Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


744. Румик Ігор Іванович. Розвиток аграрно-промислових формувань у цукробуряковому виробництві: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки". - К., 2004.



Анотація до роботи:

Румик І.І. Розвиток аграрно-промислових формувань у цукробуряковому виробництві. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено питанням розробки організаційних та економічних напрямів розвитку аграрно-промислових формувань у цукробуряковому виробництві.

У дисертаційній роботі досліджено теоретичну сутність поняття аграрно-промислове формування, організаційно-правові форми та тенденції розвитку інтегрованих структур у цукробуряковому підкомплексі.

Досліджено сучасний стан діяльності аграрно-промислових формувань у Черкаській області, визначено економічну ефективність інтегрованого виробництва цукрових буряків і цукру. Обґрунтовані методичні підходи щодо функціонування цукробурякових інтегрованих формувань, розраховані перспективні параметри обсягів виробництва цукру і площ посівів цукрових буряків сільськогосподарських і переробних підприємствах асоціації “Черкасицукор”. Запропонована раціональна виробнича структура аграрно-промислового формування з виробництва цукрових буряків і цукру, надання послуг, переробки супутньої продукції, диверсифікації виробництва цукрового заводу.

У дисертаційній роботі зроблено теоретичне узагальнення і запропоноване нове вирішення наукової проблеми ефективного розвитку цукробурякових аграрно-промислових формувань, яке полягає у розробленні системи заходів щодо організації прибуткового виробництва цукрових буряків і цукру, визначення особливостей функціонування інтегрованих формувань у ринкових умовах господарювання. Впровадження результатів досліджень у практику роботи сільськогосподарських підприємств різних форм власності дасть змогу підвищити ефективність виробництва цукрових буряків, цукру та продуктів з нього, сформувати конкурентоспроможне середовище на ринку аграрно-продовольчої продукції.

Узагальнення результатів дисертаційного дослідження дає підстави зробити наступні висновки та обґрунтовані пропозиції.

1. Цукробурякове виробництво – одна з провідних галузей АПК, яка має тісні зв’язки з хлібопекарською, спиртовою, кондитерською, консервною та іншими галузями, в значній мірі визначаючи рівень їх ефективності та аграрно-продовольчого сектора країни в цілому. Перехід на ринкові засади господарювання відбувається досить складно, супроводжується спадом обсягів виробництва цукрових буряків і цукру, тому розвиток цукробурякової галузі як стратегічної для вітчизняної економіки потребує уваги та підтримки зі сторони державних владних структур.

2. Розвиток цукробурякового виробництва на основі аграрно-промислової інтеграції є закономірним, економічно обґрунтованим і соціально необхідним явищем. Організаційно-економічне об’єднання бурякосіючих господарств і цукрових заводів створює передумови для організації стимулюючих економічних відносин між ними, що мають бути вигідними для всіх партнерів.

3. Сучасний етап розвитку цукробурякового підкомплексу характеризується структурною розбалансованістю, що виявляється у забезпеченості сировиною виробничих потужностей цукрових заводів на 24,73 % та техніко-технологічній недосконалості виробничих процесів у буряківництві і цукроварінні. Так, у регіональній асоціації “Черкасицукор” у 2002 р. порівняно з 1990 р. обсяги виробництва цукрових буряків зменшились на 78,8 %, рівень урожайності знизився на 38,7 %. Це було зумовлено, в першу чергу, зменшенням внесення в ґрунт добрив: органічних – у 5,3 раза, мінеральних – у 6,3 раза. Спад виробництва цукрових буряків зумовив зниження обсягів виробництва цукру на 75,9 %.

4. Передумовою організації інтегрованих структур є розвиток різних форм господарювання та створення на їх основі аграрно-промислових формувань у цукробуряковому підкомплексі за участю промислово-фінансових структур, підприємств торгівлі, агросервісу. Це дасть можливість оптимізувати використання виробничих потужностей та поєднати в єдиний виробничий комплекс виробництво цукрових буряків і цукру, впровадити вітчизняні ресурсозберігаючі технології, глибоку переробку супутньої продукції цукроваріння, її зберігання та реалізацію.

5. Критерієм економічної ефективності інтегрованого виробництва є нарощування обсягів якісного кінцевого продукту у відповідності з попитом споживачів та одержання прибутку за умови раціонального використання матеріальних й енергетичних ресурсів і достатнє відтворення як буряківництва, так і цукроваріння.

