Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна мікробіологія та вірусологія


Корнієнко Леонід Євгенович. Розробка технологічних процесів виготовлення гіперімунних сироваток (на моделі вірусів хвороби Ауєскі, чуми великої рогатої худоби, чуми м'ясоїдних та геморагічної хвороби кролів): дисертація д-ра вет. наук: 16.00.03 / УААН; Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Корнієнко Л.Є. Розробка технологічних процесів виготовлення гіперімунних сироваток (на моделі вірусів хвороби Ауєскі, чуми великої рогатої худоби, чуми м'ясоїдних і геморагічної хвороби кролів). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.03 – ветеринарна мікробіологія та вірусологія. – Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН, Харків, 2003.

Дисертація присвячена вивченню і удосконаленню технологічних етапів отримання гіперімунних сироваток від тварин-донорів (морські свинки, кролі, свині, коні, велика рогата худоба) і науково-експериментальному обґрунтуванню методів інактивації, концентрування, очищення вірусів чуми м'ясоїдних, чуми великої рогатої худоби, хвороби Ауєскі, геморагічної хвороби кролів, дослідженню різних ад’ювантів, методів очищення отриманого цільового продукту, і використанню з лікувальною і діагностичною метою препаратів, виготовлених на їх основі.

Показано, що в технології отримання гіперімунних сироваток істотне значення має очищення і концентрування антигену (аеросил, поліетиленгліколь, комбінований метод), місце і кратність ін’єкцій останнього (в лімфатичний вузол, внутрішньочеревно, внутрішньовенно), вибір ад’юванта (НАФ з типом емульсії “вода в маслі”, ПАФ, масляні ад’юванти фірми “SEPPIC”). Використання цих методів дозволяє скоротити термін отримання гіперімунних сироваток з високими титрами вірусоспецифічних антитіл від тварин-донорів до 29–40 діб від початку імунізації.

Для очищення і консервування сироватки з успіхом перевірений розчин формальдегіду. Застосування дезмолу для очищення цільового продукту від баластних речовин забезпечує високу ефективність такого підходу.

На основі експериментальних і виробничих випробувань розроблені і затверджені на державному рівні ТУ України на виготовлення “Сироватки проти вірусної геморагічної хвороби кролів”, “Гиперімунної сироватки проти чуми м'ясоїдних з культурального вірусу”, “Інактівованої тканинної концентрованої формол-вакцини проти вірусної геморагічної хвороби кролів з штаму НК/99”. Виготовлені гіперімунні сироватки проти чуми м'ясоїдних з активністю – 6,2–7,0 log2 в РН і вірусної геморагічної хвороби кролів з активністю – 11,0–13,0 log2 в РЗГА мали високі превентивні і лікувальні властивості при застосуванні на сприйнятливих тваринах.

1. В дисертації теоретично узагальнено і вирішено наукове завдання щодо удосконалення схем і методів отримання гіперімунних сироваток від тварин-донорів. На підставі отриманих даних експериментально обґрунтовані та розроблені засоби діагностики, лікування та профілактики чуми м’ясоїдних, чуми великої рогатої худоби, геморагічної хвороби кролів і хвороби Ауєскі; розроблена технологія отримання діагностичних та імунізуючих препаратів, що включає класичні та альтернативні методи очищення і концентрування антигенів, оптимізовані схеми гіперімунізації тварин-донорів емульсованими препаратами. На основі запропонованих методик гіперімунізації виготовлені гіперімунні лікувальні сироватки проти чуми м’ясоїдних і вірусної геморагічної хвороби кролів, на які розроблені й затверджені відповідні ТУ У.

2. Найбільш придатними для репродукції та накопичення вірусів чуми м’ясоїдних і чуми великої рогатої худоби є первинні (ФЕК) та перещеплювані (ПТП, ВНК-21, GH-91) культури клітин, які забезпечують їх репродукцію з інфекційною активністю в середньому 7,5 і 6,83 lg ТЦД50/см3, відповідно, а для вірусу геморагічної хвороби – кролі, в печінці яких його інфекційна активність досягає 4,25 lg ЛД50/см3.

