Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Міщенко Дмитро Анатолійович. Розвиток маркетингу сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Міщенко Д.А. Розвиток маркетингу сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2008.

У дисертації досліджено теоретичні та практичні аспекти функціонування та розвитку маркетингу сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку на основі аналізу їх діяльності.

Розглянуто теоретичні основи розвитку маркетингу сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку, здійснено економічно - історичне оцінювання їх розвитку.

Проаналізована діяльність сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку Запорізької області, визначено результативність господарювання та основні перешкоди, що стримують розвиток продовольчого ринку.

Запропоновано концепцію управління маркетинговою діяльністю сільськогосподарських підприємств, що сприятиме підвищенню ефективної їх роботи, а також організацію інформаційних структур регулювання діяльності сільськогосподарського підприємства на продовольчому ринку в сучасних умовах.

Розроблено заходи щодо вдосконалення застосування служби маркетингу сільськогосподарського підприємства в системі управління продовольчим ринком, запропоновано схему інформаційного управління системою сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано практичні рекомендації щодо підвищення ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку шляхом застосування маркетингових заходів. Отримані результати дослідження дали змогу автору сформулювати такі висновки та рекомендації теоретичного та практичного характеру.

1. В комплексі заходів із стабілізації й поліпшення продовольчого забезпечення населення важливе значення має створення системи розподілу продукції й продовольства, виробленої сільськогосподарськими товаровиробниками. Функціонування такої системи має ґрунтуватися на вільному русі товарів і послуг, конкуренції й механізмі ціноутворення з урахуванням попиту й пропозиції. З’ясовано, що у загальній ринковій системі розподілу значне місце займає маркетинг сільськогосподарських підприємств, які діють на продовольчому ринку. Визначено, що основним завданням маркетингу сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку є прискорення процесу товароруху продукції, впорядкування відносин на всьому технологічному ланцюжку шляхом зведення разом продавців і покупців продовольчої продукції.

2. З’ясовано, що агропромисловий маркетинг є комплексною системою заходів виробничо-збутової діяльності, що складається з управління, планування, ціноутворення, розподілу й інформаційно-рекламного забезпечення продовольчих товарів і послуг, які реалізуються на споживчому ринку, заснована на точному знанні кон'юнктури ринку і спрямована на максимальне задоволення платоспроможного попиту. Основними принципами організації маркетингу, використовуваними в управлінській діяльності сільськогосподарським підприємством на продовольчому ринку, є: орієнтація на споживача, застосування в єдності і взаємозв'язку тактики і стратегії активного пристосування до його вимог з цілеспрямованою дією на них; системний підхід до вирішуваних питань, що дає змогу відмовитись від відомчого управління і розглядає всі явища в їх взаємозв'язку і взаємозалежності; спрямованість на довготривалий результат, заснований на наукових прогнозних розробках, а також на досягнення кінцевого результату і контроль за реалізацією прийнятих рішень.

3. Необхідність активізації держави у процесі регулювання діяльності сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку можна пояснити тим, що внаслідок відсутності системи, яка гарантувала б регулярний збут продукції й диспаритету цін, сільське господарство не може повністю реалізувати наявний у нього потенціал для стійкого й прогресивного розвитку й не в змозі забезпечити розширене відтворення. Сільськогосподарські підприємства на продовольчому ринку здійснюють організацію проведення операцій з купівлі-продажу продовольства в певних місцях і за встановленими правилами. Сучасний продовольчий ринок є керованим і регульованим механізмом руху товарів, який передбачає наявність відповідної ринкової інфраструктури. Основне завдання сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку - прискорити процес товароруху продукції, впорядкувати відносини на всьому технологічному ланцюжку шляхом зведення разом продавців і покупців продовольчої продукції.

4. У результаті економічної кризи 90-х років в Україні значно скоротилося споживання сільськогосподарської продукції, так річне споживання м'яса за 1990-2006 роки зменшилося з 68 до 42 кг, молока - з 373 до 234,7 л, яєць - з 272 до 251 шт., риби - з 17,5 до 14,1кг, споживання плодів та ягід в 2006 році знизилося в порівнянні з 1990 роком з 47 до 34,8 кг, дефіцит білка в раціоні харчування становить близько 26%, а вітамінів - 50%. В 2006 році середньодушове споживання м'яса й молочних продуктів на душу населення склало, відповідно 42 і 234,7 кілограмів - тобто скоротилося відносно 1990 року, відповідно, у середньому на 38,2 і 37 відсотків. Одним із засобів подолання цієї ситуації є більш широке використання маркетингових заходів у роботі сільськогосподарських підприємств.

