Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Худолей Вероніка Юріївна. Розвиток підприємств вуглеводного сектору паливно-енергетичного комплексу України : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Худолей В.Ю. Розвиток підприємств вуглеводного сектору паливно-енергетичного комплексу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Полтавський університет споживчої кооперації України. – м. Полтава, 2008.

Дисертація присвячена проблемам розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України. Визначено його роль в економіці, розроблені методологічні та методичні основи вирішення проблем енергозабезпечення країни на основі інноваційного розвитку підприємств сектору. Запропоновано концептуальні положення щодо альтернатив забезпечення потреб у вуглеводнях.

Дано оцінку ресурсної бази та енергетичного потенціалу вуглеводневого сектору ПЕК України. Проаналізовано сучасний стан виробничих потужностей підприємств сектору. Досліджено перспективи альтернативних джерел вуглеводнів, інших джерел енергії та розглянуті можливості їх використання на Україні.

Запропоновано основні напрями та організаційні форми активізації інноваційних процесів на підприємствах сектору. Розроблено методичні підходи до оцінки ефективності інвестицій в інноваційні проекти. Запропоновано механізм інноваційної підтримки розвитку підприємств вуглеводневого сектору ПЕК України. У дисертаційній роботі обґрунтовано пріоритети розвитку сировинної бази та виявлення резервів підвищення ефективності роботи підприємств сектору.

1. Визначено, що вуглеводному сектору належить одне із провідних місць в енергозабезпеченні країни. Роль підприємств досліджувалась в органічній ув’язці із покриттям попиту за рахунок виробництва енергоносіїв на підприємствах інших секторів ПЕК та імпорту дефіцитних видів палива. При високій залежності вітчизняної економіки від імпорту вуглеводневих – до 80 % природного газу і дещо меншому – нафти, в країні склалась не зовсім раціональна структура їх споживання.

2. Концептуальні підходи щодо вирішення проблем забезпечення потреб у вуглеводнях на основі інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору сформульовані з урахуванням стану енергетичного господарства в цілому і його важливої складової нафтогазового комплексу, взаємозв’язку економічного розвитку і проблем забезпечення паливно-енергетичними ресурсами, визначення цілей і основних завдань на перспективу і в першу чергу розгляду альтернатив підвищення ефективності енергозабезпечення країни на основі інноваційного розвитку підприємств вуглеводневого сектору енергетики. Ці проблеми вирішуються шляхом повнішого використання власного природно-ресурсного потенціалу країни, значного виробничого потенціалу підприємств нафтогазової промисловості, залучення альтернативних джерел покриття потреб в нафтогазовій сировині.

3. Проведена економічна оцінка сучасного ресурсного та виробничого потенціалу підприємств вуглеводного сектору і перспектив його розвитку засвідчує про наявність значних проблем як в створенні надійної природно-ресурсної бази, так і в переробці вуглеводнів. Дослідження структури, кількісних та якісних характеристик запасів вуглеводнів в Україні показало, що вони не забезпечують потреб держави щодо нарощування їх видобутку. Обмеженість вуглеводневих ресурсів та складність геологорозвідувальних умов їх промислового освоєння вимагають підвищення фінансових та матеріальних витрат на застосування складних капіталомістких технологій і обладнання спеціального застосування. Виробничий потенціал нафтопереробних підприємств, маючи надлишок потужностей, але застаріле обладнання і технології, спроможний задовольнити лише базисні потреби. Основну частку високоякісних бензинів країна змушена імпортувати. Визначені потреби та оцінка енергетичного потенціалу дали змогу скласти перспективні баланси формування і розподілу ресурсів нафти та газу на період до 2030 р.

4. Дослідження інноваційних підходів щодо використання альтернативних джерел енергії на території України свідчить, що їх потенціал досить значний. Використання нетрадиційних джерел енергії сприяє вирішенню соціально-економічних і екологічних проблем. Географічне положення України дозволяє розвивати всі напрями нетрадиційної енергетики. Разом с тим, реальне промислове впровадження цих енергоресурсів не відповідає існуючим потребам країни в додаткових видах палива і джерелах енергії. Практичне впровадження альтернативних і відновлюваних енергетичних ресурсів ще не ефективно використовується в загальній енергетичній політиці країни. Очікується, що у 2030 р. частка нетрадиційних і відновлюваних джерел енергії в загальному обсязі ресурсів паливно-енергетичного балансу України зросте до 19%.