3. Азиридини в концентрації 0,04–0,08% при температурі 37оС повністю інактивують віруси чуми м’ясоїдних і чуми великої рогатої худоби без зміни їх антигенної активності за 8 годин, при 26оС – за 6–10 годин, формальдегід в концентрації 0,07–0,035% за 4 і 6 годин, відповідно. Прогрівання при 56оС впродовж 1 години повністю інактивує параміксовіруси, і неповністю каліцивіруси, про що свідчить залишкова інфекційність (вірус геморагічної хвороби кролів), і викликає часткову денатурацію білкових структур.

4. Для виготовлення антигенів для гіперімунізації тварин-донорів ефективною є технологія, що складається з процесів напрацювання вірусної сировини, освітлення вірусовмісної суспензії центрифугуванням при 3000–4000 g протягом 20–30 хвилин, комбінованого концентрування шляхом сорбції вірусу 0,03–0,06% аеросилом А-300, осаджування 10–12% ПЕГ 6000, інактивації 0,12–0,16% аміноетилетиленіміном і емульсування в масляному ад’юванті.

5. Відпрацьовані оптимальні умови постановки РДП, РРІД, РЗК, РТЗК, РН, РГА, РЗГА для контролю активності гіперімунних сироваток проти чуми м’ясоїдних, чуми великої рогатої худоби, хвороби Ауєскі і вірусної геморагічної хвороби кролів та для ідентифікації цих збудників.

6. Оптимальною є схема по гіперімунізації лабораторних тварин (морських свинок та кролів), яка передбачає триразове введення концентрованих емульсованих антигенів дозволяє за 30–40 діб отримувати високоактивні специфічні сироватки, придатні для використання в РДП, РРІД, РН, РЗК і РТЗК.

7. Для біофабричного виробництва діагностичних і лікувальних препаратів оптимізованою є схема імунізації великої рогатої худоби, що передбачає триразове почергове введення інактивованих концентрованих антигенів на основі масляного ад’юванту із використанням локальної реакції лімфатичних вузлів. Вона дозволяє отримувати на 29–35 добу від початку імунізації специфічні сироватки з активністю до вірусів хвороби Ауєскі в РН 7,8±0,2–8,9±0,09 log2, чуми м’ясоїдних 11,15±0,02 log2, чуми великої рогатої худоби 6,7±0,12 log2 і геморагічної хвороби кролів в РЗГА – 14,2±0,2 log2.

8. У процесі порівняльного випробування існує кореляція між ступенем запальних процесів в місці введення ад’ювантів французької фірми “SEPPIC” (ISA25, ISA27, ISA28, ISA35, ISA50, ISA206) і препаратів вітчизняного виробництва (НАФ і ПАФ) та ефектом індукції антитіл. Установлено, що препарати фірми “SEPPIC” мають значний імуностимулювальний і пролонгуючий ефект на фоні мінімальної реактогенності для тварин.

9. Для гіперімунізації тварин найбільш стабільною є емульсія типу “вода в маслі”, в якій антиген повністю корпускульований, що забезпечує виражену імунну відповідь внаслідок більш тривалого часу асиміляції антигену.

10. Заміна фенолу на формалін при консервуванні гіперімунних сироваток дає значний економічний ефект; формальдегід в концентрації 0,005% очищує сироватку крові до стандартів центрифугування за 12–18 годин. Оптимальне очищення від баластних білків сироваток крові (до 16,2–22,4 г/л проти 67,3 г/л загального білка у вихідному препараті) забезпечує 0,05–0,1% концентрація дезмолу з наступним відстоюванням протягом 5 годин і центрифугуванням при 2,5 тис. об/хв впродовж 20–30 хвилин. Очищення сироваток з використанням ПЕГ і аеросилу знижує їх активність на 6–8 і 3–8 log2, відповідно, внаслідок виснаження сироваток щодо гаммаглобулінів.

11. Застосування гіперімунних специфічних сироваток проти чуми м’ясоїдних (моновалентної і відповідної у складі полівалентної) у дозі 1,0–2,0 см3/кг живої маси тварини гальмує розвиток інфекційного процесу і може бути використане в системі заходів профілактики та боротьби з цією хворобою. Гіперімунна сироватка проти чуми великої рогатої худоби не забезпечує профілактичного і лікувального ефекту у цуценят при зараженні їх вірулентним вірусом чуми м’ясоїдних. Серологічними дослідженнями встановлений однобічний імунологічний зв’язок між цими вірусами.