5. Вивчення зарубіжного досвіду організації діяльності продовольчих ринків переконливо свідчить про те, що сьогодні найбільш прийнятною й оптимальною системою розподілу швидкопсувної продукції є та, у якій ключовою ланкою виступають сільськогосподарські підприємства, що діють на продовольчому ринку. Світовий досвід економічно розвинених країн показує, що в умовах ринку реалізація продовольства через систему агарних підприємств на продовольчому ринку є найбільш прийнятною й ефективною формою, оскільки вони виконують також роль інформаційного центру у вивченні попиту та пропозиції. Тому не випадково уряди багатьох країн активно й багатогранно беруть участь у розвитку продовольчого ринку; починаючи від великомасштабного фінансування й закінчуючи прийняттям законів і нормативних актів, що стимулюють його ефективне функціонування та розвиток.

6. Встановлено, що економічна ефективність діяльності сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку формується в результаті їх конкуренції й вільного ціноутворення й виявляється у: зниженні втрат продукції й витрат у системі розподілу; скороченні різниці між відпускною ціною виробника й роздрібною; підвищенні ефективності загальної системи постачання й розподілу продовольства у великих містах, промислових центрах і окремих регіонах країни; розширенні асортименту продуктів харчування й підвищенні їх якості; вільному виборі споживачів і можливості збільшити доходи виробникам товарів. На сьогодні сільськогосподарські підприємства втратили гарантований ринок збуту. Зміни відносин власності, ринкова конкуренція, розширення виробництва й споживання продовольчої продукції визначають сучасні підходи до організації й управління торгівлею. Особливо це стосується оптової торгівлі, що стала основною сполучною ланкою між товаровиробниками й роздрібними торговельними підприємствами.

7. Визначено, що для вирішення регіональної проблеми продовольчого самозабезпечення і пожвавлення місцевого агропромислового виробництва доцільним є створення асоціативного територіального міжгалузевого об'єднання (ТМО), куди повинні ввійти всі колишні інфраструктурні підрозділи АПК, у тому числі елеватори, заготівельні організації, плодоовочеві бази тощо. Учасники територіального міжгалузевого об'єднання зберігають господарську самостійність і права юридичної особи. Керівництво територіального міжгалузевого об'єднання здійснює стосовно них функції координаційного органу. Володіючи достатніми фінансовими ресурсами, інформацією і господарськими зв'язками, керівництво ТМО має можливість створювати такі умови, за яких учасники можуть ефективно працювати, перебуваючи в об'єднанні і підкоряючись його правилам.

8. Для забезпечення ефективної діяльності сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку запропоновано концепцію управління маркетинговою діяльністю, яка передбачає: аналіз і оцінювання факторів зовнішнього середовища; періодичні маркетингові дослідження, спрямовані на з’ясування ринкового (купівельного) попиту; визначення стратегії й тактики ринкової діяльності; розвиток матеріально - технічної бази; вдосконалення організаційної структури підприємства; організацію закупівельної діяльності і просування продукції до споживача; управління збутом продукції і торговим обслуговуванням споживачів; здійснення рекламних заходів і забезпечення високої якості товарів, що реалізуються; навчання і підвищення кваліфікації персоналу; інформаційне забезпечення і формування банку даних.

9. Впровадження у господарську діяльність сільськогосподарських підприємств маркетингових заходів спрямованих на підвищення ефективності їх роботи на продовольчому ринку сприяло зміцненню їх положення на ринку. Так на досліджуваних підприємствах спостерігається зростання обсягів реалізованої продукції у 2007 році в співставленні з 2006 на 4-12% при цьому у проекті щодо реалізованої продукції на 2008 рік заплановане зростання цього показника по підприємствам регіону на 9-13%.

10. Вдосконалення застосування служби маркетингу сільськогосподарського підприємства в системі управління вітчизняним продовольчим ринком може здійснюватися шляхом створення структурно - функціональної моделі організації маркетингової діяльності сільського господарства, яка спрямована на спрощення в застосуванні і створенні необхідних маркетингових структур, на мінімізацію витрат при її організації та функціонуванні. Це досягається шляхом впровадження багаторівневої системи, основними завданнями якої є забезпечення всіх суб'єктів господарювання оперативною кон'юнктурною інформацією про ціни і обсяги реалізації (закупівель) сільськогосподарській продукції і продуктах харчування на всіх етапах проходження (від виробників, оптових покупців, переробних підприємств тощо до продавців роздрібної торгової мережі і на сільських ринках).

