Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


101. Губені Юрій Едвардович. Розвиток аграрної реформи та аграрної політики в Чеській Республіці у постсоціалістичний період: дис... д-ра екон. наук: 08.07.02 / УААН; Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки". - К., 2005.



Анотація до роботи:

Губені Ю.Е. Розвиток аграрної реформа та аграрної політики в Чеській Республіці у постсоціалістичний період. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.02 - економіка сільського господарства і АПК. ННЦ “Інститут аграрної економіки” УААН, м. Київ, 2005.

У дисертації викладено результати комплексного системного дослідження теоретичних, методологічних і прикладних аспектів аграрної реформи у Чеській Республіці. Показано теоретичну та емпіричну сутність аграрної реформи, її складових. Описано алгоритм формування і реалізації концептуальних засад аграрної реформи. Розроблено засади формування і розвитку нової аграрної політики. Визначено основні завдання і зміст інтеграційного приготування сільського господарства до вступу у ЄС. Визначено передумови, цілі, завдання та орієнтири нової аграрної політики ЧР після вступу до ЄС. Обґрунтовано принципи формування аграрної політики.

Обґрунтовано окремі складові аграрної політики та визначено можливості використання чеського досвіду в регулюванні аграрного ринку та фінансовій підтримці сільськогосподарських виробників. В роботі знайшла розвиток пропозиція про необхідність створення спеціальної інституції з ринкового регулювання та запропоновано створити спеціальну інституцію по забезпеченню кращого доступу сільськогосподарських виробників до фінансових ресурсів. Дано комплексну та системну оцінку чеського досвіду аграрного реформування і розроблено пропозиції щодо його адаптивного використання при здійсненні аграрної реформи і формуванні вітчизняної аграрної політики. В дисертації визначено перелік заходів, дій та інструментів, адаптивне використання яких було б корисним при формуванні вітчизняної аграрної політики. На основі наукового аналізу, вивчення, систематизації та узагальнення досліджень запропоновано заходи та дії щодо вдосконалення аграрної реформи і формування аграрної політики в Україні.

  1. Трансформація економічних систем колишніх соціалістичних країн – складний, унікальний і масштабний процес, одним з обов’язкових елементів якого є аграрна реформа. Найважливішим завданням аграрної реформи є формування ринково адаптованого, динамічного сільського господарства і сприятливого підприємницького середовища для нього.

  2. Економічні перетворення в сільському господарстві відбуваються в усіх країнах з перехідною економікою. Цими країнами, міжнародними організаціями і дослідницькими установами нагромаджено базу теоретичних напрацювань і узагальненого досвіду, які необхідно вивчати і використовувати при опрацюванні змісту, складових і методики вітчизняної аграрної реформи. Вивчення і використання зарубіжного досвіду для вдосконалення вітчизняної аграрної реформи і формування аграрної політики сприятиме їх ефективності та результативності.

  3. Сільське господарство Чеської Республіки до початку реформ мало схожі щодо вітчизняного аграрного сектора, структуру, засади функціонування та управління. Базові цілі і проголошені завдання реформ є досить наближеними. Успіхи Чехії в реформуванні сільського господарства, пристосування його до функціонування в умовах ринку та інтеграційних критеріїв ЄС є загальновизнаними, тому вивчення, систематизація, узагальнення і адаптивне використання цього досвіду сприятиме вдосконаленню вітчизняної аграрної реформи.

  4. Політичні та економічні передумови аграрної реформи в Чехії були сприятливіші ніж в Україні. Однак значно більший вплив на результативність реформ мали рішучість і поступовість її здійснення, вдала приватизація і створення системи корпоративного контролю. Перші успіхи реформ сприяли їх поглибленню і розвитку.

  5. Галузеві реформи повинні торкатись не лише унікальних умов і обставин галузі, але й сприяти уніфікації всієї економіки та адаптації її до умов ринку. Аграрна реформа в Чехії мала чітке концептуальне і нормативно-правове оформлення, окресленість в часі, конкретність і ознаки комплексності. Вона здійснювалась без відриву від реформування усього народного господарства. Основними складовими першого етапу аграрної реформи були реституція, приватизація та трансформація кооперативних підприємств. Паралельно відбувалось формування сприятливого підприємницького середовища, пристосованого до європейських стандартів. Кожен з цих заходів та дій був взаємопов’язаним, мав відповідне правове та нормативне обґрунтування і часові рамки. При їх проведенні опрацьовано оригінальні методики і підходи, окремі з яких можуть мати адаптивне використання в Україні.

