Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Мерджанова Лілія Зеккіяєвна. Розвиток і регулювання ринку цінних паперів в регіоні : Дис... канд. наук: 08.04.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Мерджанова Л.З. Розвиток і регулювання ринку цінних паперів в регіоні. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01- фінанси, грошовий обіг і кредит. Дніпропетровській державний аграрний університет, Днепропетровськ, 2006.

Дисертація присвячена розкриттю впливу ринку цінних паперів на відтворення сукупного суспільного продукту, функціонування трьох секторів суспільного виробництва, що розглядається як результат виробництва засобів виробництва, виробництва предметів споживання і створення інтелектуальних цінностей та формування людського капіталу. На основи аналізу тенденцій зростання валової доданої вартості і всього виробництва, що визначають економічний потенціал Кримського регіону за 1997-2005р.р., встановлено, що середньорічні темпи приросту валової доданої вартості регіону обумовлені зростанням фінансових інвестицій, продажам цінних паперів і до певної міри, мультиплікативним ефектом зростання ринку цінних паперів.

Аналіз теоретичних і методологічних питань і концепцій теорії вартості цінних паперів дозволяє зробити висновок про існування поняття «Інвестиційна вартість», властивого всім підприємствам, учасникам ринку цінних паперів. Запропонована модель прогнозування структури інвестиційного портфеля, що дозволяє отримати структуру цінних паперів з мінімальним ризиком.

1. Доведений вплив ринку цінних паперів в забезпечення процесу розширеного відтворення розвитку економіки України і її регіонів, і зокрема, АР Крим. Обґрунтовано теоретичне положення про те, що сукупний суспільний продукт України і її регіонів створюється в трьох підрозділах: а) сфері виробництва засобів виробництва; б) сфері виробництва предметів споживання; в) сфері формування людського капіталу і створення інтелектуальних і духовних цінностей. Визначена схема і модель взаємозв'язку підрозділів суспільного виробництва і ринку цінних паперів. Потрібно визнати як аксіому, що праця лікарів, працівників освіти, культури, науки, мистецтва, бере участь в створенні, формуванні вартості людського капіталу, інтелектуальних і духовних цінностей, складає специфічну сферу відтворення. Обґрунтовані постулати, що дозволяють встановити економічний потенціал регіону для забезпечення себе засобами виробництва, предметами споживання і необхідними кадрами, з урахуванням природного спаду і міграції населення, а також приросту робочих місць.

2. Уточнені пріоритетні напрями розвитку економіки АР Крим – розвиток рекреаційного комплексу. Визначальною умовою часткової організаційно-економічної самостійності кримського регіону є наявність різноманітних форм власності, у тому числі і регіональною. Основою розвитку ринку цінних паперів регіону є процес приватизації державної власності, перш за все, установ санаторно-туристичного комплексу.

3. Розроблена методика розрахунку рівня впливу ринку цінних паперів на відтворення сукупного суспільного продукту регіону. Методика дозволяє встановити кількісні параметри впливу зростання основних засобів виробництва, оборотних коштів, людського капіталу обсягів продажу цінних паперів на приріст ВДВ.

З теоретичних позицій доведений взаємозв'язок між зростанням валового сукупного суспільного продукту регіону і фінансовим ринком, складовою частиною якого є ринок цінних паперів.

4. Ретроспективний огляд становлення ринку цінних паперів України дозволяє виділити три етапи його розвитку. Встановлено, що прискорення темпів ринкових перетворень, зміна державного управління ринком цінних паперів, його самоорганізація спричинили за собою розширення ринку цінних паперів, сплеск портфельного інвестування, зокрема міжнародного

5. Тенденції процесів приватизації власності в АР Крим показали, що її затримка привела до негативних наслідків для підприємств, які почали акціонування в несприятливих економічних умовах із знеціненими оборотними коштами, в умовах жорстокої інфляції. Починаючи з 1996 року до бюджетів різних рівнів АР Крим перераховуються кошти від приватизації. Аналіз торгів на фондовій біржі за останні роки показує, що більшість акцій реалізуються з перевищенням номінальної вартості, що дозволяє збільшувати відрахування до бюджету АР Крим. Встановлено, що середньорічний приріст надходжень доходів від приватизації дорівнює 25 млн. грн. Має місце тенденція залучення реального капіталу за рахунок додаткових емісій акцій акціонерних товариств. Інфраструктура фондового ринку АР Крим і України в цілому сильно переобтяжена різними дрібними учасниками ринку, що знижує ефективність їх діяльності.

