Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Мірчев Олег Васильович. Розвиток податкового потенціалу в умовах трансформації бюджетної системи України : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Національний ун-т держ. податкової служби України. — Ірпінь, 2006. — 199арк. — Бібліогр.: арк. 177-187.



Анотація до роботи:

Miрчев О.В. Розвиток податкового потенціалу в умовах трансформації бюджетної системи України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Національна академія державної податкової служби України, Ірпінь, 2006.

У роботі досліджено теоретико-методологічні аспекти формування та реалізації податкового потенціалу економіки в умовах трансформації бюджетної системи України. Надано кількісну оцінку податкового потенціалу офіційного та тіньового секторів економіки. Показано, що офіційний сектор економіки має обмежений податковий потенціал, а суттєве зростання податкового потенціалу може відбуватися лише за рахунок резервів тіньової економіки.

Запропоновано існуючі резерви податкового потенціалу використовувати для розвитку бюджетної системи України на основі співвіднесення фінансових ресурсів з результатами діяльності держави. Показана наявність адміністративних резервів податкового потенціалу. З метою підвищення ефективності використання податкового потенціалу запропоновано застосовувати методи багатовимірного статистичного аналізу для відбору платників податків для документальних перевірок.

У дисертації здійснено теоретичні узагальнення і запропоновано розв’язання наукового завдання щодо розкриття сутності, розвитку та забезпечення ефективного використання податкового потенціалу економіки в умовах трансформації бюджетної системи України. Проведене дослідження дозволило зробити наступні висновки:

  1. Економічну сутність поняття «податковий потенціал» важливо розглядати в системі його співвідношення із фінансовим потенціалом, зважаючи, що це насамперед фінансова категорія. При всій їх взаємозалежності, поняття податкового і фінансового потенціалів розрізняються. В аспекті впливу на дохідну частину бюджетної системи, податковий потенціал є основою формування бази податкових доходів бюджету, а фінансовий - інтегрує як податкову базу бюджету, так і базу формування неподаткових доходів (доходів від власності й операцій з нею), а також можливості запозичень на фінансових ринках для бюджетних цілей. Крім того, на відміну від податкового, фінансовий потенціал значною мірою визначає інвестиційну привабливість приватного сектора господарства регіону й перспективу його економічного розвитку. Одночасно для пізнання сутності поняття «податковий потенціал» не менш важливим визнано його розгляд як категорії бюджетної системи. Подібне уточнення дозволило нам дати визначення податковому потенціалу як категорії бюджетної системи: сукупність відносин, що втілюють сутнісні та кількісно-якісні перетворення стану економічної системи, а також державно-владні впливи з приводу формування бюджетних доходів і міжбюджетної взаємодії в усіх ланках та на всіх рівнях бюджетної системи через зміни структури й адміністрування податків з метою реалізації функцій держави і забезпечення економічного зростання.

  2. Методологічною основою дослідження явища податкового потенціалу в роботі визначені гносеологічні принципи: системності, причинності, збереження та перетворення енергії, спостереження. В результаті встановлено, що складовими податкового потенціалу є актуальний податковий потенціал із наявними відомими резервами, з однієї сторони, та приховані резерви, з іншої. Джерелами походження цих складових податкового потенціалу є офіційна та тіньова економіка, відповідно в яких також знаходяться наявна та прихована бази оподаткування. Застосування виділених складових податкового потенціалу та відповідних баз оподаткування дозволили визначити джерела його виникнення та резерви, а саме: податкова недоїмка, податковий борг, податкові пільги, податкові резерви тіньового сектору, а також податковий потенціал, що виникає внаслідок застосування платниками податків законних методів мінімізації податкових платежів.

  3. Результати аналізу податкового потенціалу в офіційному секторі економіки показали, що він має значні резерви. На основі кількісної оцінки точок Лаффера 1 та 2 роду виявлено, що в 2005 році, незважаючи на суттєве збільшення податкового навантаження на економіку, обсяг резервів сягав майже 6 % ВВП, що в грошовому еквіваленті перевищує 20 млрд. гривень. У попередніх роках податковий потенціал офіційного сектору економіки був ще більшим. В середньому в 1998 - 2004 рр. ця величина коливалась від 8 до 11 % ВВП. Ідентифікація точки переключення на основі кривої Лаффера показала, що абсолютна межа податкового тягаря для економіки України становить 56 % ВВП. При перевищенні податкового навантаження на економіку цієї межі відбувається руйнування економічної системи, оскільки гранична продуктивність праці стає від’ємною величиною.

  4. Ідентифікація точок Лаффера з використанням методики розрахунків імпліцитних ставок податків на працю, капітал та споживання дозволили визначити податковий потенціал та шляхи оптимізації структури податкової системи за окремими податками чи їх групами. Аналіз рівня використання різними податками потенційної податкової бази, виведеної з системи національних рахунків, показав, що він є різним стосовно основних груп податків, виділених за функціональною ознакою. Так, найбільш інтенсивно використовується в якості бази оподаткування такий фактор виробництва як праця. Податкове навантаження тут є одним із найбільших, відповідно суттєвих резервів збільшення податкового потенціалу стосовно даного джерела сплати податків не існує. На відміну від цього недооціненою базою оподаткування є споживання. Це джерело сплати податків використовується в Україні недостатньо ефективно.

