Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Беззубко Лариса Володимирівна. Розвиток теорії і практики функціонування механізмів державного управління колективними трудовими конфліктами : дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.02 / Донецький держ. ун-т управління. - Донецьк, 2006.



Анотація до роботи:

Беззубко Л.В. Розвиток теорії і практики функціонування механізмів державного управління колективними трудовими конфліктами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. - Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2006.

У роботі розглянуті теоретичні і практичні передумови створення державних механізмів управління колективними трудовими конфліктами (КТК). Обґрунтовано необхідність переходу від системи вирішення КТК до створення системи по управлінню КТК.

Розглянуто сутність колективного трудового конфлікту як об'єкта державного управління. Запропоновано концепцію створення механізмів державного управління колективними трудовими конфліктами.

Розроблено напрямки по удосконаленню нормативно-правового і організаційного механізмів, по створенню економічного і соціального механізмів державного управління колективними трудовими конфліктами. Розроблено модель управління колективними трудовими конфліктами на регіональному рівні.

У дисертації вирішена наукова-прикладна проблема розвитку та функціонування механізмів державного управління колективними трудовими конфліктами шляхом створення системи державного управління КТК. На основі проведених досліджень сформульовано ряд висновків, основними з яких є:

1. Проблема створення системи державного управління колективними трудовими конфліктами є актуальною для країн, у яких здійснюється перехід від тоталітарної до демократичної, нормативно-правової держави.

2. В результаті систематизації й узагальнення досліджень КТК провідними представниками зарубіжної і вітчизняної науки зроблено висновок, що кількість наукових праць, присвячених даній проблемі, є недостатня. Теоретичні розробки науковців переважно розглядають лише окремі аспекти вирішення колективних трудових конфліктів. Недослідженість багатьох теоретичних питань не дає змоги здійснити ефективне вирішення практичних проблем, пов'язаних із створенням державних механізмів управління КТК.

Визначення основних характеристик таких елементів державного управління КТК як механізмів, об'єктів, суб'єктів, функцій, форм прояву, наслідків, стадій, дій, причин, видів, просторових і тимчасових характеристик конфліктів становить подальший розвиток теорії державного управління КТК.

3. На основі узагальнення існуючих теорій, практики вирішення КТК розроблено класифікацію напрямків й етапів у вивченні конфліктів. Обґрунтовано, що сучасним етапом у розвитку теорії і практики вирішення КТК є управлінський, характерною рисою якого є перехід від процесу вирішення конфліктів до процесу управління ними. Основним змістом цього етапу є створення системи державного управління КТК у демократичній державі.

У проблемі державного управління КТК відокремлено:

створення державних механізмів, спрямованих на вирішення КТК;

створення державних механізмів, спрямованих на управління КТК.

Зараз Україна перебуває на першому етапі розвитку державного управління КТК (створені нормативно-правовий і організаційний механізми вирішення КТК; економічний і соціальний механізми вирішення КТК потребують подальшого розвитку).

4. Установлення сутності колективного трудового конфлікту як можливого об'єкта державного управління дозволяє встановити роль і місце управління КТК у системі соціально-трудових відносин сучасного суспільства.

КТК необхідно розглядати як особливе явище і процес у розвитку соціально-трудових відносин між найманими робітниками і роботодавцями при участі держави. КТК як явище являє собою результат існування різних видів протидій особистостей і груп з приводу значимих для них цілей, інтересів, цінностей, установок у соціально-трудових відносинах; як процес – це діяльність суб'єктів конфлікту, державних органів, які здійснюють керуючий вплив на усіх рівнях і стадіях конфлікту.

5. Виявлені тенденції й особливості сучасного етапу вирішення КТК, основною з яких є зменшення кількості КТС(К), страйків у результаті діяльності Національної служби посередництва і примирення.

6. Установлено, що ефективність вирішення КТК знижується в результаті наявних недоліків у нормативно-правовому й організаційному механізмах, відсутності ефективного економічного й соціального механізмів вирішення КТК.

За результатами дослідження запропоновано конкретні заходи по удосконаленню нормативно-правового механізму вирішення конфліктів, основний зміст яких забезпечення переходу від рекомендаційного до зобов'язуючого трудового професійного арбітражу, рішення якого будуть мати обов'язкову силу.

