Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шаповал Тетяна Петрівна. Розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у регіоні : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Шаповал Т.П. Розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Миколаївський державний аграрний університет, Миколаїв, 2008.

У дисертації досліджено теоретичні, методичні та практичні аспекти розвитку та функціонування сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на регіональному рівні. На основі досліджень та проведеного аналізу поглядів провідних вчених уточнено сутність та переваги сільськогосподарської обслуговуючої кооперації. Визначено методичні підходи до оцінки їх діяльності.

Проаналізовано ретроспективу розвитку та сучасний стан сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у досліджуваному регіоні. Встановлено, що від сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у значній мірі залежить створення стимулів для підвищення продуктивності праці сільськогосподарських товаровиробників, розширення ринку праці у сільській місцевості та формування умов для диверсифікації сільської економіки, підвищення рівня зайнятості на основі створення нових робочих місць.

За результатами проведеного дослідження визначено основні напрями та перспективи розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на регіональному рівні. Обґрунтовано необхідність активізації і підвищення ефективності кооперативних структур через посилення державної підтримки кооперативних формувань, зміцнення матеріально-технічної бази та забезпеченні кооперативів кваліфікованими кадрами.

У дисертаційній роботі зроблено теоретичне узагальнення та наведено нове вирішення наукових завдань, що полягають у розробці практичних рекомендацій щодо становлення та ефективного функціонування сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на регіональному рівні. Це дозволило визначити основні стратегічні напрямки діяльності обслуговуючих кооперативів відносно посилення їх конкурентних позицій на аграрному ринку. На основі узагальнення наукових матеріалів дослідження запропоновано наступні наукові та практичні результати роботи.

  1. Дослідження показують, що на етапі радикальних перетворень в аграрних відносинах, спрямованих на впровадження ринкових механізмів для зміцнення виробничої сфери, доцільною є активізація розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів як засобу вирішення тих проблем членів кооперативу, подолання яких можливе при об’єднанні коштів і зусиль. В кооперативи люди добровільно об’єднуються для задоволення своїх економічних, соціальних і культурних потреб.

  2. Автором обґрунтовано класифікацію сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, до якої включені нові складові, що не підпадають під класичні та визначені чинним вітчизняним законодавством форми: агроторгові доми, МТС та дорадчі служби на кооперативних засадах, кооперативи при сільських громадах.

  3. В широкому розумінні авторське бачення кооперації – це взаємодія людей у матеріальній сфері діяльності з метою отримання конкретного синергетичного ефекту, як результату їх групових дій. Завдяки кооперативним зв’язкам суспільство не являє собою механічну суму індивідів, а є вираженням цілісної органічної системи здатної ефективно розвиватися. Кооператив вирішує свої соціально-економічні завдання економічними методами, приймаючи участь на рівних умовах з іншими господарюючими суб’єктами в ринковій конкуренції. Саме у цій сфері кооперативи створюють стимули для підвищення продуктивності праці. Через кооператив дрібні сільськогосподарські товаровиробники отримують можливість використовувати переваги великих підприємств, зайняти потенційно рівне з ними місце на ринку, підвищити конкурентноспроможність.

  4. Обслуговуючий кооператив приваблює селян тим, що об’єднує товаровиробників з однаковими або схожими проблемами, які не хочуть або не можуть користуватися сторонньою допомогою. Своє економічне становище вони намагаються поліпшити шляхом ведення спільної господарської діяльності та захищати себе на ринку від сильніших конкурентних структур. Їм імпонує те, що з усіх існуючих господарських структур – це найбільш демократична, прозора, оптимальна за організацією та витратами на управління структура.

  5. Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи сприяють зміцненню економічного потенціалу і соціального статусу сільськогосподарських товаровиробників, покращенню умов господарювання, створенню стимулів для росту товарної продукції. Через кооператив забезпечується економічних захист кожного його члена і запобігання вилученню доходів із сектору сільськогосподарського виробництва в посередницькі комерційні структури, які з ним не пов’язані.

  6. Дослідження показали, що у досліджуваному регіоні працює 82 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, що складає в середньому 1,3 кооперативи на один адміністративний район регіону. Створення нових кооперативів практично призупинилося починаючи з 2003 року, в основному, через відсутність уваги до цього процесу з боку держави. У Миколаївській області їх кількість зменшується. Основна причина – відсутність стимулюючих програм створення і розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та просвітницької роботи.

  7. Досвід роботи сільськогосподарського багатофункціонального обслуговуючого кооперативу “Південний союз” показує переваги кооперативного об’єднання – зростання обсягів та ціни реалізації в середньому на 6,4 грн. за 1 ц реалізованих томатів, придбання отрутохімікатів за цінами нижчими на 20 % на окремі їх види. Успішна діяльність низки кооперативів досліджуваного регіону “Південний союз”, “Сегрос”, “Галактика” та інших дозволяє зробити висновок про реально існуючі можливості подальшого розвитку кооперативного руху.

