Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Безрук Володимир Володимирович. Розвиток дітей раннього віку, народжених матерями із залізодефіцитною анемією під час вагітності, та корекція залізодефіцитних станів цих дітей : Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Буковинська держ. медична академія. — Чернівці, 2004. — 155арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 113-138.



Анотація до роботи:

Безрук В.В. Розвиток дітей раннього віку, народжених матерями із залізодефіцитною анемією під час вагітності, та корекція залізодефіцитних станів цих дітей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 - педіатрія. - Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського, Тернопіль, 2005.

Дисертація присвячена вивченню особливостей розвитку дітей раннього віку, що народились у матерів із залізодефіцитною анемією впродовж вагітності, у порівнянні з регіональними стандартами розвитку та обґрунтування шляхів корекції залізодефіцитних станів у цих дітей.

Встановлено, що дефіцит заліза у матері впродовж вагітності є одним із факторів, що сприяє формуванню у дитини залізодефіцитних станів, з виникненням залізодефіцитної анемії, порушеннями фізичного та психомоторного розвитку, змінами імунітету, збільшенням ризику інфекційних захворювань. Вивчено взаємозв’язки між антропометричними показниками, показниками нервово-психічного розвитку та соціальними, матеріально-побутовими чинниками, та визначення ризику виникнення порушень розвитку за цими показниками. Досліджено стан еритроцитарної системи крові та імунної системи у дітей раннього віку, що народились у матерів із залізодефіцитною анемією впродовж вагітності. Проаналізовано взаємозв’язок захворюваності на залізодефіцитну анемію та змінами імунологічного захисту організму дітей. Розроблена скринінгова система оцінки порушень розвитку дітей раннього віку, що народилися у матерів із залізодефіцитною анемією впродовж вагітності, та методи їх корекції. Вивчено можливість застосування залізовмісного препарату „Глобірон”-сиропу та високоадаптованої суміші „NAN-новий”, з метою комплексного лікування та профілактики залізодефіцитних станів у дітей грудного та раннього віку.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання - виявлення та корекції дефіциту заліза у дітей раннього віку, що народились у матерів із залізодефіцитною анемією впродовж вагітності. Яке вирішене шляхом аналізу особливостей розвитку дітей, що народились у матерів із залізодефіцитною анемією впродовж вагітності, за стандартизованими показниками, і призначене для удосконалення методів корекції залізодефіцитних станів.

  1. Встановлено, що діти, народжені матерями із залізодефіцитною анемією впродовж вагітності, відстають у фізичному розвитку від однолітків не тільки за масою тіла, але й за пропорційністю тілобудови (р<0,05). Відносний ризик відставання у фізичному розвитку, серед дітей з пренатальним дефіцитом заліза, в 7,5 разів вищий, ніж у дітей, матері яких під час вагітності не мали анемії. Відносний ризик відставання у нервово-психічному розвитку серед дітей, народжених матерями із залізодефіцитною анемією впродовж вагітності, в 12 разів вищий, ніж у дітей, матері яких впродовж вагітності не мали анемії (р<0,05). Спостерігалася затримка розвитку статичних навичок та мови (p<0,05).

  2. Встановлено, що серед факторів, які впливають на формування залізодефіцитних станів та розвиток дітей раннього віку є наявність у матері залізодефіцитної анемії під час вагітності, та нераціональне вигодовування і харчування (р<0,05).

  3. Збільшення ступеня важкості дефіциту заліза в організмі дитини супроводжується вірогідним зниженням рівня еритроцитарних показників та індексів (MCV, MCH, MCHC), зниженням рівня сироваткового заліза та напруженням захисних і компенсаторних сил організму (p<0,05). Пренатальний дефіцит заліза у дітей веде до збільшення частоти захворюваності на залізодефіцитну анемію, органів дихання та призводить до зниження опірних сил організму (р<0,05). У дітей з пренатальним дефіцитом заліза залізодефіцитну анемію різного ступеня важкості діагностовано в 1,3 рази частіше від однолітків (р<0,05), а ризик захворіти на гострі респіраторні захворювання вищий у 2,4 рази.

