Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Франчук Ігор Анатолійович. Розвиток системи державного регулювання енергетики України : Дис... д-ра наук: 25.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Франчук І. А. Розвиток системи державного регулювання енергетики України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена розробці та обґрунтуванню теоретико-методологічних засад і практичних рекомендацій щодо вдосконалення та розвитку системи державного регулювання енергетики. Досліджено теоретичні засади діяльності держави з регулювання енергетики виходячи з її особливостей. Доведено необхідність упровадження механізмів державного регулювання природної монополії в енергетиці. Удосконалено класифікацію інструментів регулювання енергетики як природної монополії. Доповнено теорію чинників виробництва через економічну здатність держави. Уточнено особливості розвитку енергетичної політики України в ринкових умовах. Розвинуто підходи до реформування енергетики як природної монополії виходячи із сучасної економічної теорії. Розроблено підходи щодо впровадження конкурентних відносин на ринку електроенергії і формування відповідної системи державного регулювання енергетичного комплексу на основі використання позитивного досвіду зарубіжних країн. Обґрунтовано чинники, що характеризують розвиток нестабільної ситуації в енергетиці. Здійснено оцінку сучасного стану державного регулювання енергетичного комплексу в Україні. Розвинуто засади організації державного регулювання ринку енергопостачання із застосуванням системного підходу. Запропоновано методичні підходи щодо функціонування систем державного регулювання ринку енергопостачання та нову організацію системи договірних відносин між суб’єктами оптового ринку електроенергії. Удосконалено класифікацію тенденцій розвитку системи державного регулювання ринку енергопостачання, модель державного регулювання конкурентного ринку енергопостачання. Визначено ключові завдання й умови розвитку енергетичної політики України та етапи структурних перетворень енергетичного комплексу з метою становлення конкурентного ринку енергопостачання в Україні.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми вдосконалення системи державного регулювання енергетики України шляхом розроблення теоретичних підходів до визначення меж діяльності держави щодо регулювання енергетики виходячи з її особливостей; здійснено визначення механізмів державного регулювання природної монополії в енергетиці, удосконалення інструментів регулювання енергетики, розробку пріоритетних напрямів державного регулювання енергетики України. Отримані в процесі дослідження результати підтвердили покладену в його основу гіпотезу, а їх узагальнення дає змогу сформулювати висновки і пропозиції, що мають теоретичне й практичне значення.

1. Енергетика має ряд специфічних особливостей: безперервний цикл виробництва і реалізації продукції; існування в Україні об’єднаної енергетичної системи; наявність системного ефекту, який з’являється при об’єднанні різних частин в єдине ціле, і це ціле має властивості, які відсутні в окремо взятих частинах; енергетика є природною монополією. Державна політика щодо регулювання такої сфери діяльності, як енергетика, має визначатися особливостями структури виробництва і розподілу енергії, а саме у природно-монопольній діяльності з транспортування і у сфері діяльності принципово можливої конкуренції – виробництві енергії.

2. У процесі дослідження визначено, що перехід до ринкової економіки зумовив необхідність виділення структур та методів регулювання природних монополій. Тому механізм державного регулювання енергетики як природної монополії є системою, що має певний алгоритм вирішення проблеми балансу інтересів суспільства і забезпечення ефективності функціонування енергетики. Для опису механізму регулювання природних монополій виведено формулу механізму регулювання: суб’єкт (ініціатор) – мета – форма (як спосіб організації і реалізації) – метод (знаряддя) – засіб (ресурс) – об’єкт. Це дає змогу визначити значущість механізмів, в основу яких покладений принцип найрезультативнішого способу задоволення економічних інтересів суб’єктів, пов’язаних з природною монополією.

3. Аналіз класифікацій інструментів регулювання природної монополії дає підстави зробити висновок про наявність різних підходів до їх класифікації. На нашу думку, інструменти регулювання природної монополії слід розглядати в таких класифікаційних розрізах: за способом приведення інструменту в дію (адміністративні і економічні); за способом впливу інструменту на об’єкт регулювання (прямі і непрямі); за сферою дії (загальноекономічні і специфічні). При цьому тільки комплексне використання всіх інструментів може гарантувати отримання найефективніших результатів.

