Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Теслюк Світлана Романівна. Розвиток організаційно-економічних відносин у молокопереробному підкомплексі регіону : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Теслюк С.Р. Розвиток організаційно-економічних відносин у молокопродуктовому підкомплексі регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) – Львівський національний аграрний університет, Львів, 2008р.

Дисертаційна робота є науковим дослідженням з проблеми розвитку організаційно-економічних відносин у молокопродуктовому підкомплексі регіону. Розглянуто наукові основи становлення і розвитку ринкових відносин у сільському господарстві. Розкрито теоретичні засади сутності вертикальної інтеграції і кооперації між підприємствами молокопродуктового підкомплексу.

Проведено оцінку тенденцій розвитку молочного скотарства в сільськогосподарських підприємствах і особистих селянських господарствах регіону. Визначено основні чинники ефективності виробництва і переробки молока та напрям їхньої дії.

Розроблено пропозиції з удосконалення економічних відносин у молокопродуктовому підкомплексі. Визначено перспективні параметри чисельності населення, величини попиту на молоко і молокопродукти, обсягу виробництва і реалізації молокосировини, її міжрайонного перерозподілу. З використанням економіко-математичної моделі розроблено оптимальний план розміщення сировинної бази переробних підприємств.

  1. Вдосконалення економічних відносин у молокопродуктовому підкомплексі необхідно будувати на основі вертикальної координації, економічний зміст якої полягає в органічному поєднанні інтересів сільськогосподарських суб’єктів, внаслідок якого у значній мірі усувається проблема нееквівалентності міжгалузевих відносин. Основними складовими процесів вертикальної координації та інтеграції є власність і управління. Вертикальну координацію можна визначити як процес розширення відносин власності й управління за межі окремого підприємства, а інтеграцію – як розширення організаційно-технологічного механізму функціонування підприємства в технологічно суміжні напрями діяльності. Під вертикальною інтеграцією слід розуміти контроль однієї фірми (фірми-інтегратора) над двома чи декількома послідовними стадіями виробництва і збуту продукції, що являє собою будь-який процес, у ході якого до первісної вартості продукту приєднується додана вартість, а продукт просувається ближче до кінцевого споживання. В агропромисловому секторі такими інтеграторами виступають переробні підприємства чи торгові фірми. Вертикальна інтеграція звичайно існує в двох формах – виробничої контрактації й інтеграції власності.

  2. У розвитку галузі скотарства Запорізької області за 2001-2006 рр. намітились позитивні тенденції. Виробництво молока в усіх категоріях господарств у 2006 р. збільшилося порівняно з 2001 р. на 5,8%. Основними виробниками молока в області стали особисті селянські господарства, частка яких у загальному його виробництві у 2006 р. склала 84,0%. У сільськогосподарських підприємствах виробництво молока за досліджуваний період зменшилося у 2,3 рази. Основні товаровиробники у формі сільськогосподарських підприємств сконцентровані у Бердянському районі (17,8% від загального виробництва молока сільськогосподарськими підприємствами області), Мелітопольському (10,2%), Гуляйпільському (8,9%), Куйбишевському (7,8%), Кам’янко - Дніпровському районах (7,7%). Вони формують сировинну базу молокопродуктового підкомплексу області.

  3. Дослідження, проведені на основі анкетного опитування власників особистих селянських господарств області показали, що у господарствах, які утримують корів, зростає концентрація їх поголів’я. Більше 3 корів протягом 2004-2005 рр. утримували 3% опитаних селян, 3 голови – 13%, 2 голови – 58%. Порівняно з 2001-2003 рр. ці показники значно покращилися. Водночас, кількість особистих селянських господарств, що утримують тільки одну корову зменшилася з 51% у 2001р. до 26% у 2005 р. Результати анкетного опитування власників особистих селянських господарств області показують тенденцію до збільшення кількості високопродуктивних тварин. Середньорічного надою молока на одну корову в межах 4001-5000 кг у 2005 р. досягли 26% опитаних власників особистих селянських господарств. При цьому майже п’ята частина опитаних утримує низькопродуктивних корів з середньорічним надоєм молока до 2000 кг.

