Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Белей Наталія Миколаївна. Розробка складу, технології і дослідження кальцій- та лецитинвміщуючих таблетованих лікарських препаратів : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Белей Н. М. Розробка складу, технології і дослідження кальцій- та лецитинвміщуючих таблетованих лікарських препаратів. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 технологія ліків та організація фармацевтичної справи. Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Міністерство охорони здоров‘я України, Львів, 2009.

Дисертація присвячена розробці оптимальних складу і технології таблеток для жування «Кальцитин» (кальцію цитрат 0,25 і лецитин 0,2) і таблеток для жування «Кальцитин форте», що містять кальцію цитрат, лецитин, вітамін D3 і кислоту аскорбінову.

Вивчений вплив наступних допоміжних речовин: магнію карбонату основного, сорбіту, Таблетози 80, Ludipress, натрію хлориду, МКЦ 101, МКЦ 102, МКЦ 12, Vitocel, Prosolv 90, Kollidon CL, Kollidon 30, Kollidon 17 PF, Polyplasdon XL 10, ПВП, Metolosae SM 100, Metolosae 60 SH 100000, Metolosae 90 SH 10000, Metolosae SM 15, Pharmacoat 603, магнію стеарату, кальцію стеарату, кислоти стеаринової, кремнію діоксиду, тальку, кислоти лимонної, аспартаму, ароматизатора на якість таблеток на основі кальцію цитрату з лецитином, а також таблеток, що містять кальцію цитрат, лецитин, вітамін D3 і кислоту аскорбінову.

Розроблена раціональна технологія виробництва таблеток, що містять лецитин – пластичний компонент з вираженими властивостями адгезії.

Досліджено фармако-технологічні властивості розроблених таблеток, запропоновано методики аналізу їх якості, визначено умови та термін зберігання.

Подано результати токсикологічного дослідження і визначення специфічної активності таблеток для жування «Кальцитин» і «Кальцитин форте».

1. На основі вивчення асортименту кальцієвмісних препаратів на фармацевтичному ринку України і аналізу даних літератури щодо ролі лецитину і кальцію у формуванні кісткової тканини обґрунтовано доцільність створення комбінованих препаратів у формі таблеток для жування на основі кальцію цитрату і лецитину, а також таблеток, що містять кальцію цитрат, лецитин, вітамін D3 і кислоту аскорбінову.

2. За допомогою математичного планування експерименту встановлено вплив п‘яти груп допоміжних речовин на плинність маси для таблетування, силу виштовхування таблеток, процес їх пресування, зовнішній вигляд, однорідність маси таблеток, стираність і стійкість до роздавлювання, процес розпадання. Оптимальний склад таблеток для жування «Кальцитин» забезпечується при використанні в якості допоміжних речовин Таблетози 80, магнію карбонату основного, МКЦ 102, Kollidon 30, кремнію діоксиду, кислоти лимонної, аспартаму і ароматизатора бананового.

3. Оптимальні режими одержання таблеток, що містять лецитин – пластичний компонент з вираженими властивостями адгезії, забезпечуються при вмісті 6,15 % Таблетози 80, 4,62 % магнію карбонату основного, 9,23 % МКЦ 102, 7,69 % Kollidon 30, 0,62 % кремнію діоксиду.

4. Встановлено, що значення тиску від 2880 до 3280 кг с/см2 забезпечує відсутність адгезії таблетної маси до прес-інструменту. Досліджено, що лише зростання значення тиску до 3080 кг с/см2 викликає збільшення стійкості до роздавлювання таблеток, що містять лецитин. Подальше зростання тиску має протилежний ефект.

5. За допомогою греко-латинського квадрату досліджено вплив чотирьох груп допоміжних речовин на властивості таблеток, що містять кальцію цитрат, лецитин, вітамін D3 і кислоту аскорбінову. Використання Таблетози 80, МКЦ 12, Kollidon 17 PF, кальцію стеарату, аспартаму і ароматизатора бананового дозволяє отримати дані таблетки прямим пресуванням з показниками, які відповідають вимогам Державної Фармакопеї України.

