Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Панченко Олена Іванівна. Розвиток організаційно-економічного меха-нізму ефективної взаємодії залізниці з регіоном. : Дис... канд. наук: 08.07.04 - 2002.



Анотація до роботи:

Панченко О.І. Розвиток організаційно-економічного механізму ефективної взаємодії залізниці з регіоном. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і зв’язку. – Національний авіаційний університет, Київ, 2002.

Дисертаційна робота присвячена удосконаленню механізму ефективної взаємодії залізниці з регіоном при здійсненні приміських пасажирських перевезень. З цією метою подано загальну характеристику залізниці і регіону як суб’єктів господарювання, виділено економічні інтереси сторін. Виявлено передумови вдосконалення взаємодії залізниці з місцевими органами управління для компенсації збитків від приміських пасажирських перевезень. Розкрито системну сутність і зміст процесу взаємодії, а також визначено основні закономірності його формування та розвитку. На основі аналізу функціонування залізниці в межах окремого регіону встановлено фактори, які впливають на розвиток співробітництва та напрямки взаємодії. Розроблено економіко-математичну модель матричної гри для оптимізації процесу компенсації регіоном збитків від приміських пасажирських перевезень. Встановлено принципи і функції організаційно-економічної взаємодії між залізницею і регіоном. Запропоновано оновлений механізм взаємодії та розроблені методичні основи оцінки його соціально-економічної ефективності. Визначено комплекс заходів по забезпеченню дисципліни взаємодії та перспективному розвитку співробітництва залізниці з регіоном.

Основні результати дослідження знайшли практичне втілення в “Рекомендаціях до розвитку економічної взаємодії залізниці з регіоном”.

У дисертаційній роботі теоретично узагальнено та розроблено практичні заходи по вирішенню проблеми вдосконалення механізму економічної взаємодії залізничного транспорту з регіонами, що виникла в період проведення ринкових реформ.

Узагальнення отриманих результатів дослідження дозволяє зробити наступні висновки і рекомендації.

  1. Визначено організаційно-економічні особливості залізничного транспорту і регіону, на основі яких встановлено, що ефективна робота галузі підвищує адаптаційну спроможність господарюючих суб’єктів до ринкових реформ, а регіональні органи влади та управління забезпечують умови для її розвитку. Виявлені інтереси сторін взаємодії та сфери їх перетину при здійсненні приміських перевезень пасажирів.

  2. Виявлено передумови розширення співробітництва залізниці з місцевими органами влади та управління, обґрунтовано необхідність вдосконалення взаємовідносин при здійсненні приміських пасажирських перевезень.

  3. Розкрито сутність і зміст процесу взаємодії, встановлено складність та багатогранність, а також закономірності його формування та розвитку; на основі цього введено поняття “ефективна взаємодія в системі “залізниця – регіон”, як динамічна форма зв’язків і відносин між суб’єктами, що обумовлює їх взаємний вплив. Визначено поняття “організаційно-економічний механізм взаємодії”, що характеризує сукупність конкретних форм, методів і важелів співробітництва, які базуються на інтересах сторін.

  4. На основі дослідження об’єктивних умов взаємодії системних суб’єктів встановлено недостатнє врахування регіонального підходу до процесу функціонування залізниць. Для окреслення тенденцій розвитку співробітництва залізниці з регіоном розкриті макроекономічні, регіональні та залізнично-транспортні фактори; виділені особливості напрямків “прямої” і “непрямої” взаємодії.

  5. Розроблено економіко-математичну модель матричної гри процесу взаємодії залізниці з регіоном, за допомогою якої розглянуто сучасну ситуацію, що склалася в системі “залізниця – регіон”, а також обгрунтовано оптимальний варіант компенсації збитків при здійсненні приміських пасажирських перевезень.

  6. Визначено, що взаємовідносини сторін базуються на принципах партнерства (рівноправність, взаємодопомога, взаємовигідність, взаємовідповідальність). Сформульовано принципи, які покладені в основу організації (використання різних форм узгодження; врахування суб’єктивного фактору, терміну та міри участі сторін; етапність розвитку) та здійснення (цілеспрямованість; баланс інтересів; дисципліна взаємодії; ефективність) співробітництва. Встановлено, що економічна сутність, призначення та роль процесу взаємодії залізниці з регіоном відображаються через функції, серед яких, окрім соціальної, виділяються – інтегрування, регулювання, збалансування та стимулювання.

