Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Мальований Михайло Іванович. Розвиток пенсійного страхування сільського населення : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Мальований М.І. Розвиток пенсійного страхування сільського населення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” Української академії аграрних наук, Київ, 2007.

У дисертації досліджено особливості розвитку пенсійного страхування сільського населення аграрної сфери виробництва та шляхи його удосконалення. Значну увагу приділено обґрунтуванню основних напрямів підвищення фінансування пенсійного страхування сільського населення.

Уточнено сутність економічної категорії „пенсійне страхування” та визначено його роль у соціальному захисті населення. Досліджено основні етапи розвитку пенсійного страхування. Визначено особливості формування пенсійних систем в різних країнах світу.

Проаналізовано сучасний стан пенсійного страхування сільського населення в Україні. Визначено особливості формування пенсійних коштів в сільській місцевості. Досліджено основні демографічні та економічні чинники, що впливають на стан пенсійного страхування сільського населення.

На основі імітаційної моделі розроблені пропозиції щодо поліпшення фінансування пенсійного страхування сільських жителів. Запропоновано схему побудови недержавного пенсійного страхування в сільській місцевості з участю держави.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове розв’язання наукового завдання – удосконалення пенсійного страхування сільського населення аграрної сфери виробництва. Проведене дослідження дає підстави зробити такі висновки:

1. Визначено, що сучасна пенсійна система складається з двох основних елементів: пенсійного страхування і пенсійного забезпечення, які існують поряд, виконують однакову функцію (соціальний захист людей похилого віку), проте базуються на різних принципах та джерелах фінансування. Доведено, що на відміну від пенсійного забезпечення, яке базується на принципі соціальної допомоги і покликане надати населенню мінімальні соціальні гарантії за рахунок державних коштів, пенсійне страхування базується на принципі страхування, тобто залежності розміру пенсії від страхових внесків та трудового стажу людини протягом всього її працездатного віку. Водночас джерелом фінансування пенсійного забезпечення виступають державні кошти, а пенсійного страхування – кошти державних і недержавних пенсійних фондів, які формуються за рахунок внесків фізичних осіб, юридичних осіб та держави.

2. Здійснено аналіз розвитку пенсійних систем у світі з метою визначення особливостей формування пенсійного страхування сільського населення. Виявлено, що у багатьох країнах світу запровадженні спеціальні програми пенсійного забезпечення сільськогосподарських товаровиробників, які фінансуються повністю або частково за рахунок державних коштів. Водночас у більшості країн світу відбувається реформування або удосконалення національних пенсійних систем, що направлене на вирішення фінансових наслідків демографічної проблеми – старіння населення.

3. Дослідження стану пенсійного страхування сільського населення зайнятого в аграрній сфері виробництва дало змогу визначити особливості формування Пенсійного фонду в сільській місцевості. Виявлено тісний обернений зв’язок між кількістю населення, що проживає в сільській місцевості певного регіону та рівнем надходження фінансових ресурсів до Пенсійного фонду. Визначено, що надходження коштів від сільськогосподарських товаровиробників покриває 25% потреби в коштах для виплати пенсій сільським пенсіонерам. Водночас потреба в фінансових ресурсах для виплати пенсій в сільській місцевості зросла з 4,2 млрд. грн. в 1998 році до
23,8 млрд. грн. в 2006 році. Таке становище негативно впливає не лише на пенсійне страхування нинішніх пенсіонерів, а й на пенсії сільськогосподарських товаровиробників в майбутньому.

4. Встановлено, що основними факторами, які зумовлюють низький рівень надходження коштів в сільській місцевості є демографічний та економічний. Демографічний фактор проявляється в зменшенні кількості населення працездатного віку та збільшенні пенсіонерів. Визначено фактори, які безпосередньо впливають на демографічний стан в сільській місцевості: високий рівень смертності, низька народжуваність та висока міграція робочої сили. Ризик смерті сільських чоловіків у віці 40-60 років (а саме в цьому віці досягається найвищий рівень професіоналізму, який виражається в адекватній заробітній платі, а, отже, і в розмірах відрахувань до Пенсійного фонду) сягає 31%. В результаті взаємодії перелічених вище факторів у сільській місцевості за останнє десятиріччя коефіцієнт демографічної залежності пенсійної системи зменшився з 1 до 0,5-0,7, що не тільки негативно впливає на сучасний фінансовий стан пенсійної системи, а й ставить під загрозу її стабільне функціонування в майбутньому.

