Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна мікробіологія та вірусологія


Ничик Сергій Анатолійович. Розробка та застосування засобів специфічної профілактики сказу тварин : дис... д-ра вет. наук: 16.00.03 / УААН; Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Ничик С.А. Розробка і застосування засобів специфічної профілактики сказу тварин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.03 – ветеринарна мікробіологія та вірусологія. Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН. Харків, 2006.

Захищаються дані з аналізу епізоотичної ситуації сказу тварин в Україні, методичні аспекти застосування клітинних систем у промисловій технології виготовлення живої та інактивованої антирабічних культуральних вакцин, теоретичне та експериментальне обґрунтування основних технологічних процесів з вибору і культивування виробничих штамів вірусу сказу, конструювання і розробки технології промислового виготовлення та застосування зазначених біопрепаратів і корекції поствакцинального імунітету.

Підібрана технологічна клітинна система, що забезпечує активну репродукцію і накопичення біомаси виробничих штамів вірусу сказу з високою інфекційністю. Визначені ефективні захисні середовища, що зберігають антигенні властивості вакцинного вірусу сказу при пероральній імунізації диких м’ясоїдних тварин та при сублімаційному висушуванні інактивованого біопрепарату.

У лабораторних і виробничих випробуваннях на різних видах тварин показано, що вакцини нешкідливі, екологічно безпечні, високоімуногенні. При дворазовому застосуванні активізують в організмі щеплених тварин усі компоненти імунної системи, забезпечують індукцію вірусонейтралізуючих антитіл у високих титрах (5,0-6,0 log2), створюють захист від інфекції впродовж 8 і 12 місяців відповідно.

Запропоновано засіб для корекції імунітету при щепленні тваринам з імунодефіцитним станом вакцини інактивованої антирабічної сухої культуральної з штаму Щелково-51.

Розроблена нормативна документація на засоби специфічної профілактики сказу затверджена Державним департаментом ветеринарної медицини України, виробництво яких налагоджено на Державній Сумський біофабриці.

1. На підставі аналізу епізоотичної ситуації щодо сказу тварин у світі та в Україні визначені основні особливості та тенденції розвитку епізоотичного процесу в сучасний період і головні фактори, що визначають ризики виникнення, розповсюдження та контролю цього зооантропонозу, зокрема регуляції популяції диких тварин та вакцинації. Експериментально обґрунтована і технологічно розроблена жива культуральна вакцина для імунізації диких м’ясоїдних. Удосконалено технологію виготовлення антирабічної інактивованої культуральної вакцини для щеплення свійських тварин, запропоновані препаративні форми і дози їхнього застосування, а також засоби корекції імунітету у щеплених тварин.

2. Тенденція поширення сказу серед тварин залежить від зональних природно-географічних особливостей території України, заселення популяцій диких м’ясоїдних, в першу чергу рудої лисиці, яка є основним резервуаром інфекції, проведення системної та регулярної вакцинації шляхом застосування препаратів з різною імуногенністю. З 1994 року по 2004 рік більше, ніж у три рази збільшилась загальна кількість випадків реєстрації уражених сказом тварин, у тому числі свійських, що обумовлюється збудником хвороби природного типу.

3. Перебіг сказу тварин в Україні носить стаціонарний ензоотичний характер. За 11-річний період підвищення епізоотичної напруженості щодо сказу обумовлено активізацією природних і зростаючим збільшенням ландшафтних осередків захворювання на сказ свійських м’ясоїдних і сільськогосподарських тварин в приміських і сільських місцевостях. Спостерігається стале сезонне збільшення числа захворювань на сказ без вираженої циклічності епізоотії.

4. Розроблена жива культуральна вакцина Рабівак ХТТ з атенуйованого штаму НФ-2 вірусу сказу, репродукованого в ролерній культурі перещеплюваних клітин ВНК-21, клон 13/04, з інфекційною активністю не нижче 5,0 lg МЛД50/0,03 мл, що вміщує 2% пектину, апатогенна для лабораторних і м’ясоїдних тварин при внутрішньом'язовому, підшкірному та пероральному введенні.

