Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Черненко Світлана Миколаївна. Розвиток малого підприємництва в агропродовольчому комплексі : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / НАН України; Державна установа "Інститут економіки та прогнозування". - К., 2006.



Анотація до роботи:

Черненко С.М. Розвиток малого підприємництва в агропродовольчому комплексі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Державна установа “Інститут економіки та прогнозування НАН України”, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено теоретичним, методичним і практичним аспектам розвитку малої підприємницької діяльності в аграрному секторі економіки. Здійснено аналіз нинішнього стану малого підприємництва в агропродовольчому комплексі за низкою статистико-економічних показників. Розкриті динаміка, структура та особливості розвитку малої підприємницької діяльності в аграрній і переробній сферах АПК. Обґрунтовано доцільність введення в науковий обіг поняття “сукупне мале підприємство” конкретного виду економічної діяльності. Проведено рейтингову оцінку всіх видів економічної діяльності за фінансово-економічними результатами господарювання малих агробізнесових формувань за 1998-2004 рр. Визначено основні напрями та обґрунтовані важелі активізації розвитку малої агробізнесової діяльності, включаючи удосконалення механізму фінансово-кредитної підтримки, зниження податкового тиску, розбудови ринкової інфраструктури та ін.

1. Мале підприємництво в агропродовольчому комплексі є ініціативною, самостійною діяльністю громадян та їх об'єднань, спрямованою на виробництво високоякісної і безпечної продовольчої сировини й харчових продуктів та отримання доходу, яка здійснюється на свій ризик і під майнову відповідальність у визначених організаційно-правових формах. Як історично обумовлене явище мале підприємництво проявляється через систему відносин у різних сферах життєдіяльності суспільства та на теоретичному і практичному рівнях пізнання: на макрорівні – як чинник суспільного виробництва і рушійна сила науково-технічного прогресу; на мікрорівні (підприємства) – як специфічна поведінська стратегія взаємовідносин з учасниками ринку; на рівні особистості – як сукупність специфічних психологічних характеристик.

2. Зміцнення ринкових відносин в Україні активізує розвиток малого агробізнесу. Цей сектор економіки розвивається переважно шляхом залучення коштів населення, є найменш бюджетомістким і за своєю природою знаходиться у нерівних конкурентних умовах порівняно з великими фірмами. Тому для успішного розвитку малого агробізнесу необхідно формувати сприятливе економічне середовище, він повинен стати об'єктом спеціальних заходів державної підтримки і стимулювання.

3. Розвиток малого агробізнесу на нинішньому етапі гальмується низкою причин, зокрема: відсутністю належної нормативно-правової бази цієї діяльності та дієвих економічних механізмів реалізації двох державних програм, слабкістю інфраструктури малого підприємництва, відсутністю державної підтримки, інертністю організаційних структур і господарського мислення тощо. Багато потенційних підприємців не змогли розпочати свою діяльність унаслідок дефіциту стартового капіталу, матеріально-технічних і сировинних ресурсів та ін. Побіжно про це свідчить неухильне зменшення частки діючих малих підприємств у загальній кількості зареєстрованих.

4. Беручи до уваги роль і значення малого підприємництва в структурі ринкової економіки та нестійкі тенденції в розвитку цього сектора, нагальною стала потреба в розробці дієвих механізмів його державної підтримки. Вона включає прийняття та впровадження пакету законодавчих актів щодо мотиваційного механізму і регулювання розвитку малого агробізнесу, а саме: Концепції державної політики розвитку малого підприємництва в агропродовольчому комплексі України; проектів законів "Про малий агробізнес", "Про спрощену систему оподаткування суб'єктів малого підприємництва", а також внесення змін до чинних законів "Про підприємства в Україні", "Про підприємництво", "Про господарські товариства”, доповнення Податкового Кодексу України спеціальним розділом “Про оподаткування малої підприємницької діяльності”.

5. Формування системи фінансової підтримки суб'єктів малого підприємництва агропродовольчого комплексу базується на дотриманні принципів довгостроковості, стабільності, юридичної захищеності та їх економічної зацікавленості. Пріоритетними напрямами є розбудова мережі регіональних і місцевих фондів підтримки малого підприємництва в аграрній сфері, а також кредитних спілок. Важливим є створення мережі гарантів і страхувальників, включаючи державні органи, товариств взаємних гарантій з метою забезпечення надання пільгових кредитів комерційними фінансово-кредитними установами. Значні надії на покращення пов’язані з розширенням лізингової форми кредитування; створенням системи взаємного кредитування суб'єктів малого агробізнесу шляхом акумулювання їх тимчасово вільних коштів і надання кредитів учасникам товариств взаємного кредитування; розвитком субпідрядних форм допомоги великих агропідприємств малим (франчайзинг).

