Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Остропольська Євгенія Василівна. Розвиток інноваційних систем малоо бізнесу : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Остропольська Є.В. Розвиток інноваційних систем малого бізнесу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. – Європейський університет, 2007.

У дисертації досліджено теоретичні та практичні задачі управління розвитком інноваційних систем малого бізнесу.

Розкрито зміст інноваційної діяльності малих підприємств, її складові, чинники, які обумовлюють ефективність інноваційних систем малого бізнесу, а також проведені дослідження щодо удосконалення процесу управління інноваційною активністю малих підприємств. Здійснено оцінку регулюючого впливу зовнішнього середовища на конкурентоспроможність інноваційних систем малого бізнесу.

Обґрунтовано адекватні теоретичні підходи до управління розвитком інноваційних систем малого бізнесу, розроблені конкретні пропозиції щодо удосконалення процесу управління інноваційної активністю малих підприємств на основі методики створення інноваційних структур, які базуються на партнерських відносинах з великим бізнесом, з урахуванням мінливості зовнішнього інноваційного середовища. Основні результати досліджень знайшли своє застосування у практиці великих підприємств машинобудівної галузі та підприємств малого інноваційного бізнесу.

Виконана дисертаційна робота присвячена розв'язанню важливої та актуальної проблеми – формуванню концептуальних основ забезпечення підвищення активності малих інноваційних систем і дозволяє зробити наступні методологічні та науково-практичні висновки:

  1. З огляду на недостатнє дослідження проблем функціонування інноваційних систем малого бізнесу в Україні, доробком автора є запропонована методологічна база, зокрема уточнено зміст таких категорій теорії інноваційної діяльності, як «інновація» (соціально-економічна категорія, що забезпечує всебічну гармонізацію суспільно-економічних відносин і загальну соціально-економічну безпеку функціонування систем в умовах розвитку науково-технічного прогресу ефективнішими і продуктивнішими способами, що досягається в результаті інтеграції процесних елементів інноваційних систем) та «інноваційна система малого бізнесу» (як інтегрована підсистема національної інноваційної системи, що відповідно до особливостей функціонування малого бізнесу, поєднує у собі не лише інститути, суб'єкти та їх інноваційний потенціал, а також партнерство, що формується під впливом таких компонентів зовнішнього середовища, як науково-дослідна інфраструктура, структури правового забезпечення інноваційного процесу, інформаційні мережі технологічного розвитку), зміст яких обґрунтовано в дисертації.

  2. Класифікація інновацій за змістом, яка відбиває етапи якісних змін перетворення ідеї в інновацію, обумовила виділення нових підходів до розгляду інноваційних процесів – «інтегрованого» і «соціоінженерного», та доповнення на цій основі класифікації методів регулювання інноваційної діяльності, яка включає набір ринкових і державних методів забезпечення ефективного функціонування підсистеми малого інноваційного бізнесу в національній інноваційній системі.

  1. Основні чинники ефективного розвитку інноваційних систем малого бізнесу, виділені на основі домінуючих складових забезпечення їх функціонування на різних ієрархічних рівнях середовища з урахуванням існуючих тенденцій, зумовлюють вибір основних напрямів розвитку інноваційної діяльності та ступінь залучення малого бізнесу у процес техніко-технологічних зрушень та структурної перебудови інноваційних систем.

  2. Методичний підхід до якісних перетворень передбачає виокремлення шести послідовних етапів (генерації ідей, технічний, технологічний, організаційно-економічний, інтегрований, соціоінженерний), необхідних для втілення ідеї та доведення її до чітко визначеного соціально-економічного ефекту, що дозволяє гармонізувати соціально-економічну спрямованість інновацій.

  3. Методика оцінки готовності великих промислових підприємств до інтрапренерства основана на авторському алгоритмі, представленому у вигляді п’яти послідовних, логічно пов’язаних етапів трансформаційних змін базового (великого) підприємства, спрямованих на утворення інтрапренерської структури, виділених на основі наукової аргументації та графічної інтерпретації.

  4. Конкурентоспроможність інноваційної структури малого бізнесу залежить від розробки механізмів протидії зовнішньому впливу, що обумовлює визначення бізнес-моделі інноваційного малого підприємства як комплексу взаємопов’язаних елементів та процесів, поєднаних на основі мотиваційної компоненти, яка зумовлює бізнесову поведінку підприємницьких структур у реалізації моделі інноваційного розвитку.

  5. Запропоновану класифікацію станів зовнішнього середовища, яка включає ознаки сприятливості, індиферентності та несприятливості, обраних на підставі окреслення домінуючих критеріїв відповідно до ступеня регулятивного впливу на інноваційні системи малого бізнесу та результативності їх функціонування через виявлення та обґрунтування основних умов і чинників, що забезпечують трансформацію середовища у стан сприятливості, автор рекомендує використати при визначенні приоритетних напрямів розвитку національної інноваційної системи.

