Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Судеркін Анатолій Миколайович. Розвиток малого підприємництва на селі та його соціально-економічні наслідки : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 189арк. — Бібліогр.: арк. 168-175.



Анотація до роботи:

Судеркін А.М. Розвиток малого підприємництва на селі та його соціально-економічні наслідки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню соціально-економічних аспектів розвитку малого підприємництва на селі, обґрунтуванню напрямів розвитку ефективного підприємницького середовища.

Проведено аналіз розвитку суб’єктів малого підприємництва у сільській місцевості, обґрунтовано їх роль у забезпеченні соціально-економічного добробуту сільських жителів. Визначено перешкоди, що стримують розвиток підприємницької діяльності у сільській місцевості та обґрунтовано заходи з вирішення цієї проблеми.

Розроблено та обґрунтовано пропозиції зі стимулювання розвитку малого несільськогосподарського підприємництва. На основі принципів інтегрованого сільського розвитку запропоновано механізм стимулювання розвитку суб’єктів малого підприємництва на рівні сільської громади.

У дисертації проведено теоретичне обґрунтування і запропоноване нове вирішення наукового завдання щодо проблемних питань розвитку малого підприємництва на селі в умовах розбудови ринкової економіки. За результатами проведених досліджень зроблено наступні наукові та практичні висновки:

    1. Реформування аграрного сектора в Україні відновило еволюційний шлях саморозвитку та самоорганізації селянства, призупиненого проведенням примусової колективізації у 30-х роках ХХ століття. Становлення приватного власника на селі відбувалося в умовах формальної персоніфікації власності колективних сільськогосподарських підприємств, зменшення виробництва сільськогосподарської продукції у суспільному секторі, погіршення умов проживання у сільській місцевості. Відсутність інфраструктури для розвитку малого підприємництва у сільськогосподарському виробництві обумовила його низьку результативність, утвердивши при цьому думку про недоцільність розвитку в Україні фермерських господарств, найчисельнішого виду малого підприємництва у сільському господарстві. Доведено, що наслідування фермерськими господарствами виробничого напряму великих сільськогосподарських підприємств – головна проблема їх низької результативності.

    2. На початкових етапах ринкової трансформації національної економіки політика держави зосереджувалася головним чином на макроекономічних проблемах, що призвело до ігнорування зростаючої нерівності доходів між сільськими та міськими регіонами. Саме збільшення диспропорцій у розвитку регіонів – одна з основних проблем становлення ринкової економіки. Наявність даної проблеми зумовлена відсутністю на регіональному та місцевому рівнях достатньої кількості суб’єктів малого підприємництва. Доведено, що малі підприємства забезпечують стабільність розвитку окремої сільської громади і держави в цілому, сплачуючи податки та водночас виконуючи важливу соціальну функцію – створення робочих місць для значної кількості населення.

    3. Обґрунтовано, що певні характеристики сільських територій сприяють розвитку підприємництва та залученню інвестицій, інші, навпаки, стримують його розвиток. Перешкодами економічного зростання у сільській місцевості є: мала густота населення, недостатній обсяг попиту, відсутність підприємницької традиції, низький рівень освіти, відсутність критичної маси вдалих прикладів здійснення підприємницької діяльності у сільській місцевості, проблема існуючого рівня інфраструктури. Стимулюють розвиток малого підприємництва у сільській місцевості такі чинники: дисциплінованість працівників, низький рівень правопорушень, стан природного середовища, низька ціна землі та заробітна плата.

    4. Сільське господарство – ключовий сектор економічного зростання сільських районів, що має важливий потенціал, необхідний для вирішення проблем розвитку сільських територій. Даний сектор, орієнтуючись на міські ринки, забезпечує умови для сільського розвитку через зв’язок вхідних і вихідних ресурсів і товарів. Досить часто підприємства даного сектора процвітають, оскільки географічно мають доступ до міських ринків. Обґрунтовано, що розвиток сільськогосподарського сектора, як складового елемента економіки села, сприяє вирішенню трьох головних проблем сільської місцевості: скороченню рівня бідності; модернізації сільськогосподарського сектора; відновленню та покращенню сільської інфраструктури.