12. Гіперімунна сироватка проти геморагічної хвороби кролів має лікувальні та превентивні властивості. Застосування сироватки в дозі 0,5 см3 попереджає зараження тварин через 1–1,5 години після її введення і забезпечує несприйнятливість до інфікування впродовж 40 діб. Вона проявляє лікувальні властивості при застосуванні тваринам з клінічними ознаками захворювання.

13. Запропоновані РГА та РЗК з успіхом можна використати для контролю вірусовмісної сировини при виробництві вакцини проти вірусної геморагічної хвороби кролів.

14. При гіперімунізації тварин-донорів оптимальним інтервалом між введенням антигену є 10–20 діб, що співпадає з феноменом вторинної імунної відповіді і дозволяє отримувати максимальне накопичення антитіл в сироватці крові. Подовження інтервалів між введенням антигену до 80 діб збільшує терміни отримання специфічної сироватки. Вірусонейтралізуючі та гемаглютинуючі антитіла утримуються в крові імунізованих тварин протягом 10 місяців, а преципітувальні і комплементозв’язувальні – 3–6 місяців.

Публікації автора:

1. Чума м’ясоїдних / Корнієнко Л.Є., Власенко В.В., Ярчук Б.М., Корнієнко Л.М. – Біла Церква, 2000. – 129 с.

(Дисертантом викладено розділи: вступ, збудник хвороби, патогенез, імунітет та імунопатологія, діагностика, серологічна ідентифікація, серодіагностика і ретроспективна діагностика, диференційна діагностика, вакцини і вакцинація, серопрофілактика, серотерапія і лікування).

2. Чума м’ясоїдних / Корнієнко Л.Є., Ярчук Б.М., Корнієнко Л.М., Власенко В.В., Домбровський О.Б. // Вид. 2-е. Доп. і перероб. – 2002. –173 с.

(Дисертантом викладено розділи: вступ, збудник хвороби, патогенез, імунітет та імунопатологія, діагностика, диференційна діагностика, вакцини і вакцинація, серопрофілактика, серотерапія і лікування ).

3. Вірусна геморагічна хвороба кроликів / Корнієнко Л.Є., Главацький В.П., Ярчук Б.М., Корнієнко Л.М., Мандигра М.С., Домбровський О.Б., Тирсін Р.В. – Біла Церква, 2001. – 64 с.

(Дисертантом викладено розділи: характеристика збудника, патогенез, діагностика, диференційна діагностика, імунітет, специфічна профілактика й лікування).

4. Хвороба Ауєскі / Корнієнко Л.Є., Корнієнко Л.М., Білокінь В.С., Міщенко В.О., Домбровський О.Б., Ярчук Б.М. // За ред. Л.Є. Корнієнка. – Біла Церква, 2002. – 220 с.

(Дисертантом викладено розділи: вступ, характеристика збудника, патогенез, діагностика і диференційна діагностика, імунітет та специфічна профілактика).

5. Практикум із загальної епізоотології / Ярчук Б.М., Паска М.М., Корнієнко Л.Є., Заярнюк В.П., Домбровський О.Б., Сімоненко М.В., Корнієнко Л.М., Тирсін Р.В., Шульга П.Г., Бондаренко Д.І. // За ред . Б.М. Ярчука. – Біла Церква, 1999. – 168 с.

(Дисертантом викладено самостійно розділ: особливості діагностики інфекційних захворювань; а у співавторстві: біологічні ветеринарні препарати у системі специфічного захисту, діагностики та лікування тварин при інфекційних хворобах).

6. Загальна епізоотологія / Ярчук Б.М., Вербицький П.І., Литвин В.П., Корнієнко Л.Є., Домбровський О.Б., Тирсін Р.В., Корнієнко Л.М // За ред. Б.М. Ярчука, Л.Є. Корнієнка. – Біла Церква, 2002. – 656 с.

(Дисертантом викладено розділи: рівні вивчення імунітету, біологія імунної відповіді, еволюція інфекційних хвороб, сучасний етап вивчення природно-вогнищевих інфекцій, специфічна профілактика, особливості діагностики інфекційних захворювань в епізоотології, явища популяційного рівня в епізоотології, терапія і лікувально-профілактичні заходи при інфекційних хворобах, заразні хвороби диких тварин, емерджентні та екзотичні інфекції, ветеринарні аспекти охорони здоров’я).