Організаційний механізм управління КТК потрібно створювати на основі реорганізації існуючого організаційного механізму вирішення конфліктів, яка передбачає відділення в існуючій структурі Національної служби посередництва і примирення консультаційної служби, трудового арбітражу, служби по управлінню КТК. Повинні змінитися функції і задачі НСПП, підвиситься її місце і роль у системі регулювання соціально-трудових відносин.

Були розроблені напрямки створення економічного механізму, пов'язані з удосконаленням фінансування процесу управління КТК, реформуванням системи оплати роботи трудових арбітрів і незалежних посередників, створенням системи соціального страхування виникнення КТК.

До напрямків розвитку соціального механізму управління КТК відноситься визначення його рівня під час проведення соціологічних досліджень по запропонованим питанням, які характеризують відношення населення до КТС(К), страйків.

7. Запропонована концепція створення механізмів державного управління сприяє вдосконаленню взаємодії державних органів із сторонами соціально-трудових відносин з приводу КТК, спрямована на вирішення, профілактику і запобігання конфліктів.

8. Установлена необхідність підвищення ролі й місця органів державної влади в стабілізації соціально-трудових відносин і управління КТК.

Визначення головних напрямків роботи Національної служби посередництва і примирення України з органами державної влади і місцевого управління підсилить керуючий вплив на об'єкт управління - колективний трудовий конфлікт.

9. В сучасних умовах потрібно підвищувати роль соціального партнерства в системі управління КТК на основі координованості загальних зусиль, узгодженості інтересів роботодавців, найманих робітників і державних органів. Це дозволить зменшити можливість виникнення протиріч між сторонами соціально-трудових відносин.

10. Аналіз КТК потрібно здійснювати на основі розробленої класифікації видів, причин виникнення (об'єктивних і суб'єктивних), стадій конфліктів (доконфліктна, предконфліктна, конфліктна, стадія вирішення конфлікту, післяконфліктна), що приведе до більш комплексного його здійснювання.

11. Запропоновані підходи до створення системи моніторингу КТК у регіоні, визначення основних форм і систем збору інформації про КТК спрямовані на більш повне виявлення тенденцій і напрямків подальшого розвитку конфліктів.

12. Для цілей прогнозування імовірності виникнення й розвитку КТК запропоновано використати методи, засновані на аналізі показників, що характеризують основні причини виникнення конфліктів.

13. Розробка державного механізму управління КТК на регіональному рівні здійснювалася на прикладі Донецької області, яка відноситься до числа найбільш конфліктогенних областей України. Під час проведеного аналізу рівня колективної трудової конфліктності виявлена специфіка конфліктів, яка пов'язана з наявністю найбільш конфліктогенних галузей промисловості (вугільна промисловість, чорна металургія, хімічна промисловість і машинобудування).

В розробленій моделі управління КТК на регіональному рівні виділено права й обов'язки органів влади та місцевого самоврядування, можливі форми взаємодії державних органів у процесі державного управління КТК.

На основі аналізу факторів і причин, які викликають виникнення і розвиток КТК, розроблено напрямки профілактики виникнення конфліктів на підприємствах області.

Публікації автора:

Монографії

1. Беззубко Л.В., Головко А.Н., Кирнос А.И. Теория и практика разрешения трудовых конфликтов.- Луганск: ЛФ ДонГАСА, 2002. – 219 с.

Особистий внесок здобувача: аналіз теоретичних досліджень в області конфліктів, дослідження КТК на підприємствах регіону.

2. Беззубко Л.В., Лобас В.М., Шушпанников О.Н. Социально-трудовые конфликты в Донецкой области: опыт отраслевого исследования. – Макеевка: ДонГАСА, 2003. – 219 с.

3. Беззубко Л.В., Кирнос А.И. Основы управления социально-трудовыми отношениями в строительстве. - Макеевка: ДонГАСА, 2003. – 243 с.

Особистий внесок: розглянуто сутність і основні напрямки по управлінню і регулюванню соціально-трудових відносин; здійснено аналіз проблем КТК на підприємствах.