5. До економічних факторів, які найбільше впливають на надходження коштів до Пенсійного фонду в аграрних регіонах належить рівень заробітної плати, зайнятості та безробіття. При найменшій в економіці середньомісячній заробітній платі в сільському господарстві, яка становила у 2006 році 53,1% середньої заробітної плати по країні, розмір пенсії сільських пенсіонерів всього на 5% менший від середньої. Це не дає змоги за рахунок фонду заробітної плати в сільській місцевості, як основного джерела надходження коштів до Пенсійного фонду, здійснювати фінансування пенсій в повному обсязі.

6. Низька заробітна плата, відсутність роботи у сільській місцевості стимулює розвиток ОСГ, в яких вже на початок 2007 року працювало близько 3,3 млн. осіб, що майже в 2,7 рази більше за кількість зайнятих в сільськогосподарських підприємствах України. Виявлено, що збільшення неформального сектору в сільському господарстві діє негативно на пенсійне страхування в двох напрямках: по-перше, зменшує фінансові надходження до бюджету Пенсійного фонду України вже сьогодні (фінансові втрати Пенсійного фонду України внаслідок поширення неформальної зайнятості в сільській місцевості зросли з 1,9 млрд. грн. в 2003 році до 5,1 млрд. грн. в 2006 році); а, по-друге, лишає права великої кількості селян на трудову пенсію в майбутньому (50% сільського населення віком 15-40 років зайняті в особистих селянських господарствах, тобто ще не мають право на пенсію згідно з українським законодавством).

7. Розроблено варіантну імітаційну модель надходження коштів до Пенсійного фонду Черкаської області на 2006-2015 рр. Обґрунтовано, що за умови незмінності основних показників, закладених в імітаційну модель, очікується подальше погіршення фінансування пенсійного страхування сільського населення аграрної сфери виробництва. Виходячи з імітаційної моделі, для вдосконалення фінансового забезпечення пенсійного страхування сільського населення слід здійснити наступні зміни: підвищити рівень зайнятості серед економічно активного населення; збільшити рівень участі працівників у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні (в т.ч. залучити членів ОСГ); зменшити кількість пенсіонерів через поступове збільшення пенсійного віку та скорочення пільгових пенсій; забезпечити випереджаючі темпи зростання заробітної плати в сільському господарстві у порівнянні з пенсією.


8. У комплексі запропонованих заходів щодо поліпшення фінансування пенсійного страхування сільського населення важливу роль має відігравати реформування заробітної плати. Визначено умови реформування оплати праці в аграрному секторі економіки, зокрема: 1) підтримання більших темпів зростання заробітної плати порівняно з темпами зростання пенсії; 2) поступове наближення розміру заробітної плати до європейського рівня соціальних стандартів (розмір мінімальної заробітної плати повинен становити 2-2,5 прожиткових мінімуму, а розмір середньої заробітної плати – 5-6 прожиткових мінімумів); 3) введення погодинної оплати праці.

9. Одним з шляхів вирішення проблеми пенсійного страхування сільського населення, зайнятого в аграрному виробництві, є розвиток системи недержавного пенсійного страхування. З метою залучення до нього більшої кількості сільських жителів, пропонується створити професійний недержавний пенсійний фонд з участю держави, яка здійснюватиме зустрічне фінансування з урахуванням внеску кожного учасника програми. Доведено, що така схема взаємодії між державою та учасниками НПФ дає можливість не лише забезпечити гідною пенсією мешканців села в майбутньому, а й створити потужне джерело коштів для інвестування в економіку країни.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Мальований М.І. Аналіз соціально-економічних передумов реформування пенсійної системи України // Зб. наук. пр. Луганського аграр. ун-ту / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛАНУ, 2004. – №38(50). – С. 220-224.

