Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Сівков Віталій Семенович. Розвиток і розміщення малого підприємництва у виробничій сфері економіки України: Дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2002. - 226арк. - Бібліогр.: арк. 207-226.



Анотація до роботи:

Сівков B.C. Розвиток і розміщення малого підприємництва у виробничій сфері економіки України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук із спеціальності 08.10.01 - Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. - Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2002.

У дисертації сформульовані та обґрунтовані теоретико-методологічні положення розвитку і розміщення малого підприємництва, розкриті його сутність і зміст, економіко-організаційні основи локалізації малого бізнесу, а також методи й форми державної підтримки та регулювання його розвитку. Проведено аналіз динаміки і структури економічного розвитку та розміщення малого підприємництва, формування інфраструктури підтримки й розвитку підприємництва, висвітлена тінізація малого підприємництва та її соціально-економічні аспекти, проаналізовано податкову політику і її вплив на становлення й розвиток малого підприємництва, показані соціальна доцільність і економічна ефективність розвитку та розміщення малого підприємництва. Розроблені економічний механізм регулювання та державної підтримки розвитку малого бізнесу, шляхи підвищення ефективності його фінансування та кредитування, визначені напрями революційного прориву в розвитку малого бізнесу на основі програмно-цільових методів, стратегічного планування, ефективного менеджменту і маркетингу, а також використання інноваційних стратегій.

Одержані наукові результати дозволили виконати наукове завдання, що має важливе значення для розвитку вітчизняної науки розміщення продуктивних сил і регіональної економіки, а саме: визначено і науково обґрунтовано шляхи удосконалення розвитку і розміщення малого підприємництва у виробничій сфері економіки та розроблено механізми підвищення ефективності цих процесів на макроекономічному і регіональному рівнях. Проведене дисертаційне дослідження дозволяє сформулювати наступні загальні висновки.

1. Малий бізнес є функцією технічно і технологічно швидко прогресуючого, немонополізованого виробництва, а його розвиток – необхідною умовою переходу всієї економіки на ринкові засади, ефективної реструктуризації виробництва, підвищення рівня життя населення. Маючи найнижчі інвестиційні потреби і швидкий обіг капіталу, малий бізнес забезпечує в 2-3 рази більшу ефективність капіталовкладень за обсягом коштів і терміном віддачі.

2. Встановлено, що для сталого розвитку економіки, який є запорукою соціально-економічної стабільності суспільства будь-якої країни в цілому, необхідні взаємодія та оптимальне співвідношення великих, середніх і малих підприємств. Емпіричний аналіз свідчить, що в розвинутих економічних системах найбільш поширеним співвідношенням між малим, середнім і великим бізнесом є: 70-80%, 15-25% і 1-5% відповідно за кількістю підприємств. Згідно із результатами аналізу, доцільно удосконалювати форми і методи кооперації між великими та малими підприємствами як один з пріоритетних напрямів реструктуризації виробництва, стимулювати розвиток підприємництва в наукоємних галузях економіки на основі інноваційних стратегій, що сприятиме забезпеченню конкурентоспроможності національної економіки на міжнародних ринках.

3. Доведена необхідність оптимізації розміщення і територіальної організації малого бізнесу на основі сприяння його розвитку в районних центрах, сільській місцевості, регіонах з високим рівнем безробіття і надлишком робочої сили. Для цього потрібно створювати державні й недержавні фонди сприяння розвитку підприємництва, залучати кошти іноземних інвесторів у його розвиток в малих містах і сільській місцевості, надавати гарантії інвесторам, комерційним, фінансово-кредитним установам у поверненні кредитів, забезпечувати інфраструктурну й організаційну підтримку розвитку малого бізнесу.