4. Беззубко Л.В. Управление социально-трудовыми отношениями и трудовыми конфликтами в строительном комплексе // Менеджмент в строительстве (региональный аспект).- Макеевка: ДонГАСА, 2004. – С. 88-129.

5. Беззубко Л.В., Головко А.Н., Шпарбер М.К. Особенности осуществления современной отраслевой политики. - Луганск: ЛФ ДонГАСА, 2004. – 246 с.

Особистий внесок: розглянуто трудові конфлікти і соціальна напруженість у галузях, проаналізовано особливості сучасної галузевої політики в паливно-енергетичному комплексі, хімічній промисловості, металургії, машинобудуванні.

6. Беззубко Л.В. Механизм государственного управления коллективными трудовыми конфликтами. - Донецк: Норд Компьютер, 2004. – 242 с.

Статті у наукових фахових виданнях

1. Беззубко Л.В., Кирнос А.И. Об основных этапах управления трудовыми конфликтами на предприятиях // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія ”Державне управління”, т. 2, вип. 4. – Донецьк: ДонДАУ, 2001. – С.113-122.

Особистий внесок: розглянуто методику аналізу стану конфліктності і соціальної напруженості.

2. Беззубко Л.В. Использование методов социального менеджмента при разрешении трудовых конфликтов // Зб. наук. праць ДонДАУ “Соціальний менеджмент і управління інфораційними процесами”: серія ”Державне управління”, т. 2, вип. 5. – Донецк: ДонДАУ, 2001. – С. 123-125.

3. Беззубко Л. В., Кирнос А.И. О введении нового курса “Конфликтология” в процесс подготовки современных менеджеров// Менеджер: Вісник ДонДАУ. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – № 5 (21). – С. 239-240.

Особистий внесок: узагальнено досвід викладання курсу «Конфліктологія».

4. Беззубко Л.В. Гражданское согласие и трудовые конфликты в Донецкой области // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія ”Державне управління”, т. 3, вип. 17.- Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С. 418-427.

5. Беззубко Л.В. Региональный мониторинг изучения социально-трудовых отношений и трудовых конфликтов // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія ”Державне управління”, т. 3, вип. 18.- Донецьк: ДонДАУ, 2002.- С. 73-81.

6. Беззубко Л.В. О совершенствовании государственного механизма управления трудовыми конфликтами // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія ”Державне управління”, т. 3, вип. 21.- Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С. 168-176.

7. Беззубко Л.В. Колективні трудові конфлікти як чинник соціальної напруженості в сучасному місті // Управління сучасним містом.- К.: Національна академія управління при Президентові України, 2003. – № 10-12 (12). – С. 192-198.

8. Беззубко Л.В. Новые подходы к прогнозированию возникновения коллективных трудовых конфликтов // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія ”Державне управління”, т. 4, вип. 23.- Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 53- 59.

9. Беззубко Л.В. Основные направления повышения эффективности деятельности по разрешению коллективных трудовых споров (конфликтов) в регионе // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія ”Державне управління”, т. 4, вип. 24.- Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 264-274.

10. Беззубко Л.В. Дослідження чинників, що впливають на рівень колективної трудової конфліктності // Зб. наук. праць “Актуальні проблеми державного управління”, вип. 4 (14). – Дніпропетровськ: ДРІДУ НАДУ, 2003. – С. 159-167.

11. Беззубко Л.В. Разработка модели управления коллективными трудовыми конфликтами // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Державне управління процесами життєдіяльності і галузевого розвитку регіону”: серія ”Державне управління”, т. 4, вип. 25. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. - С. 244-248.

12. Беззубко Л.В. О проведении исследований по теме «Управление трудовыми конфликтами в регионе» // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія ”Державне управління”, т. 4, вип. 26. – Донецьк: ДонДАУ, 2003.- С. 279-290.

13. Беззубко Л.В. Итоги и перспективы разрешения коллективных трудовых споров // Экономика Украины. – 2004. – № 4. – С. 80-83.

14. Беззубко Л.В., Шемяков А.Д. Коллективный трудовой спор (конфликт) как объект государственного управления // Менеджер: Вісник ДонДУУ.- Донецьк: ДонДУУ. – 2004.- № 2 (28). – С. 129-133.