6. Розроблено проект технологічного регламенту на виробництво таблеток для жування «Кальцитин», а також технологічну і апаратурну схеми виробництва таблеток «Кальцитин форте». У промислових умовах апробовано технологію одержання таблеток для жування «Кальцитин».

7. На підставі сучасних фармакопейних вимог і отриманих технологічних і фізико-хімічних характеристик розроблено методики якісного та кількісного визначення діючих речовин у таблетках для жування «Кальцитин» і «Кальцитин форте». Проведено оцінку якості запропонованих таблеток згідно з вимогами Державної Фармакопеї України. Розроблено проект АНД на таблетки «Кальцитин». Апробовано в промислових умовах методики контролю якості таблеток «Кальцитин».

8. Проведено дослідження мікробіологічної чистоти запропонованих таблеток. Результати експерименту підтверджують, що препарати відповідають вимогам Державної Фармакопеї України щодо препаратів для орального застосування, до складу яких входить сировина рослинного походження.

9. Встановлено, що термін, протягом якого таблетки для жування «Кальцитин» і «Кальцитин форте» зберігають фізико-хімічну стабільність, становить не менше двох років у герметичній упаковці при температурі не вище 20 С.

10. Досліджено елементи остеотропної активності таблеток для жування «Кальцитин» і «Кальцитин форте», а також показники їх токсикологічної безпеки. Встановлено, що введення запропонованих таблеток піддослідним тваринам знижує екскрецію кальцію з сечею і збільшує щільність стегнової кістки, причому, ефективність таблеток «Кальцитин форте» є вищою, ніж таблеток «Кальцитин», що обумовлено наявністю в них вітаміну D3 і кислоти аскорбінової, які мають значні остеотропні властивості.

Публікації автора:

1. Максимчук Н. М. Вибір допоміжних речовин з метою одержання таблеток кальцію глюконату апельсинового для розжовування / Н. М. Максимчук, Т. А. Грошовий // Актуальні питання фармацевтичної та медичної практики: зб. наук. статей. – Запоріжжя: ЗДМУ, 2004. С. 287293. (Особистий внесок автора: досліджено вплив 25-ти допоміжних речовин на властивості мас для таблетування і основні показники таблеток для жування, що містять кальцію глюконат, підготовлено статтю до друку).

2. Белей Н. М. Розробка складу та технології таблеток кальцію цитрату з лецитином / Н. М. Белей, Т. А. Грошовий // Актуальні питання фармацевтичної та медичної практики: зб. наук. статей. Запоріжжя, 2006. Вип. ХV, Т. 2. С. 336341. (Особистий внесок автора: встановлено залежність властивостей мас для таблетування і основних показників таблеток на основі кальцію цитрату і лецитину від складу допоміжних речовин, підготовлено статтю до друку).

3. Белей Н. М. Вивчення впливу кількісних факторів на деякі властивості таблеток кальцію цитрату з лецитином / Н. М. Белей, Т. А. Грошовий // Вісник фармації. № 3. 2007. С. 30–35. (Особистий внесок автора: вивчено в динаміці залежність властивостей мас для таблетування і основних показників таблеток кальцію цитрату з лецитином від кількості допоміжних речовин у їх складі, підготовлено статтю до друку).

4. Белей Н. М. Оптимізація складу і технології таблеток на основі кальцію цитрату і лецитину із використанням математичного планування експерименту / Н. М. Белей, Т. А. Грошовий // Фармацевтичний журнал. № 2. 2008. – С. 98–104. (Особистий внесок автора: на основі експериментальних досліджень і статистичної обробки результатів отримано оптимальний склад таблеток кальцію цитрату з лецитином, підготовлено статтю до друку).

5. Грошовий Т. А. Оптимізація технологічних процесів створення лікарських засобів за допомогою математичного планування експерименту / Т. А. Грошовий, Н. М. Белей, Л. І. Кучеренко, М. М. Васенда, Н. В. Марків, О. В. Тригубчак, Н. О. Паращак // Фармацевтичний часопис. № 1. 2007. С. 21–29. (Особистий внесок автора: узагальнення даних використання математичного планування експерименту при створенні лікарських засобів, підготовлено статтю до друку).