5. Пріоритетні напрями та ефективні форми інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору запропоновано розглядати в складі єдиної системи інноваційної політики ПЕК країни. За такого підходу створюються виважені підстави для формування цільових завдань поетапного розвитку підприємств вуглеводного сектору енергетики. Ключові напрями інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору спрямовані на комплексне вирішення проблем галузі із урахуванням реального стану розвіданих запасів вуглеводневих, рівня відпрацювання промислових запасів та характеру намічених до розробки родовищ у перспективі, а також комплексу проблем по переробці та транзитної системи трубопровідного транспорту нафти і природного газу.

6. Запропоновані методичні основи формування інноваційної політики у вуглеводному секторі ПЕК базуються на теоретичних положеннях інноваційного розвитку соціально-економічних систем. Отримані при цьому основні параметри перспективної соціально-економічної динаміки формують (з урахуванням здійснення енергозберігаючих заходів) обсяги очікуваного споживання енергоносіїв, в тому числі вуглеводнів. Визначені тенденції потреб в енергоносіях запропоновано використовувати для розробки основних напрямів і пріоритетів забезпечення надійності та стабільності в покритті попиту на вуглеводневі при дотриманні енергетичної та економічної безпеки країни на основі інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору ПЕК України.

7. Основні механізми реалізації інноваційних заходів щодо ефективного забезпечення попиту у вуглеводневих енергоносіях із орієнтацією на підвищення енергозабезпечення країни сформульовані з урахуванням її конкурентоспроможності, енергетичної та екологічної безпеки. В системі механізмів здійснення інноваційної підтримки розвитку підприємств вуглеводного сектору визначено нормативно-правове регулювання інноваційної діяльності як фактор стимулювання інвестицій в інноваційні проекти, розглянуто правову охорону інтелектуальних продуктів і технологій, патентне законодавство. Регулювання інноваційної діяльності повинно відбуватися на основі інноваційних прогнозів, стратегій, програм, проектів підтримки інноваційної діяльності. З метою активізації процесів з підвищення енергозабезпечення вітчизняної економіки і соціальної сфери на основі інноваційного розвитку суб’єктів вуглеводного сектору сформульовано механізми залучення інвестицій.

8. Комплекс пропозицій щодо перспектив підвищення ефективності розвитку підприємств вуглеводного сектору розглянуто відносно стану використання наукового потенціалу. Методичні підходи щодо оцінки ефективності інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору ґрунтуються на комплексному аналізі потенціалу галузі з використанням базової системи показників результативності проекту та оцінкою можливих інвестиційних ризиків з урахуванням очікуваних сценаріїв розвитку ситуації при реалізації проекту, що дозволяє значно підвищити обґрунтованість рішень щодо інноваційного розвитку підприємств вуглеводного сектору в контексті підвищення ефективності енергозабезпечення країни.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Худолей В. Ю. Удосконалення методики оцінки ефективності впровадження заходів НТП у будівництві нафтових і газових свердловин / В. Ю. Худолей // Економіка промисловості. – 2004. –№4 (26). – С. 58-62. – (Інститут економіки промисловості НАН України).

  2. Худолей В.Ю. Економічне обґрунтування термінів проведення ремонтно-профілактичного обслуговування нафтопромислового обладнання / В. Ю. Худолей // Сіверянський літопис. – 2006. – № 1. – С. 130-134.

  3. Худолей В. Ю. Сучасний стан та перспективи розвитку нафтогазопереробної промисловості / В. Ю. Худолей // Стратегія розвитку України : економіка, соціологія, право. – 2008. – №1. – С. 153-160.

  4. Худолей В. Ю. Методичні підходи щодо оцінки ефективності інвестицій в інноваційних проектах розвитку нафтогазового комплексу / В. Ю. Худолей // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. праць. – К., 2008. – №4 (83). – С. 60-64.