4. Сучасними економістами висувається теза про те, що дохід від реалізації товару розпадається на чотири чинники, які створюють цей дохід: земля, капітал, праця і підприємницька здатність. Перші два об’єднують в матеріальні, а другі два – в людські ресурси. Відповідно кожен чинник виробництва приносить дохід своєму власнику, це, відповідно: рента, відсоток, заробітна плата і підприємницький прибуток. Однак на практиці певним чином спростовується догматизація цілісності теорії чинників виробництва. Виходячи з цього в традиційну схему пропонується включити п’ятий чинник виробництва – економічну спроможність держави. Економічна спроможність держави, за аналогією з підприємницькою здатністю, приносить аналог підприємницького прибутку – державний прибуток.

5. Визначено, що принциповою умовою при виборі системи і моделі енергетичної політики в Україні стає врахування взаємовідносин людей, що ухвалюють управлінські рішення, як на мікро-, так і на макрорівні. Оскільки саме знаннями, уміннями і поведінкою людина опосередковує ухвалення будь-якого роду рішень в економіці, можна зробити попередній висновок: в Україні для регулювання економіки органами влади застосовуються жорсткі методи, що не вимагають від суб’єктів, які ухвалюють рішення, детального знання законів економіки. Цим пояснюється повсякденна, якісно особлива економічна нераціональна споживацька поведінка більшості населення і керівників. Виходячи з цього держава має узяти на себе ті регулюючі інструменти, які залежать від умов взаємодії економічних суб’єктів, їх готовності правильно сприймати управляючі імпульси на керований об’єкт.

6. Розглянуто результати впровадження конкурентних відносин на ринку електроенергії і формування відповідної системи державного регулювання енергокомплексу низки зарубіжних країн. Для України позитивний досвід зумовлює необхідність дотримання низки умов на період реформування: розробка нового законодавства, що відповідає правилам проведення ринкових реформ; формування вертикалі спеціалізованих структур державного регулювання як на державному, так і на регіональному рівні; мобільність і гнучкість в ухваленні рішень для забезпечення оперативного коригування правил роботи ринку; моніторинг енергетичного ринку. Позитивними результатами впровадження ринкових відносин є надання недискримінаційних прав покупцю у виборі товару і послуг, пропонованих на ринку енергопостачання, наявність гнучкої системи регулювання ринку робочої сили і системи соціальних гарантій.

7. Серед чинників, що характеризують розвиток нестабільної ситуації в енергетиці, визначено такі. У фінансовій сфері вони стосуються погіршення показників фінансової стійкості більшості компаній галузі; недостатності обігових коштів; відсутності маркетингової політики та ігнорування інтересів споживачів. У сфері управління власністю та інвестиційній сфері – це відсутність чіткої цілеспрямованості та стратегічного характеру прийнятих рішень; економічної й адміністративної відповідальності за результати інвестиційних рішень; скорочення науково-технічного потенціалу галузі. У сфері державного регулювання на енергетичному ринку відзначено відсутність належного правового регулювання відносин у галузі оперативно-диспетчерського управління; недосконалість законодавчої бази та її суперечливість. У сфері надійності енергопостачання до згаданих чинників віднесено незадовільний стан основних фондів галузі.

8. Визначено, що енергетична стратегія України на період до 2030 р. заклала концептуальні засади енергетичної безпеки держави, визначила головні цілі та завдання енергетичної політики, основні напрями та показники розвитку енергетики. Однак сучасний стан енергетичного комплексу характеризується високим рівнем зношеності основних фондів, недостатнім обсягом інвестицій у розвиток галузей, недосконалістю нормативно-правового забезпечення функціонування та розвитку енергетики. І тому постає питання розробки ефективної державної політики в галузі енергетики в цілому і, зокрема, стосовно енергопостачання.

9. Основними елементами системи державного регулювання ринку енергопостачання є управлінські структури державного, регіонального та місцевого рівнів. Системний підхід до організації державного регулювання ринку енергопостачання пропонується забезпечувати через ієрархію цілей.

Головною метою функціонування і розвитку системи державного регулювання ринку енергопостачання вважаємо забезпечення стійкого розвитку ринку енергопостачання в Україні. Цілями другого порядку визначено забезпечення підвищення керованості руху системи у напрямі досягнення її головної мети. На нижньому рівні ієрархії перебувають так звані елементарні цілі, що полягають у зміні параметрів ринку енергопостачання.