6. Удосконалення системи оподаткування включає: зниження загального рівня податкових платежів і підсилення стимулюючої та регулюючої ролі системи оподаткування; надання пільг малим агробізнесовим формуванням, що сприятиме зростанню ділової активності; відновлення пільг з оподаткування малих підприємств аграрної сфери в перші роки функціонування за умови спрямування прибутку на створення нових робочих місць; впровадження диференційованих ставок податків; виключення з оподатковуваної частини витрат на інноваційну діяльність.

Отже, нині дуже важливим є прискорення розбудови сприятливого економічного середовища та запровадження ефективних важелів підтримки малого агробізнесу. Це дозволить суттєво розширити роль цього сектору в забезпеченні сталого розвитку аграрної економіки.

Публікації автора:

Розділи у монографіях

1. Крисанов Д.Ф., Черненко С.М. Проблеми становлення малого підприємництва в агропродовольчому комплексі України // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. моногр. за ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2001. – С. 642-645. (Автору належить концепція розділу, аналіз проблем становлення та обґрунтування напрямів розвитку малого підприємництва в агропродовольчому комплексі України в умовах трансформації економіки).

Статті у наукових фахових виданнях

    1. Черненко С. М. Ефективність використання робочої сили в малому агробізнесі // Механізм господарювання та економічна динаміка в АПК. – Харків: Вісник ХДАУ, 2001. – С.274-277.

    2. Черненко С.М. Передумови, чинники і результати розвитку малого підприємництва в агропродовольчому комплексі // Ресурсний потенціал АПК: удосконалення формування та підвищення ефективності використання. – Київ: Ін-т економіки НАН України, 2001. – С. 86-93.

    3. Черненко С.М. Сутність малого підприємництва та особливості його функціонування в агропродовольчому комплексі України // Ресурсний потенціал АПК: концептуальні засади і механізми збалансованого відтворення та ефективного використання. – Київ: Ін-т економіки НАН України, 2002. – С.116-124.

    4. Черненко С.М. Механізми кредитного забезпечення розвитку малого підприємництва в агропродовольчому комплексі країни // Проблеми формування ресурсного потенціалу сталого розвитку АПК. – Київ: Ін-т економіки НАН України, 2003. – С. 90-94.

    5. Черненко С.М. Деякі аспекти правового забезпечення розвитку малого підприємництва в агропродовольчому комплексі // Соціально-економічні пріоритети сталого розвитку. – Київ: Ін-т економіки НАН України, 2003. – С.128-137.

    6. Черненко С.М. Динаміка і тенденції малих агробізнесових формувань в Україні // Економічні і соціальні аспекти розвитку АПК і сільських територій. – К.: Об'єднаний ін-т економіки НАН України, 2005. – С.158-168.

    Матеріали наукових конференцій

      1. Черненко С.М. Необхідність державного регулювання малого підприємництва в АПК України при переході до ринку // Матер. допов. ІІ міжнар. наук.-практ. конф.: Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: сучасний стан і перспективи вирішення. – Київ, 2002. – С. 131-132.

      2. Черненко С.М. Проблеми розвитку малого підприємництва в агропродовольчому комплексі // Матер. допов. Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених: Економіка підприємства: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 53-55.

      3. Черненко С.М., Павлишин О.П. Особливості кредитного забезпечення розвитку малого підприємництва агропродовольчого комплексу країни // Матер. допов. Всеукр. наук.-практ. конф.: Банківська система в умовах трансформації фінансового ринку України. – К.: КНТЕУ, 2003. – С. 341-343. (Автору належить методологічний підхід до аналізу особливостей кредитного забезпечення малих агробізнесових формувань).

      4. Черненко С.М. Вплив елементів інфраструктури на розвиток малого підприємництва в агропродовольчому комплексі // Тези допов. міжнар. конф. молодих вчених: Молоді науковці – географічній науці. – К.: ВГЛ „Обрії”, 2004. – С. 128-129.

      5. Черненко С.М. Вдосконалення правового регулювання розвитку малого підприємництва в агропродовольчому комплексі // Матер. допов. міжнар. конф.: Реформування правової системи України: проблеми і перспективи розвитку в контексті європейських інтеграційних процесів. – К.: Національна академія управління, 2004. – Ч. 2. – С.169-177.