Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Овсянніков Олександр Вікторович. Розвиток експортно-імпортних відносин на ринку зерна України : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Овсянніков О.В. Розвиток експортно-імпортних відносин на ринку зерна України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2007.

У дисертації досліджено теоретико-методологічні аспекти міжнародної торгівлі як сукупності експортно-імпортних відносин усіх країн світу, уточнено поняття “міжнародна торгівля”, визначено структурні особливості системи регулювання експортно-імпортних відносин щодо зернових культур. Здійснено оцінку розвитку світового ринку зерна, проаналізовано тенденції експортно-імпортних операцій, географічну диверсифікацію експорту та імпорту зернових культур України, а також виявлено особливості ведення зовнішньої торгівлі зерновими культурами в країні зі схожими стартовими умовами – Польщі.

Обґрунтовано організаційно-економічні важелі захисту економічних інтересів національних товаровиробників від економічного тиску посередників на ринку зерна України. Розроблено методику визначення внутрішніх і зовнішніх конкурентних переваг кожної країни на окремих ринках збуту зернових культур відносно цін на продукцію України, які склалися на зернові всередині країни та в країнах-імпортерах у процесі конкурентної боротьби. Запропоновано заходи, які необхідно здійснити для нарощування експортного потенціалу зернового господарства України в умовах членства в СОТ.

1. Зростаючий динамізм змін світової економіки, у тому числі ринку товарів, зумовлює постійний процес виникнення нових теорій міжнародної торгівлі, за допомогою яких учені відповідно до сучасних потреб суспільно-економічної формації обґрунтовують можливості участі країн у міжнародному поділі праці та визначають вимоги до економічних факторів зовнішнього сектору економіки країн-учасниць у сфері міжнародних товарно-грошових відносин як прояву глобальних експортно-імпортних відносин. Кожна теорія міжнародної торгівлі відповідно до часу виникнення зосереджує увагу на окремих аспектах зовнішньоекономічної сфери та відображає нагальні потреби міжнародних товарно-грошових відносин.

2. За роки незалежності Україна не залишилася осторонь процесів глобалізації і в умовах сьогодення, активно взаємодіючи зі світовим ринком зернових, бере участь у складній системі регулювання експортно-імпортної торгівлі зерновими культурами на кожному її рівні – корпоративному, національному, міждержавному, наддержавному та глобальному.

3. Функціонування світового ринку зерна характеризується недостатньою пропозицією та випереджаючим рівнем споживання, мінливою ринковою кон’юнктурою окремих видів зернових культур, наближенням до рекордно низького рівня перехідних запасів, зростанням вартості транспортування продукції, збільшенням обсягів переробки зерна на біопаливо. Крім того, біокліматична залежність виробництва даного виду продукції поряд із стрімкими темпами зростання населення на планеті зумовлює формування досить нестабільного і малопрогнозованого ринку продовольства на рівні окремих країн та світу. Ці тенденції відкривають можливості для України в задоволенні частини світового попиту на зернові культури. Нині основними конкурентами на світовому ринку зерна є США, Франція, Аргентина, Австралія, Канада, Китай, Німеччина, Росія, Індія, Бразилія, які визначають економічні умови на світовому ринку зерна, експортуючи понад 80% світового обсягу зернових культур.

4. На основі узагальнення досвіду розвитку ринку зерна та зовнішньої торгівлі зерновими культурами в країні з подібними стартовими умовами –Польщі, визначено як прийнятні для України наступні напрями: стабілізація цінових коливань внутрішнього ринку зерна за допомогою таких важелів як інтервенційні заходи та інтервенційний фонд сільськогосподарської продукції, доплати за виробництво, переробку та приватне зберігання сільськогосподарської продукції, квотування виробництва продукції, підтримка внутрішнього попиту; регулювання зовнішньоторговельного обігу шляхом ліцензування зовнішньої торгівлі, використання гнучкої та оперативної системи формування зовнішньоторговельної політики за допомогою розгалуженої системи тарифних ставок і квот.

5. У процесі аналізу експортно-імпортних операцій на ринку зерна України, було виділено чотири етапи входження країни до світового ринку зерна: “інертний”, “лібералізму”, “пожвавлення” та “завоювання і втрат позицій на світовому ринку”. Це дозволило виявити особливості розвитку експортно-імпортних відносин на ринку зерна України за роки її самостійного вибору зовнішньоторговельного курсу.

6. Формування структурних елементів інфраструктури ринку зерна України знаходиться на початковому етапі і потребує: розширення обсягів біржової торгівлі, запровадження на товарних біржах сучасних біржових механізмів; розвитку системи торгівлі деривативами, інформаційно-комунікаційних систем, систем зберігання і транспортування зерна тощо.

7. Забезпечення прямого виходу виробників зернових культур на зовнішні ринки збуту потребує формування оптимальних маркетингових ланцюгів просування зернових культур від виробника до кінцевого споживача через обслуговуючі сільськогосподарські кооперативи, галузеві професійні та міжпрофесійні об’єднання різних рівнів.