  4. Для корекції залізодефіцитних станів, у дітей раннього віку, що народились у матерів із залізодефіцитною анемією впродовж вагітності та знаходяться на штучному вигодовуванні, рекомендовано комплексне застосування препарату „Глобірон”-сироп та високоадаптованої суміші „NAN-новий”. Застосування „Глобірон”-сиропу, у дітей раннього віку, дає змогу ліквідувати лабораторні ознаки дефіциту заліза в організмі дитини протягом місяця (підвищення рівня еритроцитів: з 3,83±0,171012/л до 4,19±0,031012/л; гемоглобіну з 97,5±2,5 г/л до 109,6±2,9 г/л; гематокриту з 29,6±0,6% до 32,8±0,9%, p<0,05), не викликаючи побічних ефектів.

  5. Застосування у дітей, що знаходяться на штучному вигодовуванні, суміші із високим рівнем засвоєння заліза (“NAN-новий”) сприяє лікуванню і профілактиці залізодефіцитних станів у дітей (підвищення рівня еритроцитів: з 3,32±0,141012/л до 3,92±0,171012/л; гемоглобіну з 87,4±2,7 г/л до 104,4±3,5 г/л; гематокриту з 26,1±1,1% до 32,2±0,6%, p<0,05). Вигодовування такою сумішшю сприяє також покращенню захисних сил дитини (зменшення рівня лейкоцитів з 10,4±0,6109/л до 8,7±0,3109/л; лімфоцитів з 6,94±0,72109/л до 5,13±0,34109/л; ЦІК: з 58,2±7,6 до 37,6±1,7; підвищення рівня IgM: з 0,59±0,02 г/л до 0,66±0,01 г/л; IgG: з 7,5±0,3 г/л до 8,8±0,4 г/л, p<0,05).

Публікації автора:

  1. Безрук В.В. Вплив залізодефіцитної анемії вагітності на фізичний та психомоторний розвиток дітей раннього віку // Буковинський медичний вісник. - 2002. - Т.6, №2. - С.133-137.

  2. Нечитайло Ю.М., Безрук В.В. Дефіцит заліза. Сучасні аспекти впливу на здоров’я матері та дитини // Клінічна та експериментальна патологія. - 2002. - Т.1, №2. - С.74-79. (Дисертант провів огляд джерел літератури, узагальнив одержані результати, сформував висновки, співавтор провів загальну редакцію).

  3. Нечитайло Ю.М., Безрук В.В. Клініко – лабораторне обґрунтування застосування суміші NAN у дітей із залізодефіцитними станами // Педіатрія, акушерство і гінекологія. - 2003. - №6. - С.52-57. (Дисертант провів антропометричне, соціометричне, клінічне обстеження, виконав експериментальну частину, узагальнив отримані дані, сформував висновки, співавтор провів загальну редакцію, сформулював мету та завдання дослідження).

  4. Безрук В.В. Залізодефіцитні стани у немовлят, народжених матерями із залізодефіцитною анемією впродовж вагітності та методи їх корекції // Буковинський медичний вісник. - 2004. - Т.8, №1. - С.22-25.

  5. Деклараційний патент на винахід 63473 А Україна, МКИ А61К33/26. Спосіб корекції латентного дефіциту заліза у дітей грудного віку / Ю.М. Нечитайло, В.В. Безрук, С.Є. Фокіна. - №2003043740; Заявл. 23.04.2003; Опубл. 15.01.2004; Бюл. №1. (Автор провів клініко-лабораторне обстеження, виконав експериментальну частину, сформував висновки, співавтори провели патентний пошук, літературний пошук в системі „Internet”, загальне редагування).

  6. Безрук В.В. Вплив залізодефіцитної анемії вагітності на деякі аспекти фізичного та психомоторного розвитку дітей раннього віку // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2002. - Т.6, №1. - С.131-132.

  7. Безрук В.В. Частота захворюваності дітей раннього віку, народжених матерями із залізодефіцитною анемією впродовж вагітності // Педіатрія, акушерство і гінекологія. - 2002. - №5. - С.52.

  8. Нечитайло Ю.М., Безрук В.В. Стан здоров’я та профілактика порушень у дітей раннього віку, народжених матерями із залізодефіцитною анемією // Педіатрія, акушерство і гінекологія. – 2003. - №2 (додаток). - С.20-21. (Автор провів клініко-лабораторне обстеження, узагальнив отримані результати, сформував висновки, співавтор провів загальну редакцію).