11. Відзначено, що неодмінною умовою успішного функціонування системи маркетингу в області є створення єдиного інформаційного простору, який забезпечить обмін оперативною інформацією. Запропоновано організацію інформаційних структур регулювання маркетингової діяльності сільськогосподарського підприємства на продовольчому ринку в сучасних умовах, що дасть можливість оперативно впливати на життєво важливі процеси стабільного забезпечення населення даного регіону збалансованим асортиментом продуктів харчування шляхом проведення товарних закупівель і продовольчих інтервенцій. Розроблено схему інформаційного управління системою сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку, яка передбачає на основі застосування сучасних інформаційних технологій підвищення ефективності доставки необхідних товарів за рахунок можливості швидкого доступу до інформації про суб'єкти (покупець, перевізник, термінал) і об'єкти (товари, послуги) доставки.

Публікації автора:

  1. Міщенко Д.А. Аграрний маркетинг в системі управління діяльністю підприємства на вітчизняному продовольчому ринку // Агросвіт. – 2008. – № 13. – С. 27 – 30.

  2. Міщенко Д.А. Ключові засади розвитку агропромислового комплексу України // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – №4. – С. 183 – 187.

  3. Міщенко Д.А. Маркетинг у системі вивчення чинників, що впливають на динаміку ринку продовольчої продукції // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Економіка та менеджмент – 2008. – №5 – С. 11–17.

  4. Міщенко Д.А. Напрями удосконалення економічних відносин на зерновому ринку України // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – №5. – С. 172 – 176.

  5. Міщенко Д.А. Організація діяльності сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку // Агросвіт. – 2007. – № 22. – С. 23-27.

  6. Міщенко Д.А. Особливості функціонування регіонального продовольчого ринку // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – №2. – С. 44 – 49.

  7. Міщенко Д.А. Підвищення ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств на продовольчому ринку // Агросвіт. – 2007. – № 21. – С. 36-39.

  8. Міщенко Д.А. Регіональні ринки сільськогосподарської продукції в умовах трансформації аграрного сектора // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – №5. – С. 154 – 160.

  9. Міщенко Д.А. Структура регіонального зерно продуктового підкомплексу // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – №6. – С. 193 – 195.

  10. Міщенко Д.А. Структура регіонального ринку зернопродуктового під комплексу // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – №6. – С. 170 – 172.

  11. Міщенко Д.А. Теоретично - методологічні основи формування та розвитку ринку сільськогосподарської продукції // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – №4. – С. 179 – 183.

  12. Міщенко Д.А. Фактори та принципи формування регіонального продовольчого ринку як комплексу // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – №3. – С. 205 – 209.

  13. Міщенко Д.А. Місце оптового продовольчого ринку в системі розподілу продукції сільськогосподарського виробництва // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Особливості соціально-економічного розвитку України та регіонів”. – Запоріжжя: ГУ«ЗІДМУ»,2007. – С. 253 – 254.

  14. Міщенко Д.А. Процес трансформації економічних відносин на ринку зерна // Матеріали Міжнародної науково - практичної конференції «Наука та інновації 2005». – Т. 12: Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 1. С. 40.

  15. Міщенко Д.А. Ринки сільськогосподарсько продукції в умовах трансформації аграрного сектора // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Особливості соціально-економічного розвитку України та регіонів”. – Запоріжжя: ГУ«ЗІДМУ», –2005. – Т. 1. – С. 67.

  16. Міщенко Д.А. Світова практика регулювання ринку зерна // Матеріали Міжнародної науково - практичної конференції «Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні». – Жовті Води. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 6. С. 40.

  17. Міщенко Д.А. Фактори формування регіонального продовольчого ринку // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Особливості соціально-економічного розвитку України та регіонів». – Запоріжжя: ГУ«ЗІДМУ», 2006. – Т. 2. – С. 237 – 238.

  18. Міщенко Д.А. Оптові продовольчі ринки як складова системи реалізації сільськогосподарської продукції за кордоном // Матеріали Х Всеукраїнської науково - практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Проблеми та перспективи становлення фінансової системи України». – Севастополь: Вид-во СевН-ТУ, 2007. – С. 163.