Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Станіславчук Валерій Антонович. Розробка та наукове обгрунтування основних шляхів розвитку первинної медико-санітарної допомоги на рівні первинної ланки медичних закладів сільської охорони здоров'я: Дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи. - К., 2002. - 184арк. - Бібліогр.: арк. 128-144.



Анотація до роботи:

Станіславчук В.А. Розробка та наукове обґрунтування основних шляхів розвитку первинної медико-санітарної допомоги на рівні первинної ланки медичних закладів сільської охорони здоров’я. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2002.

Дисертаційна робота вміщує дані вивчення стану первинної медико-санітарної допомоги на рівні первинної ланки медичних закладів сільської охорони здоров’я (фельдшерсько-акушерських пунктів – ФАПів та лікарської амбулаторії – ЛА). Досліджено інфраструктуру первинної ланки медичних закладів, одержані дані щодо формування та використання основних ресурсів: матеріально-технічних, науково-інформаційних, кадрових. Зроблений структурно-логічний аналіз форм та методів діяльності ФАПів та ЛА, визначений спектр медичних технологій, зокрема профілактичної діяльності з погляду на перехід таких медичних закладів на рейки страхової медицини.

Автором вперше розроблено моделі-схеми діяльності ФАПів як медичних закладів сімейної медицини, діяльності сімейного фельдшера та модель профілактичного змісту роботи сільських медичних закладів. Розроблені пропозиції щодо технологій початкового етапу трансформації ФАПів в сімейні медичні заклади, а потім в ЛА.

1. Сучасний стан первинної медико-санітарної допомоги на рівні її первинної сільської ланки охорони здоров’я (лікарських амбулаторій та ФАПів (ФП) не відповідає вимогам медичного забезпечення сільського населення і потребує подальшого удосконалення та перебудови насамперед на засадах сімейної медицини.

2. Встановлено, що адаптивними механізмами першочергової перебудови ФАПів (ФП) на засадах сімейної медицини за участю сімейного лікаря у діяльності первинних ланок медичних закладів повинні стати: ресурсне забезпечення сучасних ФАПів (нормативні еквіваленти оснащення ФАПів складають щодо абсолютної більшості діагностичних та лікувальних апаратів від 0,3 до 0,9); від 7,2% до 47,7% складає рівень забезпеченості ФАПів апаратурою фізметодів лікування (залежно від її типу); 45,0% ФАПів вимагають суттєвого покращення матеріально-технічного стану; упорядкування їх «потужності» (10,0% ФАПів обслуговують населення понад 900 чол.); відповідна підготовка середніх медичних працівників, правове забезпечення та розробка регламентів процесу впровадження сімейної медицини на рівні первинної ланки охорони здоров’я.

3. Дослідження свідчать, що передумовами на початковому етапі трансформації ФАПів у сімейні медичні заклади повинно стати матеріально-технічне забезпечення, підготовка кадрів, суттєве підвищення питомої ваги профілактичних технологій серед всього обсягу медичних технологій ФАПу, збільшення фінансових ресурсів, забезпеччення транспортом та запровадження періодичних і систематичних прийомів лікаря на ФАПі (перехідний етап до ЛА).

4. Доведено, що одним з бар’єрів на шляху до удосконалення роботи ФАПів та ЛА, підвищення ефективності їх діяльності є недосконалість науково-інформаційного забезпечення медичних кадрів і гострий дефіцит науково-інформаційних та інформаційних ресурсів. Державно-управлінські документи у загальному документальному потоці складають 19,5%, а науково-інформаційні – тільки 22,4%, що не відповідає інформаційній потребі спеціалістів таких медичних закладів, насамперед лікарів.

5. Визначені три «зони доступності медичної допомоги» як критерії застосування заходів щодо впровадження сімейної медицини з урахуванням чисельності населення, яке обслуговується. Перша зона – районний населений пункт; друга – зона дислокації ЛА та дільничної лікарні; третя – села, де розміщені ФАПи з різною «потужністю». Показано, що розподіл населення між зонами як 35,0%, 45,0%, 20,0%, або у співвідношенні як 1,7:2,2:1,0.