8. Для підвищення ефективності та стабільності функціонування вітчизняного ринку зернових культур важливу роль відіграють міжпрофесійні угоди, які націлені на узгодження економічних інтересів між суб’єктами зернового продуктового підкомплексу з метою вирішення завдань національної продовольчої безпеки, забезпечення конкурентного середовища та гарантування прозорості ринків сільськогосподарської продукції.

9. Умовою підвищення ефективності експортно-імпортних відносин на ринку зерна є приєднання України до СОТ. Визначено наслідки інтенсифікації глобалізаційних процесів як позитивного, так і негативного характеру. На подолання останніх запропоновано систему заходів, які сприятимуть зміцненню конкурентоспроможності вітчизняного виробника зернових культур і нарощуванню експортного потенціалу зернового господарства України.

10. Ефективність та зміцнення конкурентоспроможності виробників зернових культур значною мірою визначається об’єктивною оцінкою своїх конкурентів і наявністю конкурентних переваг на цільових ринках збуту. В зв’язку з цим розроблено методику ідентифікації основних конкурентів і визначення конкурентних переваг (внутрішніх та зовнішніх) кожної країни на певному ринку збуту відносно цін на продукцію України, які склалися на зернові в процесі конкурентної боротьби всередині країни та в країнах-імпортерах.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Власов В.І., Овсянніков О.В. Розвиток зернового виробництва в Польщі // Економіка АПК. – 2004. - №2. - С.138-146 (особистий внесок: детальний аналіз виробництва та експорту-імпорту зерна в Польщі).

2. Овсянніков О.В. Теоретичні аспекти торгівлі в міжнародному агробізнесі // Вісник аграрної науки. – 2004. - №12. – С. 72-74.

3. Власов В.І., Оніщук М., Овсянніков О.В. Сільське господарство Польщі після вступу до Європейського Союзу // Економіка АПК. – 2005. - №12. – С. 117-123 (особистий внесок: дослідження передумов вступу Польщі до Європейського Союзу та особливостей державної аграрної політики на ринку зернових).

4. Овсянніков О.В. Формування зовнішньоторговельних відносин на ринку зерна України // Економіка АПК. – 2006. - №5. – С. 122-127.

5. Овсянніков О.В. Особливості розвитку світового ринку зернових культур // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія “Економіка АПК і природокористування”. – 2007. - №4. – С. 197-202.

В інших виданнях:

6. Овсянніков О.В. Особливості та тенденції зернового виробництва в Польщі // Вісник ХДТУСГ. Економічні науки: Ринкова трансформація економіки АПК. Випуск 25. – Х.:ХДТСГ, 2004. – С. 133-140.

7. Вимоги ринку до якості продукції сільськогосподарських виробників / Р.П. Саблук, А.А. Фесина, В.І. Власов, О.В. Овсянніков та ін. // Наукові основи агропромислового виробництва в зоні Лісостепу України / Редкол.: М.В. Зубець (голова) та ін. – К.: Логос, 2004. – Розд.11. – С. 722-743 (особистий внесок: обґрунтовано необхідність об’єднання суб’єктів господарювання на кооперативній основі для просування продукції на зовнішні ринки).

8. Вимоги ринку до якості продукції сільськогосподарських виробників / В.І. Власов, Р.П. Саблук, А.А. Фесина, О.В. Овсянніков та ін. // Наукові основи агропромислового виробництва в зоні Полісся України і Західного регіону України / Редкол.: М.В. Зубець (голова редакційної колегії) та ін. – К.: Урожай, 2004. – Розд. 11. – С. 503-507 (особистий внесок: проаналізовано діяльність експортних компаній на ринку зерна України, а також обґрунтовано необхідність об’єднання суб’єктів господарювання на кооперативній основі для просування продукції на зовнішні ринки).

9. Ринок зерна і продуктів його переробки / О.В. Овсянніков // Агропромисловий комплекс в системі зовнішньоекономічної діяльності України / П.Т. Саблук, А.А. Фесина, В.І. Власов та ін.; За ред П.Т. Саблука. – К.: ННЦ ІАЕ, 2005. – Розд. 6: Лібералізація торгівлі та її можливі наслідки, підрозділ 6.2. – С. 144-173.

Тези науково-практичних конференцій:

10. Овсянніков О.В. Еволюція теорій міжнародної торгівлі // “Історія освіти, науки і техніки в Україні” / Матеріали ІІ конференції молодих вчених та спеціалістів (Київ, 27-28 травня 2004 р.). – К., 2004. – С. 141-142.

11. Овсянніков О.В. Складові підготовки зернової галузі України при вступі держави до Світової організації торгівлі // Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених “Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”. У двох томах. Т.1. – Х.: ХНТУСГ. - 2005. – С. 97-98.

12. Овсянніков О.В. Сутність міжнародної торгівлі // Історія освіти, науки і техніки в Україні: Матеріали третьої конф. молодих вчених та спеціалістів (26-27 травня 2006 р.). – К.; Переяслав-Хмельницький, 2006. – С. 54-55.

13. Овсянніков О.В. Структурні особливості системи регулювання міжнародної торгівлі аграрною продукцією // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих учених (21-22 лютого 2007 р.) – Умань, УДАУ, 2007. – С. 75-77.