6. Одним із шляхів підвищення ефективності розвитку цукробурякового виробництва в інтегрованих формуваннях у контексті приватної власності на землю, засоби виробництва і результати праці є спільний економічний інтерес усіх його учасників в одержанні позитивного кінцевого результату виробничо-господарської діяльності та його розподіл відповідно до задіяного у виробничому процесі капіталу.

7. Перспективні обсяги виробництва цукрових буряків і цукру агроформуваннями асоціації “Черкасицукор” визначались відповідно до стратегічної мети їх розвитку, що забезпечуватиме потреби внутрішнього ринку цукру за науково обґрунтованими нормами споживання населенням, промислові переробні підприємства – для забезпечення їх технологічних потреб і створення експортних ресурсів.

8. Економічною передумовою ефективного функціонування інтегрованих цукробурякових формувань є науково обґрунтована виробнича структура, що включає підприємства й організації основного виробництва, фінансові структури та допоміжні підрозділи, що виготовляють різноманітні продукти з цукру, повністю використовують супутню продукцію та вторинні матеріальні ресурси, а також надають різні види послуг.

9. Ринкова трансформація цукробурякового підкомплексу, розвиток різних форм власності і господарювання, поява нових власників у сфері сільськогосподарського виробництва і переробної промисловості зумовили поступове становлення інтегрованих формувань ринкового типу. Вища ефективність виробництва в аграрно-промислових формуваннях є результатом:

- створення міцної матеріально-технічної бази для комплексного використання аграрно-продовольчої продукції, зведення до мінімуму втрат, повного використання супутньої і побічної продукції цукроваріння;

- органічного поєднання виробничої, переробної, допоміжної та збутової діяльності з виробництва кінцевого продукту;

- інвестування коштів у виробничу і переробну галузі для впровадження інтенсивних технологій у буряківництві, встановлення сучасного технологічного обладнання та нових технологічних ліній у цукроварінні, формування відповідної ринкової інфраструктури;

- створення додаткових робочих місць, розширення сфери прикладання праці, збереження і розвитку специфічних для конкретного регіону видів діяльності;

- орієнтація на вигідний ринок збуту цукру та продукції з нього і міжнародне співробітництво.

Публікації автора:

  1. Румик І.І. Можливі шляхи комплексного використання вторинних матеріальних ресурсів у цукробурякових аграрно-промислових формуваннях в умовах екологізації виробництва // Вісник аграрної науки Причорномор’я. Спеціальний випуск 3 (12). Т.2. – Миколаїв,2001. – С. 113-118.

  2. Румик І.І. Диверсифікація виробництва в цукробурякових агропромислових формуваннях // Економіка АПК. – 2003. – № 1. – С. 75-78.

  3. Румик І.І. Організація ефективного виробництва цукрових буряків в аграрно-промислових формуваннях // Агроінком. – 2003. – № 1-2. – С. 63-64.

  4. Румик І.І. Ефективність розвитку цукробурякового виробництва в Черкаській області // Економіка АПК. – 2003. – № 3. – С. 86-91.

  5. Румик І.І. До питання функціонування деяких організаційно-правових форм в цукробуряковому підкомплексі України // Вісник ХДАУ. Збірник наукових праць Харківського державного аграрного університету. Серія “Економіка АПК і природокористування”. – 2001. - №6. – С. 93-96.

  6. Румик І.І. Проблеми розвитку цукробурякового виробництва // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. У чотирьох частинах. Частина 2. / За ред. П.Т. Саблука. – К.: ІАЕ, 2001. – С. 206-209.

  7. Румик І.І. До питання розвитку аграрно-промислових формувань в цукробуряковому підкомплексі України // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. монографія у двох томах. Т.1. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2001. – С. 373-375.

  8. Румик І.І. Досвід організації цукробурякового виробництва в розвинутих зарубіжних країнах світу // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Серія “Економічні науки”. – Луганськ, 2002. – №14 (26). – С. 297-301.

  9. Румик І.І. Інтеграція в цукробуряковому підкомплексі України // Розвиток ринкової економіки на Поділлі: здобутки, проблеми, перспективи. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Хмельницький, 2003. – С. 40-43.