    5. Доведено, що використання інтегрованого підходу у створенні програм розвитку малого підприємництва на селі, а саме, сільськогосподарського та несільськогосподарського його векторів, сприятиме: створенню умов для залучення молоді та дипломованих спеціалістів до підприємницької справи, що сприятиме зменшенню їх міграції в інші регіони; використанню навиків та творчого потенціалу сільських громад, особливо жінок, на підприємницькій основі; розвитку людського капіталу – створенню системи навчання, особливо стосовно ведення власної справи; організації взаємовигідної співпраці між підприємствами різних секторів у сільській місцевості; подоланню вузьких місць у системі сільського розвитку; розвитку бізнесової інфраструктури, що сприятиме зменшенню витрат, пов’язаних з віддаленістю ринків збуту та постачальників; розвитку новітніх технологій зв’язку; диверсифікації розвитку економіки села; використанню економічних та культурно-природних переваг сільської місцевості.

    6. Мале підприємництво є засобом розв’язання багатьох економічних та соціальних проблем розвитку суспільства. Саме тому даний сектор економіки розглядається як об’єкт державної політики. Розвиток даного сектора залежить від взаємоузгодженої, прозорої, передбачуваної та стабільної регуляторної політики держави. Доведено, що найбільшими адміністративними перешкодами розвитку малого підприємництва в Україні є: податкове законодавство, видача дозволів та сертифікація, перевірки контролюючими органами, реєстрація суб’єкта підприємницької діяльності. Обґрунтовано, що використання моделей висхідного підходу для визначення розміру адміністративних перешкод забезпечить: визначення розміру адміністративних складностей для підприємств в одній сфері політики або для одного законодавчого акта на детальному рівні з високим рівнем точності; виконання оцінки існуючого правового поля та альтернативних проектів з позицій встановлення найбільш адміністративно обтяжливих; розроблення стратегічних напрямів, спрямованих на скорочення адміністративних перешкод для суб’єктів малого підприємництва в певній сфері політики; поєднання інтересів та зобов’язань у регулюючих актах представників бізнесу та влади; контроль розвитку адміністративних перешкод.

    7. На основі результатів економетричного моделювання встановлено, що найбільшу ймовірність зайнятості несільськогосподарською діяльністю мають сільські чоловіки, члени домогосподарств старше 45 років, з вищою освітою, домогосподарства, які мають більше 45 гектарів землі і розташовані у західному регіоні. Доведено, що жінки, зайняті несільськогосподарською діяльністю, мають більший дохід за чоловіків, а наявність вищої освіти підвищує рівень доходу від несільськогосподарської діяльності. При цьому сільські домогосподарства південних та східних регіонів країни отримують вищий позитивний вплив на рівень доходу від несільськогосподарської діяльності.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Судеркін А.М. Реструктуризація – метод покращення діяльності підприємства // Зб. праць ВДАУ. Вип. 13. – В.: ВДАУ, 2002. – С. 116-119. – (0,18 друк. арк.).

  2. Судеркін А.М. Розрахунковий чек, як форма внутрігосподарського розрахунку, обліку і контролю // Зб. праць ВДАУ. Вип. 16. – В.: ВДАУ, 2004. – С. 177-181. – (0,2 друк. арк.).

  3. Судеркін А.М. Необхідність та проблеми розвитку малого підприємництва на селі // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 12 – К.: КНЕУ, 2004. – С. 247-251. – (0,2 друк. арк.).

  4. Судеркін А.М. Мале підприємство – фундаментальна основа розбудови сільської економіки та підвищення добробуту сільської громади // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 14 - К.: КНЕУ, 2005. – С. 246-250. - ( 0,18 друк. арк.).

Публікації в інших наукових виданнях:

    1. Судеркін А.М. Врахування чинників ризику та невизначеності в розвитку малого підприємництва на селі // Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності: Зб. наук. праць Міжнародної науково-практичної конференції 19-20 травня 2004 р. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 326-330. – (0,15 друк. арк.).

    2. Судеркін А.М. “Лабораторія підприємництва” – можливий напрям покращення практичного наповнення бізнесової освіти // Економіка агробізнесу: суть та процес викладання у вищих навчальних закладах: Тези доповідей на науково-методичній конференції. 23-24 листоп. 2005 р. – К.: КНЕУ, 2005. – С.111-115. – (0,18 друк. арк.).

      1. Судеркін А.М. Розвиток малого підприємництва у сільському господарстві Київської області // Наука и технологии: шаг в будущее – 2006.: Зб. наук. праць І Міжнародної науково-практичної конференції. – Белгород: Руснаучкнига, 2006. – С.47-50. – (0,18 друк. арк.).