Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія цукристих речовин


Горбатюк Людмила Олегівна. Розроблення технології високовуглеводного порошку біологічно-активної дії із стружки топінамбура: дисертація канд. техн. наук: 05.18.05 / Національний ун-т харчових технологій. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Горбатюк Л.О. Розроблення технології високовуглеводного порошку біологічно активної дії із стружки топінамбура. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.05. – Технологія цукристих речовин, Національний університет харчових технологій, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено розробленню технології нового дієтичного продукту – порошку із стружки топінамбура, з максимальним збереженням хімічного складу і біологічної активності вихідної сировини.

Здійснено комплексне дослідження хімічних, фізико-хімічних і структурних перетворень біоорганічного комплексу топінамбура в процесі конвективного сушіння. На цій підставі визначено межі термостійкості і максимально допустимої критичної температури сушіння для даного виду сировини.

Встановлено основні кінетичні закономірності конвективного сушіння стружки топінамбура в умовах постійного і змінного температурного режиму і одержано математичні залежності для розрахунку кінетики сушильного процесу. Визначено оптимальні параметри сушіння стружки в умовах постійного температурного режиму.

Розроблено принципову технологічну схему і технологічні параметри виробництва порошку із топінамбура, апробовані у виробничих умовах. Наведені результати медико-біологічних досліджень порошку, які підтверджують його біологічну активність та лікувальну ефективність в дієтотерапії цукрового діабету. Розроблено склад для сухого сніданку з використанням порошку із топінамбура.

В результаті теоретичних, експериментальних і виробничих досліджень, здійснених для вирішення поставленої в роботі наукової мети, розроблено технологію нового дієтичного продукту харчування – високовуглеводного порошку біологічно активної дії із стружки топінамбура, призначеного для безпосереднього споживання, а також використання як добавки в складі інших харчових продуктів з метою надання їм дієтичних властивостей.

  1. Проведено комплексне дослідження характеру хімічних, фізико-хімічних і структурних змін біоорганічного комплексу топінамбура в залежності від температурного режиму конвективного сушіння. Встановлені умови процесу, що призводять до принципових незворотних змін хімічного складу топінамбура в напрямку термічної дегідратації та інтенсивного окислення його складових, на підставі чого визначені межі максимально допустимої критичної температури сушіння, яка для даного виду сировини становить 80…85 С.

  2. Досліджений вплив параметрів сушильного агента і характеристик вологого матеріалу на кінетичні закономірності конвективного сушіння стружки топінамбура. Доведено доцільність застосування ступінчатого температурного режиму із застосуванням підвищеної до 100 С температури на ділянці постійної швидкості сушіння з наступним зниженням її до максимально допустимого значення 80 С в періоді спадаючої швидкості сушіння для інтенсифікації сушильного процесу і збереження якості продукту.

  3. Визначені відносні коефіцієнти сушіння стружки топінамбура для періоду спадаючої швидкості і одержані математичні залежності для розрахунку тривалості і швидкості сушильного процесу.

  4. Визначені оптимальні параметри конвективного сушіння стружки топінамбура в умовах стаціонарного температурного режиму за узагальненим якісно-економічним критерієм: температура сушильного агента 80,8 С, тривалість сушіння 104 хв, які забезпечують одержання продукту з найвищими показниками якості при мінімально можливих енерговитратах.

  5. Розроблено принципову технологічну схему і основні технологічні параметри виробництва порошку із стружки топінамбура, якими передбачено конвективне сушіння стружки в двохступінчатому режимі при температурі 100±5 С на ділянці постійної швидкості сушіння з наступним зниженням її до максимально допустимого значення 80±5 С після досягнення матеріалом першого критичного вологовмісту до кінцевої вологості 6,0 % з подальшим охолодженням і подрібненням висушеного продукту в порошок.

  6. Промислова апробація розробленої технології на технологічній лінії КП “Джерело” (смт. Гребінки Київської обл.) і Славутського цикорієсушильного заводу (м. Славута Хмельницької обл.) підтвердила її ефективність. На вироблений продукт одержано висновок Державної санітарно-гігієнічної експертизи МОЗ України, яким рекомендовано використання порошку із топінамбура в харчовій промисловості і харчуванні населення.