  6. Концепція та графічна індикативна модель формування трирівневої інтегрованої системи управління розвитком малого інноваційного бізнесу базується на основі симбіозу системних компонентів, які у своїй сукупності беруть участь у розбудові інноваційної системи національної економіки. У цьому зв'язку управління розвитком малого інноваційного бізнесу поєднує три, з одного боку, відокремлених, але, водночас, взаємозалежних блоки – загальнодержавне управління, регіональне управління та управління на рівні малого підприємства. Основним елементом блоку загальнодержавного управління є регулююча система розвитку малого інноваційного підприємництва з визначенням інструментів та засобів реалізації інноваційних пріоритетів національної інноваційної системи.

  7. Гармонізація партнерства великих і малих підприємств базується на комплексному системному підході до створення нових інтегрованих інноваційних структур, спроможних забезпечити підвищення конкурентності та економічну ефективність за рахунок синергії організаційно-виробничих переваг великого бізнесу та гнучкості і мобільності творчого потенціалу малих підприємств.

Таким чином, комплексне вирішення вищерозглянутих проблем на підставі розробленої концепції управління розвитком інноваційних систем малого бізнесу, побудованих інтегрованих моделей оцінки та прогнозування апробоване на підприємствах машинобудівної галузі (ВАТ «ЕМСС», ВАТ «КЗВВ», ТОВ «Важпромкомплекс», ВАТ «КМЗ ім. Куйбишева»), що дозволило їм забезпечити інноваційний тип діяльності на основі взаємодії з малими інноваційними підприємствами інтрапренерського типу.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Адаменко Э.П., Витковская Е.В. К вопросу развития малого бизнеса в Украине // Рыночные аспекты развития экономики в регионе: Сб. научн. тр. / НАН Украины. Институт экономики промышленности; Краматорский экономико-гуманитарный институт; Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред.) и др. – Донецк – Краматорск, 1999. – с. 197 – 200

  2. Остропольська Є.В. Малі інноваційні підприємства як інструмент розвитку соціально-економічної сфери суспільства в Україні. Методи регулювання інноваційної діяльності в Україні / Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 209. В 4 т. Том 3. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. - с. 641 – 653.

  3. Остропольська Є.В. Малий інноваційний бізнес як чинник забезпечення гармонійного соціально-економічного розвитку у контексті загальної безпеки економіки України / Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Науковий журнал – К.; 2005. - № 4 – с. 88 – 92.

  4. Остропольська Є.В. Мотивація до інноваційної діяльності як циклічний процес прийняття рішень персоналом суб'єктів малого інноваційного бізнесу на основі багатокритеріальної оптимізації / Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 210. В 4 т. Том 2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. - с. 510 – 518.

  5. Остропольська Є.В. Розвиток соціальної складової інноваційних процесів як чинник соціально-економічного зростання економіки України / Актуальні проблеми економіки, № 2, 2006, с. 127 – 136.

  6. Остропольська Є.В. Узагальнення зарубіжного досвіду державної і недержавної підтримки малого інноваційного бізнесу та особливості його використання в економіці України / Управление экономикой переходного периода: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти: Редкол.: Чумаченко Н.Г. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2005. – с. 280 – 289.

  7. Ярмак Н.Л., Витковская Е.В. Концепция проведения комплекса работ по составлению бизнес-планов и инвестиционных проектов с применением имитационного моделирования // Рыночные аспекты развития экономики в регионе: Сб. научн. тр. / НАН Украины. Институт экономики промышленности; Краматорский экономико-гуманитарный институт; Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред) и др. – Донецк – Краматорск, 1999. – 309 с.

В інших виданнях

  1. Витковская Е.В. Проблемы развития малого инновационного бизнеса в Украине // Матеріали науково-практичної конференції викладачів і студентів «Актуальні проблеми бізнесу та підприємництва в Україні» – Полтава: ПІБ МНТУ, 2002, с. 16 – 17.

  2. Витковская Е.В. Малый инновационный бизнес: факторы устойчивого развития // Міжнародна конференція «Роль малого и среднего бизнеса в развитии и углублении интеграционных связей между странами СНГ». – Полтава, 2002, 64 с.

  3. Остропольская Е.В. Взаимодействие крупных и малых предприятий как основной фактор социально-экономического развития общества // Вісник Українського відділення міжнародної академії наук вищої школи, Міжнародний науково-технічний університет, - К., 2004. – с. 144 – 147.

  4. Остропольська Є.В. Ефективність використання наукового та науково-технічного потенціалу України як чинник загальної економічної безпеки України / Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції «Дні науки – 2006». Том 3. – Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – с. 72 – 75.