Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Соболь Людмила Валентинівна. Розвиток фінансового лізингу в аграрних підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Соболь Л.В. Розвиток фінансового лізингу в аграрних підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 8.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Південний філіал «Кримський агротехнологічний університет» Національного аграрного університету, Сімферополь, 2008.

В роботі визначено, що фінансовий лізинг - це гнучкий інструмент середньострокового фінансування підприємств, що втілює у собі елементи оренди, посередництва, купівлі в розстрочку і кредитні зобов'язання, де фінансовий і матеріальний потоки з'єднані в єдиний комплекс фінансово - майнових відносин.

В дисертаційній роботі досліджені теоретичні засади та напрямки розвитку лізингу в технічному забезпеченні аграрних підприємств регіону, запропонована класифікація видів лізингу, визначено ефект лізингу за результатами порівняння суми лізингового і кредитного фінансування при умові рівності потоків лізингової і кредитної заборгованостей у кожен момент часу, визначені особливості аграрного виробництва та забезпеченість сільгосппідприємств регіону технікою, виявлено, що прискорення темпів оновлення машинно-тракторного парку більшості аграрних підприємств залишається основним завданням відродження сільськогосподарського виробництва області.

В роботі висвітлені основні напрямки розвитку фінансового лізингу, проведена оцінка форм кредитування лізингоодержувачів та обґрунтована ефективність лізингових операцій на засадах математичного моделювання.

Дослідження фінансового лізингу з урахуванням особливостей вітчизняного аграрного сектору, узагальнення світового досвіду формування лізингових відносин дозволило зробити наступні висновки:

1. Необхідність розвитку лізингових відносин в аграрній економіці України обумовлена насамперед незадовільним станом матеріально-технічного забезпечення сільськогосподарських підприємств. Внаслідок зниження платоспроможності товаровиробників у сільському господарстві спостерігається спад рівня технічної забезпеченості, темпів оновлення матеріально-технічної бази проте лізинг як форма залучення аграрними підприємствами додаткових фінансових ресурсів має обмежений характер і не відіграє поки що вагомої ролі у підвищенні рівня їх механічної оснащеності. До таких причин відносяться недосконалість законодавства про лізинг, монопольне становище лізингодавців на ринку лізингових послуг, слабке фінансово-економічне становище багатьох аграрних підприємств, їх неспроможність своєчасно та в повному обсязі сплачувати лізингові платежі, висока вартість лізингових угод, яка пропонується рядом лізингових компаній; ризики здійснення лізингової діяльності.

2. Проведені нами дослідження дозволяють стверджувати, що лізинг є важливим фінансово-виробничим інструментом забезпечення господарської діяльності аграрних підприємств. Це пояснюється тим, що він дозволяє сільськогосподарським товаровиробникам, що не мають достатнього обсягу власних фінансових коштів, здійснювати сучасне матеріально-технічне забезпечення виробничих процесів, в т.ч. на інноваційній основі, скорочувати втрати від фінансового та матеріального зносу.

3. З фінансової точки зору лізинг являє собою інвестування коштів в основний капітал не в грошовій, а в речовій або продуктивній формі. При цьому визначено, що факт наймання засобів виробництва веде до корінної зміни соціального статусу індивідуальних підприємців. За допомогою лізингу вони реально з'єднуються з засобами праці не як наймані робітники, а як зацікавлені підприємці-власники. У результаті значно розширюється база мотивації трудової діяльності працівників не тільки як споживачів, але і як ініціативних підприємців.

4. Нами обґрунтовано формування лізингових операцій за системою поєднаних ознак (залежно від складу учасників; залежно від сектора ринку, де проводяться лізингові операції; по типу майна; терміну дії; по обсягу обслуговування; по окупності вартості лізингового майна; стосовно податкових пільг; по формі розрахунків; в залежності від складу лізингових платежів; по методу нарахування платежів; по типу фінансування; залежно від того, хто здійснює страхування майна; залежно від рівня ризику лізингових операцій та джерел фінансування). Відповідно них існує декілька форм прояву лізингу. Це вказує на лізинг як на складне соціально-економічне явище.