  8. Для оцінки економічної ефективності діяльності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів методичні підходи автор випробував на сільськогосподарських обслуговуючих кооперативах “Південний союз” та “Галактика”. Отримані показники ефекту наданих послуг в кооперативах 8,47 грн. та 4,24 грн., ефективності збутової діяльності 0,01 грн. та 0,033 грн. відповідно. Позитивним є також збільшення індексу наданих послуг 1,42 та 1,22 відповідно, що показує ефективність товарної політики кооперативів та масштаби їх діяльності. Це дає підставу рекомендувати їх для оцінки економічної діяльності кооперативів і порівнювати та проводити порівняльну оцінку діяльності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

  9. Встановлено, що державна підтримка розвитку кооперативних формувань, наразі є не досить ефективною. Невирішені питання щодо правової та фінансової підтримки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, не створено належного інформаційно-консультаційного та кадрового їх забезпечення. Вважаємо, що запропоновані заходи державної підтримки будуть здійснюватися поетапно, у комплексі без ризиків для товаровиробників, повністю задовольнять їх економічні і соціальні потреби, забезпечать відродження та ефективне функціонування сільськогосподарських кооперативів.

  10. Оскільки, забезпеченість фермерських господарств Миколаївської області тракторами становить лише 84,0 %, комбайнами – 69,7 %, сівалками – 88,2 %, жатками валковими – 87,2 %, енергетичними потужностями на 100 га посівної площі складає 287 к.с. проти 495 к.с. у сільськогосподарських підприємствах, то створення машинно-технологічних кооперативів заслуговує особливої уваги. Це забезпечить оптимальне використання машин і агрегатів в найбільш напружені агротехнічні строки та обумовить підвищення ефективності виробництва в фермерських господарствах, знизить затрати на одиницю виконаних робіт. Один такий кооператив за розрахунками дасть щорічну економію 44,4 тис. грн. та на третину зменшить потребу в техніці.

  11. Запропоновано заходи щодо вирішення проблеми підготовки та перепідготовки кадрів для кооперативів, втілення яких в життя не тільки відродить кооперативний рух в Україні, а і дасть йому поштовх до широкого розвитку. Наявність та використання професійного менеджменту забезпечить колективне прозоре демократичне управління і поставить кооперативний рух на рівень світового.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Топіха І.Н., Недоліки і переваги обслуговуючих кооперативів в аграрному виробництві / Іван Топіха, Тетяна Шаповал // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2007.- С. 328 – 332. – 0,28/0,25 д.а. (Автором висвітлено недоліки і переваги обслуговуючих кооперативів в аграрному виробництві).

  2. Топіха І.Н. Розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів в Причорноморському економічному районі / Іван Топіха, Тетяна Шаповал // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць. – Херсон: Айлант, 2007. – С. 45-49. – 0,22/0,19 д.а. (Автором визначено темпи і здійснено аналіз розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів в Причорноморському економічному районі).

  3. Топіха І.Н. Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи регіону: стан та перспективи розвитку/ Іван Топіха, Тетяна Шаповал // Аграрний вісник Причорномор’я: Зб. наук. праць. - Одеса, 2007. - С. 274-276. – 0,18/0,14 д.а. (Автором розглянуто сучасний стан і перспективи розвитку кооперативів).

  4. Шаповал Т.П. Концептуальні засади розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на Миколаївщині // Наукові засади реалізації аграрної політики в Україні: Зб. наук. праць. – Харків, 2006. С. 303-305. – 0,16 д.а.

  1. Шаповал Т.П. Матеріально-технічне забезпечення кооперативних структур // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв. - Спецвип. 3 (42) -2007.-С. 82-86. – 0,28 д.а.

  2. Шаповал Т.П. Об’єктивна потреба та перспективи розвитку сільськогосподарської обслуговуючої кооперації в Миколаївській області // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв, 2004 – С. 331-336. – 0,34 д.а.

  3. Шаповал Т.П. Обслуговуючий кооператив – складова інфраструктури аграрного ринку // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв, 2006.-С. 140-144. – 0,22 д.а.

В інших виданнях:

  1. Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці: матеріали міжнар. наук.-теорет. конф. [“Особливості управління сільськогосподарськими обслуговуючими кооперативами”], (Житомир, 3-5 берез. 2005 р.)/ М-во аграр. політики, Держ. агроекологіч. ун-т. – Ж. : Держ. агроекологіч. ун-т, 2005.- 252 с. – 0,13 д.а.

  2. Ринкова трансформація соціально-економічних відносин в АПК: матеріали II Міжнар. наук.-практ. конф. [“Історичні аспекти розвитку кооперативного руху в сільському господарстві України”], (Мелітополь 13-15 черв. 2005 р.) / М-во аграр. політики, Таврійська держ. агротехніч. академія, – З. : ГУ “ЗІДМУ”, 2005. – 258 с. – 0,1 д.а.

  3. Проблеми ринку продукції АПК в умовах глобалізації: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [“Основні напрями діяльності сільськогосподарської обслуговуючої кооперації регіону”], (Миколаїв, 24-25 травн. 2007 р.) / М-во аграр. політики, Микол. держ. аграр. ун-т. – М. : Микол. держ. аграр. ун-т, 2007.- 158 с. – 0,1 д.а.