Особистий внесок: обґрунтовано можливість розгляду КТС(К) як об'єкта державного управління, розглянуті елементи системи управління конфліктом.

15. Беззубко Л.В. Направления формирования экономического механизма управления трудовыми конфликтами // Зб. наук. праць ДонДУУ: “Фінансовий механізм державного управління економікою України”: серія “Державне управління”, т. 5, вип. 32. - Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С. 264 -270.

16. Беззубко Л.В. Использование зарубежного опыта для развития государственного механизма разрешения конфликтов // Менеджер: Вісник ДонДУУ. – Донецьк: ДонДУУ. – 2004. – № 3. - С.49-53.

17. Беззубко Л.В. Характеристика основных элементов государственного управления коллективными трудовыми конфликтами // Зб. наук. праць ДонДУУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія ”Державне управління”, т. 5, вип. 31. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С. 157-166.

18. Беззубко Л.В., Шемяков А.Д. Трудовые конфликты как следствие нарушения баланса интересов сторон социально-трудовых отношений // Менеджер: Вісник ДонДУУ. – Донецьк: ДонДУУ. – 2004. – № 4.– С. 141-148.

Особистий внесок: проаналізовано історію розвитку колективних трудових конфліктів у Донецькій області.

19. Беззубко Л.В. Роль інформації у системі державного управління колективними трудовими конфліктами // Зб. наук. праць ДонДУУ: “Фінансовий механізм державного управління економікою України”: серія “Державне управління”, т. 5, вип. 37. - Донецьк: ДонДУУ, 2004.- С. 230- 237.

20. Беззубко Л.В. Управленческий этап проблемы коллективных трудовых конфликтов // Менеджер: Вісник ДонДУУ. – Донецьк: ДонДУУ.– 2005. – № 1. – С. 181-186.

21. Беззубко Л.В. Про необхідність створення механізму державного управління КТК // Зб. наук. праць ДонДУУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія ”Державне управління”, т. 4, вип. 44. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 228-238.

22. Беззубко Л.В. Напрямки діяльності органів державної влади по вирішенню колективних трудових конфліктів у регіонах // Зб. наук. праць: “Актуальні проблеми державного управління”, вип. 2(20).- Дніпропетровськ: ДРІДУ НАДУ, 2005.- С. 110-115.

23. Беззубко Л.В. Про створення механізму державного управління колективними трудовими конфліктами // Статистика України. – 2005. – № 2.– С. 80-84.

24. Беззубко Л.В. Роль і місце органів державної влади в управлінні розвязання трудових конфліктів // Зб. наук. праць: “Актуальні проблеми державного управління”, вип. 2 (24). – Ч. 1. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2005. – С. 119- 122.

25. Беззубко Л.В., Зюнькін А.Г. Вирішення колективних трудових спорів (конфліктів): шляхи законодавчого вдосконалення // Науковий вістник Національноі академії внутрішних справ України. – 2005. – № 2. - С. 99-104.

Особистий внесок: розроблено пропозиції щодо визначення основних термінів КТС(К), організації діяльності трудового арбітражу.

26. Беззубко Л.В. Повышение роли социального партнерства в системе управления коллективными трудовыми конфликтами // Зб. наук. праць ДонДДУ “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т. 6, вип. 51. -Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 140-151.

Статті у інших наукових виданнях

1. Беззубко Л.В. Основные направления государственной политики в области условий и охраны труда // Сб. науч. тр.: “Государственное регулирование экономики: практика и проблемы”. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 1995.- С. 185-192.

2. Беззубко Л.В., Ходнев Ю.С. Проблемы управления коммунальной энергетикой региона // Сб. науч. тр.: “Управление экономикой региона”. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 1996. – С. 116-124.

Особистий внесок: дано характеристику соціально- економічних проблем розвитку комунальної енергетики регіону.

3. Беззубко Л.В. Основные социальные проблемы предприятий угольной промышленности // Уголь Украины. – 1997. – № 7. – С. 17-20.

4. Беззубко Л.В. Актуальные проблемы реструктуризации промышленного производства на примере угольных шахт Донбасса// Економiка Украiни і Донецького регiону в контекстi ринкових трансформацiй : Вiсник ДонГАСА.– 1999. – N19. – С. 74-76.