10. Запропоновано методичні підходи щодо функціонування систем державного регулювання ринку енергопостачання, які передбачають повний набір узагальнюючих вхідних (встановлені тарифи на електричну і теплову енергію; визначені умови поставки енергії; умови доступу виробників і споживачів до інфраструктури ринку; структура генеруючих компаній; умови оподаткування) і вихідних параметрів (структура і динаміка фактичних цін електричної і теплової енергії; споживання енергії в натуральних показниках; дебіторська і кредиторська заборгованість на ринку; приріст резервних генеруючих потужностей і резерв пропускної спроможності мереж; обсяг перехресного субсидування однієї категорії покупців енергії іншою; економічний стан енергокомпаній і підприємств інфраструктури ринку), що формується на основі аналізу їх динаміки за останнє десятиліття і функціонування систем державного регулювання ринку як в Україні, так і в розвинених країнах світу.

Це дає змогу перенести міркування про ступінь ефективності регулювання як роздрібних сегментів ринку енергопостачання, так і ОРЕ, в площину формальних, кількісно виражених оцінок.

11. Проведений аналіз показує доцільність наступної класифікації тенденцій розвитку системи державного регулювання ринку енергопостачання, що визначаються розвитком великих систем енергетики, зміною структури попиту на електричну і теплову енергію, розвитком системи державної влади і державної політики. Для аналізу тенденцій першого класу виділено істотні тенденції розвитку енергетичної галузі: децентралізації великих систем енергетики; автономізації видів діяльності в енергетиці. Стосовно двох класів тенденцій, що визначаються змінами структури попиту на енергію, виділено дві істотні: децентралізації споживання електроенергії на споживацькому ринку енергопостачання; утворення “пулів споживачів” на ОРЕ. На нашу думку, “пули споживачів” могли б стати основою для поступового освоєння технології конкурентних торгів електроенергії, з одного боку, і основою для майбутнього зростання енергоспоживання промисловістю країни – з другого. Визначальною тенденцією розвитку державної влади в країні є посилення центральної державної влади та подальша лібералізація економіки. Існує необхідність формування тенденції соціального регулювання ринку енергопостачання, або соціалізації регулювання ринку.

Виявлені істотні тенденції розвитку державного регулювання ринку енергопостачання необхідно враховувати при вирішенні завдання синтезу системи, покликаної забезпечити ефективне регулювання ринку в період його інтенсивної трансформації від монопольного до конкурентного.

12. У процесі дослідження удосконалено модель державного регулювання конкурентного ринку енергопостачання. Вона складається з технологічного елемента конкурентного ринку енергопостачання, який передбачає, що генеруючі компанії видають електроенергію як у мережі НЕК “Укренерго”, так і в регіональні або комунальні мережі середньої напруги. Передбачається, що експлуатацію відповідних мереж здійснюють спеціалізовані організації – мережеві компанії: державна і регіональні.

Модель передбачає створення ВАТ “Адміністративна Торгова Система” (АТС) з метою здійснення діяльності щодо організації торгівлі на оптовому ринку електричної енергії і потужності, незалежного системного оператора (НСО), який має забезпечити можливість контролю за діями відповідно до інтересів усіх учасників ринку.

13. Визначено ключові завдання енергетичної політики, які належить вирішити в найближчі 10-15 років: модернізація діючих і будівництво нових генеруючих потужностей; збереження єдиної енергосистеми України; зміна структури паливного балансу енергетичного комплексу; демонополізація потенційно конкурентних сфер виробничого циклу; створення правових, технологічних основ та елементів інфраструктури конкурентного ринку енергопостачання в Україні.

Для успішного вирішення завдань принципово важливим є забезпечення таких умов: наявність прийнятої державою на користь суспільства концепції реформування енергетичного комплексу, закріпленої у відповідній державній програмі; підвищення якості менеджменту в галузі і розробка нових мотиваційних механізмів, що забезпечують максимальне узгодження довгострокових інтересів держави, власників акцій підприємств енергетичного комплексу, найманих менеджерів і працівників; формування ефективних власників в енергетичному комплексі.

14. Запропоновано організацію нової системи договірних відносин між суб’єктами оптового ринку електроенергії, що відрізняється від існуючої системи можливістю безперешкодного укладання договорів між контрагентами і наявністю варіантів контрактації, що полегшують систему купівлі-продажу. Визначення цін у новій моделі відбувається в системі біржової торгівлі за ініціативою суб’єктів, але водночас це гарантує отримання електроенергії за середньозваженим регульованим тарифом.

Схема фінансових взаємовідносин між учасниками оптового ринку передбачає, що ціноутворення і система платежів за електричну енергію, передбачені в новій моделі ОРЕ, є прозорими для оцінок і ухвалення рішення.