  1. Запропоновано оновлений організаційно-економічний механізм взаємодії в системі “залізниця – регіон”. Для упорядкування та регулювання відносин суб’єктів рекомендується застосовувати регіональний контракт, до складу якого входять угоди з місцевими органами влади та управління та іншими суб’єктами господарювання, а також соціальне замовлення регіону на приміські пасажирські перевезення.

  2. Розроблено методичні основи оцінки соціально-економічної ефективності взаємодії залізниці з регіоном, яка ґрунтується на визначенні критеріїв: загального, спеціальних за окремими напрямками співробітництва, а також додаткових.

  3. З метою підвищення відповідальності системних суб’єктів за виконання прийнятих зобов’язань рекомендується комплекс заходів економічного, правового та організаційного характеру, спрямованих на забезпечення дисципліни взаємодії.

  4. На основі запропонованих підходів до розвитку механізму економічної взаємодії залізниці з регіональними органами влади та управління встановлено організаційні форми реалізації, такі, як регіональні агентства, спільні підприємства з перевезення пасажирів в приміському сполученні та ін.

Таким чином, отримані результати і рекомендації є науково-методичною і практичною основою розвитку організаційно-економічного механізму взаємодії залізниці з регіоном, спрямованого на підвищення ефективності їх функціонування, а також проведення подальших досліджень і розробок у сфері як пасажирських, так і вантажних перевезень.

Публікації автора:

  1. Панченко О.І. Економічний потенціал регіону: проблеми формування і оцінки // Проблеми економічної теорії і практики на сучасному етапі. Зб. наук. праць Технолог. ун-т Поділля. – Хмельницький: Вид-во ТУП. – 1998. – С. 81-82.

  2. Шевчук В.І., Панченко О.І., Пекельний М.Г. Соціально-економічні аспекти розвитку транспортної системи регіону // Вісн. Черніг. технолог. і-ту. – 1999. – №8. – С. 46-51.

  3. Сич Є.М., Базілінська О.Я., Панченко О.І. Транспортний потенціал регіону: проблеми формування та розвитку // Вісн. Черніг. технолог. і-ту. – 1999. – №8. – С. 42-46.

  4. Сич Є.М., Панченко О.І. Диверсифікація діяльності пасажирського залізничного транспорту в регіоні // Проблемы информатизации и управления: Сборник научных трудов: Выпуск 4. – К.: КМУГА, 1999. – С. 195-199.

  5. Сич Є. М., Панченко О.І Основні напрямки взаємодії в системі “залізниця – регіон” // Проблемы системного подхода в экономике: Сборник научных трудов: Выпуск 4. – К.: КМУГА, 2000. – С. 50-52.

  6. Панченко О.І., Шпомер А.І. Передумови розвитку організаційно-економічного механізму взаємодії залізничного транспорту з регіоном

// Сіверянський літопис. – 2000. – № 4. – С. 220-223.

  1. Базілінська О.Я., Катрущенко О.В., Кислий В.М., Панченко О.І. Адаптація залізниці до нових умов господарювання // Зб. наук. праць. Київ-го і-ту заліз-го тран-ту – 2000. – Т.4, Вип.1. – С. 12-17.

  2. Панченко О.І. Принципи організаційно-економічної взаємодії залізничного транспорту з регіоном // Сіверянський літопис. – 2000. – № 6. – С. 164-166.

  3. Панченко О.І. Фінансові проблеми ефективного функціонування залізничного транспорту // Вісн. Черніг. технолог. ун-ту. – 2000. – № 11. – С. 51-55.

  4. Панченко О.І. Організаційно-економічний механізм взаємодії залізниці з регіоном // Вісн. Черніг. технолог. ун-ту. – 2000. – № 11. – С. 73-78.

  5. Панченко О.І. Загальний критерій соціально-економічної ефективності взаємодії залізничного транспорту з регіоном // Вісн. Черніг. технолог. ун-ту. – 2001. – №14 . – С. 121-127.

  6. Панченко О.І. Дисципліна взаємодії як основа ефективного функціонування системи “залізниця – регіон” // Вісн. Черніг. технолог. ун-ту. – 2001. – № 14. – С. 88-94.