Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Беспала Наталія Олександрівна. Розвиток державної податкової політики в Україні : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Беспала Н.О. Розвиток державної податкової політики в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”, Запоріжжя, 2006.

Дисертацію присвячено розробці науково-теоретичних засад розвитку державної податкової політики та пропозицій з підвищення дієвості механізму державного управління соціально-економічним розвитком України.

Досліджено теоретичні засади державної податкової політики. Здійснено систематизацію принципів формування та розподілу державних податкових доходів країни між бюджетами різних рівнів. Здійснено аналіз податкового навантаження економіки та еволюції податкової системи України. Визначено технологічний підхід до розробки, розгляду і затвердження Державного бюджету України. Удосконалено механізм формування доходів місцевих бюджетів. Розроблено заходи щодо підвищення стимулюючої функції податкової системи України.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми розвитку державної податкової політики України. Дослідження здійснено на основі гіпотези про необхідність реформування державної податкової політики на основі її децентралізації та зниження податкового тиску з метою забезпечення економічного зростання регіонів.

1. Здійснюючи теоретичне узагальнення поняття державної податкової політики, надане авторське визначення регіональної податкової політики, під якою слід розуміти систему заходів державних і місцевих органів влади у податковій сфері, спрямованих на вдосконалення оподаткування та забезпечення інтересів держави стосовно регіонів і внутрішніх інтересів самих регіонів. Податкова політика об’єднує як загальнодержавні важелі обґрунтованого територіально диференційованого оподаткування регіонів, так і діяльність органів місцевого самоврядування щодо встановлення і стягнення податків з метою забезпечення конкурентоспроможності економіки регіону на засадах його соціально-економічного зростання.

2. Основними цілями державної податкової політики є такі: зближення рівнів соціально-економічного розвитку регіонів; підтримка вітчизняного виробника, зміцнення його позицій на внутрішньому та зовнішньому ринках; податкове стимулювання експортоорієнтованих та імпортозамінних виробництв; сприяння активізації інвестиційних процесів; забезпечення територіальної справедливості оподаткування; податкове стимулювання галузей соціальної сфери, які забезпечують покращення якості життя населення; зміцнення фінансових основ місцевого самоврядування та забезпечення їх фінансової самостійності. До принципів державної податкової політики слід зарахувати такі: системності та внутрішньої цілісності; стимулювання соціально-економічного розвитку регіонів; територіальної справедливості; стабільності системи оподаткування для регіонів усіх територіальних рівнів; компетентності; економічної обґрунтованості; достатності; гнучкості оподаткування; суспільної ефективності.

3. Реформування міжбюджетних відносин у загальній державній податковій політиці в Україні має базуватися на принципах забезпечення інституціональної симетрії, тобто відповідності між групами економічних суб’єктів, які користуються певними суспільними благами, фінансують надання цих благ, приймають самостійні рішення про їх надання; субсидіарності розподілу повноважень з дотриманням вимог відповідності надання суспільних благ та забезпечення ефективного їх виробництва; формування дохідної частини місцевих бюджетів на загальних принципах оподаткування.

4. В Україні за роки незалежності проведено значну роботу на шляху до формування сучасної податкової політики на принципах її побудови в економічно розвинутих країнах. Проте слід констатувати наявність переважно фіскальної спрямованості податкової системи, що зумовлює необхідність подальших трансформацій податкової системи, оскільки вона не націлена на вирішення структурних проблем та завдань інноваційного розвитку економіки. Для зміцнення позитивних тенденцій в економіці країни необхідно, щоб процес удосконалення податкової системи відбувався шляхом поступового зниження податкового тягаря в процесі поетапної податкової реформи.

5. Важливою складовою формування державної податкової політики є процес складання та затвердження бюджетів різних рівнів. Бюджетний процес в Україні потребує вдосконалення, метою чого є створення ефективних правил і процедур прийняття рішень у сфері державних видатків як на загальнодержавному, так і на місцевому рівнях. Процес розгляду і затвердження бюджету необхідно розбити на два етапи: затвердження ключових параметрів бюджету, до яких входять податкові доходи бюджету, бюджетний дефіцит, загальний обсяг витрат Державного бюджету; затвердження витрат Державного бюджету по розділах функціональної класифікації, що дасть змогу зменшити можливі негативні наслідки, пов’язані з прийняттям політичних рішень, і в тому числі – можливість обміну голосами, лобіювання інтересів, впливу зацікавлених груп.