Перетворення мають відбуватися у кілька етапів. Перший передбачає такі заходи, як: реалізація політики з надання електроенергії залежно від платоспроможного попиту; вдосконалення тарифної політики і механізмів державного регулювання; централізоване формування фондів капітального будівництва за рахунок інвестиційної складової в тарифах на електричну енергію. Другий етап – інституційні перетворення, результатом яких є нова система управління енергетичною галуззю, що базується на принципах економічної ефективності в масштабах національного господарства.

Запропонована модель нового оптового ринку приведе до встановлення нової системи відносин у сфері виробництва і реалізації електроенергії на рівні великих виробників і споживачів електроенергії.

15. Структурні перетворення енергетичного комплексу з метою становлення конкурентного ринку енергопостачання передбачається здійснювати в шість етапів: формування законодавчої бази лібералізації і організації фінансового оздоровлення енергетики; вдосконалення системи державного регулювання ринку енергопостачання та формування інфраструктури ринку; становлення конкурентного ринку виробництва енергії та створення генеруючих компаній; удосконалення конкурентних відносин на ринку електропостачання; розвиток нафтогазової промисловості; інтеграція об’єднаної енергетичної системи України в транс’європейську енергетичну систему.

Результати дослідження передбачають усунення неефективної конкуренції на ринках транспортування енергії, упровадження конкурентних відносин на ринку електроенергії і формування відповідної системи державного регулювання енергетики на підставі використання позитивного досвіду зарубіжних країн. Вони суттєво удосконалюють нормативно-правову базу та механізми державного регулювання енергетики України.

Публікації автора:

Монографії

  1. Франчук І. А. Державна політика розвитку енергетики в Україні: стан, тенденції, перспективи : [монографія] / І. А. Франчук. – Донецьк : ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2008. – 356 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Франчук І. А. Аналіз структури ринків електроенергії, диференційованих за видами діяльності і напрямами розвитку їх державного регулювання / І. А. Франчук // Економіка та держава. – 2009. – № 1(73). –
    С. 76-79.

  2. Франчук І. А. Вдосконалення енергетичної політики в Україні / І. А. Франчук // Економіка та держава. – 2007. – № 8. – С. 67-69.

  3. Франчук І. А. Врахування ризиків і обмежень при формуванні системи державного регулювання енергетичної сфери / І. А. Франчук // Економіка та держава. – 2008. – № 10 (70). – С. 70-72.

  4. Франчук І. А. Вплив зовнішнього середовища на паливно-енергетичний комплекс України / І. А. Франчук // Наук. вісн. Акад. муніцип. упр. – Вип. 1 (3). Механізми державного управління та місцевого самоврядування / за заг. ред. В. К. Присяжнюка, В. Д. Бакуменка. – К. : Видавн.-полігр. центр Акад. муніцип. упр., 2008. – С. 131-138. – (Серія “Управління”).

  5. Франчук І. А. Вплив енергетичної політики європейських держав на розвиток паливно-енергетичного комплексу України / І. А. Франчук // Актуальні проблеми державного управління : зб. наук. пр. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2007. – № 2(32). – С. 249-257.

  6. Франчук І. А. Державне регулювання впливу крупних компаній на паливно-енергетичний комплекс України / І. А. Франчук // Теорія та практика державного управління. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2005. –Вип. 3 (12).– С. 290-295.

  7. Франчук І. А. Державне регулювання паливно-енергетичної системи України / І. А. Франчук // Фінансовий механізм державного управління економікою України : [зб. наук. пр.]. – Донецьк : ДонДУУ, 2007. – Т. VIII.– Вип. 85. – С. 254-262. – (Серія “Державне управління”).

  8. Франчук І. А. Державне регулювання реструктуризації боргів генеруючих компаній енергетики / І. А. Франчук // Економіка та держава. – 2008. – № 11 (71). – С. 70-72.

  9. Франчук І. А Державне управління у секторі енергетики з метою раціонального та ефективного використання енергоресурсів / І. А. Франчук // Державне управління інноваційним розвитком : [зб. наук. пр.]. – Донецьк : ДонДУУ, 2008. – Т. ІХ. – Вип. 105. – С. 141-148. – (Серія “Державне управління”).