  6. Розвиток аграрної реформи та формування нової аграрної політики відзначались спадковістю та послідовністю, що забезпечувалось окресленням концептуальних засад, мети, цілей, поточних і перспективних завдань. Довготривалі цілі відповідали перспективним завданням економіки в цілому і випливали з результатів реалізації поточних цілей і завдань. Важливе значення мало наукове супроводжування реформ, особливо варіантний аналіз і прогнозування, та їх ресурсне забезпечення. З точки зору часових обмежень та наявних ресурсів цілі реформ повинні бути реально досяжними.

  7. Одночасно із поглибленням та розвитком реформ необхідно формувати нову аграрну політику та її інституційне забезпечення. Інституціалізація аграрного середовища повинна відбуватись у двох напрямках: модернізації структури і функцій існуючих інституцій та формування нових інституцій. Основними новими інституціями на офіційному рівні в Чехії стали: Державний фонд ринкової регуляції (ДФРР), Підтримуючий та гарантійний рільничо-лісогосподарський фонд (ПГРЛФ), Земельний (Поземковий) фонд (ЗФ), Кадастрове управління (КУ), Аграрна біржа. Новими інституціями на неофіційному рівні стали: Аграрна палата, Обєднання власників землі та інші галузеві об’єднання учасників продуктових ланцюгів асоціативного типу. Чимало функцій по забезпеченню діяльності сільського господарства перебрали на себе підприємницькі структури.

  8. Теоретично та емпірично підтверджено необхідність формування нової економічно політики держави щодо сільського господарства і сільських територій, яка набуває форми аграрної політики. Основне завдання аграрної політики – забезпечення динамічного розвитку і функціонування галузі в умовах ринку та відповідно до суспільних потреб і очікувань. В Чехії аграрна політика розвивалась відповідно до розвитку результатів реформ та зміни ситуації. Поступово забезпечено її перехід на принципи “стійкого зрівноваженого розвитку”. Аграрна політика повинна враховувати існуючі суспільні інтереси, проголошені цілі та завдання та міжнародні зобов’язання.

  9. Визначальними напрямками сучасної аграрної політики стало регулювання аграрного ринку та забезпечення доступності сільськогосподарських виробників до фінансових ресурсів. При цьому важливо не виключити, а лише доповнити дію ринкового механізму, зокрема забезпечити засади конкуренції, змагальності та обмеження монополізму. Опрацьовані в Чехії підходи щодо регулювання ринку та дотаційної підтримки сільського господарства мають належне теоретичне обґрунтування, пройшли практичну апробацію та відповідають міжнародним вимогам (ЄС, ГАТТ-СОТ).

  10. Досвід Чеської Республіки у здійсненні аграрної реформи і формуванні нової аграрної політики може бути корисним для сільського господарства України. Детальнішого вивчення і адаптивного запозичення заслуговують:

а) концепція та основні засади формування, здійснення та цільового розвитку аграрної реформи відповідно до цілісної концепції реформування державного управління і економіки в цілому. Методика і принципи формування концептуальних засад аграрної політики на основі суспільної дискусії та наукових досліджень;

б) принципи і засади формування, здійснення і розвитку нової аграрної політики з виділенням основних завдань, короткотермінових, довготермінових цілей, завдань та визначенням засобів і необхідних для цього ресурсів;

в) ліберальна орієнтація аграрної реформи та її чітка націленість на переведення аграрної сфери на ринкові засади функціонування, саморегуляції та демократичного управління та зменшення державного втручання в економіку;

г) наскрізна направленість аграрної реформи і нової аграрної політики на досягнення стратегічних суспільних цілей та забезпечення європейської інтеграції в рамках ЄС та НАТО, врахування стратегічних цілей інтеграції при формуванні аграрної політики;

д) провідна роль парламентської більшості та уряду в формуванні економічної політики держави, забезпечення прогнозованості такої політики в тривалій часовій перспективі. Участь громадських організацій та галузевих асоціацій в прийнятті рішень щодо аграрної політики. Політичне та інформаційно-пропагандистське забезпечення і супроводження реформ;

е) використання вітчизняних переваг, “сильних сторін”, геополітичних можливостей при формування аграрної політики і сценарію аграрної реформи, багатопланова зовнішньоекономічна орієнтація експорту сільськогосподарської продукції;

є) використання трансформаційних конкурсних проектів та ринкової оцінки майна при реорганізації та реформуванні сільськогосподарських підприємств. Включення нової власності у чітко регламентований ринковий обіг. Заходи і дії щодо стабілізації землекористування та використання орендованого майна, врахування та захист інтересів інсайдерів, аутсайдерів і віддалених власників. Визначення обов’язків та відповідальності власників землі та майнових паїв;

