Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Омел'янчук Андрій Анатолійович. Розвиток механізму державного управління оподаткуванням фізичних осіб : Дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.02 / Донецький держ. ун-т управління. — Донецьк, 2006. — 194арк. — Бібліогр.: арк. 172-186.



Анотація до роботи:

Омел’янчук А.А. Розвиток механізму державного управління оподаткуванням фізичних осіб. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Харків, 2006.

У дисертаційній роботі обґрунтовано наукову концепцію розвитку складових механізму державного управління оподаткуванням фізичних осіб в Україні, узагальнено теоретичні засади формування та визначено напрямки його удосконалення. Викладено методику визначення податкового тиску та класифікації податків з фізичних осіб. Подається розгорнутий аналіз податкового менеджменту як елемента механізму державного управління системою оподаткування на рівні держави, удосконалення якого пов’язано з формуванням ставок податку. З метою підвищення відповідальності платників податку запропоновано шкалу адміністративних санкцій за порушення чинного законодавства.

У дисертаційній роботі вирішено науково-прикладне завдання – обґрунтування підходів до удосконалення механізму державного управління оподаткуванням фізичних осіб, підвищення ефективності фінансової системи держави.

Основні наукові та прикладні результати роботи полягають у наступному:

1. Податки як соціально-економічна категорія, що відображає взаємовідносини платника податків та держави, не тільки виступають в якості фіскального засобу наповнення державного бюджету, а і виконують соціальну та регулюючу функцію держави щодо розвитку системи оподаткування.

2. Зведення ролі податків до засобу забезпечення бюджетних надходжень знижує їх значення як функції регулювання фінансової системи держави і як інструмента вирішення соціально-економічних завдань.

3. Застосування нового підходу до розкриття сутності державного механізму оподаткування на основі аналізу його елементів дозволяє обґрунтувати напрями зміцнення зв’язків між метою оподаткування, його принципами, функціями, структурою в умовах становлення ринкових відносин та формування соціально орієнтованої економіки.

4. Спрощення складних податкових відносин у суспільстві та удосконалення системи оподаткування фізичних осіб з різним юридичним та господарським статусом потребує чіткої класифікації видів податків, яка б враховувала ознаки доходності платника та його місце і роль у виробництві.

5. Поглиблено зміст поняття податкового тиску і запропоновано підхід до його виміру, який, на відміну від загальновідомого тлумачення, враховує ступінь наближення доходів фізичних осіб до величини прожиткового мінімуму. Результати дослідження свідчать про фактично високий податковий тиск в Україні для більшості громадян і вказують на його зворотний показник – платоспроможність лише тих сум, які складають різницю між отриманим доходом та прожитковим мінімумом. Такий підхід до оцінки податкоспроможності та виміру податкового тиску має велике значення для підвищення довіри фізичних осіб до держави.

6. Основною рушійною силою розвитку системи оподаткування є механізм державного управління як сукупність організаційних форм і засобів щодо вилучення податків та контролю за їх сплатою, який має трирівневу конфігурацію: загальнодержавний рівень, виконавчий рівень, рівень платників податків.

Удосконалення механізму державного управління оподаткуванням фізичних осіб потребує запровадження нових організаційних форм, методів та засобів адміністрування, технології податкового планування, підготовки професіоналів податкової служби, розвитку податкової системи.

7. Підвищення ефективності державного управління оподаткуванням і поточним надходженням коштів до державного і місцевих бюджетів безпосередньо пов’язано з удосконаленням законодавчої бази оподаткування, запровадженням диференційованих підходів до розвитку процесів оподаткування, зокрема, зниженням податкового тиску, втіленням ідеї детінізації доходів громадян, перебудовою взаємовідносин платників та збирача податків, зміцненням податкового менеджменту, раціональним формуванням ставок прибуткового податку із застосуванням запропонованих у дисертації варіантів прогресивно-регресивної шкали.

8. Система оподаткування в Україні потребує розширення використання практики прогнозування оподаткування на основі коефіцієнту платоспроможності платників-фізичних осіб та економіко-математичного моделювання, що має підвищити обґрунтованість планів податкових надходжень від регіонів.

9. Узагальнення світового досвіду та результати аналізу процесів оподаткування в Україні в умовах ринку відкривають широкі можливості для опрацювання науково-практичних рекомендацій щодо удосконалення механізму державного управління оподаткуванням фізичних осіб на основі розвитку їх виробничої та підприємницької діяльності.

Публікації автора:

  1. Палєй С.Б., Омел'янчук А.А. Дослідження та оптимізація системи податкового впливу на фізичну особу // Збірник наукових праць Донецької державної академії управління „Державне регулювання економічного розвитку”, т. ІV, вип. 29. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 83 – 92.

Особистий внесок: запропоновано та обґрунтовано теоретичні підходи до виміру податкового тиску на фізичних осіб.

  1. Палєй С.Б., Омел'янчук А.А. Дослідження та удосконалення системи вимірювання податкового впливу на фізичну особу // Збірник наукових праць Донецького державного університету управління „Державне регулювання галузей економіки”, т. V, вип. 35, серія „Державне управління”. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С. 262 – 269.

Особистий внесок: запропоновано спосіб використання показників податкового тиску для визначення та розрахунків ставки податків з доходів фізичних осіб.

  1. Палєй С.Б., Омел'янчук А.А. Економіко-математичне моделювання у оподаткуванні доходів фізичних осіб // Збірник наукових праць Донецького державного університету управління „Фінансово-банківські механізми державного управління економікою України”, т. VІ, вип. 48, серія “Державне управління ”. – Донецьк: Норд-Прес, ДонДУУ, 2005. – С. 235 – 248.

Особистий внесок: запропоновано спосіб прогнозування розміру надходження податків з доходів фізичних осіб.

4. Омел'янчук А.А. Зниження податкового тягаря на фізичних осіб як фактор підвищення довіри населення до органів державної влади // Теорія та практика державного управління: Зб. наук. праць. Вип. 3 (12). – Харків: Вид-во ХарРІ НАДУ, 2005. – С. 206 – 210.

5. Палей С.Б., Омельянчук А.А. Система налогообложения доходов физических лиц и возможности ее совершенствования // Збірник наукових праць Донецької державної академії управління: Проблеми створення організаційно-господарського механізму фінансового обліку на підприємствах: серія „Економіка”, т. 3, вип. 9. – Донецьк, 2002. – С. 172 - 185.

Особистий внесок: обґрунтовано методику аналітичної обробки статистичних показників щодо утримання податків з фізичних осіб,визначено загальні тенденції їх оподаткування.

6. Палей С.Б., Омельянчук А.А. Проблемы и пути совершенствования консолидированных налоговых платежей // Финансы, учет, банки. Сборник научных трудов. – Донецьк: ДонНУ, 2002. – С. 94 – 100.

Особистий внесок: опрацьовано пропозиції щодо використання методики аналізу обсягу консолідованих платежів у вигляді податків з фізичних осіб.