  7. Проведені медико-біологічні і клінічні дослідження порошку із топінамбура спільно з Інститутом фармакології і токсикології АМН України та Інститутом ендокринології та обміну речовин МОЗ України, які підтвердили його високу біологічну активність та ефективність застосування в дієтотерапії цукрового діабету та інших захворювань обміну речовин.

  8. Розроблено і затверджено НТД: ТУ У 18 326-96 і ТІ на порошок із топінамбура, що дає можливість налагодження його промислового виробництва.

  9. Розроблено склад для сухого сніданку з використанням порошку із топінамбура в кількості 15,5…16,0 %.

  10. Визначені основні показники ефективності інвестицій у виробництво порошку із топінамбура, які свідчать про високий рівень його економічної доцільності і привабливості для потенційних інвесторів.

Публікації автора:

  1. Сипало Л.О., Бобрівник Л.Д., Бодров В.С., Ремесло Н.В., Сидорченко О.І. Кінетичні та технологічні характеристики процесу конвективного сушіння інуліновмісної сировини – топінамбура // Харчова промисловість / Міжві-домчий тематичний науковий збірник. – К.: УДУХТ. – 1998. – Вип.43-44. – С. 82-88.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі та узагальненні результатів, підготовка матеріалів до публікації.

  1. Горбатюк Л.О., Бобрівник Л.Д., Бодров В.С., Ремесло Н.В., Сидорченко О.І. Гігроскопічні властивості порошку з топінамбура // Харчова промисловість / Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – К.: УДУХТ. – 2000. – Вип. 45. – С. 169-172.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі та узагальненні результатів, підготовка матеріалів до публікації.

  1. Горбатюк Л.О., Бобрівник Л.Д., Ремесло Н.В., Сидорченко О.І. Зміна комп-лексу речовин колоїдної дисперсності топінамбура в процесі конвективного сушіння // Харчова промисловість / Міжвідомчий тематичний науковий журнал. – К.: УДУХТ. – 2001. - № 1 (46). – С.36-38.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі та узагальненні їх результатів, підготовка матеріалів до публікації.

  1. Горбатюк Л.О., Ремесло Н.В., Грушецький Р.І., Клімович В.М. Дослідження впливу процесу сушіння на хімічний склад топінамбура спектроскопічними методами // Наукові праці НУХТ. – К.: НУХТ. – 2002. - № 13. – С. 43-45.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі та узагальненні результатів, підготовка матеріалів до публікації.

  1. Патент на винахід 23568 А (Україна), МПК A 23 L 1/64. Склад для сухого сніданку / Н.Г.Миронова, В.М.Ковбаса, Л.О.Сипало, І.С.Гулий, Л.Д.Бобрів-ник, Н.В.Ремесло - № 97063296; Заявл. 27.06.97; Опубл. 31.08.98, Бюл. № 4.

Особистий внесок: участь у висуненні та обговоренні ідеї, проведенні виробничих досліджень, підготовка матеріалів до подання.

  1. Деклараційний патент на винахід 30733 А (Україна), МПК A 23 L 1/214. Спосіб одержання порошку з бульб топінамбура / Л.О.Сипало, Л.Д.Бобрів-ник, Н.В.Ремесло, В.С.Бодров, І.С.Гулий, О.І.Сидорченко. - № 98042137; Заявл. 28.04.98; Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7-ІІ.

Особистий внесок: проведення патентного пошуку, експериментальних до-сліджень, висунення та обговорення ідеї, підготовка матеріалів до подання.

  1. Дробот В.И., Доценко В.Ф., Горбатюк Л.О. Перспективы использования топинамбурного сырья // Тез. докл. науч. конф. “Научное обеспечение хра-нения и переработки растительного сырья в пищевой промышленности”. – М. – 1991. – С. 44-45.