5. Препаративна форма Рабівак ХТТ для перорального застосування, що являє собою блістер-принади, в яких вакцина в дозі 5 мл в пакетах із полівінілхлоридної плівки заключена в брикети з шматочків м’яса або риби, здобрених рибним або м’ясо-кістковим борошном, забезпечує створення напруженого імунітету (титр вірусонейтралізуючих антитіл 6,4-6,8 1оg2) у тварин впродовж 8 місяців.

6. Виробничий штам Щелково-51С вірусу сказу, отриманий шляхом адаптації культивуванням у культурі перещеплюваних клітин, що використовується для виготовлення інактивованої антирабічної вакцини, має високу інфекційну активність 7,0 lg МЛД50/0,03 мл і забезпечує максимальне накопичення вірусу на 3-4 добу.

7. Зараження суспензії перещеплюваних клітин ВНК-21, клон 13/04, при висіві в ролерні культуральні бутлі, дозволяє скоротити термін отримання вихідної для виготовлення препарату вірусовміщуючої сировини на час, котрий витрачається на вирощування моношарової культури клітин (4-6 діб).

8. Удосконалена технологія виготовлення вакцини антирабічної інактивованої культуральної сухої з штаму Щелково-51 вірусу сказу, репродукованого в ролерній моношаровій культурі перещеплюваних клітин ВНК-21, клон 13/04, та інактивованого -пропіолактоном, дозволяє виготовляти екологічно безпечний для довкілля препарат, який має високу профілактичну ефективність (100%) і не поступається живій вакцині.

9. -пропіолактон в кінцевій концентрації 0,025% забезпечує повну, без залишкової інфекційності, інактивацію вірусу сказу при температурі 4-10 С і експозиції впродовж 24 годин порівняно з 0,75% фенолом, для якого цей термін складає 48 годин.

10. Сублімаційне висушування інактивованої вакцини під захистом сахарозо-желатинової чи сахарозо-желатино-агарової суміші у співвідношенні 2:1 ефективно стабілізує її вихідні імуногенні властивості. Включення до складу живої вакцини 2% яблучного пектину захищає вакцинний вірус від дії шлункових ферментів i дозволяє зменшити його імунізуючу дозу при оральному введенні препарату.

11. Розроблені технології виготовлення вільних від сторонньої мікрофлори, нешкідливих для тварин, високо активних живої та інактивованої культуральних антирабічних вакцин забезпечують збереження їх імуногенності впродовж 12 місяців. Імунітет у щеплених ними тварин виробляється з 12 i 7 доби відповідно після вакцинації i триває 8 i 12 місяців (термін спостереження).

12. Застосування ліпополісахаридного комплексу КМІЕВ-11, виготовленого iз штаму Вас. alvei, при вакцинації тварин проти сказу проявляє імунореабілітуючу та імунопотенціюючу дію на імунну систему, активізує як специфічні, так i неспецифічні фактори резистентності організму у тварин з імунодефіцитним станом, підвищує імунну відповідь на антирабічну вакцину, що супроводжується більш високою продукцією вірусонейтралізуючих антитіл (на 1,5-2,0 log2), зростанням Т- i В- лімфоцитів на 9% i 7% відповідно фагоцитарного числа на 3,4% та фагоцитарного індексу на 1 одиницю порівняно з вакциною.

13. Розроблені і затверджені регламенти промислового виготовлення живої культуральної вакцини Рабівак-ХТТ (ТУ У 24.4.00483004.668-2002) та вакцини антирабічної інактивованої культуральної сухої з штаму Щелково-51 вірусу сказу (ТУ У 46.15.254-97), що впроваджені у виробництво на Державній Сумській біофабриці, за якими на 01.01.2006 р. реалізовано 1884022 i 5465116 доз, відповідно.

Публікації автора:

1. Нычик С.А. Распространение, профилактика и меры борьбы с бешенством животных в Украине // Сумы. – 2006. – 162 с.

2. Фотін А.І., Ничик С.А. Умови культивування культур клітин для розмноження вакцинних штамів вірусу сказу // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми.- 2002. – Вип. 7. – С. 97-99. (Дисертант провів експериментальні дослідження, брав участь в інтерпретації отриманих результатів і написанні статті).

3. Фотін А.І., Ничик С.А. Одержання вірусного матеріалу для виготовлення антирабічної вакцини для пероральної вакцинації диких м'ясоїдних // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми. - 2002. – Вип. 8. - С. 98-99. (Дисертант провів експериментальні дослідження і оформив статтю).