  9. Нечитайло Ю.М., Безрук В.В., Фокіна С.Є. Застосування суміші „NAN-новий” у дітей групи ризику // Перинатологія та педіатрія. - 2003. - №3. - С.89. (Дисертант провів клініко-лабораторне обстеження, виконав експериментальну частину, узагальнив отримані дані, сформував висновки, співавтори провели загальну редакцію та статистичну обробку отриманих результатів).

  10. Нечитайло Ю.М., Безрук В.В. Вплив пренатального дефіциту заліза на стан захисних сил організму у дітей раннього віку // Ліки України.-2004.-№9.-С.17-18. (Автор провів клінічні обстеження, виконав експериментальну частину, узагальнив отримані дані, сформував висновки, співавтор провів загальну редакцію).

  11. Нечитайло Ю.М., Безрук В.В. Фізичний розвиток дітей раннього віку з пренатальним дефіцитом заліза // Клінічна та експериментальна патологія. - 2004. - Т.3, №3. - С.54. (Дисертант провів клінічне обстеження, узагальнив отримані результати, сформував висновки, співавтор провів загальну редакцію).

  12. Безрук В.В. Вплив залізодефіцитної анемії вагітності на фізичний розвиток дітей перших трьох років життя // Матеріали 56 наукової конференції студентів та молодих вчених НМУ ім. О.О.Богомольця з міжнародною участю, присвяченої 160-річчю НМУ ім. О.О.Богомольця. - Київ. - 2001.- С.119.

  13. Безрук В.В., Нечитайло Ю.М. Заходи щодо попередження порушення фізичного розвитку дітей груп ризику // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю ”Здорова дитина: ріст, розвиток та проблеми норми в сучасних умовах” - Чернівці. - 2002.- С.10-11. (Дисертант провів антропометричне, соціометричне, клінічне обстеження, узагальнив отримані результати, сформував висновки, співавтор провів загальну редакцію).

  1. Нечитайло Ю.М. Безрук В.В. Лікувально-профілактичні можливості сучасних високо адаптованих молочних сумішей // Матеріали конгресу педіатрів України „Актуальні проблеми і напрямки розвитку педіатрії на сучасному етапі” - Київ. - 2003.- С.60-61. (Автор провів клініко-лабораторне обстеження, виконав експериментальну частину узагальнив отримані результати, сформував висновки, співавтор провів загальну редакцію).

  2. Безрук В.В., Нечитайло Д.Ю. Можливості корекції дефіциту заліза у дітей групи ризику // Матеріали 58 наукової конференції студентів та молодих вчених НМУ ім. О.О.Богомольця з міжнародною участю „Актуальні проблеми сучасної медицини” - Київ. - 2003.- С.103. (Дисертант провів антропометричне, соціометричне, клінічне обстеження, узагальнив отримані дані, сформував висновки, співавтор провів статистичну обробку результатів дослідження).

  3. Безрук В.В., Нечитайло Ю.М. Нервово-психічний розвиток дітей раннього віку з пренатальним дефіцитом заліза // Матеріали ІІ науково-практичної конференції з міжнародною участю ”Здорова дитина: здоровій дитині – здорове середовище” - Чернівці. - 2004.-С.7-8. (Дисертант провів клінічне обстеження, узагальнив отримані результати, сформував висновки, співавтор провів загальну редакцію).

  4. Нечитайло Ю.М., Безрук В.В. Скринінгова оцінка розвитку дітей раннього віку з пренатальним дефіцитом заліза та корекція його порушень // Матеріали ІІ науково-практичної конференції з міжнародною участю ”Здорова дитина: здоровій дитині - здорове середовище” - Чернівці. - 2004.-С.26-27. (Дисертант провів клініко-лабораторне обстеження, узагальнив отримані результати, сформував висновки, співавтор провів загальну редакцію).

  5. Нечитайло Ю.М., Безрук В.В., Фокіна С.Є. Штучне вигодовування у дітей групи ризику - сучасний погляд на проблему // Матеріали Всеукраїнського симпозіуму педіатрів „Вплив екопатологічних чинників на стан здоров'я дітей” - Тернопіль. - 2004.-С.73-75. (Дисертант провів клініко-лабораторне обстеження, узагальнив отримані результати, сформував висновки, співавтори провели загальну редакцію, інструментальне додаткове обстеження та статистичну обробку отриманих результатів).