7. Застосування РЗК для індикації вірусу хвороби Ауєскі / Білокінь В.С., Міщенко В.О., Корнієнко Л.М., Корнієнко Л.Є., Берус П.Т. // Вісник аграрної науки. – 1995. – № 7. – С. 80–85.

(Дисертантом проведено удосконалення методики постановки, узагальнено результати).

8. Культивування вірусу чуми великої рогатої худоби на перещеплюваних культурах клітин різного походження / Б.М. Ярчук, Л.Є. Корнієнко, Л.М. Корнієнко, М.В. Сімоненко // Ветеринарна медицина: Міжвідомчий тематичний збірник. – К.: Урожай, 1995. – Вип. 70. – С. 45–48.

(Дисертантом організовано досліди, проведені дослідження, узагальнено результати).

9. Серологічна діагностика чуми м’ясоїдних у собак / Л. Корнієнко, Л. Корнієнко, Б. Ярчук, В. Власенко // Ветеринарна медицина України. – 1996. – № 8. – С. 36.

(Дисертантом проведено експериментальні та виробничі досліди й узагальнено результати).

10. Корнієнко Л.Є. Використання реакції нейтралізації для ідентифікації вірусу чуми м’ясоїдних і перевірки активності отриманих гіперімунних сироваток проти вірусу чуми м’ясоїдних // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 1997. – Вип. 3, ч. 1. – С. 74–77.

11. Вірус чуми м’ясоїдних для приготування лікувальних препаратів / Ярчук Б., Корнієнко Л., Корнієнко Л., Сімоненко М., Власенко В. // Тваринництво України. – 1997. – № 11. – С. 17.

(Дисертантом організовано та проведено дослідження, узагальнено результати).

12. Гіперімунні сироватки проти вірусу чуми м’ясоїдних / Ярчук Б., Корнієнко Л., Корнієнко Л., Сімоненко М., Власенко В. // Тваринництво України. – 1997. – № 3. – С. 20–21.

(Дисертантом організовано та проведено дослідження, узагальнено результати).

13. Корнієнко Л.Є. Патогенез чуми м’ясоїдних при експериментальному зараженні // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 1998. – Вип. 4, ч. 1. – С. 57–59.

14. Ефективність гіперімунної сироватки при чумі м’ясоїдних у собак / Головаха В., Корнієнко Л., Дикий О., Корнієнко Л., Ярчук Б. // Ветеринарна медицина України. – 1999. – № 3. – С. 18.

(Дисертантом проведено експериментальні досліди й узагальнено результати).

15. Корнієнко Л.Є., Корнієнко Л.М. Спосіб отримання специфічних сироваток на антигени вірусів чуми м’ясоїдних, чуми великої рогатої худоби і хвороби Ауєскі // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 1999. – Вип. 8, ч. 1. – С. 124–129.

(Дисертантом проведено експериментальні та виробничі досліди й узагальнено результати досліджень).

16. Імунітет, імунопатологія при чумі м’ясоїдних і корекція цих процесів із застосуванням гіперімунних сироваток / Л.Є Корнієнко, Л.М. Корнієнко, Ю.М. Тирсіна, В.В. Власенко // Ветеринарна медицина: Міжвідомч. темат. наук. збірник. – Харків. – 1999. – Вип. 76. – С. 9–13.

(Дисертантом проведено експериментальні та виробничі досліди й узагальнено результати досліджень).

17. Корнієнко Л.Є., Главацький В.П. Вплив різних інактивантів на антигенну властивість вірусів при отриманні специфічних гіперімунних сироваток // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 1999. – Вип. 9. – С. 87–91.

(Дисертантом проведено експериментальні та виробничі досліди й узагальнено результати досліджень).

18. Корнієнко Л.Є. Вплив різних типів масляної емульсії на антитільну активність гіперімунних сироваток // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 2000. – Вип. 11. – С. 57–61.

19. Корнієнко Л.Є. Теоретичне обґрунтування і опрацювання технології отримання гіперімунних сироваток з діагностичною і лікувальною метою на концентровані емульсовані антигени // Ветеринарна медицина: Міжвідомч. темат. наук. збірник. – Харків. – 2000. – Вип. 77. – С. 157–163.

