Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


663. Сапунков Олег Давидович. Розвиток барабанної порожнини та слухової труби в ранньому онтогенезі людини: дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / АМН України; Інститут отоларингології ім. О.С.Коломійченка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Сапунков О.Д. Розвиток барабанної порожнини та слухової труби в ранньому онтогенезі людини. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 - оториноларингологія. – Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка АМН України, Київ, 2004.

У дисертаційній роботі з метою запобігання природжених вад розвитку, ятрогенних ускладнень та адекватного виконання хірургічних втручань на середньому вусі у новонароджених і, в тому числі, у передчаснонароджених розглянуті питання морфогенезу та становлення топографії барабанної порожнини і слухової труби; простежена динаміка змін їх форми і розмірів у різних періодах внутрішньоутробного життя; визначені основні етапи розвитку барабанної порожнини і слухової труби та час коли вони відбуваються; з'ясований час найбільш імовірного виникнення вад розвитку барабанної порожнини і слухової труби; вивчені особливості топографії і будови барабанної порожнини, слухової труби, печери соскоподібного відростка, каналу лицевого нерва у новонароджених .

Для запобігання негенетичних вад розвитку барабанної порожнини та слухової труби запропоновано повністю виключити тератогенні фактори, в тому числі і ліки, до десятого тижня, а також з шостого по дев’ятий місяці внутрішньоутробного життя. При оперативних втручаннях у недоношених дітей, новонароджених та дітей перших місяців життя необхідно враховувати особливості будови, топографії і розмірів вивчених структур.

1. Визначені особливості розвитку елементів середнього вуха, що змінюють та уточнюють існуючі уяви отоларингологів про топографічну анатомію барабанної порожнини і
слухової труби в ранньому онтогенезі людини та у новонароджених, мають важливе значення при удосконаленні технологій і адекватності хірургічного лікування та маніпуляцій.

2. Простежено в динаміці, починаючи з 3-го тижня ембріонального розвитку і до періоду новонародженості, в тому числі у передчаснонароджених, утворення внутрішньої глоткової ямки, трубнобарабанної щілини, слухової труби, барабанної порожнини, печери соскоподібного відростка, канала лицевого нерва. Показан вплив на розвиток барабанної порожнини каналу внутрішньої сонної артерії і яремної ямки. Визначений кут прикріплення рукоятки молоточка до барабанної перетинки.

3. Проведені анатомо-топографічні дослідження середнього вуха в ранньому онтогенезі людини дозволили встановити, що зовнішня кісткова стінка каналу лицевого нерва повністю відсутня у 81,82% і частково - у 18,18% новонароджених, що необхідно брати до уваги при плануванні та під час виконання сануючих операцій і маніпуляцій на вусі.

4. Установлено, що внутрішня яремна вена знаходиться під шаром кістки товщиною 1,06 ± 0,03 мм, внутрішня сонна артерія відокремлена від барабанної порожнини кістковою стінкою товщиною 1,12 ± 0,04 мм, а покрівля барабанної порожнини має товщину 1,12 ± 0,02 мм. Тому при сануючих операціях у новонароджених та немовлятах втручання на нижній, передній та верхній стінках барабанної порожнини повинно обмежуватися.

5. При втручанні на барабанній порожнині у новонароджених необхідно враховувати, що нижня стінка печери соскоподібного відростка знаходиться на 3,25 ± 0,15 мм нижче рівня верхнього краю барабанного кільця, а її верхня стінка має товщину 1,15 ± 0,02 мм.

6. Парацентези та мірінготомії, в тому числі для шунтування, доцільно робити враховуючи кут прикріплення рукоятки молоточка до барабанної перетинки: при куті від 66 до 90 виконувати їх у передньонижньому квадранті барабанної перетинки, а при при куті від 90 до 120 в нижніх її квадрантах.

7. Найбільш чутливим віком плода для дії шкідливих чинників, в тому числі різноманітних ліків (чи тератогенних препаратів), і виникнення вроджених вад середнього вуха є третій -десятий тиждень, а також період від п’ятого по дев’ятий місяць внутрішньоутробного розвитку, що обумовлює обмеження чи виключення вживання вагітними в цей період ліків, особливо з ототоксичною та тератогенною дією.

Публікації автора:

  1. Сапунков О. Д. Развитие барабанной полости в раннем периоде пренатального онтогенеза человека // Матеріали наукової конференції присвяченої 100-річчю з дня народження професора М. Г. Туркевича. - Чернівці, 1994. - С. 159-160.

  2. Сапунков О. Д. Природжені вади і варіанти будови середнього вуха // Хист. - 1997. - № 1.-С. 279-284.

  3. Сапунков О. Д. Розвиток барабанної порожнини та слухової труби в ранньому періоді онтогенезу людини //Буковинський медичний вісник. - 1997. - № 1. - С. 62-64.

  4. Сапунков О. Д. Сучасний стан вивчення розвитку барабанної порожнини та слухової труби в ранньому онтогенезі людини // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія медицина. Вип. 7. - 1999. - С. 60-63.

  5. Сапунков О. Д. До питання розвитку барабанної порожнини та слухової труби у людини //Журнал вушних, носових і горлових хвороб. - 2002. - № 4. - С. 69 - 75.