  1. Дослідження податкового потенціалу в контексті тіньової економіки засвідчило, що в Україні особлива складність оцінки її обсягу та масштабів існує через відсутність чіткого розмежування за суб’єктами, які працюють або в тіньовому сектору економіки, або в офіційному. Часто трапляються випадки, коли частина діяльності суб’єкта господарювання здійснюється в межах офіційної економіки, а частина - в межах тіньової. Головною причиною суттєвого зростання обсягу та масштабів тіньової економіки України впродовж 1990-х рр. стало недосконале податкове законодавство, яке не лише призводить до дискримінації одних платників податків на користь інших, але й часто використовується як інструмент конкурентної чи політичної боротьби. В українському податковому законодавстві продовжує існувати практика застосування подвійних стандартів, різноманітні тлумачення норм закону, які разом із поширеною корупцією породжують такий бізнес-клімат в країні, який не лише не сприяє розвитку бізнесу, а й ставить його на межу виживання.

  2. Застосування монетарного методу розрахунку обсягів тіньової економіки Міністерства економіки України засвідчило, що цей метод містить грубу методологічну помилку, існування якої призводить до завищених оцінок масштабів такої економіки. У зв’язку з тим, що зазначений метод ґрунтується на припущенні про зростання готівки поза банківською системою у випадку збільшення тіньової діяльності суб’єктів господарювання, здійснено удосконалення аналітичного інструментарію через заміну співвідношення (М1/М2) співвідношенням (М0/М2). Це слугувало підвищенню достовірності оцінок обсягу тіньової економіки та тенденцій його зміни.

  3. Розрахунок обсягів тіньової економіки за різними методами засвідчив, що розміри тіньового сектору економіки України у 2005 році становили близько 50 % офіційного ВВП (приблизно 200 млрд. гривень). Оскільки податковий потенціал тіньового сектору складається з доходів підприємців та громадян, то в залежності від пропорції розподілу доходів в тіньовій економіці визначено резерви податкового потенціалу тіньової економіки за чинної системи оподаткування (ставки податку з доходів фізичних осіб - 13 % доходу, податку на прибуток підприємств – 25 %). Проведені розрахунки показали, що резерви податкового потенціалу тіньового сектору економіки України коливаються від 28,4 млрд. грн. (при розподілі доходів між працею і капіталом 9:1) до 47,6 млрд. грн. (при розподілі доходів між працею і капіталом 1:9).

  4. Дослідження податкового потенціалу Запорізької області показало, що економіка регіону має суттєвий потенціал розвитку. Протягом 2000-2004 років відбулося збільшення валової доданої вартості – узагальнюючого індикатора розвитку економіки області в 1,5 рази. В 2003-2004 рр. регіональна економіка зростала найшвидшими темпами за усі роки незалежності: обсяг промислового виробництва збільшився в порівняних цінах на 43 %. Поряд з цим, оцінка резервів податкового потенціалу області свідчить, що на сьогоднішній день суттєвих резервів податкового потенціалу економіки регіону не існує. Найбільший резерв податкового потенціалу область мала в 2000-2001 рр. За нашими розрахунками в 2000 році цей резерв становив майже 9 % доданої вартості, створеної економікою регіону (681 млн. грн.), а в 2001 році - 557 млн. грн.

  5. Аналіз ефективності роботи ДПС України засвідчив, що в підвищенні якості адміністративно-управлінської роботі підрозділів ДПС існує суттєвий резерв економії бюджетних коштів та відповідно збільшення податкового потенціалу. Для збору 100 гривень податків в Україні в 2003 році було витрачено 4,18 грн. бюджетних коштів, а в 2004 році – 4,06 грн. Порівняльний міжнародний аналіз вказує на те, що подібні співвідношення витрачених та отриманих бюджетом коштів є високими. Тому основні зусилля по реформуванню податкової системи важливо спрямувати на реформу податкового адміністрування. Ефективність контрольно-перевірочної роботи органів ДПС України як адміністративного резерву податкового потенціалу економіки є невисокою. В процесі відбору платників податків до документальних перевірок у практичній діяльності підрозділів ДПС України використовуються традиційні або випадкові методи відбору. Сам процес податкової перевірки є надто складним та трудомістким. Крім цього, складне та суперечливе податкове законодавство зумовлює необхідність тотального контролю ДПС України за великими та середніми платниками податків. Однак в процесі їх перевірки не знаходять належного висвітлення схеми мінімізації платежів до бюджету та фактори, які сприяють зменшенню сплати податків. Тому запропоновано використовувати інтелектуальні методи відбору, що ґрунтуються на багатовимірному статистичному аналізі та дозволяють зробити цей процес більш об‘єктивним і результативним.