20. Депонування і паспортизація штаму вірусної геморагічної хвороби кролів / Прискока В., Котляр Д., Палійчук Н., Главацький В., Корнієнко Л., Корнієнко Л. // Ветеринарна медицина України. – 2000. – № 8. – С. 18–19.

(Дисертантом проведено експериментальні та виробничі досліди й узагальнено результати досліджень).

21. Корнієнко Л.Є. Удосконалення технологічних етапів очистки гіперімунних сироваток // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – Полтава. – 2000. – № 4. – С. 53–55.

22. Корнієнко Л.Є. Раціональні методи отримання гіперімунних сироваток на антигени вірусу геморагічної хвороби кролів // Збірник наукових праць Харківського зооветеринарного інституту. – Харків: РВВ ХЗВІ. – 2000. – Вип. 6, ч. 2. – С. 118–121.

23. Корнієнко Л.Є. Лікувальна ефективність гіперімунних сироваток при експериментальному зараженні кролів вірусом геморагічної хвороби // Ветеринарна медицина: Міжвідомч. темат. наук. збірник. – Харків. – 2000. – Вип. 78, ч. 1. – С. 160–164.

24. Корнієнко Л.Є. Отримання гіперімунних сироваток на неінактивовані антигени // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – Полтава. – 2000. – № 5 (12). – С. 37–38.

25. Корнієнко Л.Є. Вивчення деяких патогенетичних особливостей вірусної геморагічної хвороби кролів із застосуванням серологічних реакцій // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 2000. – Вип. 14. – С. 206–209.

26. Корнієнко Л.Є. Вивчення імунобіологічних властивостей масляних ад’ювантів фірми “SEPPIC” при отриманні гіперімунних сироваток від кролів на антигени вірусів чуми м’ясоїдних, хвороби Ауєскі і геморагічної хвороби кролів // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 2001. – Вип. 16. – С. 99–105.

27. Корнієнко Л.Є. Динаміка елімінації титрів різних груп антитіл у донорів // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 2002. – Вип. 23 – С. 85–90.

28. Корнієнко Л.Є., Розумнюк А.В. Відпрацювання технологічних етапів очистки гіперімунних сироваток // Аграрні вісті. – 2002. – № 4– С. 11–13.

(Дисертантом організовано досліди, проведені дослідження, узагальнено результати).

29. Пат. 2036660 РФ, МКИ 6А 61К 39/42. Способ получения диагностической сыворотки к вирусу болезни Ауески / В.А. Мищенко, Л.Н. Корниенко, М.Г. Костюченко, В.С. Белоконь, Л.Е. Корниенко (РФ). – № 5051099; Заявл. 12.05.92; Опубл. 09.06.95; Бюл.–№ 16. – 4 с.

30. Пат. 2044548 РФ, МКИ 6А 61К 39/42. Способ получения диагностической сыворотки к вирусу болезни Ауески / В.А. Мищенко, Л.Н. Корниенко, Л.Е. Корниенко, В.С. Белоконь (РФ). – № 5565519; Заявл. 08.10.92; Опубл. 2.09.95; Бюл.–№ 27. – 4 с.

31. Пат. 97115531 UA, МПК 6А61К 35/16, 39/395. Спосіб отримання діагностичної сироватки до вірусу чуми м’ясоїдних / Б.М. Ярчук, Л.Є. Корнієнко, Л.М. Корнієнко (Україна). – № 35684; Заявл. 19.11.97; Опубл. 16.04.01; Бюл. – № 3. – 3 с.

32. Корнієнко Л.М., Корнієнко Л.Є. Одержання гіперімунних сироваток проти вірусу хвороби Ауєскі на свинях // Тези доп. Республ. конф. молод. вчених. – Харків. – 1992. – С. 20.

33. Культури клітин та їх використання в діагностичній вірусологічній практиці: Методичні вказівки для студентів фак. вет. медицини / Ярчук Б.М., Корнієнко Л.Є., Сімоненко М.В., Паска М.М., Корнієнко Л.М. – Біла Церква. – 1993. – 22 с.