5. У забезпеченні процесу відтворення в аграрній сфері економіки лізинг виконує важливі функції: фінансово-кредитну, інвестиційно-інноваційну, виробничу, збутову, соціальну. При цьому фінансово-кредитна функція має найбільше значення в умовах недостатнього її інвестування.

6. За результатами порівняння суми лізингового і кредитного фінансування за умови рівності потоків лізингової і кредитної заборгованостей у кожен момент часу ефект лізингу безпосередньо залежить від: величини оподаткування лізингових платежів; ставки податків, що сплачується з прибутків лізингодавця та лізингоодержувача; наявності достатнього прибутку, як у лізингодавця, так і у підприємства; величини ставки відсотків по кредиту; норми амортизаційних відрахувань на лізинговий актив; терміну лізингу і величини платежів у кожен момент часу.

7. Для оцінки відповідності лізингового і кредитного фінансування потрібно виділяти два основні критерії: структуру капіталу компанії та ризики, пов'язані з фінансуванням проекту. Ризики орендного і кредитного фінансування приблизно ті самі, оскільки кредитори і лізингодавці максимально наближають умови лізингу до умов кредиту. У такому розумінні база для порівняння лізингу і кредиту визначається як 1 до 1 (одна гривня орендної заборгованості заміняє одну гривню кредитного боргового зобов'язання).

8. Найбільш гострими проблемами, характерними для сільськогосподарських підприємств, є їх слабке технічне оснащення, низька фінансова підтримка держави, рівень інвестування. Це призводить до процесів деіндустріалізації галузі. Здійснений нами аналіз показав, що за останні 3 роки із 18400 одиниць сільськогосподарської техніки, що знаходяться на обліку, тільки 3,5 тис. одиниць експлуатується до 10 років (21,0%), 8,4 тис. тракторів і комбайнів (52,0%) знаходяться в експлуатації до 20 років, ще 4,5 тис. одиниць (27,0%) мають віковий стан більше 30 років. Це призводить до наднормативного збільшення навантаження на кожний працюючий агрегат, що фізично прискорює її старіння. За період 1990-2006 pp. кількість тракторів і комбайнів у господарствах Херсонської області зменшилася у 3-7 разів. Навантаження на один зернозбиральний комбайн порівняно з зарубіжними країнами в Україні більше у 3-8 рази, а в Херсонській області - у 4,5-8,8 рази. Енергетичні потужності зменшилися у 2,7-3,2 разів або - на 71,3% тракторів та зернозбиральних комбайнів - на 71,5% (відносно рівня 1990 р.).

9. У структурі основних засобів на їх активну частину – машини та обладнання і транспортні засоби приходиться відповідно 19,3 і 16,8%. При цьому на балансі підприємств знаходиться 2/3 відпрацьованої техніки. Майже 50,0% фермерів не мають власного трактора, а всього ними використовуються 1,9 тис. тракторів або 1 трактор на 12 господарств. Коефіцієнт готовності до роботи різних видів техніки перебуває на рівні 0,76-0,88. Навантаження на 1 трактор є дуже значним – 133,3 га, а на 1 зернозбиральний комбайн - 224 га, що в 4-10 разів більше, ніж в розвинених країнах світу. Практично повністю деіндустріалізованими виявилися зрошувально-меліоративні комплекси та системи.

10. Фондовіддача в аграрному виробництві за останні роки зросла з 0,66 до 0,91 грн., а фондомісткість скоротилася з 1,51 до 1,10 грн. Обсяги закупівлі техніки знизилися в 8-9,5 разів. Так, у 2006 р. було придбано 328 тракторів або 1 трактор на 9 підприємств. При цьому тільки кожен 4-й трактор або 25,0% було придбано з частковою компенсацією вартості державою. Найбільшим в країні виробником зернозбиральних комбайнів - ВАТ «Херсонські комбайни» у 2006 р. було вироблено їх лише 189 одиниць.