4. Ничик С.А., Аранчій С.В. Епізоотологічні аспекти профілактики сказу із застосуванням перорального методу імунізації вакциною "Рабівак ХТТ" // Ветеринарна медицина України. - 2005. – № 6. - С. 9-10. (Дисертант брав участь у вивченні поширення сказу, аналізі отриманих даних та розробці заходів специфічної профілактики).

5. Ничик С.А. Вивчення строків виникнення та тривалості імунітету після пероральної вакцинації диких хижаків при сказі // Аграрний вісник Причорномор'я. – Одеса. - 2004. – Вип. 25. - С. 24-28.

6. Ничик С.А. Визначення оптимальної дози вірусу та схеми пероральної антирабічної імунізації диких хижаків // Забезпечення вет.-сан. Благополуччя тваринництва, якості і безпеки продукції. Зб. праць Одеського аграрного університету. Аграрний вісник Причорномор'я. – Одеса. - 2004. – Ч. 1. - С. 159-161.

7. Ничик С.А. Підбір оптимальних режимів ліофільного висушування культуральної вакцини // Ветеринарна медицина України. - 2005. - № 1. - С. 33.

8. Ничик С.А. Перевірка якості антирабічної вакцини «Рабівак Ф» // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми. - 2004. - Вип. 7(12). - С. 113-116.

9. Ничик С.А. Розповсюдження фіксованого вірусу сказу в імунокомпетентних органах хижаків // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С. З. Гжицького. – Львів. - 2004.- Том 6 (№3). - Ч. 2. - С. 76-79.

10. Ничик С.А., Бабкін М.В., Прохорятова О.В. Культивування вірусу сказу в перещеплюваних лініях культур клітин // Ветеринарна медицина: міжвідомчий тематичний науковий збірник – Харків. - 2004. – Вип. 84. - С. 528-531. (Дисертант впровадив крупномасштабне культивування перешеплюваних клітин в умовах біофабрики, інтерпретував отримані результати).

11. Ничик С.А., Рисований В.І., Ярошенко В.І. Використання перепелів, ембріонів і культур клітин з них в ветеринарній практиці // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми. - 2004. – Вип. 2(11). - С. 107-109. (Дисертант визначив у порівняльному аспекті чутливість ембріонів перепелів і первинних культур до вірусу сказу).

12. Ничик С.А. Пероральна імунізація живими вакцинами, як метод профілактики сказу // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – Полтава. - 2004. – Вип. 4. – С. 67-68.

13. Ничик С.А. Вивчення антигенної активності вірусу сказу, отриманого на різних біологічних об'єктах // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. – Харків. - 2005. – Вип. 12(37). - Ч. 2. - С. 175-177.

14. Ничик С.А., Прохорятова О.В., Бабкін М.В., Троценко З.Р. Сучасна характеристика сказу в Харківській, Сумській та Полтавській областях // Ветеринарна медицина: міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Харків. - 2005. – Вип. 85. - С. 930-934. (Дисертант накопичив фактичний матеріал, зробив аналіз, брав участь у написанні статті).

15. Ничик С.А. Підбір оптимальних культур клітин і поживних середовищ для патогенного вірусу сказу у високих титрах // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин .ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. – Львів. - 2005. – Вип. 6. - № 1. – С. 105-108.

16. Ничик С.А. Технологічні аспекти виготовлення культуральної інактивованої антрирабічної вакцини зі штаму “Щелково-51С” // Ветеринарна медицина України. – 2005. - № 8.- С. 46-48.

17. Nychic S.A. Development of methods of rabies control in wilb fauna // Simpozijum: Scotarstvo, veterinarstvo, agroekonomija utranzikonim procesima. Herceg.- Novi, 19-24 jun. 2005 Zb. Krat. sadzaja Proc.Abstr. - Herceg Novi, - 2005. – Р. 120.

18. Ничик С.А. Характеристика епізоотичної ситуації щодо сказу в Україні // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми.- 2005. – Вип. 1-2 (13-14). - С. 109-111.

19. Ничик С.А. Проблемні аспекти превентивної стратегії щодо виникнення антропургічних вогнищ сказу // Ветеринарна медицина України. – 2005. - № 10. - С. 40-42.