ж) використання приватизаційних проектів (засновницьких, конкурсних, корпоратизаційних) та методик і критеріїв приватизації щодо державних сільськогосподарських підприємств, реальна незалежна ринкова оцінка майна підприємств при їх реорганізації, приватизації чи реформуванні;

з) створення спеціального фонду (інституції) для управління і підприємницького використання державної власності у сільському господарстві;

і) основні принципи і способи регулювання аграрного ринку із створенням спеціалізованого фонду (агенції);

к) основні принципи та засоби фінансової підтримки сільськогосподарських виробників, сільських територій та стимулювання науково-технічного прогресу в галузі із створенням спеціального фонду (агенції), цільовий характер дотаційної політики;

л) інституційна політика, особливо – сприяння структуризації підприємницького середовища агробізнесу та створенню загальнонаціонального громадського об’єднання типу Аграрної палати, сприяння структуризації підприємницького середовища агробізнесу, формування галузевих асоціацій та об’єднань;

м) реструктуризація та зміна функцій галузевого міністерства з посиленням їх інформаційно-маркетингового спрямування, моніторинг і надання доступу до цінової та іншої маркетингової інформації по основних видах продукції;

н) принципи і засади формування аграрної політики інтеграційного періоду, заходи і дії щодо пристосування аграрної політики і нормативної бази до інтеграційних стандартів ЄС.

Публікації автора:

Монографії, розділи в монографіях, підручники, брошури

  1. Губені Ю. Е. Аграрна реформа у Чеській республіці: від “оксамитової революції” до європейської інтеграції. Приклад гідний наслідування. – Л.: Українські технології, 2002. – 368 с.

  2. Губені Ю. Е. Основи підприємництва і агробізнесу. Навч. посібник. – Л.: Українські технології, 2002. – 245 с.

  3. Економічна реформа – очима села. Результати та аналіз соціологічного опитування / Губені Ю., Бондарчук В., Топішко І., Біттер О та ін., За ред. Губені Ю. Е. Львів: ЛДАУ, 1997, 51с. (брошура) – автора с. 7-17, 27-32, 48-51 (автора – вступ, опис проекту, характеристика респондентів, оцінка підприємництва і економічної реформи, заключні зауваження, наукова редакція);

  4. Губені Ю. Організація агробізнесу і підприємництва: Курс лекцій. - Львів: ЛДАУ, 1998. – 149 с.

  5. Губені Ю. Алгоритм трансформації сільськогосподарських кооперативів у Чеській Республіці // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу. Колективна монографія. т. II / За ред. П.Саблука, В. Амбросова, Г. Мазнєва. – К.: ІАЕ УААН, 2000, С. 166-172 (автора – алгоритм трансформації сільськогосподарських кооперативів у Чехії, трансформаційні проекти);

  6. Губені Ю. Розвиток цілей аграрної політики у Чеській республіці: від концепції до програми дій // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання. Колективна монографія. т. I / За ред. П. Саблука, В. Амбросова, Г. Мазнєва. – К.: ІАЕ УААН, 2001. – С.175-177 (автора – теоретичні і прикладні аспекти формування і розвитку аграрної політики, досвід чеської аграрної реформи).

  7. Губені Ю.Е., Попівняк Р.Б. Вплив трансформації сільськогосподарських кооперативів на земельні відносини у Чеській республіці // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія / За ред. П. Саблука, В. Амбросова, Г. Мазнєва. ч.2 Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва. – К.: ІАЕ УААН, 2002. – С.303-308 (автора – механізм трансформації кооперативів, зміна земельних відносин, розмірів землеволодінь).

Статті в фахових журналах та виданнях, зарубіжних фахових виданнях

  1. Березівський П., Губені Ю. Деякі питання розвитку молочного підкомплексу Чеської республіки в умовах переходу до ринкової економіки // Економіка України, 1994. - № 4. – С.79-82, в т.ч. автора 79-81, (автора – аналіз і прогноз розвитку ситуації в молочному підкомплексі).

  2. Сватош М., Губені Ю. Організаційно-економічні зміни у сільському господарстві Чехії // Економіка України, 1995, - № 3, С.87-89, в т.ч. автора с. 88-89 (автора – оцінка змісту і складових аграрної реформи).

  3. Губені Ю., Тринько Р. Національна програма відродження українського села і проблема збереження природних ресурсів // Аграрні перспективи – III, Збірн. Наук. праць ВЕФ ВШЗ. – Прага: ВШЗ, 1994. – С.136-131, в т.ч. автора 135-131 (автора – засади формування національної програми відродження села, екологічні аспекти аграрної реформи).

