як оптимального та економічно доцільного для таблеток-ядер. Проведений вибір компонентів плівкотвірної системи для покриття таблеток-ядер. Для створення захисної кишковорозчинної оболонки обгрунтовано введення до її складу 30% поліакрилатної дисперсії, ПЕО 6000, тальку, титану діоксиду, барвника та силіконової емульсії.
Розроблені методики якісного та кількісного визначення сукцифенату у таблетованій лікарській формі з кишковорозчинною оболонкою. Встановлено, що метод рН-потенціометричного титрування за точністю не поступається методу УФ-спектрофотометрії. Обидві методики включені до розробленої АНД на запропонований лікарський препарат.
Вивчена стабільність препарату в процесі зберігання. Доведено, що препарат стабільний протягом двох років зберігання у контурній чарунковій упаковці за умов сухого, захищеного від світла місця при температурі від 150С до 250С. Спостереження за терміном придатності продовжуються.
Проведені доклінічні випробування нового препарату – таблеток “Сукцифенат”, які виявили високу гемостатичну активність, що вигідно відрізняє його від відомих гемостатиків. Доведена відсутність виразної токсичної та побічної дії таблеток запропонованого складу. Встановлено, що швидкість кровотечі після введення таблеток Сукцифенат зменшується в 4,87 рази порівняно з контролем.
Вивчена фармакокінетика нового гемостатика – таблеток “Сукцифенат”, вкритих кишковорозчинною оболонкою. Встановлено переважне всмоктування сукцифенату у тонкому кишечнику, внаслідок чого у 5 разів збільшується час утримання в організмі діючої речовини та більш, ніж у 2 рази збільшується абсолютна біодоступність запропонованого препарату, порівняно з субстанцією і таблетками без кишковорозчинного покриття.
Розроблено проекти технологічної та аналітичної нормативної документації на таблетки “Сукцифенат”, вкриті кишково-розчинною оболонкою. Фрагменти роботи впроваджені в навчальний процес ряду вищих навчальних закладів.
На склад і технологію таблеток Сукцифенат подано заявку №U 2008 13451 від 21.11.08.
Публікації автора:
Грищенко М. О. Розробка складу та технології кровоспинного препарату «Сукцифенат» у формі таблеток з кишковорозчинним покриттям та їх фармакокінетичне дослідження. / М. О. Грищенко, П. Д. Пашнєв, І. С. Гриценко // Вісник фармації. – 2004. – № 4(40).– С. 40 – 44. (Особистий внесок – аналіз даних літератури, планування та проведення експерименту, обговорення та статистична обробка результатів досліджень, підготовка статті).
Грищенко М.О. Фармакологічне дослідження таблеток сукцифенату/ М.О. Грищенко, П. Д. Пашнєв, А. І. Березнякова // Вісник фармації. –2006.– № 3 (47). – 2006. – С. 76 – 77. (Особистий внесок – виконання експериментальних досліджень, обговорення та статистична обробка результатів досліджень, підготовка статті).
Розробка методик ідентифікації та кількісного визначення сукцифенату в таблетках / П.Д. Пашнєв, М.О.Грищенко, В.В. Болотов, А.А.Січкар// Вісник фармації. – 2008. – № 3(55). – 2008. – С. 17 – 19. (Особистий внесок – виконання експериментальних досліджень, статистична обробка результатів, підготовка статті).
Розробка технології таблеток сукцифенату з кишковорозчинною оболонкою / М.О.Грищенко, А.А.Січкар, П.Д.Пашнєв, Г.Д. Сліпченко // Вісник фармації – 2008 – № 4(56). – С.50 – 52. (Особистий внесок – підготовка зразків таблеток для експерименту, участь у проведенні експериментальних досліджень, узагальнення результатів, підготовка статті).
Грищенко М.О.Розробка складу та технології виробництва таблеток сукцифенату / М.О.Грищенко, А.А. Січкар, П.Д. Пашнєв // Тези доповідей міжвузівської наукової студентської конференції (Харків, 17-18 квітня 2003 р.). –Х.: Вид-во НФаУ, 2003 – С. 96.
Вивчення фармакокінетики кишковорозчинних таблеток сукцифенату / П.Д. Пашнєв, М.О. Грищенко, І.С. Гриценко, А.А. Січкар, П.П Пашнєв // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України: Матеріали VI Національного з'їзду фармацевтів України (Харків, 28-30 вер. 2005 р.) М-во охорони здоров’я України, Національний фармацевтичний університет.– Х.: Вид-во НФаУ, 2005.– С.584-585.
Пашнєв П.Д. Розробка методик аналізу таблеток “Сукцифенату”/ П.Д. Пашнєв, М.О. Грищенко, Л.Ю. Клименко // Сучасні досягнення фармацевтичної технології: Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (Харків, 20-21 листопада 2008.) / М-во охорони здоров’я України, Національний фармацевтичний університет. –Х.: Вид-во НФаУ , 2008. – C. 90.