6. Дослідження свідчать, що впровадження сімейної медицини на рівні первинної ланки медичних закладів сільської охорони здоров’я повинно бути етапним і визначатись, насамперед, «потужністю» ФАПів, підготовкою лікарських кадрів та середнього медичного персоналу при відсутності економічних бар’єрів та при достатній наявності матеріально-технічних ресурсів.

7. Показано, що варто розробити концепцію перебудови діяльності ФАПів на принципах сімейної медицини, а діяльність фельдшера (акушерки) ФАПу спрямувати у якості середнього медичного працівника за фахом «сімейна медицина» як тимчасовий захід, попередньо створивши для ФАПу усі передумови діяльності на принципах лікарської сімейної медицини. Цей висновок підтверджується даними дослідження прогнозних тенденцій розвитку медичних закладів первинної ланки сільської охорони здоров’я.

Дослідження дозволили розробити модельне уявлення про сімейного фельдшера, про діяльність сімейного ФАПу та про систему профілактичного змісту роботи первинної ланки медичних закладів села у вигляді функціонуючих моделей.

Публікації автора:

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Парамонов З.М., Парій В.Д., Станіславчук В.А., Вексей І.І.
    З досвіду економічного управління діяльністю фельдшерсько-акушерських пунктів Житомирської області // Лік. Справа / Врачеб.дело.- 1993. - № 1. - С. 115-117.

Дисертантом була розроблена система фінансування фельдшерсько-акушерських пунктів через центральні районні лікарні, переорієнтація діяльності на конкретні показники та планові завдання, основні з яких знаходять своє втілення в моделі кінцевих результатів, розроблено положення про матеріальне стимулювання працівників сільських ланок охорони здоров’я, в якому обумовлені основні зобов’язання ФАПів по виконанню завдань. Розроблені моделі кінцевих результатів для кожного ФАПу, зроблені узагальнення та висновки.

  1. Уваренко А.Р., Парій В.Д., Станіславчук В.А. Діяльність фельдшерсько-акушерського пункту на етапах перебудови первинної медико-санітарної допомоги на селі // Лік. Справа / Врачеб. дело. - 2000.- №1. - С. 106-110.

Дисертантом проведена паспортизація ФАПів, лікарських амбулаторій у районах та систематична обробка матеріалу, розроблена система оцінки «потужності» ФАПів, матеріально-технічного оснащення. Проведено соціологічне дослідження щодо шляхів покращення ПМСД на селі, наближення лікарської допомоги до сільського жителя, насамперед за рахунок реалізації багатоваріантної системи «Лікар на ФАПі», зроблені узагальнення.

  1. Станіславчук В.А. Перспективи розвитку інфраструктури первинної ланки медичних закладів на селі // Охорона здоров’я України. - 2001. - №2. - С. 44-47.

В інших наукових виданнях:

  1. Система економічного управління діяльністю фельдшерсько-акушерських пунктів Житомирської області / В.Д. Парій, В.Й. Шатило, І.І. Вексей, В.А. Станіславчук // Мат. Всеукраїнської наук.-практ. конф.
    - Житомир, 1992. - С. 92-94.

  2. Уваренко А.Р., Парій В.Д., Станіславчук В.А. Сучасне уявлення про сімейного фельдшера на селі // Мат. Першого Українського з’їзду сімейних лікарів.-Київ; Львів, 2001.–С.123.

  3. Парій В.Д., Станіславчук В.А. Дещо про інноваційні процеси на рівні первинної ланки медичних закладів села // Мат. наук.-практ. конф. - Київ, 2002. - С. 86-87.

  4. Модель медико-профілактичної діяльності фельдшерсько-акушерського пункту (інформ. лист). - 2002. - №40.