  2. Мальований М.І. Фінансові проблеми пенсійного забезпечення сільського населення // Економіка АПК. – 2004. – №7. – С. 74-77.

  3. Мальований М.І. Зарубіжний досвід регулювання інвестиційної діяльності недержавних пенсійних фондів // Зб. наук. пр. УДАУ/ Редкол.: П.Г. Копитко (відп. ред.) та ін. – Умань, 2005. – Вип. 61. – Ч. 2. – С. 64-75.

  4. Мальований М.І. Стан і проблеми пенсійного забезпечення сільського населення // Економіка АПК. – 2005. – № 1. – С. 122-128.

  5. Мальований М.І. Історичний розвиток системи пенсійного забезпечення в світі // Економіка АПК. – 2005. – № 3. – С. 31-37.

  6. Мальований М.І. Зарубіжний досвід реформування системи пенсійного забезпечення // Зб. наук. пр. УДАУ/ Редкол.: П.Г. Копитко (відп. ред.) та ін. – Умань, 2006. – Вип. 63. – Ч. 2. – С. 163-170.

  7. Мальований М.І. Становлення нової пенсійної системи: проблеми регіональної диференціації доходів населення // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ. – 2006. – № 7. – С. 75-81.

  8. Мальований М.І. Демографічна ситуація у сільській місцевості Черкаської області // Економіка АПК. – 2006 – № 3. – С. 109-114.

  9. Мальований М.І. Поліпшення фінансового забезпечення пенсійного страхування сільського населення // Економіка АПК. – 2007 – № 4. – С. 75-83.

Статті у інших виданнях:

  1. Костюк В.С., Мальований М.І. Пенсійне забезпечення сільських жителів: проблеми та перспективи / Ринкова трансформація економіки АПК/ Інститут аграр. економіки УААН, Харк. держ. техн. ун-т. сіл. гос-ва; За ред.: П.Т. Саблука та ін. – Ч. 4: Стабілізація доходів сільських товаровиробників в умовах ринку. – Харків, 2002. – С. 77-82. (Особистий внесок здобувача: автором здійснено розрахунок потенційно необхідної кількості фінансових ресурсів в пенсійній системі).

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Мальований М.І. Історія та перспективи розвитку недержавного пенсійного страхування в Україні // Збірник матеріалів ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених, викладачів та практичних працівників 14-15 жовтня 2004 р. – Вінниця: “Ландо ЛТД”, 2004. – С. 130-135.

  2. Мальований М.І. Демографічна складова пенсійної реформи в Україні // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих учених (24-25 лютого 2005р.) / Редкол.: П.В. Костогриз (відп. ред.) та ін. – Умань, 2005. – С. 134-136.

  3. Мальований М.І. Становлення нової пенсійної системи: проблеми регіональної диференціації доходів населення // Матеріали Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції (30 березня 2005 р.) – Кривий Ріг, 2005. – С. 190-192.

  4. Мальований М.І. Фінансові аспекти пенсійної системи України // Збірник матеріалів ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених, викладачів та практичних працівників 16-17 лютого 2006 р. – Т. 1. – Вінниця: Книга Вега, 2006. – С. 71-74.

  5. Мальований М.І. Стан та перспективи розвитку системи недержавного пенсійного страхування в Україні // Тези наукової конференції молодих учених (2-3 березня 2006 р.) / Редкол.: П.Г. Копитко (відп. ред.) та ін. – Умань, 2006. – С. 146-147.

  1. Мальований М.І. Становлення системи недержавного пенсійного забезпечення: проблеми та перспективи // Матеріали наукової конференції (до 30-річчя створення економічного факультету УДАУ) / Редкол.: П.Г. Копитко (відп. ред.) та ін. – Умань, 2006. – С. 48-51.