Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Міночкіна Ольга Миколаївна. Розвиток системи податкового регулювання діяльності промислових підприємств в Україні : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Міночкіна О.М. Розвиток системи податкового регулювання діяльності промислових підприємств в Україні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - Організація управління, планування і регулювання економікою. - Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2005.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних основ, методичних підходів та рекомендацій щодо вдосконалення системи податкового регулювання діяльності промислових підприємств в умовах реформування податкової системи України.

На основі аналізу і узагальнення основних теоретичних положень розкрито сутність і визначено проблеми податкового регулювання, розроблені основні напрямки вдосконалення системи податкового регулювання діяльності промислових підприємств.

В роботі досліджено, базуючись на системному підході, податкову систему України як підсистему соціально-економічної системи країни. В результаті дослідження підходів і принципів організаційно-структурної побудови податкової системи в роботі проведено аналіз діючої податкової системи України, сформульовано поняття „податкова система” та надано характеристику системі управління. Для впровадження системи оподаткування в дію з додержанням усіх принципів її побудови сформовано механізм управління системою оподаткування, запропоновано систему управління оподаткуванням, розроблено систему принципів управління оподаткуванням, побудовано функціональну модель циклу управління в податковій системі, запропоновано показник ефективності діяльності податкової служби. Для підвищення ефективності функціонування податкової системи в Україні, забезпечення безперервних інноваційних процесів і зростання фінансових результатів підприємництва і в цілому економіки держави автором пропонується привести у відповідність цілі податкової системи з функціональним змістом податків як економічної категорії. Здобувачем сформульовано цілі податкової системи, відповідні сучасному трансформаційному періоду економіки, поширено теорію менеджменту в напрямку податкового менеджменту. Базуючись на поняттях теорії менеджменту, в роботі сформульовано поняття „система податкового менеджменту”, визначені задачі податкового менеджменту, які потребують скорішого вирішення в Україні.

В роботі проведений вичерпний аналіз існуючих підходів до розробки системи податкового регулювання діяльності підприємств, у тому числі вперше на базі використання теорії життєвого циклу підприємства.

В результаті дослідження автором розроблено методику побудови життєвого циклу промислового підприємства та управління їм, засновану на визначенні і використанні запропонованих показників рівня життєвого циклу підприємства, коефіцієнта стабільності життєвого циклу підприємства.

Найбільш оригінальним у роботі є розроблена автором методика планування діяльності державної податкової служби країни на прикладі підрозділів податкового аудиту юридичних осіб. Методичні рекомендації для складання плану податкових перевірок підприємств дозволяють оптимізувати цю роботу. Автор знайшов, що запропонована методика визначення рейтингу промислового підприємства є універсальним підходом до управління податковим регулюванням на різних рівнях - від підприємства до державного рівня. Застосування запропонованої ідеї дозволило автору розробити методику сумісного використання різних моделей для отримання найбільш повних даних про життєвий цикл промислового підприємства на різних етапах діяльності підприємства. Автор пропонує вирішення задачі податкового контролю шляхом побудови економіко-математичної моделі життєвого циклу підприємства і контролю по її параметрах – за відхиленнями від необхідного стану. Врахування органами ДПС життєвого циклу платників в контрольно-перевірочній роботі сприятиме виконанню податками регулюючої функції у оптимальному поєднанні з фіскальною. Це забезпечує поєднання економічних інтересів держави, юридичних і фізичних осіб, а за цих умов забезпечує також і безупинні інвестиційні процеси та зростання фінансових результатів підприємництва і в цілому економіки держави.

У дисертації на підставі аналізу економічної сутності податкового регулювання діяльності промислових підприємств науково обґрунтовано методологію управління розвитком системи податкового регулювання, що виявляється в таких отриманих автором наукових і практичних результатах:

  1. В результаті аналізу концептуальних підходів державного регулювання економіки визначено потребу в розвитку системи податкового регулювання діяльності промислових підприємств.

  2. В результаті дослідження підходів і принципів організаційно-структурної побудови системи податкового регулювання діяльності промислових підприємств на основі використання системного аналізу в роботі досліджено діючу податкову систему України, надано її характеристику як системи управління. Для побудови ефективної податкової системи в Україні запропоновано привести у відповідність цілі податкової системи з функціональним змістом податків як економічної категорії. В роботі сформульовано цілі податкової системи з метою забезпечення безперервних інвестиційних процесів і зростання фінансових результатів підприємництва і в цілому економіки держави в трансформаційному періоді України. Розроблена система принципів цілісної податкової системи значно підвищує можливості її вдосконалення.

3. Особливості управління у соціально-економічних системах, до якої відноситься і податкова система, досліджується в роботі з точки зору менеджменту. Таким чином, поширено теорію менеджменту в напрямку податкового менеджменту.

4. Проведені дослідження можливості прогнозування початку інноваційних процесів в системі менеджменту, для чого пропонується метод аналізу і прогнозування життєвого циклу організації (підприємства).

5. В роботі надане обґрунтування важливості і доцільності дослідження ЖЦ в податковій системі. Для дослідження життєвого циклу державної податкової служби України, що є підсистемою податкової системи України, застосовано показник абсолютної економічної ефективності державної податкової служби.