  4. Губені Ю. Податкова система в Чеській республіці: досвід та можливості його використання в Україні // Податки в Україні: теорія і практика. Збірн. наук. праць. – Луцьк, ВДУ, 1995. – С.85-86.

  5. Сватош М., Губені Ю. Організаційно-економічні зміни в сільському господарстві Чеської республіки // Економіка АПК. – 1995. - № 4. – С.97-100, в т.ч. автора с. 97-99 (автора – організаційні та економічні зміни в сільському господарстві під впливом аграрної реформи).

  6. Губені Ю., Більський Б., Сватош М.Організація ринку молока та молочних продуктів в Європейському економічному співтоваристві // Вісник аграрної науки. – 1995. - № 7. – С.13-19, автора с.13-18 (автора – необхідність регулювання ринку молока, розвиток аграрної політики і засад регулювання ринку молока у ЄС).

  7. Czerewko G., Gubeni J., Lukash V. Skusenosci a problemy rozvoje zemedelskych farm na Ukrainie (Досвід та проблеми розвитку сільськогосподарських ферм в Україні (чеськ. мова) // Zemdlska ekonomika, Praha, 1995. - №6. – P.287-288, в т.ч. автора р. 287-288 (автора – формування приватних виробників під час аграрної реформи).

  8. Губені Ю., Гарасим П. Аграрна реформа в Чехії та її уроки для українського сільського господарства // Структурна перебудова та формування ринкових відносин в Україні. Збірн. наук. праць ЛДУ, Львів: ЛДУ. – 1995. – Ч.III. – С.89-90, в т.ч. автора с. 89-90 (автора – засади і принципи аграрної реформи, позитивний досвід і можливості використання чеського досвіду в Україні).

  9. Губені Ю., Тринько Р. Аграрна реформа на Україні та проблема входження в європейську економічну зону // Аграрні перспективи – IV, Збірн. Наук. праць ВЕФ ЧАУ. – Прага: ЧАУ, 1995. – С.160-167 в т.ч. автора с. 160-166 (автора – значення і роль економічних перетворень для інтеграції в європейський економічний простір, необхідність системності і обґрунтованості реформ).

  10. Губені Ю., Більський Б., Гарасим П. Деякі аспекти бізнес-планування у сільськогосподарських підприємствах // Економіка АПК. – 1996. - №4. – С.29-33, в т.ч автора с. 29-32 (автора – засади бізнес-планування та їх роль в трансформації підприємств, особливості бізнес-планування у с.-г., методика бізнес-планування).

  11. Губені Ю., Сватош М. Основні засади і тенденції розвитку спільної аграрної політики країн ЄС // Економіка України. – 1996. - № 9. – С.79-85, автора с.80-85 (автора – роль і значення САП ЄС, її розвиток, вплив на аграрну реформу у постсоціалістичних країнах).

  12. Грон Я., Губені Ю. Про кредитну систему навчання в аграрних навчальних закладах // Економіка АПК. – 1996. - № 7. – С.87-90, в т.ч. автора с.88-89 (автора – роль кредитної системи у вдосконаленні аграрної освіти, економічні зміни в аграрній освіті).

  13. Губени Ю. Усовершенствование аграрного образования в новых экономических условиях // Аграрні перспективи – V, Збірн. наук. праць ВЕФ ЧАУ. – Прага: ЧАУ, 1996. – С.102-108.

  14. Губені Ю., Березівський П.Зміни на ринку праці у Чеській республіці в умовах проведення аграрної реформи // Реформа фінансово-кредитної системи перехідної економіки. Збірн. наук. праць. – Луцьк: ВДУ, 1997. – С.381-384, в т.ч. автора с. 381-384 (автора – зміни на ринку праці, соціальні наслідки аграрної реформи).

  15. Губені Ю., Березівський П., Сватош М. Молочний підкомплекс Чеської республіки на другому етапі аграрної реформи // Економіка України. – 1997. - №5. – С.82-87, автора с.83-87 (стан і перспективи молочного підкомплексу, вплив реформи на молочне скотарство, наслідки для вітчизняної галузі).

  16. Губені Ю., Бондарчук В., Більський Б., Біттер О. та ін. Соціологічне опитування про хід економічно реформи на селі // Економіка АПК. – 1997. - № 6. – С.11-19, в т.ч автора с.11-19 (автора – опис проекту, методики, оцінка та інтерпретація результатів, розвиток і оцінка населенням підприємництва).