  10. Франчук І. А. Засади державного регулювання ринку електрозабезпечення / І. А. Франчук // Державне будівництво : [Електронне видання ХРІДУ НАДУ]. – 2008. – № 2. – Режим доступу до журн. : http: // . kharkov.ua

  11. Франчук І. А. Концепція функціонування та розвитку оптового ринку електричної енергії України / І. А. Франчук // Держава та регіони. – 2007. – № 2. – С. 98-103. – (Серія “Державне управління”).

  12. Франчук І. А. Кон’юнктура європейського ринку енергоносіїв як фактор впливу на розвиток паливно-енергетичного комплексу України / І. А. Франчук // Держава та регіони. – 2007. – № 3. – С. 161-165. – (Серія “Державне управління”).

  13. Франчук І. А. Методологія аналізу паливно-енергетичного комплексу України / І. А. Франчук // Державне будівництво : [Електронне видання ХРІДУ НАДУ]. – 2007. – № 2. – Режим доступу до журн. : http://www.kbuapa.kharkov.ua

  14. Франчук І. А. Методологічні засади діяльності держави щодо регулювання електроенергетики / І. А. Франчук // Теорія та практика державного управління : [зб. наук. пр.]. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2008. –
    Вип. 4 (23). – С. 252-260.

  15. Франчук І. А. Методологічні основи організації управління енергетичною системою / І. А. Франчук // Держава та регіони. – 2008. – № 4. – С. 200-204. – (Серія “Державне управління”).

  16. Франчук І. А. Моделювання оптимістичних сценаріїв розвитку енергетики в національній економіці / І. А. Франчук // Економіка та держава. – 2008. – № 9 (69). – С. 89-91.

  17. Франчук І. А. Науково-технічні напрями розвитку регіональної енергетичної політики / І. А. Франчук // Наук. вісн. Акад. муніцип. упр. Вип. 3 (5). Державне управління та місцеве самоврядування / за заг. ред. В. К. Присяжнюка, В. Д. Бакуменка. – К. : Видавн.-полігр. центр Акад. муніцип. упр., 2008. – С. 78-84. – (Серія “Управління”).

  18. Франчук І. А. Особливості державного регулювання енергетики в ринкових умовах / І. А. Франчук // Вісн. НАДУ. – 2008. – № 4. – С. 91-98.

  19. Франчук І. А. Особливості механізму державного регулювання енергетики як природної монополії / І. А. Франчук // Економіка та держава. – 2009. – № 2 (74). – С. 79-81.

  20. Франчук І. А. Оцінювання рівня енергетичної безпеки України / І. А. Франчук // Держава та регіони. – 2008. – № 3. – С. 197-200. – (Серія “Державне управління”).

  21. Франчук І. А. Переваги глобалізації та траснаціоналізації розвитку паливно-енергетичного комплексу України / І. А. Франчук // Теорія та практика державного управління. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2005. –
    Вип. 2 (11). – С. 261-266.

  22. Франчук І. А. Світові тенденції розвитку ринків енергозабезпечення і систем їх державного регулювання / І. А. Франчук // Економіка та держава. – 2008. – № 12 (72). – С. 66-68.

  23. Франчук І. А. Теоретико-методологічні засади державного регулювання розвитку енергетичного комплексу / І. А. Франчук // Теорія та практика державного управління. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2008. – Вип. 3 (22). – С. 92-98.

  24. Франчук І. А. Теоретичні та організаційні аспекти формування регіональної енергетичної політики / І. А. Франчук // Держава та регіони. – 2008. – № 2. – С. 222-228. – (Серія “Державне управління”).

  25. Франчук І. А. Формування енергетичної політики в розвитку економіки України / І. А. Франчук // Менеджер: Вісн. Донец. держ. ун-ту упр. – 2008. – № 4 (46). – С.97-102.

  26. Франчук І. А. Шляхи подолання перешкод створення ефективної енергетики України / І. А. Франчук // Держава та регіони. – 2006. – № 4. –
    С. 174-179. – (Серія “Державне управління”).

Статті в інших виданнях

  1. Франчук І. А. Орієнтири енергетичної політики держави / І. А. Франчук // Наук. вісн. Акад. муніцип. упр. – К. : [б. в.], 2008. – Вип. 4. – Ч. І. – С. 156-163. – (Серія “Економіка).

Тези конференцій

  1. Франчук І. А. Вдосконалення енергетичної політики України / І. А. Франчук // Стратегія реформування системи державного управління на засадах демократичного реформування : матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю, Київ, 31 трав. 2007 р. : у 4 т. / за заг. ред. О. Ю. Оболенського, В. М. Князєва. – К. : Вид-во НАДУ, 2007. – Т. 3. – С. 224-226.