11. Частка капітальних вкладень у розвиток сільськогосподарських підприємств регіону становить 5,0-7,0% з них більше 50,0% забезпечується за рахунок прибутку. Амортизаційні відрахування недостатні навіть для простого відтворення техніки. Кредити банків є також незначними. В цих умовах важливе значення має використання техніки на умовах фінансового лізингу. У 2006 р. частка лізингових операцій склала 6,5% від вартості валових інвестицій в економіку. В Україні діє 90 лізингових компаній, з них у Києві - 72,0%. Найбільшим в агарній сфері є: ТОВ «Українська аграрна лізингова компанія» («УкрАгроЛіз»). Перша Західно-Українська Лізингова Компанія. ТОВ Українська Лізингова Компанія, Спільне підприємство "Українська фінансова лізингова компанія", ВАТ Національна акціонерна компанія (НАК) «Украгролізинг».

12. На умовах лізингу в 2001-2006рр. агарним підприємствам регіону було надано лише 208 одиниць сільськогосподарської техніки. Серед 260 лізингоодержувачів виділяються насамперед такі господарства як: ТОВ «Жовтневе», СТОВ "Південне", СВК "Борозенське", ТД Горностаївський райагрохім", ТОВ "Приазовський", ДГ "Асканійське", ПОСП АФ "Лана", ТОВ "Продексім ЛТД", ДП "УкрЮгАгро". Обсяг лізингових операцій коливається в межах 25-26 млн. грн. Проте із заявленої потреби у 274 одиниці техніки у 2005-2006 рр. було поставлено тільки 88 одиниць або 32,0%. Це характеризує розвиток лізингу як вкрай недостатній і свідчить про значний резерв та велику ємність ринку лізингових послуг.

13. Опираючись на проведений аналіз фінансового положення українських аграрних підприємств, у найближчому майбутньому не має сенсу розглядати варіант придбання сільськогосподарської техніки за рахунок власного капіталу. У цій ситуації значні перспективи оновлення технічного забезпечення сільгоспвиробників відкриваються за рахунок використання механізму фінансового лізингу. Однак, нажаль на сьогоднішній день, в аграрному секторі економіки України і Херсонської області зокрема, лізингові операції державних та інших лізингових компаній не мають широкого розповсюдження. Вони займають не більше 5,0% загального обсягу інвестицій, що спрямовуються у сільське господарство. Головними причинами обмеженого використання фінансового лізингу є недосконалість законодавства про лізинг, монопольне становище банківських структур на ринку позичкового капіталу, слабкий фінансово-економічний стан багатьох аграрних підприємств, їхня неспроможність своєчасно та в повному обсязі сплачувати лізингові платежі.

14. Основними напрямами удосконалення лізингових відносин та підвищення ролі лізингу в технічному переоснащенні аграрних підприємств є: інтеграція банківського і промислового капіталу; стійкий розвиток малого і середнього бізнесу в аграрній сфері; розробка та впровадження інвестиційних лізингових проектів; обґрунтування нормативів і рекомендацій щодо необхідної наявності основних засобів з урахуванням інноваційних технологій у сільському господарстві; удосконалення амортизаційної політики аграрних підприємств; вдосконалення ринкової інфраструктури технічного сервісу; забезпечення обслуговуючих кооперативів необхідними об'єктами матеріально-технічної бази; розширення мережі лізингових компаній на ринку; додаткове виробництво техніки вітчизняними підприємствами; збільшення бюджетних асигнувань у фінансовий лізинг.