Публікації автора:

у фахових виданнях:

  1. Мірчев О.В. Посилення ролі податкового потенціалу в забезпеченні соціально-економічного розвитку регіону // Науковий-виробничий журнал гуманіт. унів. „ЗІДМУ” „Держава та регіони”, серія: економіка та підприємництво. – Запоріжжя. – 2003. – № 1. – с. 256-259.

  2. Мірчев О.В. Проблеми оцінки та шляхи зростання податкового потенціалу Запорізької області // Науково-практичний журнал „Економіка промисловості” Інституту економіки промисловості НАН України. – Донецьк. – 2003. – № 1 (19). – с. 178-180.

  3. Мірчев О.В. Податковий потенціал регіонів // Науковий вісник Національної академії ДПС України, 2003. – № 4 (22). – с. 86-90.

  4. Мірчев О.В. соціально-економічні фактори формування податкового потенціалу // Науковий вісник нац. технічного ун-ту „ХПІ”, 2003. – № 23. – с. 183-185.

  5. Мірчев О.В. Податковий паспорт території як інструмент ефективного використання економічного потенціалу регіону // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. Наук. Праць. Вип. 186: В 4 т. Том І, 2003. – Дніпропетровськ: ДНУ. – с. 154-159.

  6. Мірчев О.В. Методологічні підходи дослідження податкового потенціалу // Економіст, 2006. - №10. – с. 70-73.

  7. Мірчев О.В. Оцінка податкового потенціалу офіційного сектору економіки України // Науковий вісник Національної академії ДПС України (економіка, право), 2006. - №3(34). – с. 108-113.

в інших виданнях:

  1. Мірчев О.В. Формування податкового паспорту регіону // Матеріали ІІ міжн. наук. – практ. конф. “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання” (Донецьк, грудень 2002 р.). – Донецьк: Дон.НУ, 2002. – с. 284-286.

  2. Мірчев О.В., Гудзь П.В. Методичні основи дослідження впливу соціально-економічних факторів на формування податкового потенціалу регіону // Матеріали ІV міжн. наук. – практ. конф. “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання” (Донецьк, грудень 2003 р.). – Донецьк: Дон.НУ, 2003. – с. 212 (автору належить визначення факторів, що впливають на обсяги податкового потенціалу регіону).

  3. Гацька Л.П., Мірчев О.В. Методика розрахунку податкового потенціалу регіону // Матеріали V міжн. наук. – практ. конф. “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання” (Донецьк, грудень 2004 р.). – Донецьк: Дон.НУ, 2004. – с. 353-355 (автору належить розробка методичних підходів оцінки податкового потенціалу території).

  4. Мірчев О.В. Стратегія соціально-економічного розвитку та механізм фінансового забезпечення міських програм розвитку // Матеріали міжн. наук. – практ. конф. “Актуальные проблемы управления ресурсами городского развития” (Донецьк, 20 листопада 2003 р.). – Донецьк: Инс-т эконом.-правовых иследов. НАН Украины, 2003. – с. 242-244.

  5. Мірчев О.В. Методологічні основи дослідження податкового потенціалу регіону // Матеріали ІV міжн. наук. – практ. конф. “Исследование и оптимизация экономических процессов. „Оптимум-2003” (Харків, 11-12 грудень 2003 р.). – Харків: ХПІ, 2003. – с. 148.

  6. Мірчев О.В. Аналіз податкового потенціалу Запорізького регіону та фактори його формування // Матеріали ІV Всеукр. наук. – практ. конф. “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів” (Дніпропетровськ, 4 листопада 2003 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – с. 19-20.

  7. Мірчев О.В. Фактори формування податкового потенціалу регіону // Матеріали ХІ наук. конф. Молодих вчених економістів “Економіко управлінські фактори розвитку курортно-рекреаційних регіонів” (Бердянськ, 12-13 квітня 2005 р.). – Бердянськ: Видавн. Центр. АУІТ „АРІУ”, 2005. – с. 26-30.

  8. Гацька Л.П., Мірчев О.В. Оптимізація податкового навантаження регіону на основі регулювання ПДВ в туристично-рекреаційній діяльності // Матеріали ХІ міжн. наук. конф. молодих вчених економістів “Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі” (Донецьк, 13-15 травня 2005 р.). – Донецьк: РВА ДонНТУ, 2005. – с . 45-46 (автору належить аналіз податкового потенціалу у сфері туристичних послуг).

  9. Мірчев О.В. Підвищення ефективності управління податковим потенціалом у забезпеченні соціально-економічного розвитку // Матеріали ІІ українсько-польської наук.-практ. конф. “Управління великими містами: адміністрування та безпосередня демократія (проблеми теорії та практики)” (Львів, 4-5 грудня 2003 р.). – Львів, 2004. – с. 262-266.

  10. Мірчев О.В. Відтворювальна природа податкового потенціалу у контексті адміністративно-територіальної реформи // Матеріали наук.-практ.конф. “Податкова політика України та механізми її реалізації у Податковому кодексі” (Ірпінь, 23-24 травня 2005 р.). – Ірпінь , 2005. – с. 165-169.