  4. Основними каналами реалізації молока і молочних продуктів у Запорізькій області є переробні підприємства та організації споживчої кооперації. У 2006 р. сільськогосподарськими підприємствами області було реалізовано переробним підприємствам та організаціям споживчої кооперації 70,6% молока та молочних продуктів. Основним каналом реалізації молока особистими селянськими господарствами є збиральні пункти від молокозаводу (35% опитаних). Аналіз обсягу реалізації молока засвідчує про загальну тенденцію до його зменшення. Зниження рівня товарності молока призвело до зменшення обсягів виробництва деяких видів молочної продукції. За досліджуваний період на 59,0% зменшилося виробництво вершків, на 37,8% – молока і сухих вершків, на 12,8% – масла вершкового жирністю до 85% і на 14,5% - казеїну.

  5. Для обґрунтування перспектив розвитку ринку молока і молокопродуктів з урахуванням сучасних регіональних тенденцій розвитку молочного скотарства окреслено параметри обсягів виробництва, споживання і пропозиції молока у Запорізькій області. Прогнозний обсяг виробництва молока у 2010 р. становитиме 1159 тис. тонн, що дасть можливість забезпечити потреби населення області у молоці і молокопродуктах та виділити частину продукції на експорт. Розроблена економіко-математична модель оптимізації розміщення сировинної бази молокопереробних підприємств створила можливість на основі мінімізації витрат на транспортування молока на переробку враховувати регіональні особливості молокопродуктового підкомплексу.

  6. Обґрунтовані перспективні маркетингові канали реалізації молока товаровиробниками Запорізької області переробним підприємствам враховують усіх товаровиробників (сільськогосподарські підприємства і особисті селянські господарства), можливі варіанти організаційних відносин з приводу транспортування молокосировини (транспорт сільськогосподарського підприємства, переробного підприємства, спеціалізованого підприємства (автоцистерна), а також контролю якості молокосировини (в сільськогосподарському підприємстві, на переробному підприємстві, на місці приймання (заготівлі) молока, на молокоприймальному пункті). Найбільш поширеним каналом надходження молока на „Молокозавод ОЛКОМ” від особистих селянських господарств пропонується його збір через молокоприймальний пункт без посередників.

  7. У запропонованій схемі вдосконалення організаційних форм відносин молокопереробних підприємств із товаровиробниками основну увагу сконцентровано на умовах заготівлі молока, що передбачають способи заготівлі (приймання молока в сільськогосподарських підприємствах, на молокопереробному підприємстві, в молокоприймальному пункті), формування транспортного обслуговування (транспорт сільськогосподарського підприємства, переробного чи спеціалізованого підприємства), обсяги та строки заготівлі й стимулювання за їх досягнення, якісні параметри (вміст білка, жиру, ґатунок молока) і доплати за якість молока, механізм відшкодування транспортних витрат тощо.

  8. Для підтримки діяльності особистих селянських господарств органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Запорізької області необхідно сприяти організації створення молочарських заготівельно-збутових кооперативів. Молочарський кооператив може надавати особистим селянським господарствам послуги із заготівлі, зберігання, переробки та збуту молочної продукції, забезпечення кормами й молодняком худоби, племінною та продуктивною худобою тощо. Розрахунки, проведені на основі кількості бажаючих особистих селянських господарств створити обслуговуючий кооператив, чисельності утримуваного в них поголів’я корів та наявної матеріально-технічної бази в с. Чкалове Веселівського району Запорізької області показали, що рівень рентабельності при кооперативній формі реалізації молока складатиме 45,9%, тоді як одноосібно селяни реалізовували молоко із рівнем рентабельності 2,3 відсотка.