15. Дослідження показало, що аграрії Херсонщини надають перевагу оновленню машинно-тракторного парку за рахунок власних ресурсів, засобів отриманих у кредит та від інвесторів. Обсяги капіталовкладень у 2006 р. (124,9 млн. грн.) зросли у порівнянні з 2004 р. (33,2 млн. грн.) майже в 4 рази. При цьому недостатньо уваги приділяється операціям фінансового лізингу обсяг яких у 2006 р (1177 тис. грн.). у порівнянні з 2004 р. (6052 тис. грн.) зменшився майже в 6 разів.

16. В результаті математичного моделювання визначено, що основними параметрами договору лізингу є ставки постійних і змінних лізингових платежів. Зона зміни цих ставок, що забезпечує вигідність договору як для лізингодавця, так і для лізингоодержувача, у відповідності з нашими розрахунками задається відповідними нерівностями.

Публікації автора:

  1. Соболь Л.В. Проблеми залучення інвестицій (на прикладі Херсонського регіону) / Л.В. Соболь // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2002. – № 158. – С. 179 - 183.

  2. Соболь Л.В. Сутність лізингу як інструменту фінансування підприємств / Л.В. Соболь // Бізнес – навігатор. – 2007. – №2[12]. С.96-102.

  3. Соболь Л.В. Роль лізингу в оновленні матеріально-технічної бази аграрних підприємств на прикладі Херсонського регіону / Л.В. Соболь// Економіка: проблеми теорії та практики. – 2007. – № 232. – С. 115 - 124.

  4. Соболь Л.В. Основні напрями розвитку лізингу аграрних підприємств / Л.В. Соболь // Таврійський науковий вісник. – 2007. – № 54. – С.291-295.

  5. Соболь Л.В. Роль діяльності державних компаній в розвитку ринку лізингових послуг на матеріалах Херсонської філії НАК «Украгролізинг» /Л.В. Соболь // Агросвіт. – 2007. – №20. – С. 18-22.

  6. Макаренко Ю.П. Математичне моделювання ефективності лізингових операцій / Ю.П. Макаренко, Л.В. Соболь // Агросвіт. – 2008. – №9. – С. 36-39.

  7. Соболь Л.В. Методичні засади оцінки придбання майна на умовах кредиту та фінансового лізингу /Л.В. Соболь // Інвестиції: практика та досвід. – 2008. – № 9 – С.21-24.

  8. Соболь Л.В. Стабільність та ефективність бюджетного процесу в регіоні / Л.В. Соболь // Напрямки соціально-економічного розвитку територіальних громад: обл. наук.-практ. конф., 18 жовт. 2002р.: тези допов. – Нова Каховка, 2002. – С. 112-114.

  9. Соболь Л.В. Проблеми залучення інвестицій (на прикладі Херсонського регіону) / Л.В. Соболь // Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону: наук.-практ. конф., 7-8 лист. 2002р.: тези доп. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 246-247.

  1. Соболь Л.В. Економічна ефективність лізингових операцій / Л.В. Соболь // Організація, аналіз і привабливість інвестицій для малого і середнього бізнесу в Україні: міжвуз. наук.-практ. конф., 3-4 лют. 2005р.: тези допов. – Херсон, 2005. – С. 169-173.

  2. Соболь Л.В. Економічна вигідність лізингу як виду фінансово-економічної діяльності / Л.В. Соболь // Умение и нововъведения – 2007: міжн. наук.-практ. конф., 16-31 жовт. 2007р.: тези допов. Т. 4 - Софія, 2007. – С. 10-13.

  3. Соболь Л.В. Забезпеченість господарств Херсонського регіону сільськогосподарською технікою / Л.В. Соболь // Perspektywiczne opracowania nauki i techniki – 2007: міжн. наук.-практ. конф., 16-30 лист. 2007: тези допов. Т. 5 - Пшемисль, 2007р. – С. 11-14.

  4. Соболь Л.В. Особливості формування організаційно-економічного механізму лізингових відносин / Л.В. Соболь // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти: міжн. наук.-практ. конф., 22-23 лист. 2007р.: тези допов. – Київ, 2007. – С. 282-283.