34. Ветеринарне забезпечення продукції кролівництва: Методичні вказівки для студентів фак. вет. медицини / Ярчук Б.М., Сімоненко М.В., Корнієнко Л.Є., Паска М.М., Корнієнко Л.М. – Біла Церква. – 1993. – 49 с.

35. Корнієнко Л.Є., Корнієнко Л.М. Вивчення імунологічного взаємозв’язку між вірусами чуми м’ясоїдних і чуми великої рогатої худоби // Тези доп. наук.-практ. конф.: Вчені Білоцерківського ДСГІ – виробництву. – Біла Церква. – 1994. – С. 80.

36. Корнієнко Л.М., Корнієнко Л.Є. Одержання гіперімунних сироваток проти вірусу чуми м’ясоїдних на кролях // Тези доп. наук.-практ. конф.: Вчені Білоцерківського ДСГІ – виробництву. – Біла Церква. – 1994. – С. 81.

37. Результати адаптації польового штаму вірусу чуми м’ясоїдних до первинних і перещеплюваних культур клітин / Б.М. Ярчук, Л.Є. Корнієнко, Л.М. Корнієнко, В.В. Власенко // Матер. наук.-практ. конф.: Наук. забезп. агропром. комплексу України в сучасних умовах. – Біла Церква. – 1995. – С. 125.

38. Отримання гіперімунних сироваток проти вірусу чуми м’ясоїдних на конях і собаках / Б.М. Ярчук, Л.Є. Корнієнко, Л.М. Корнієнко, В.В. Власенко // Матер. наук.-практ. конф.: Наук. забезп. агропром. комплексу України в сучасних умовах. – Біла Церква. – 1995. – С. 126.

39. Ефективність гіперімунних сироваток при лікуванні чуми м’ясоїдних у собак / Б.М. Ярчук, Л.Є. Корнієнко, Л.М. Корнієнко, В.В. Власенко // Матер. Междунар. научн. конф.: Общая эпизоотология: иммунонол., эколог. и методол. проблемы. – Харьков. – 1995. – С. 648.

40. Повільні вірусні інфекції сільськогосподарських тварин. Механізми вірусної персистенції: Метод. вказівки для студентів фак. вет. медицини / Ярчук Б.М., Корнієнко Л.Є., Корнієнко Л.М., Сімоненко М.В., Паска М.М., Домбровський О.Б.– Біла Церква. – 1995. – 51 с.

41. Схема профілактичних щеплень собак проти чуми м’ясоїдних / В. Власенко, Б. Ярчук, Л. Корнієнко, Л. Корнієнко // Ветеринарна медицина України. – 1996. – № 5. – С. 23.

42. Використання реакції радіальної імунодифузії для посмертної діагностики чуми м’ясоїдних / Л.М. Корнієнко, Б.М. Ярчук, Л.Є. Корнієнко, В.В. Власенко // Матер. І-ї Всеукр. наук.-виробн. конф.: Актуальні питання вет. патології. – К., 1996. – С. 128–129.

43. Використання ад’ювантів різного походження при приготуванні гіперімунних сироваток проти чуми м’ясоїдних та їх реактогенність / Л.М. Корнієнко, Б.М. Ярчук, Л.Є. Корнієнко, В.В. Власенко // Матер. І-ї Всеукр. наук.-виробн. конф.: Актуальні питання вет. патології. – К., 1996. – С. 283–284.

44. Використання різних донорів і ад’ювантів для отримання гіперімунних сироваток проти вірусу чуми м’ясоїдних / В.В. Власенко, Б.М. Ярчук, Л.Є. Корнієнко, Л.М. Корнієнко // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 1996. – Вип. 1. – С. 8–10.

45. Концентрування вірусу хвороби Карре за допомогою поверхнево-активних речовин і сорбентів / В.В. Власенко, Л.Є. Корнієнко, Л.М. Корнієнко, Б.М. Ярчук // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 1996. – Вип. 1. – С. 10–12.

46. Деякі показники вікостатевої і породної чутливості собак до вірусу чуми м’ясоїдних / В.В. Власенко, Б.М. Ярчук, Л.Є. Корнієнко, Л.М. Корнієнко // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 1997. – Вип. 2, ч. 1. – С. 17–19.