  1. В основу розробленої і запропонованої схеми організаційно-економічних зв’язків молочарського заготівельно-збутового кооперативу із суб’єктами молочарського бізнесу покладено створення оптимальних умов для організації заготівлі молока в особистих селянських господарствах. Вони будуть забезпечуватися шляхом формування молокозбиральних пунктів і центрального молокозбирального пункту з чітким контролем якості молока на всіх етапах його заготівлі, подальшого збуту продукції за вигідними для всіх учасників кооперації каналами, а також надання особистим селянським господарствам необхідних послуг. Молочарський заготівельно-збутовий кооператив надаватиме такі основні види послуг: у вирощуванні і заготівлі кормів; організації і розширенні пасовищ; постачанні комбікормів, насіння трав, засобів захисту рослин, мінеральних добрив тощо; ветеринарному нагляді, штучному осіменінні корів; розвитку племінної справи та ефективному маркетингу генетичних ресурсів молочного скотарства; навчанні членів кооперативу з питань зоотехнії, ветеринарії, кормовиробництва, економіки тощо.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Теслюк С.Р. Агропромислова інтеграція в молочному виробництві та переваги її кооперативної форми // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2004. - №4.- С.148-149.

  2. Теслюк С.Р. Перспективи оптимізації міжнародних товарних потоків молока // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. - 2005р. - №5.- С .233-236.

  3. Теслюк С.Р. Прогноз виробництва молока та перспективи задоволення потреб населення в молочних продуктах на Запоріжжі // Економіка АПК. - 2005.- №10.-С.37-42.

  4. Теслюк С.Р. Удосконалення інтеграційних відносин в Запорізькій області // Економіка АПК. - 2004. - № 7. - С.42-44.

  5. Теслюк С.Р. Формування організаційно–економічних відносин молокопереробних підприємств із сировинними базами // Економіка АПК. - 2006. - № 9. - С.31–36.

  6. Теслюк С.Р., Яворська Т.І. Перспективи розвитку ринку молока на регіональному рівні // Науковий вісник Національного аграрного університету/ Редкол.: Д.О.Мельничук (відп. ред.)та ін. - К. – 2006.- Вип. 97. – С. 52-55. (Автору належить особисто обґрунтування висновків та пропозицій ).

  7. Теслюк С.Р. Аналіз діяльності особистих селянських господарств у виробництві і реалізації молока // Економіка АПК. - 2006. - № 11.-С.138-143.

В інших виданнях:

  1. Теслюк С.Р. Напрямки стабілізації галузі тваринництва// Ринкова трансформація економіки АПК: Кол. монографія у чотирьох частинах. За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є.Мазнєва-К.:ІАЕ,2002.-С.543-546.

  2. Теслюк С.Р. Перспективи оптимізації міжрайонних товарних потоків молока // Дні науки: Зб. Тез. Доповідей: в 3 т. ГУ ЗІДМУ; Ред. кол. В.М.Огаренко та ін.- Запоріжжя: ГУ ЗІДМУ; 2005.-Т.1.- С.82-83.

  3. Теслюк С.Р. Стабілізація виробництва молочної продукції і перспективи розвитку ринку молока та молокопродуктів // Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств: Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих вчених. В 2 ч. Ч.1- Донецьк: Дон УЕН, 2005.- С. 8-10.

  4. Теслюк С.Р. Інтеграційні шляхи розподілу у виробництві і переробці молока // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи//Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів, магістрів та аспірантів: У двох томах.-Т. 2-К.: ІАГ УААН, 2003.-С. 142 .

  5. Теслюк С.Р. Молокопродуктивний підкомплекс АПК і покращення його функціонування в сучасних умовах // Ринкова трансформація соціально-економічних відносин в АПК: Тези доповідей Другої Міжнародної науково-практичної конференції, м. Мелітополь ТДАТА.- Запоріжжя: ГУ ЗІДМУ, 2005.- С.225-226.

  6. Теслюк С.Р., Назарова О.П. Оптимізація міжрайонних товарних потоків молока підкомплексу Запорізької області // Друга міжнародна періодична науково-практична конференція. Альянс наук: учений-ученому. Збірник наукових праць. – Т. 2, Дніпропетровськ, 2005.- С. 39-43.

  7. Теслюк С.Р. Проблеми та перспективи розвитку особистих селянських господарств у молочному під комплексі// Фінансування та кредитування аграрного сектора: проблеми та перспективи: Тези доповідей Першої Міжнародної науково-практичної конференції, 4-6 вересня 2006р., м. Мелітополь / ТДАТА.- Запоріжжя: ГУЗІДМУ; 2006.–С. 131–133.