6. В роботі розроблено модель процесів і етапів ЖЦП з метою визначення етапу кривої життєвого циклу промислового підприємства (ЖЦП) в необхідний момент, виявлення факторів, що сприяють подовженню періоду стійкості і уповільненню процесу старіння, а потім правильного вибору антикризових заходів для підйому підприємства на новий виток розвитку, обходячи стадію вмирання.

7. Для управління ЖЦП обумовлено характеристику раціонального ЖЦП, тобто такого, коли рівень ЖЦП зростає, але при цьому також зростає стабільність діяльності підприємства, яка визначається збільшенням тривалості етапу зрілості. З метою розробки механізму управління ЖЦП запропоновано коефіцієнт стабільності ЖЦП.

8. Запропоновано новий підхід до відбору промислових підприємств для документальної перевірки з використанням їх рейтингової оцінки за сукупним коефіцієнтом КС, який враховував би всі критерії відбору і податкові ризики, а за умов формалізації процесу планування документальних перевірок стало б можливим автоматизувати цей процес шляхом його комп’ютеризації. Основою методики планування документальних перевірок є алгоритм формування рейтингу підприємств.

9. Наступними напрямками дослідження є моделювання взаємодії ЖЦ промислового підприємства з ЖЦ інших підприємств та організацій (різних рівнів управління) в мінливих умовах зовнішнього середовища і створення комунікаційних мереж системи податкового регулювання діяльності підприємств в Україні.

Публікації автора:

  1. Бєліченко А.Ф., Міночкіна О.М. Розробка механізму вдосконалення планування діяльності податкової служби (підрозділів управління податкового аудиту і валютного контролю). Финансы, учет, банки. Сборник научных трудов. Выпуск 8. Часть 2/Под общ. ред. П.В. Егорова. – Донецк: ДонНУ, 2002. – C. 26-33.

  2. Бєліченко А.Ф., Міночкіна О.М. Удосконалення процесу податкового контролю // Вісник ДонДУЕТ – 2003. - №3(19). – С. 184-190.

  3. Бєліченко А.Ф., Міночкіна О.М., Шматко О.Ю. Системний підхід в дослідженні ефективності управління оподаткуванням. Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 68. – Донецьк: ДонНТУ, 2003. – 204 с. С.47-53.

  4. Беличенко А., Анохина И., Миночкина О. Жизненные циклы предприятий и возможности их прогнозирования // Металл и литье Украины. – 2004. - №11. – С.43-46.

  5. Міночкіна О.М. Удосконалення системи управління оподаткуванням підприємств // Вісник ДонДУЕТ – 2003. - №4(20). – С.254-260.

  6. Міночкіна О.М. Управління інноваційними процесами в податковій системі на основі її життєвого циклу // Вісник ДонДУЕТ – 2004. - №3(23). – С. 231-237.

  7. Міночкіна О.М. Удосконалення інноваційних процесів у системі менеджменту організації на основі економіко-математичного моделювання її життєвого циклу. Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 80. – Донецьк: ТОВ „Лебідь”, 2004. – С. 112-118.

  8. Міночкіна О.М. Вдосконалення функції контролю системи податкового менеджменту шляхом формування та аналізу життєвого циклу підприємств регіону. Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 68. – Донецьк: ДонНТУ, 2004. – С.20-27.

  9. Міночкіна О.М. Методика створення статистичних моделей життєвих циклів підприємств // Проблеми науки. – 2005. - №4. – С.23-28.

  10. Міночкіна О.М. „Удосконалення системи менеджменту організації на основі економіко-математичного моделювання її життєвого циклу” Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції „Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі”.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - С.54-58.

  11. Міночкіна О.М. „Планування життєвого циклу підприємства як основного елементу податкової системи” Теория и практика экономики и предпринимательства / Материалы Всеукраинской научно-практической конференции. Алушта, 3-5 мая г. Симферополь, 2004. - С.138-139.

  12. Міночкіна О.М., Ярош А.Г. „Інноваційні процеси в податковій системі”. IV Межрегиональная научно-практическая конференция «Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития»: Материалы конференции. – Донецк: Дон ГУЭТ им. Туган-Барановского, 2004. - С.267-273.

  13. Міночкіна О.М., Бєліченко А.Ф. Удосконалення механізму впливу податкової системи на розвиток малого та середнього бізнесу. Перша всеукраїнська міждисциплінарна конференція „Бар’єри та можливості розвитку малого та середнього бізнесу в Україні”: Збірник анотацій матеріалів конференції. – Київ: Навчально-методичний центр „Консорціум із удосконалення менеджмент-освіти в Україні”, 2004. – С. 35. (http:// „Конференції”)

  14. Міночкіна О. М. Удосконалення процесів планування проведення податкових перевірок. Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю: Матеріали Першої Всеукраїнської науково-практичної конференції (30 березня 2005 р.) Кривий Ріг: 2005 - С.203-205.

  15. Міночкіна О.М. Економіко - математичний аналіз впливу показників соціально-економічного розвитку України на рівень життєвого циклу конкретного підприємства. Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: Наукові праці III Міжнародної науково-практичної конференції 12 травня 2005 року у Хмельницькому економічному університеті. [У 2-х частинах] Ч.2. – Чернівці: Букрек, 2005. - С. 276-282.