  5. Худолей В.Ю. Розвиток ресурсної бази нафтогазової промисловості як один з напрямів підвищення рівня енергетичної безпеки України / В. Ю. Худолей // Науковий вісник ПУСКУ. – 2007. – №3(25). – С. 55-60.

  6. Худолей В. Ю. Засади альтернативного енергозабезпечення засобами інноваційної підтримки підприємств нафтогазового сектору/ В. Ю. Худолей // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. – К., 2008. – №4 (83). – С. 101-108.

  7. Худолей В. Ю. Концептуальні основи формування енергоефективності промисловості з використанням альтернативних вуглеводневих та інших джерел енергії / В. Ю. Худолей // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. праць. – К., 2008. – №5 (84). – С. 107-111.

В інших наукових виданнях:

  1. Худолей В. Ю. Існуюча система менеджменту в нафтогазових управліннях України (переваги та недоліки) : наукове видання. / В. Ю. Худолей .– К. : МНТУ, 2003. – 36 с.

  2. Гордієнко П. Л. Аналіз конкурентного середовища в міжнародному маркетингу / П. Л. Гордієнко, Л. Г. Дідковська, В. Ю. Худолей // Стратегія маркетингу. – 2006. – №2. - С. 46-47 (Особистий внесок: розглянуто модель п’яти конкурентних сил та модель конкурентних переваг).

Тези доповідей:

  1. Худолей В. Ю. Проектный менеджмент, как инструмент развития современной экономической системы / В. Ю. Худолей : матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ.конф. студентів, аспірантів та молодих вчених за підтримки Київської міської державної адміністрації [«Крок у майбутнє»], (Київ, 22-24 травня 2002 р.). – К.,2002. – С. 288.

  2. Худолей В. Ю. Стратегічні зміни – як складова концепції розвитку організації у ХХІ столітті / В.Ю.Худолей : матеріали Між нар. наук.-практ. конф.[«Управління стратегічними змінами на підприємстві : концептуальні засади, методологія та практика»], (Київ, 27-28 жовтня 2005 р.). – К., 2005. - С. 73-75.

  3. Худолей В. Ю. Аналіз конкурентних позицій підприємства (модель GE/McKinsey) / В. Ю. Худолей : матеріали міжнар. наук. - практ. конф. [«Удосконалення інформаційного середовища прийняття рішень в обліку, аналізі та аудиті»], (Мукачеве, 15-16 вересня 2005 р.). – Мукачеве,2005. – С. 93-100.

13.Худолей В. Ю. Методичні засади оцінки ефективності інноваційних проектів з елементами будівництва на нафтогазовидобувних підприємствах / В. Ю. Худолей : матеріали наук. конф. молодих вчених, аспірантів та студентів / М-во освіти і науки України, Київ. нац. ун-т будівництва і архітектури. – К., 2006. – С. 136-137.

  1. Худолей В. Ю. Ефективність капіталовкладень в будівельні проекти нафтогазопереробної галузі України / В. Ю. Худолей : матеріали наук. конф. молодих вчених, аспірантів та студентів,(Київ, 6-9 листопада 2007 р.) / М-во освіти і науки України, Київ. нац. ун-т будівництва і архітектури. – К., 2007. - С. 147.

  2. Худолей В.Ю. Методологічні та методичні основи дослідження проблем енергозабезпечення на основі розвитку підприємств нафтогазового комплексу : матеріали VIII Міжнар. наук.-практ. конф. молодих науковців [«Транснаціоналізація міжнародної економіки та пошук шляхів інноваційної співпраці»], (Київ, 15 квітня 2008 р.) / Укр. держ. ун-т фінансів та міжнар. торгівлі. – К. : УДУФМТ, 2008. – С. 51-53.

  3. Худолей В.Ю. Новые подходы к управлению развитием персонала [региональный аспект] / В. Ю. Худолей : матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. [«Методологія та практика менеджменту на порозі XXI століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти»], (Полтава, 15-16 травня 2008 р.) / Полтавський університет споживчої кооперації України. Полтава, 2007. – С. 238-24.