Шипунова Ольга Володимирівна. Розвиток фінансово-економічного механізму підприємств. : Дис... канд. наук: 08.04.01 - 2002.
Анотація до роботи:
Шипунова О.В. Розвиток фінансово-економічного механізму підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Українська академія банківської справи, Суми, 2002.
У дисертаційній роботі досліджено сутність і призначення системи управління і господарського механізму підприємств, зроблено порівняльний аналіз змісту фінансового й економічного механізмів, особливостей методичних підходів до їхньої побудови, а також їх взаємодія і взаємозв’язок. На цій основі суттєво вдосконалено економічний зміст категорії “фінансово-економічний механізм підприємства”, визначено його сутність і розроблено блок-схему структури побудови механізму.
Досліджено підходи до визначення сутності і призначення реструктуризації підприємств, способи її проведення і взаємозв’язок з фінансово-економічним механізмом, запропоновано схему реструктуризації підприємств, спрямовану на поліпшення кінцевих результатів діяльності. На основі системного аналізу вітчизняного і закордонного досвіду запропоновано комплексно-методичні підходи до реформування фінансово-економічного механізму підприємств.
На основі комплексного аналізу стану зносу і відновлення основних засобів у роботі розроблено механізм, застосування якого сприятиме збільшенню обсягу джерел фінансування процесу відновлення основних засобів на підприємствах.
На прикладі великого виробничо-технічного комплексу проведено дослідження організаційно-методичних факторів як рушійної сили процесу реформування фінансово-економічного механізму підприємств з виявленням першочергових факторів удосконалення. На цій основі запропоновано реорганізацію структури управління підприємством і його фінансово-економічною діяльністю; розроблено методичні рекомендації щодо складання план-прогнозу фінансово-економічної діяльності підприємства; обґрунтовано та запропоновано механізм оцінки потенційних можливостей по збільшенню прибутку.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в обґрунтуванні та впровадженні нових методів та підходів до удосконалення фінансово-економічного механізму підприємств з метою підвищення його впливу на збільшення ефективності виробництва на промислових підприємствах у ринкових умовах господарювання.
Основні висновки виконаного дисертаційного дослідження полягають у наступному:
Нова економічна система, яка сформована на підприємствах України, вимагає науково обґрунтованих рішень щодо створення передумов для досягнення темпів стійкого зростання показників їхньої діяльності.
Сучасні підприємства являють собою відносно самостійну систему, що є складним виробничо-господарським і соціально-економічним комплексом; їхня успішна діяльність багато в чому залежить від рівня прогресивності управління фінансово-економічною діяльністю, відповідності фінансово-економічного механізму підприємств вимогам функціонування і розвитку ринкової економіки.
Однією з умов досягнення успіху на підприємствах є реструктуризація, яка полягає в тісному взаємозв’язку з реорганізацією системи управління підприємством і фінансово-економічною діяльністю, реформуванням фінансово-економічного механізму, що створять умови для збільшення обсягів продажів і прибутку.
Для створення умов цілеспрямованого впливу фінансово-економічного механізму на поліпшення показників діяльності підприємств доцільно використовувати комплексний підхід до реформування функціональних підсистем, підсистем забезпечення і фінансово-економічних важелів.
З метою оптимізації власних джерел фінансування процесу відновлення основних засобів варто удосконалити систему амортизаційних відрахувань, надати підприємствам пільги по внесках податку з прибутку залежно від рівня зносу робочих машин і устаткування.
Виходячи з того, що рішення проблеми удосконалення планування і прогнозування діяльності підприємств є важливою задачею, доцільно розробити системний плановий документ – план-прогноз фінансово-економічної діяльності підприємства, що є своєрідною трансформацією методик складання техпромфінплану і бізнес-плану, їхньою адаптацією до сучасних умов розвитку ринкової економіки.
Для створення умов росту ефективності виробництва на підприємствах необхідно ввести нові механізми оцінки потенційних можливостей збільшення прибутку і фінансового стимулювання поліпшення економічних результатів роботи технічних служб підприємства.
Публікації автора:
Шипунова О.В. К вопросу разработки плана-прогноза производственно-финансовой деятельности и развития предприятий в условиях перехода к рынку // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. Випуск 2’2000. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2000. – С. 178-182, 0,3 д.а.
Шипунова О.В. Взаємозв’язок реструктуризації підприємств та їх фінансово-економічного механізму // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2000. – № 2(9). – С. 93-95, 0,2 д.а.
Шипунова О.В. Финансово-економический аспект реструктуризации предприятий // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Випуск 1’2000. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2000. – С. 180-185, 0,3 д.а.
Шипунова О.В. Финансово-економический механизм предприятия в условиях рыночной экономики // Вісник Української академії банківської справи. – 2000. – № 2(9). – С. 62-66, 0,4 д.а.
Шипунова О.В. Механізм оцінки якісного рівня результатів роботи підприємства // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2001. – № 2(11). – С. 191-203, 0,7 д.а.
Шипунова О.В. Оптимизация источников обновления основных производственных фондов предприятия // Вісник Української академії банківської справи. – 2001.– № 2(11). – С. 85-88, 0,3 д.а.
Шипунова О.В. Реформування фінансово-економічного механізму підприємства // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2001. – № 1(10).– С. 52-58, 0,8 д.а.
Шипунова О.В. Модель реструктуризации, направленная на улучшение результатов деятельности предприятий // Збірник наукових праць за матеріалами четвертої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України”. Т.5. – Суми: Ініціатива, 2001. – С. 281-286, 0,2 д.а.