4. У період глобалізації економічного простору планети необхідно стимулювати експортні можливості малих підприємств, зокрема: шляхом створення механізмів сприяння сертифікації їх продукції, поширення експортних пропозицій малих підприємств за кордоном через торговельно-економічні місії, створення баз даних про інвестиційні та інноваційні проекти таких підприємств, а також створення центру підтримки експортної діяльності підприємств малого бізнесу. Підвищення ринкової спроможності малих підприємств у виробничій сфері економіки, їх капіталізація забезпечать участь малого бізнесу України в міжнародному поділі праці в умовах глобалізації.

5. Необхідно посилити практику створення територіально-галузевих виробничих систем-кластерів, які забезпечують високий ступінь спеціалізації фірм, що дозволяє підприємцям створювати нові фірми, які обслуговують конкретну промислову нішу. В економіці регіонів існує кілька груп взаємозв'язаних галузей або виробництв (кластерів). В основу побудови кластерів можна покласти спільне використання ресурсів різними галузями (переважно місцевими), наявність єдиних технологій, використання продукції одних галузей регіону в діяльності інших тощо.

6. Як свідчать результати аналізу, необхідно більш ефективно вирішувати проблему фінансового забезпечення національної, регіональних і місцевих програм сприяння розвитку малого підприємництва, вжити дійових заходів щодо фінансування цих програм в обсягах, передбачених відповідними бюджетами.

7. За прогнозами, Україна згідно з фактичними нормативами розвинутих країн повинна мати не менше як 2-3 млн. малих підприємств. Для революційного прориву в цій сфері у найближчій перспективі необхідно щорічно створювати до 100 тис. підприємств малого бізнесу з мільйоном робочих місць. Це вимагає посилення регуляторної політики держави і регіональних органів влади щодо бізнесу на основі стратегічного планування, програмно-цільових методів, ефективного менеджменту і маркетингу.

8. Дослідження показали, що посилення ролі та функцій регіональних і місцевих органів влади сприятиме активізації підприємницької діяльності. Необхідно також підвищити значення громадських організацій підприємців в управлінні малим бізнесом, що вимагає передачі їм окремих державних регуляторних функцій у сфері підприємницької діяльності, а також запровадження відповідальності посадових осіб органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, за чинення перешкод підприємницькій діяльності.

Публікації автора:

1. Сівков B.C. Розвиток і розміщення малого підприємництва. – К.: УАЗУ, 2002. – 123 с.

2. Сівков B.C. Роль малих підприємницьких структур в економічній системі України // Продуктивні сили і регіональна економіка: 36. наук. пр.: В 2-ч. – К. :РВПС HAH України, 2001. – Ч. 2. – С. 116-124.

3. Сівков B.C. Роль малого підприємництва в забезпеченні сталого розвитку в країнах з перехідною та ринковою економікою // Економіка природокористування і охорони довкілля: 36. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2001. – С. 68-71.

4. Сівков B.C. Тінізація малого підприємництва та її соціально-економічні аспекти // Продуктивні сили і регіональна економіка: 36. наук. пр. -К.: РВПС України НАН України, 2002. – С. 97-104.

5. Сівков B.C. Екологічний бізнес і ринок у системі виробництва // Регіональні екологічні проблеми: 36. наук. пр. – К.: ВГА "Обрії", 2002. – С. 316-318.

6. Сівков B.C. Підвищення ефективності управління малим підприємництвом та державна підтримка його розвитку // Управління сучасним містом. – 2002. – № 1-3. – С. 79-89.

7. Сівков B.C. Світовий досвід функціонування малого бізнесу і можливості його застосування в Україні // Управління сучасним містом. – 2002. – №2. – С. 101-112.

8. Сівков В. Державне регулювання розвитку малого підприємництва в Україні // Матеріали наук.- практ. конф. "Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні". В 3 т. – К.: У АДУ, 2001.–Т.З.– С.З00-304.

9. Сівков B.C. Тенденції, та завдання розвитку малого підприємництва у великому місті в умовах трансформації економіки // Матеріали II Міжнар. наук.-практ. конф. "Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України". – К.: Ніка-Центр, 2001. – С. 145.