Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шваб Петро Васильович. Розвиток молочного скотарства на Поліссі : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Шваб П. В. Розвиток молочного скотарства на Поліссі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки”, Київ, 2007.

Дисертація присвячена визначенню й обґрунтуванню оптимальних шляхів розвитку молочного скотарства в поліському регіоні України. У роботі розкрито сутність цієї галузі та основні фактори, що визначають напрям її розвитку. Проаналізовано сучасний стан досліджуваної галузі, з’ясовано основні проблеми її ведення. На підставі проведених досліджень виявлено головні причини кризового стану регіонального молочного скотарства. Особлива увага приділена узагальненню іноземного досвіду виробництва молока та його державної підтримки. Обґрунтовано рекомендації щодо підвищення його економічної ефективності в сільськогосподарських підприємствах зони. Визначено оптимальні параметри показників концентрації і спеціалізації молочного скотарства, що дозволяють досягти найвищої економічної ефективності у цій категорії господарств в сучасних умовах. На основі досвіду економічно розвинених країн визначено напрями вдосконалення державної підтримки цієї галузі. Розроблено оптимальний прогноз розвитку молочного скотарства в регіоні, реалізація якого залежить від науково обґрунтованої державної підтримки галузі та прогресу національної економіки.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення особливостей ведення молочного скотарства у Поліському регіоні України в умовах становлення ринкових відносин, проведено аналіз сучасного стану цієї галузі та запропоновано шляхи оптимізації її розвитку. Одержані результати дозволяють зробити наступні висновки:

1. За результатами дослідження, основними факторами, визначальними для розвитку регіонального молочного скотарства, є: сприятливість природних умов Полісся для виробництва молока; важливість основної продукції галузі; економічна ефективність виробництва молока та особливості його ринку.

2. Дослідженнями встановлено, що основними виробниками молока в зоні Полісся є особисті селянські господарства і сільськогосподарські підприємства, причому першим належить абсолютний пріоритет у цій галузі. У 2006 р. в секторі особистих селянських господарств утримувалося 78,2% регіонального поголів’я корів, вироблялося 85% молока. З’ясовано, що собівартість 1 ц молока в досліджених особистих селянських господарствах становить 41,25 грн (при рентабельності 57,6%), за умови врахування вартості праці господаря за розцінками, що діють в сільськогосподарських підприємствах – 132,29 грн (збитковість на рівні -50,9%). Трудомісткість 1 ц молока становить 31,9 люд.-год. Таким чином, молочне скотарство в особистих селянських господарствах знижує рівень прихованого безробіття, хоча й не забезпечує продуктивної зайнятості.

3. Аналіз кон’юнктури поліського ринку молока дає змогу стверджувати, що основними постачальниками цієї продукції на регіональний ринок є особисті селянські господарства (74% пропозиції). У закупівлі найбільший сегмент належить переробній промисловості (72% реалізованого молока було продано заготівельним і переробним організаціям). Головним негативним моментом ситуації, яка характеризується домінуванням на ринку незбираного молока переробних підприємств, орієнтованих на збір сировини від значної кількості дрібних виробників, є невисока якість вироблених молокопродуктів. Це зумовлюється стабільно низькою якістю молока, яке закуповується в особистих селянських господарствах.

4. За результатами проведених досліджень зроблено висновок про недостатню економічну ефективність виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах. Так, збитковість цієї галузі у 2001 р. становила -1,4%, у 2002 р. -14,8%. В наступні роки спостерігалося підвищення ефективності (у 2003 р. рівень рентабельності становив 12,2%, у 2004 р. 3,5%, у 2005 р. – 17,8% ). Оскільки для оптимального розвитку молочного скотарства необхідна рентабельність на рівні 30-50%, вказані значення цього показника є недостатніми. Як свідчать результати досліджень, навіть у 2005 р. виробництво молока було збитковим у більшості сільськогосподарських підприємств.