  17. Губені Ю., Березівський П. Маркетингова ситуація на ринку молока і молочних продуктів в Україні (польськ. мова) // Підприємництво в агробізнесі та розвиток сільських територій. Мат. міжнар. наук. конф. – Жешув, (Польща), 1997. – С.375-380, в т.ч. автора с.375-380 (автора – маркетингова ситуація, вплив реформи на зміни в молочному підкомплексі).

  18. Губені Ю., Регулювання аграрного ринку в сільському господарстві Чехії // Економіка АПК. – 1998. - № 2. – С.72-78.

  19. Біттер О., Губені Ю. Рівень життя сільських жителів в дзеркалі статистики і одного соціологічного опитування // Економіка України. – 1998. - №6. – С.72-78, в т.ч. автора с.73-77 (автора – рівень життя в соціологічних оцінках, вплив реформи на соціальну ситуацію на селі).

  20. Губені Ю. Аграрна реформа – як умова (або перепона) інтеграції України у світовий торговий простір // Аграрні перспективи – VI, Збірн. наук. праць ВЕФ ЧАУ. – Прага: ЧАУ, 1997. – С.108-115.

  1. Губені Ю., Гошко Б. Организационные формы предпринимательства в сельском хозяйстве // Аграрні перспективи – VII, Збірн. наук. праць ВЕФ ЧАУ. – Ч.I – Прага: ЧАУ, 1998. – С.134-142, в т.ч. автора с. 134-142 (автора – організаційні форми підприємництва в агробізнесі України та Чехії, потреба вдосконалення організаційних засад підприємництва).

  2. Губені Ю., Іваницький І. Аграрна реформа у Чехії та її вплив на фінансовий стан сільськогосподарських підприємств // Реформа фінансово-кредитної системи перехідної економіки України. Збірн. наук. праць ВДУ. – Луцьк: ВДУ, Вежа, 1998. – С.153-156, в т.ч. автора с. 153-155 (автора – вплив аграрної реформи на фінансові результати і економічну ефективність, ефективність різних організаційних форм підприємництва).

  3. Губені Ю. Фінансово–економічні умови здійснення аграрної реформи в Чеській республіці // Роль фінансово–кредитної системи у стимулюванні економічного зростання в Україні. Збірн. наук. праць ВДУ. – Луцьк: ВДУ, Вежа, 1999. – С.456-462.

  4. Губені Ю., Грон Ян., Сватош М. Сучасні методи аналізу середовища та їх використання у стратегічному менеджменті // Економіка України. – 1999. - №10. – С.90-94, в т.ч. автора с.91-94 (автора – сучасні методи оцінки бізнес середовища, методи оцінки ситуації при прийнятті рішень, SWOT, SPACE аналіз).

  5. Губені Ю. Фінансово-економічні умови та наслідки аграрної реформи в Чеській республіці // Економіка АПК. – 1999. - №10. – С.87-92.

  6. Gubeni J. Influence of the agrarian reform on the formation of agribusiness entrepreneurial environment (in Ukrainian end Czech examples) (Вплив аграрної реформи на формування підприємницького середовища агробізнесу (приклад України та Чехії) // Agrarian prospects – VIII. Collection of papers of international scientific conference CAU, p. I. – Prague, 1999. – P.112 –117.

  7. Губені Ю. Концепція трансформації сільськогосподарських кооперативів у Чехії // Економіка АПК. – 2000. - №2. – С.87-91.

  8. Губені Ю. Вплив аграрної реформи на оплату праці у сільському господарстві Чеської республіки // Оплата праці: проблеми теорії та практики. Збірн. наук. праць ВДУ. – Луцьк: ВДУ, Вежа, 2000. – С.158-163.

  9. Гарасим П., Грон Я., Губені Ю. Концептуальні проблеми формування вітчизняної аграрної політики в світлі чеського досвіду аграрного реформування // Україна в XXI столітті: концепції та моделі економічного розвитку. Матеріали доповідей V Міжнародного конгресу українських економістів. – Ч.I. Львів: Західний науковий центр НАН України, 2000. – С.431–435, в т.ч. автора с.432-434 (автора – засади формування аграрної політики, формування і розвиток аграрної політики пост трансформаційного періоду).

  10. Garasym P., Gubeni J. Some aspects of influence of agrarian reform on the reformation of agribusiness entrepreneurial environment (Деякі аспекти впливу аграрної реформи на формування підприємницького середовища агробізнесу) // Roczniki naukowe Stowarzyszenia Ekonomistw Rolnictwa i Agrobiznesu. Warszawa, 2000, T.II, Zeszyt 1. – P.82-85, в т.ч. автора р. 82-85 (автора – вплив аграрної реформи на підприємницьке середовище агробізнесу, необхідність комплексності, системності і прогнозованості реформ).