6. Белей Н. М. Аналіз ринку кальцієвмісних препаратів, які використовуються для профілактики і лікування остеопорозу / Н. М. Белей // Матеріали VII між нар. мед. конгресу студентів і молодих вчених (м. Тернопіль, 21–23 травня 2003 р.). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. – С. 255.

7. Максимчук Н. М. Вплив кількісних факторів на основні показники таблеток кальцію глюконату апельсинового для розжовування / Н. М. Максимчук, Т. А. Грошовий // Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономіка лікарських засобів та біологічних добавок: матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю (м. Тернопіль, 14-15 вересня 2004 р.). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – С. 185187. (Особистий внесок автора: вивчено вплив кількісних факторів на властивості мас для таблетування і основні показники таблеток для жування, що містять кальцію глюконат).

8. Максимчук Н. М. Дослідження впливу допоміжних речовин на властивості таблеток, що містять сіль кальцію і лецитин для лікування і профілактики остеопорозу / Н. М. Максимчук, О. В. Тригубчак // Матеріали IХ Міжнар. мед. конгрес студ. і молодих вчених (м. Тернопіль, 21–22 квіт. 2005 р.). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2005. – С. 189. (Особистий внесок автора: досліджено вплив допоміжних речовин на властивості мас для таблетування і основні показники таблеток кальцію цитрату з лецитином, одержаних методом вологої грануляції).

9. Грошовий Т. А. Оптимізація експериментальних досліджень при створенні таблетованих лікарських препаратів / Т. А. Грошовий, Н. М. Белей, М. М. Васенда, О. В. Тригубчак, Н. О. Паращак, С. Я. Белей, С. Б. Чернецька // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України: матеріали VI Національного з‘їзду фармацевтів України (м. Тернопіль, 28–30 вересня 2005 р.). Тернопіль: Укрмедкнига, 2005. С. 206–207. (Особистий внесок автора: узагальнено використання методів математичного планування при розробці складу і технології таблетованих лікарських препаратів).

10. Белей Н. М. Залежність однорідності маси таблеток кальцій цитрату з лецитином від виду допоміжних речовин / Н. М. Белей, Т. А. Грошовий // Створення, виробництво, стандартизація, фармакоекономічні дослідження лікарських засобів та біологічних добавок: тези міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 12–13 жовт. 2006 р.). – Х.: Вид-во НФаУ, 2006. – С. 108109. (Особистий внесок автора: встановлено в динаміці залежність однорідності маси таблеток на основі кальцію цитрату і лецитину від виду і кількості допоміжних речовин).

11. Белей Н. М. Вивчення впливу допоміжних речовин на технологічний процес одержання таблеток, що містять сіль кальцію і лецитин / Н. М. Белей // Науково-технічний прогрес і оптимізація технологічних процесів створення лікарських препаратів: міжнар. наук.-практ. конф.(м. Тернопіль, 6–7 квіт. 2006 р.). – Тернопіль, 2006. – С. 47.

12. Грошовий Т. А. Використання математичного планування експерименту при створенні лікарських засобів / Т. А. Грошовий, Н. М. Белей, Л. І. Кучеренко, М. М. Васенда, Н. В. Марків, О. В. Тригубчак, Н. О. Паращак // Науково-технічний прогрес і оптимізація технологічних процесів створення лікарських препаратів: міжнар. наук.-практ. конф. (м. Тернопіль, 6–7 квіт. 2006 р.). – Тернопіль, 2006. – С. 50. (Особистий внесок автора: проведено огляд літератури з використання математичного планування експерименту в різних галузях науки і промисловості, зокрема, у фармації).

13. Павлюк М. Б. Дослідження кон’юнктури ринку кальцієвмісних препаратів / М. Б. Павлюк, Н. М. Белей // Матеріали Х міжнар. мед. конгресу студентів і молодих вчених (м. Тернопіль, 11–13 травня 2006 р.). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2006. – С. 231. (Особистий внесок автора: узагальнено дані маркетингового дослідження ринку кальцієвмісних препаратів).