  2. Франчук І. А. Використання нетрадиційних та відновлювальних джерел енергії в Україні / І. А. Франчук // Проблеми економіки й управління у промислових регіонах : міжрегіон. наук.-практ. конф. (м. Запоріжжя,
    22-24 трав. 2008 р.) : тези доп. учасників / ред. кол. : П. В. Ґудзь (відп. ред.) та ін. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2008. – С. 290-292.

  3. Франчук І. А. Вплив іноземних транснаціональних компаній на паливно-енергетичний комплекс України / І. А. Франчук // Стратегии развития Украины в глобальной среде : материалы междунар. науч.-практ. конф., Симферополь, 26-28 окт. 2007 г. – Симферополь : Издат. центр Крым. ин-та бизнеса, 2007. – С. 100-101.

  4. Франчук І. А. Державне регулювання розвитку сфери використання первинних енергоносіїв / І. А. Франчук // Управління сьогодні та завтра: міжнар. управлін. форум (Хмельницький, 15-16 трав. 2008 р.) : [унів. наук. зап., спецвип.] : часоп. Хмельниц. ун-ту упр. та права. – Хмельницький : [б. в.], 2008. – № 3 (І). – С. 160-161.

  5. Франчук І. А. Державне управління процесами формування енергоефективної національної економіки / І. А. Франчук // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины : материалы VI Междунар. науч.-практ. конф., Алушта, 4-6 окт. 2007 г. – Симферополь : [б. в.], 2007. – С. 225.

  1. Франчук І. А. Енергоефективність як складова екологічної безпеки / І.А.Франчук // Проблеми державного управління та місцевого самоврядування в умовах сучасного політичного вибору України : зб. тез доп. конф. : у 3 т. / Гуманіт. ун-т “ЗІДМУ”, Запоріжжя, 11-12 жовт. 2007 р. : ред. кол. : В. М. Огаренко та ін. – Запоріжжя : ГУ “ЗІДМУ”, 2007. – Т. 3. – С. 73-74.

  2. Франчук І. А. Перспективні напрями розвитку паливно-енергетичного комплексу України / І. А. Франчук // Стратегія регіонального розвитку: формування та механізми реалізації : матеріали щоріч. міжнар. наук.-практ. конф., Одеса, 31 жовт. 2007 р. : у 2 т. – Одеса : ОРІДУ НАДУ, 2007. – Т. 2. – С. 7-8.

  3. Франчук І. А. Політика держави щодо формування структури підпорядкування паливно-енергетичної системи / І. А. Франчук // Соціально-економічна політика та розвиток регіонів в умовах переходу до постіндустріального суспільства : тези міжнар. наук.-практ. конф. (Дніпропетровськ, 21 берез. 2008 р.) : у 2 т. – Дніпропетровськ : ДДФА, 2008. – Т. І. – С. 132-133.

  4. Франчук І. А. Реформування ПЕК України в умовах світових інтеграційних процесів / І. А. Франчук // Державне управління та місцеве самоврядування : тези VIIІ Міжнар. наук. конгр., Харків, 27-28 берез. 2008 р. – Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2008. – С. 242-243.

  5. Франчук І. А. Удосконалення енергетичної політики у напрямку підвищення ефективності енергетичного балансу / І. А. Франчук // Актуальні проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку економіки України : матеріали наук.-практ. конф., Харків, 27 листоп. 2007 р. – Х. : Вид-во ХаРІ НАДУ “Магістр”, 2008. – С. 190-192.

  6. Франчук І. А. Формування основних позицій екологічного напрямку енергетичної політики / І. А. Франчук // Макроекономічне регулювання інвестиційних процесів та впровадження стратегії інновативно-інноваційного розвитку в Україні : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., Київ, 23-24 жовт. 2008 р. : у 3 ч. / РВПС України НАН України. – К. : РВПС України НАН України, 2008. – Ч. 3. – С. 34-35.

  7. Франчук І. А. Формування управлінських рішень в сфері державної енергетичної політики / І. А. Франчук // Стратегія забезпечення сталого розвитку України : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., Київ, 20 трав. 2008 р. : у 3 ч. / РВПС України НАН України. – К. : РВПС України НАН України, 2008. – Ч. 3. – С. 45-46.