47. Удосконалення деяких технологічних етапів виготовлення гіперімунних лікувальних сироваток проти вірусу чуми м’ясоїдних / В.В. Власенко, Л.М. Корнієнко, Л.Є. Корнієнко, Б.М. Ярчук // Зб. матер. Міжнар. наук.-практ. конф.: Розвиток вет. науки в Україні: здобутки та проблеми. – Харків, 1997. – С. 34–35.

48. Експериментальна інфекція у цуценят, заражених вірусом чуми м’ясоїдних / В.В. Власенко, Л.М. Корнієнко, Л.Є. Корнієнко, Б.М. Ярчук // Зб. матер. Міжнар. наук.-практ. конф.: Розвиток вет. науки в Україні: здобутки та проблеми. – Харків, 1997. – С. 166.

49. Корнієнко Л. Застосування формаліну у технології виробництва гіперімунних сироваток проти вірусу чуми м’ясоїдних // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 1997. – Вип. 3, ч. 1. – С. 77–80.

50. Методи діагностики інфекційних хвороб: Методичні рекомендації для студентів фак. вет. медицини / Достоєвський П.П., Ярчук Б.М., Домбровський О.Б., Корнієнко Л.Є., Корнієнко Л.М., Тирсін Р.В., Шульга П.Г., Бондаренко Д.І., Паска М.М.– Біла Церква. – 1998. – 40 с.

51. Корнієнко Л.Є. Загальні принципи отримання противірусних імунних сироваток // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква. – 1998. – Вип. 4, ч. 1. – С. 52–56.

52. Клінічна картина чуми м’ясоїдних у собак / Л.Є. Корнієнко, Л.М. Корнієнко, Ю.М. Тирсіна, Є.П. Овсяник // Зб. матер. ІІІ-ї Міжнар. наук.-практ. конф.: Проблеми вет. обслуговування дрібних домашніх тварин. – К., 1998. – С. 11–13.

53. Корнієнко Л.Є., Корнієнко Л.М., Овсяник Є.П. Лікування нервової форми чуми собак // Зб. матер. ІІІ-ї Міжнар. наук.-практ. конф.: Проблеми вет. обслуговування дрібних домашніх тварин. – К., 1998. – С. 13–15.

54. Щодо вивчення факторів, які впливають на чутливість кролів до вірусу геморагічної хвороби при експериментальному зараженні / Корнієнко Л.Є., Корнієнко Л.М., Головаха В.І., Главацький В.П., Власенко В.В., Древенчук О.Г. // Зб. матер. ІV-ї Міжнар. наук.-практ. конф.: Проблеми вет. обслуговування дрібних домашніх тварин. – К., 1999. – С. 46–49.

55. Застосування регідратаційної терапії при чумі та парвовірусному ентериті у собак / Головаха В.І., Корнієнко Л.Є., Дикий О.А., Корнієнко Л.М., Нагорний В.В., Власенко В.В. // Зб. матер. ІV-ї Міжнар. наук.-практ. конф.: Проблеми вет. обслуговування дрібних домашніх тварин. – К., 1999. – С. 60–62.

56. Деякі аспекти профілактики чуми м’ясоїдних у собак / Корнієнко Л., Корнієнко Л., Власенко В., Якубчак В., Овсяник Є. // Ветеринарна медицина України. – 2000. – № 10. – С. 20–21.

57. Антигенна активність вакцин проти вірусної геморагічної хвороби кролів / Корнієнко Л.Є., Корнієнко Л.М., Домбровський О.Б., Тирсін Р.В., Власенко В.В., Романенко Р.Л., Древенчук О.Г. // Зб. матер. V-ї Міжнар. наук.-практ. конф.: Проблеми вет. обслуговування дрібних домашніх тварин. – К., 2001. – С. 40–43.

58. Ярчук Б.М., Корнієнко Л.Є., Корнієнко Л.М. Сенсовий бік терміну “інфекція” і “персистенція” та їх сучасне розуміння // Ветеринарна медицина України. – 1997. – № 7. – С. 24–25.

59. Лікування кишкової форми чуми м’ясоїдних у собак / В.І. Головаха, Л.Є. Корнієнко, О.А. Дикий, Л.М. Корнієнко // Зб. матер. ІІ-ї Міжнар. наук.-практ. конф.: Проблеми вет. обслуговування дрібних домашніх тварин. – К., 1997. – С. 11–12.