6. Для підвищення обґрунтованості прогнозу доходів бюджету й обмеження впливу суб’єктивних факторів доцільно доручити його підготовку спеціальній робочій групі, до якої, крім Міністерства фінансів України, входили б співробітники Міністерства економіки України і Держкомстату України, Національного банку України, а також експерти провідних економічних інститутів. Такий прогноз доходів по статях класифікації, узгоджений у рамках професіональної робочої групи, має слугувати основою для розробки проекту бюджету.

7. Для умов України доцільним є використання змішаної системи розподілу податків між бюджетами різних рівнів. Критеріями зарахування податків до формування місцевих бюджетів є відповідність таким вимогам: відсутність значних регіональних відмінностей та чутливості до кон’юнктурних коливань, дія податків, що надходять до місцевих бюджетів, повинна бути обмежена відповідною територією. Найбільше відповідають зазначеним вимогам податок з власників транспортних засобів, податок з доходів фізичних осіб. Розподіл податкових доходів від ПДВ та податку на прибуток між місцевими бюджетами доцільно провадити за такими принципами: частку доходів від ПДВ, що буде надходити до місцевих бюджетів, розподіляти пропорційно до кількості жителів; податок на прибуток – пропорційно до виплаченої структурними підрозділами підприємств заробітної плати.

8. Удосконалення податкової системи України необхідно здійснювати шляхом зменшення рівня податкового навантаження за рахунок зниження ставки ПДВ та упорядкування системи податкових пільг. Реформування системи державного страхування доцільно здійснювати шляхом введення єдиного соціального податку, що спростить механізм розрахунків соціальних платежів, значно спростить процес їх адміністрування, буде сприяти можливостям підвищення заробітної плати, її виведення з ''тіньової сфери'', а також значно знизить податковий тягар на фонд оплати праці. Податковим службам необхідно здійснити комплекс заходів для підвищення ефективності роботи з виявлення прихованих доходів та заниження оподатковуваної бази.

За результатами дисертаційного дослідження розроблено науково-практичні рекомендації:

Верховній Раді України:

- розмежувати процес розгляду і затвердження державного бюджету України на два етапи; зменшити розмір ставки податку на додану вартість, зборів на соціальне страхування населення України; упорядкувати систему податкових пільг;

– законодавчо врегулювати розподіл податкових доходів між бюджетами різних рівнів на основі змішаної системи з урахуванням визначених в роботі критеріїв та принципів вибору податків.

Міністерству фінансів України, Міністерству економіки України, Держкомстату України, Національному банку України надати представників до робочої групи з розробки Державного бюджету України;

Державній податковій адміністрації України підвищити ефективність державного адміністрування податків та зборів.

Публікації автора:

  1. Беспала Н.О. Морально-етичні аспекти вдосконалення діяльності органів ДПС із платниками податків // Теорія та практика державного управління. – Вип. 2(11). – X.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2005. – С. 153-157.

  2. Беспала Н.О. Розвиток державної податкової політики та вдосконалення системи адміністрування податків // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2006. – № 3. – С.7-12.

  3. Беспала Н.О. Оцінювання ефективності роботи податкових органів щодо виконання Державного бюджету України // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2005. – № 2. – С. 10-15.

  4. Беспала Н.О. Становлення та розвиток державного податкового менеджменту в Україні // Економіка та держава. – 2006. – № 3. – С. 75-77.

  5. Беспала Н.О. Світовий досвід організації податкового регулювання економіки країни // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2006. – № 1. – С. 5-9.

  6. Беспала Н.О. Податкова політика та її вплив на соціально-економічний розвиток регіонів України // Регіональна політика розвитку аграрної сфери: Монографія / За заг. ред. Г.І. Мостового. – X.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2004. – С. 177-192.

  7. Беспала Н.О. Оподаткування в системі макроекономічного регулювання // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. – 2006. – № 15. – С. 69-74.

  8. Беспала Н.О. Формування податкової системи в Україні // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. – 2006. – № 14. – С. 100-107.

  9. Беспала Н.О. Удосконалення розподільної функції державної податкової політики // ДНІ НАУКИ: Зб. тез доповідей: в 3 т. / Гуманітарний університет 27-28 жовтня 2005 р.; Ред. кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2005. – Т. 1 – С. 92-93.

  10. Беспала Н.О. Формування та вплив державної податкової політики на соціально-економічний розвиток України // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука та інновації – 2005”. – Том 12. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 4-5.

  11. Беспала Н.О. Удосконалення регіональної податкової політики держави // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”. – Т. 6. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 15-17.