Особистий внесок: участь в проведенні експериментальних досліджень, узагальненні результатів, підготовці матеріалів до публікації.

  1. Доценко В.Ф., Горбатюк Л.О., Ефимов А.С., Мельник И.М. Новые виды сахаросодержащего сырья, перспективы использования // Тез. докл. четвер-той Всесоюз. науч.-техн. конф. «Разработка комбинированных продуктов питания». – Кемерово. – 1991. – С. 153.

Особистий внесок: участь в проведенні експериментальних досліджень, узагальненні результатів, підготовці матеріалів до публікації.

  1. Сипало Л.О., Ремесло Н.В., Бобрівник Л.Д. Дослідження деяких фізико-механічних та фізико-хімічних властивостей порошку з бульб топінамбура // Тези доп. Всеукраїнської наук.-техн. конф. “Розробка та впровадження про-гресивних технологій та обладнання у харчову та переробну промисловість”. – Київ.: УДУХТ. – 1995. – С. 142.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, оброблення та узагальнення їх результатів, підготовка матеріалів до публікації.

  1. Сыпало Л.О., Бодров В.С., Бобровник Л.Д., Ремесло Н.В., Сидорченко Е.И. Процессно-технологические и энергетические характеристики конвективной сушки инулинсодержащего сырья – топинамбура // Тез. докл. Междунар. науч.-практ. конф. “Энергоресурсосберегающие технологии переработки сельскохозяйственного сырья”. – Минск. – 1996, Ч. ІІ. – С. 140.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі та узагальненні їх результатів, підготовка матеріалів до публікації.

  1. Сипало Л.О., Бодров В.С., Бобрівник Л.Д., Ремесло Н.В., Сидорченко О.І. Оптимізація процесу конвективного сушіння інулінвмісної сировини – топі-намбура // Тези доп. ІХ Міжнар. конф. “Удосконалення процесів та апаратів хімічних, харчових та нафтохімічних виробництв”.– Одеса. – 1996. – С. 88.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, оброблення та узагальнення їх результатів, підготовка матеріалів до публікації.

  1. Sipalo L., Bodrov V., Remeslo N. Kinetic regularities of convection drying Jeru-salem Artichokes being an inulin-bearing edible raw material // Abstracts of International workshop on inulin as medicine & food ingredient. – Kiev. – 1997. – P. 21.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, оброблення та узагальнення результатів, підготовка матеріалів до публікації.

  1. Горбатюк Л.О., Бобрівник Л.Д., Ремесло Н.В., Сидорченко О.І. Змінювання вуглеводного комплексу топінамбура в процесі конвективного сушіння // Матеріали Шостої міжнар. наук.-техн. конф. “Проблеми та перспективи створення і впровадження нових ресурсо- та енергоощадних технологій, об-ладнання в галузях харчової і переробної промисловості”. – Київ.: УДУХТ. – 2000, Ч. ІІ. – С. 24-25.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі та узагальненні результатів, підготовка матеріалів до публікації.

  1. Ремесло Н.В., Горбатюк Л.О., Гулий І.С., Мельник І.М., Грицай М.П. Топінамбур і амарант та продукти їх переробки в системі природного харчу-вання та комплексного оздоровлення дітей і дорослих // Матеріали Київської міської наук.-практ. конф. з міжнар. участю “Стратегія формування здорово-го способу життя”. – Київ. – 2000. – С. 35-37.

Особистий внесок: літературний огляд, проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі та узагальненні результатів, підготовка матеріалів до публікації.

  1. Ремесло Н.В., Горбатюк Л.О., Гулий І.С., Мельник І.М., Грицай М.П. Перспективи використання топінамбура і амаранта та продуктів їх перероб-ки у системі природного харчування та комплексного оздоровлення людей // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Оздоровлююче природне харчування, розвантажувальна дієтотерапія”. – Ужгород. – 2000. – С. 90-94.

Особистий внесок: літературний огляд, проведення експериментальних досліджень, участь в аналізі та узагальненні результатів, підготовка матеріалів до публікації.