20. Ничик С.А. Перевірка якості культуральної антирабічної вакцини // Аграрний вісник Причорномор’я. – Одеса. - 2005. – Вип. 30. - С. 82-86.

21. Ничик С.А. Вивчення факторів, що впливають на епізоотичний процес при сказі тварин у північно-східній Україні // Ветеринарна біотехнологія. – 2005. - № 7. - С. 133-137.

22. Ничик С.А. Корекція поствакцинального антирабічного імунітету // Ветеринарна медицина України. - 2005. - № 12.- С. 34-36.

23. Деклараційний патент на корисну модель України 3248 7 С12N7/00. Штам Rabdoviridae "НФ-2" для виготовлення вакцини проти сказу / Ничик С.А., Мірошник С.П., Панасенко А.І., Дорошенко Я.В.; Державна Сумська біологічна фабрика. Заявл. 20.08.2004, опубл. 15.10.2004. - Бюл. № 10. – 7 с. (Дисертант провів експериментальні дослідження і оформив заявку на патент).

24. Деклараційний патент на корисну модель України 3245 7 А61К39/17. Cпociб одержання вакцини проти сказу тварин Paбiвaк "ХТТ" / Ничик С.А., Мірошник С.П., Панасенко А.І., Дорошенко Я.В.; Державна Сумська біологічна фабрика. Заявл. 20.08.2004; опубл. 15.10.2004. - Бюл. № 10. – 5 с. (Дисертант провів експериментальні дослідження і оформив заявку на патент).

25. Деклараційний патент на корисну модель України 9060 7 А61К39/205. Cпociб одержання антирабічної вакцини / Ничик С.А., Мірошник С.П., Дорошенко Я.В., Бабкін М.В., Романенко О.А.; Державна Сумська біологічна фабрика. – Заявл. 25.11.2004; опубл. 15.09.2005 Бюл. № 9. – 7 с. (Дисертант провів експериментальні дослідження і оформив заявку на патент).

26. Деклараційний патент на корисну модель України 6015 7 С12N5/00. Штам перещеплюваних клітин нирки сірійського хом'ячка ВНК-21 CLONE 13/04 / Стегній Б.Т., Ничик С.А., Білокінь В.С., Бабкін М.В., Лаврик О.А., Юрченко О.М.; ІЕКВМ УААН. Заявл. 29.06.2004; опубл. 15.04.2005. Бюл. № 4. – 3 с. (Дисертант провів експериментальні дослідження і оформив заявку на патент).

27. Деклараційний патент на корисну модель України 10104 7 А61К35/78, А61К38/01. Спосіб стимуляції імунітету у тварин / Ничик С.А., Красочко П.А.; Державна Сумська біологічна фабрика. – 20041210236. – Заявлено 13.12.2004; опубл. 15.11.2005. Бюл. № 11. – 9 с. (Дисертант провів експериментальні дослідження і оформив заявку на патент).

28. Деклараційний патент на корисну модель України 9061 7 А61К39/205. Штам Rabdoviridae "Щелково-51С" для виготовлення вакцини проти сказу тварин/ Ничик С.А. Державна Сумська біологічна фабрика. Заявл.25.11.2004, опубл. 15.09.2005. Бюл. № 9. – 5 с. (Дисертант провів експериментальні дослідження і оформив заявку на патент).

29. Деклараційний патент на корисну модель України 5296 7 А61К39/295. Спосіб виробництва принади для пероральної імунізації м’ясоїдних тварин проти захворювання на сказ/ Солодчук В.Л., Ничик С.А. Державне товариство з обмеженою відповідальністю "Укрветпромпостач". Заявл.10.12.2004, опубл. 15.02.2005. Бюл. № 2. – 6 с. (Дисертант провів експериментальні дослідження і оформив заявку на патент).

30. Деклараційний патент на корисну модель України 7544 7 А61К39/295. Спосіб виробництва принади для пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти інфекційних захворювань/ Солодчук В.Л., Ничик С.А. Державне товариство з обмеженою відповідальністю "Укрветпромпостач". Заявл.25.01.2005, опубл. 15.06.2005. Бюл. № 6. – 7 с. (Дисертант провів експериментальні дослідження і оформив заявку на патент).