  11. Губені Ю. Реституція як важливий елемент аграрної реформи в Чеській республіці // Економіка України. – 2000. - №7. – С.77-82.

  12. Гарасим П., Губені Ю., Гарасим А., Сватош М. Деякі теоретичні засади формування сучасної аграрної політики // Проблеми природокористування Карпатського регіону. Мат. міжнар. наук.-практ. конф. – Коломия: ІУПР, 2000. – С.164-172, в т.ч. автора с.165-172 (автора – теоретичні засади формування аграрної політики, програмно-цільовий підхід в аграрній політиці, позитивний досвід Чехії).

  13. Hubeni J. Agrarian transformation in Ukraine: Between Czech and Polish experience, but its own way (Аграрна трансформація в Україні: пошук власного шляху в контексті досвіду Чехії та Польщі) Rozwj przedsibiorczoi wiejskiej w perspektywie integracji z Uni Europejsk. Materialy Mindzynarodowej Konferencji Naukowej, Krakw, Warszawa: SGGW, 2001. – P.435-443.

  14. Губені Ю., Сватош М., Аверчев О. Державний фонд ринкової регуляції у сільському господарстві Чеської Республіки // Економіка АПК. – 2001. - №3. – С.116-120, в т.ч. автора с. 117-120 (автора – необхідність державного регулювання аграрного ринку, проблеми державного регулювання, цілі і завдання ДФРР, позитивний досвід для України).

  15. Губені Ю. Фінансово-економічні результати чеської аграрної реформи // Науковий вісник Волинського держ. університету ім. Л. Українки. Економічні науки, 2001. - № 3. – С.98-102.

  16. Губени Ю. Аграрная реформа и формирование новой экологической этики сельского населения // Polityka gospodarowania odpadami w aspekcie rozwoju regionw – Abfallwirtschaftspolitik als aspekt der regionalen entwicklung. Praca zbiorowa. Szczein, 2000. – P.251-154.

  17. Hubeni J. Agriculture of Ukraine: Results of Ten Year Reforming (Сільське господарство України: результат десяти років реформ) // Agrarni sektor pred vstupem R do UE. Sbornik prispevku z vedecke seminare. Praha: PEF ZU, 2001, S.103-106

  18. Сватош М., Доуха Т., Губені Ю., Магійович І. Розвиток механізмів інвестиційної та дотаційної підтримки аграрної сфери у Чеській Республіці // Економіка України. – 2001. - №8. – С.71-78, в т.ч. автора с.72-78 (автора – необхідність державної підтримки аграрної сфери, поєднання лібералізму та кейнсіанства в аграрній політиці, засади і принципи фінансової підтримки з допомогою фонду).

  19. Губени Ю., Гарасим П., Сватош М. Вплив інтеграційних тенденцій на формування аграрної політики Чеської Республіки // Механізм господарювання і економічна динаміка в АПК - Вісник ХДАУ ім. В. Докучаєва, серія “Економіка АПК і природокористування”, Харків: ХДАУ, 2001. - №5. – С.214-216, в т.ч. автора с. 214-215 (автора – зміст і завдання економічної інтеграції, критерії європейської економічної інтеграції, пристосування аграрної політики до інтеграційних вимог).

  20. Губени Ю. Трансформація сільськогосподарських кооперативів у Чеській Республіці та Польщі: концептуальний підхід та засади здійснення // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту, 2001. - №5-6. – С.97-100.

  21. Губени Юрий. Изменения предпринимательской ориентации сельского населения под влиянием аграрной реформы в Украине // Zarzdanie przedsibiorstwem w warunkach konkurencji. Materialy II Midzynarodowej konf. naukowej, Olsztyn, UWM, 2001. – S.63-66.

  22. Губені Ю. Е. Досвід та проблеми розробки аграрної політики трансформаційного періоду в Чеській Республіці // Економіка АПК. – 2002. - №3. – С.118-124.

  23. Губені Ю., Савіцька О. Основні засади формування аграрної політики економічного зростання у Чеській Республіці // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. Мат. міжнар. наук.-практ. конф. Серія: економічні науки, Луганськ: ЛНАУ, 2000. - №14 (26). – С.44-48, в т.ч. автора с. 45-48 (автора – економічна і аграрна політика, принципи і завдання аграрної політики, її розвиток і вплив на економічне зростання).

  24. Губені Ю. Трансформація аграрної реформи в нову аграрну політику у Чеській Республіці: досвід до наслідування // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Реформування земельних відносин як процес відродження українського села (щорічник наук. праць). Випуск XVIII. Львів: ІРД НАН, 2000. – С.34-41.