5. На основі проведених досліджень доведено наявність прямої залежності економічної ефективності молочного скотарства від його спеціалізації, концентрації й інтенсивності виробництва. Оптимальним співвідношенням цих показників є наступні параметри: частка молока у товарній сільськогосподарській продукції на рівні 40-45%, валове річне виробництво цього продукту в межах 30001-40000 ц, концентрація поголів’я корів понад 800 голів, річні надої молока на корову більше 6500 кг.

6. З метою розв’язання проблеми подолання кризи у виробництві молока пропонується запровадити гарантування доходів виробників молочної сировини шляхом впровадження державними регулюючими органами достатньо високої (в межах 30-50%) рентабельності молочного скотарства протягом кількох років (в межах середньострокового періоду). Цей захід виведе з кризи товарне виробництво, стимулюватиме створення нових спеціалізованих господарських суб’єктів. Гарантування доходів виробників молочної сировини пропонується здійснювати шляхом адміністративного встановлення урядовими установами мінімальної ціни на молоко, що закуповується у сільськогосподарських товаровиробників. На початковому етапі головною вимогою для встановлюваної мінімальної ціни має бути забезпечення відшкодування всіх витрат на виробництво і реалізацію продукції, а також гарантування достатньо високого (в межах 30 – 50%) рівня рентабельності молочного скотарства для умовного підприємства із середнім для Полісся рівнем собівартості одиниці реалізованої продукції. Встановлювана мінімальна ціна має бути однаковою для всіх категорій господарств.

7. Проведене в роботі узагальнення досвіду країн з ринковою економікою свідчить, що державне регулювання цінової ситуації на ринку молока обов’язково повинне супроводжуватися комплексними заходами, спрямованими на зниження собівартості цієї продукції для товаровиробників і вартості переробки для молочної промисловості, серед яких: пільгове оподаткування підприємств та організацій, що входять до складу молокопродуктового підкомплексу; державне дотування кормовиробництва; захист вітчизняного ринку (митні бар’єри, обмеження імпорту продуктів переробки молока). Згідно з проведеними дослідженнями, основними заходами, спрямованими на поліпшення якості виробленого в регіоні молока мають бути: інтеграція національних стандартів якості молока із міжнародними; підвищення оплати за молоко високої якості за рахунок державного субсидування; стимулювання створення обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів, спеціалізованих на заготівлі молока, власниками яких мають стати господарі особистих селянських господарств; удосконалення діяльності молокоприймальних пунктів; штрафні санкції за здачу неякісної продукції; створення державних цільових програм пільгового кредитування придбання сучасного доїльного і холодильного обладнання.

8. Розроблений прогноз передбачає підвищення частки сільськогосподарських підприємств в регіональному виробництві молока до 25,7% в 2012 р. Подальший розвиток галузі відбуватиметься в умовах створення власниками особистих селянських господарств нових спеціалізованих підприємств, зростання рівня спеціалізації і концентрації виробництва молока, підвищення його інтенсивності. Реалізація цього прогнозу можлива за умови ефективного розвитку економіки країни на інноваційній основі та цілеспрямованої державної підтримки молочного скотарства.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

1. Шваб П.В. Дослідження каналів реалізації молока сільськогосподарськими підприємствами Полісся // Вісник ДАУ. – 2005. – №2. – С. 287 – 292.

2. Шваб П.В. Ефективність молочного скотарства на Поліссі // Агроінком. – 2004. – №5-6. – С. 107 – 110.

3. Шваб П.В. Спеціалізація і концентрація молочного скотарства на Поліссі // Агроінком. – 2005. – №7. – С. 15 – 18.

4. Шваб П.В. Економічна ефективність виробництва молока на сімейних фермах Данії // Економіка АПК. – 2003. – №11. – С. 137 – 141.

Тези науково-практичних конференцій:

5. Шваб П.В. Метод аналітичних групувань у дослідженні економічної ефективності молочного скотарства на Поліссі. – Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці // Матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції. – В 3-х ч., Житомир, 3-5 берез. 2005 р. – Житомир: Вид-во „Державний агроекологічний університет”, 2005. – Ч. 2. – 212 с. С. 74 – 76.