6. На основі аналізу тенденцій зростання валової доданої вартості і всіх чинників виробництва, що визначають економічний потенціал Кримського регіону за 1998-2005р.р., встановлено, що:

- середньорічні темпи приросту (на 32,8 %) ВДВ регіону обумовлені середньорічним темпом приросту оборотних коштів (на 35,4 %), приростом інвестиційних вкладень (на 25,2 %) зростанням фінансових інвестицій і продажем цінних паперів ( на 42,8 %);

- в прирості валової доданої вартості на 1 млрд. грн. частка безпосереднього впливу зростання ринку цінних паперів визначена як 96,7 млн. грн. на основі рішення багатофакторного рівняння множинної регресії;

- тенденція приросту вартісного виразу всіх чинників виробництва, включаючи земельний і людський капітал, розрахована на основі уточненої методики, рівна 0,74 % у рік, можливо є проявом кращого використанням ресурсів і мультиплікаційного ефекту зростання ринку цінних паперів.

Виходячи з виконаної роботи рекомендується :

а) використовувати у макроаналізі регіональної економіки запропонований метод розділення сукупного виробництва регіону на три сектори: виробництва засобів виробництва, виробництва предметів споживання і формування людського капіталу, інтелектуальних і духовних цінностей. Цей метод дозволяє більш повно відображати складний взаємозв'язок всіх відтворювальних процесів регіону.

б) розробити і подати на затвердження у Верховну Раду закон «Про випуск і обіг облігацій місцевих позик», відповідно до якого визначаються емітенти – органи влади на регіональному рівні. Введення в дію цього закону, забезпечить правову базу функціонування цінних паперів, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. В цілях підвищення надійності облігацій місцевих позик понизити граничний розмір допустимої емісії з 30 до 15% доходної частини місцевих бюджетів.

в) проводити по розробленому методичному підходу комплексну оцінку вартості цінних паперів промислових підприємств і фірм, що враховує вплив регіонального ризику. Існує вплив фондового ринку на оцінку підприємств потенційними інвесторами. Аналіз теоретичних і методологічних питань і концепцій теорії вартості цінних паперів дозволяє зробити висновок про існування поняття «Інвестиційна вартість», властивого всім підприємствам, учасникам ринку цінних паперів.

г) використовувати модель прогнозування структури інвестиційного портфеля, що дозволяє отримати структуру цінних паперів з мінімальним ризиком. Для цього необхідно провести аналіз показників, виявити тенденції стану курсу цінних паперів на фондовому ринку. Комбінуючи між собою різні види активів, можна скласти портфель, що забезпечує очікуваний дохід при заданому рівні ризику.

д) використовувати пропозиції по вдосконаленню державного регулювання ринку термінових операцій. Суть регулювання, перш за все, полягає у встановленні принципів, правил і орієнтирів для здійснення операцій на ринку термінових операцій. Необхідна розробка типових договорів з точним описом правомочності власників. Слід диференціювати оподаткування учасників ринку термінових операцій, що проводять стратегію хеджування і трейдинга, що дозволить повернути грошові потоки у бік реальної економіки.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Мерджанова Л.З. Проблемы использования финансовых инструментов в предприятиях//Научные труды КГАУ - Экономические науки .2002.-№70.-С.261-266.

2. Мерджанова Л.З. Особенные элементы рынка ценных бумаг в Украине. //Научные труды. КГАУ -2002.-№ 76.- С. 185-187.

3. Мерджанова Л.З. Тенденции развития рынка ценных бумаг Крыма //Экономика и управление -2003 .- №3-4.- С. 7-11.

4. Мерджанова Л.З. Про моделювання портфеля інвестицій на ринку цінних паперів //Збірник наукових праць ДНУ. Економіка: проблеми теорії та практики, 2004. - № 193, Т.3 .-С. 885-890.

5. Мерджанова Л.З. Об учете региональных особенностей рынка ценных бумаг// Научный журнал «Культура народов Причерноморья», 2004. - № 51. С. 50-53.

6. Мерджанова Л.З О взаимосвязи рынка ценных бумаг и роста валовой добавочной стоимости Крымского региона Украины //Збірник наукових праць ДНУ. Економіка: проблеми теорії та практики.2004.- № 197 , -Т.3. – С. 770-776.

Матеріали науково-практичних конференцій.

7. Мерджанова Л.З. Рост объемов рынка ценных бумаг обусловлен подъемом экономики Крыма// Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта, 2004”, Дніпропетровськ, 2004.-Т.10.-С.30-31.

7. Мерджанова Л.З. Рост объемов рынка ценных бумаг обусловлен подъемом экономики Крыма// Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта, 2004”, Дніпропетровськ, 2004.-Т.10.-С.30-31.

8. Мерджанова Л.З. Про моделювання портфеля інвестицій на ринку цінних паперів // Тези. Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна у світовій економічній спільноті». Дніпропетровськ. Наука і освіта .2004.- С. 97-98.

9. Мерджанова Л.З. Перспективы развития рынка срочных сделок Украины.- Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень, 2004”-Дніпропетровськ, Наука і освіта, 2004.-Т.38.-С.35-36.

10. Мерджанова Л.З. Исследование взаимосвязи роста производства совокупного общественного продукта Крыма и темпов роста продаж на рынке ценных бумаг // Матеріали першої Міжнародної науково-практичної конференції „Науковий потенціал світу 2004”-Дніпропетровськ, Наука і освіта, 2004.-Т.11.-С.43-44.