  25. Гарасим П., Губені Ю. Адаптація аграрної політики до вимог європейської інтеграції: приклад Чеської Республіки // Transformacja rolnictwa Polskiego i Ukrainskego w latach 90. Warszawa: Wie Jutra, 2002. – С.128-134, в т.ч. автора с.129-134 (автора – аграрна політика, аграрна реформа, формування аграрної політики в постсоціалістичних країнах, розвиток чеської аграрної реформи в контексті інтеграції до ЄС).

  26. Губені Ю.Е. Розвиток і адаптація аграрної політики Чеської Республіки до інтеграційних вимог Європейського Союзу // Економіка України. – 2002. - №7. – С.78-82.

  27. Губені Ю., Гарасим П. Роль та значення агробізнесу в трансформації сільського господарства України // Regionalne uwarunkowania ekonomicznego rozwoju rolnictwa i obszarow wiejskich. T.1., Rzeszow: Wydawnictwo UR, 2003. – S.264-269 (автора – роль агробізнесу у організації с.-г., стимулювання підприємництва).

  28. Hubeni Y. Snitynsky V. Estimation of stability of Ukrainian agriculture Оцінка стабільності сільського господарства України (англ. мова) // Sustainable development of an agrarian sector – challenges and risks. Collection of papers of international scientific conference PEF ZU “AGRARIAN PROSPECTS XIII”, Prague, 2004, p. II, p. 869-874, (автора – вплив реформи на стабільність с.-г., європейська модель с.-г., оцінка стабільності с.-г. України).

  29. Губені Ю.Е. Інтервенційний сільськогосподарський фонд як інституція регулювання аграрного ринку в Чехії // Економіка АПК. – 2004. - №10. - С.150-153.

Статті в інших наукових виданнях

  1. Губені Ю., Березівський П. У наших чеських друзів (досвід та результати роботи молочного скотарства Чеської республіки) // Тваринництво України. – 1994. - №6. – С.4-6, в т.ч. автора с.4-5 (автора – стан і динаміка розвитку тваринництва Чехії, вплив реформи на галузь, маркетингова ситуація).

  2. Губені Ю. Кооперативні аграрні підприємства в Чеській республіці в період аграрної реформи // Проблеми кооперації в сільському господарстві. – Мат. наук. конф., Львів: ЛДСГІ, 1995. – С.101-102.

  3. Губені Ю., Бейзик А.Трансформація колективних сільськогосподарських підприємств в Чеській республіці в період аграрної реформи // Економічний вісник. – 1995. - №1. – С.34-36, в т.ч. автора с. 34-36 (автора – принципи і засади трансформації кооперативів соціалістичного типу у сільському господарстві, алгоритм і показники трансформації, позитивний досвід).

  4. Більський Б., Губені Ю., Сватош М. Ринок молока і молочних продуктів в Європейському Союзі // Тваринництво України. – 1995. - №1.- С.28-31, в т.ч. автора с. 29-31 (автора – ринок молока і його маркетингова характеристика, засади регулювання та інтервенції на ринку молока, квотна система регуляції).

  5. Губені Ю. Трансформація колгоспів в Україні в світлі чеського досвіду аграрного реформування // Проблеми реформування та тенденції розвитку сільського господарства України та країн ЦСЄ. Матер. міжнар. симпозіуму, Б.Церква: БЦДСГІ, 1995. – С.44-45.

  1. Губені Ю. Аграрна реформа в Україні та проблема входження в європейський економічний простір / Структурна перебудова і формування ринкових відносин. Збірн. Наук. праць ЛДСГІ, Л.: ЛДСГІ, 1996. – С.44-49.

  2. Губені Ю., Березівський П. Трансформація земельних відносин в Чеській республіці в період аграрної реформи // Сучасні проблеми реалізації земельної реформи в Україні. Збірн. наук. праць ЛДСГІ.- Львів: ЛДСГІ, 1996. – С.36-39, в т.ч. автора с. 36-38 (автора – земельна реформа в складі аграрної реформи, приватизація і реституція земельної власності).

  3. Губені Ю., Березівський П. Практика державної підтримки аграрних виробників в регіонах з несприятливими умовами виробництва в контексті досвіду Чеської республіки // Соціально-економічні та екологічні проблеми розвитку адміністративних районів. Доп. наук. конференції. – Львів: ІРП НАН України, 1997. – С.112-114, в т.ч. с.112-114 (автора – деструктивні і несприятливі регіони, підтримка сільськогосподарського виробництва, дотаційні та інвестиційні програми).

  4. Губені Ю., Більський Б. Економічна реформа – очима села // Агро–Світ України. – 1998. - №3-4. – С.26-27, в т.ч. автора с. 3-4 (автора – опис проекту, результатів соціологічного опитування щодо ходу і складових економічної реформи).

  5. Аверчев О. Губені Ю. Хід економічної реформи на Львівщині очима селян // Таврійський науковий вісник, 1998, Вип. 5, ч. II, Херсон: Збірн. наук. праць ХДАУ. – С.141-143, в т.ч. автора с. 142-143 (автора – опис методики і результатів соціологічного опитування, порівняння результатів у Львівській та Херсонській області, висновки і пропозиції щодо вдосконалення інформаційного супроводження реформ).

  6. Губені Ю. Особливості трансформації колективних аграрних підприємств у Чеській республіці // Економіка АПК, Вісник Львівського державного аграрного університету. – Львів: ЛДАУ, 1998. - № 5. – С.19-24.

  7. Губені Ю. Інституційні зміни у сільському господарстві Чеської республіки в процесі реалізації аграрної реформи // Економіка АПК / Вісник Львівського державного аграрного університету. – Львів: ЛДАУ, 1999. - № 6. – С.305-311.

  8. Губені Ю., Аверчев О., Сватош М. Вдосконалення земельних відносин під час аграрної реформи в Чеській республіці // Землевпорядкування і земельний кадастр, Вісник Львівського державного аграрного університету. – Львів: ЛДАУ, 1999. - №3. – С.56-60, в т.ч. автора с.57-60 (автора –принципи і засади земельної реформи, її роль в аграрній реформі, динаміка трансформації земельних відносин, приватизація і реституція землі).

  9. Губені Ю. Вплив людського фактора на хід та результативність аграрної реформи в Україні та Чеській республіці // Освіта як фактор формування людського капіталу. Збірник наукових праць. – Острог: В-во “Острозька академія”, 2000. – С.273-277.

  10. Губені Ю. Гарасим П. Соціальні аспекти аграрної реформи в Україні та Чеській Республіці // Соціальне партнерство та його роль в становленні ринкової економіки в Україні. Збірн. наук. праць Харківськ. інституту бізнесу та менеджменту. – Харків: ХІБМ, 2000. – С.186-193, в т.ч. автора с. 187-193 (автора – соціальні наслідки і завдання аграрної реформи, зміни в рівні оплати праці, безробіття на селі та розвиток багатофункціональності сільських поселень).

  11. Губені Ю., Ціхановський В. Вплив аграрної реформи на становлення та розвиток приватних сільськогосподарських виробників у Чеській Республіці // Економіка АПК, Вісник Львівського державного аграрного університету. – Львів: ЛДАУ, 2000. - №7. – С.36-41, в т.ч. автора с. 36-40 (автора – приватні виробники, їх формування та роль в новій економіці, динаміка розмірів і чисельності –приватних господарств та інших форм приватного господарювання на селі).

  12. Губені Ю.Е., Войцеховська-Ліпка Е Сільськогосподарське страхування у Польщі //Фінанси України. – 2002. - №6. – С.133-138 (автора – роль страхування з забезпеченні економічної стійкості, реформування системи с.-г. страхування).

  13. Губені Ю.Е., Гарасим П. М. Аграрна політика та економічний протекціонізм для сільського господарства / Еколого-економічні проблеми розвитку АПК. Мат. міжн. наук.-практ. конф., т. 2 – Л.: ЛДАУ, 2002. – С.273-280 (автора – критична оцінка протекціонізму, принципи формування аграрної політики).

  14. Губені Ю.Е. Можливості використання чеського досвіду аграрної реформи в Україні / Основні напрямки високоефективного розвитку пореформенного агропромислового виробництва в Україні на інноваціній основі. Мат. IV річних зборів Всеукр. Конгресу економістів-аграрників. – К.: ІАЕ УААН, 2002. – С.306-310.

  15. Губені Ю., Гарасим П. Нова аграрна політика у Чеській республіці – як подовження курсу економічної реформи на селі // Науковий вісник НАУ. – 2002. - №51. – С.192-196 (автора – зміст і завдання нової аграрної політики ЧР, принципи формування).

  16. Губені Ю.Е. Регулювання ринку сільськогосподарської продукції: теоретичні аспекти та приклад вирішення проблеми у Чеській республіці / Формування та розвиток аграрного ринку. Матер. VI зборів Всеукр. Конгресу економ. – аграрників. – К.: ННЦ “ІАЕ”, 2004. – С.223-233.