5. Беззубко Л.В., Кирнос А.И. О совершенствовании методологии и методики анализа трудовых конфликтов // Тематичний зб. наук. праць: “Методологія сучасних досліджень соціальних, економічних та психологічних проблем” , вип. 1.- Донецьк: Донецький інститут ринку та соціальної політики, 2001. – С. 18-28.

Особистий внесок: запропонована класифікація причин трудових конфліктів.

6. Беззубко Л.В. Особенности трудових конфликтов в угольной промышленности // Уголь Украины. – 2002. – № 11. – С. 16-18.

7. Беззубко Л.В., Кирнос А.И. Социально-трудовые отношения и трудовые конфликты // Зб. наук. праць: “Економіка, менеджмент, підприємництво”. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В.Даля. – 2002. – № 8. – С. 269- 272.

Особистий внесок: охарактеризовано об'єктивні фактори, що впливають на розвиток конфліктів, підходи до їхнього прогнозування.

8. Беззубко Л.В. Теоретичні основи вирішення трудових конфліктів // Бюлетень Національної служби посередництва і примирення.– 2002. – №8. – С. 52-57.

9. Беззубко Л.В. О стратегии и тактике управления трудовими конфликтами // Міжвузівський зб. наук. праць: “Економіка: проблеми теорії та практики” , вип. 151.- Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. - С. 76-80.

10. Беззубко Л.В., Кирнос А.И. Об актуальных проблемах управления трудовыми конфликтами в Донецком регионе // Міжвузівський зб. наук. праць: “Економіка: проблеми теорії та практики” , вип. 161.- Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. - С. 104-111.

Особистий внесок: розглянуто проблеми оцінки, попередження, профілактики і прогнозування конфліктів.

11. Беззубко Л.В. Пропозиції і зауваження щодо подальшого удосконалення законодавчого механізму вирішення колективних трудових спорів // Бюлетень Національної служби посередництва і примирення. – 2003. – № 6. – С. 38-42.

12. Беззубко Л.В. Трудові арбітри про основні проблеми колективних трудових спорів // Бюлетень Національної служби посередництва і примирення. – 2004. – №3. – С. 48-51.

13. Беззубко Л.В. Пропозиції по створенню економічного механізму управління колективними трудовими конфліктами // Бюлетень Національної служби посередництва і примирення. – 2004. – №7. - С. 47-51.

Друковані видання наукових конференцій

1. Беззубко Л. В. Тарифные соглашения и коллективные договора как новая форма политической культуры // Тез. докл. и выступл. региональной науч. конф. – Донецк: Фонд «Регион», 1994. – С. 14-16.

2. Беззубко Л. В. Трудовые конфликты в регионе // Тез. доповідей і повідомлень Другої науково-практ. конф. “Розвиток руху за продуктивнiсть в Украiнi”. – Краматорськ: Національний центр продуктивності, 1996. – С. 33-34.

3. Беззубко Л. В. Социальные проблемы реструктуризации угольной промышленности // Тез. докл. межд. научно-практ. семинара “Экономические, организационные и социальные проблемы развития стран содружества: производительность, оплата и рынок труда, внешнеэкономические связи”. – Донецк: ДонГУ, 1996. – С. 212-213.

4. Беззубко Л. В. Государство и трудовые конфликты // Тез. докл. респ. наук. практ. конф. “Актуальні аспекти державотворення”. – Запоріжжя: ЗГТА, 1996. – С. 35-36.

5. Беззубко Л. В. Проблемы трудовых конфликтов на предприятиях Донецкой области // Материалы Второй межд. науч. практ. конф. “Регион: стратегия выживания и развития Донбасса”. – Донецк, 1996. – С. 49-50.

6. Беззубко Л. В.Влияние трудовых конфликтов на состояние безопасности общества // Материалы межд. научно-практ. конф.: ”Проблемы обеспечения экономической безопасности”. – Донецк: РИА ДонТУ, 2001. – С. 10-11.

7. Беззубко Л. В., Охотникова М.Н. Конфликтология как новая учебная дисциплина в подготовке специалистов широкого профиля // Матеріали Третьої міжнародної наук.-прак. конф. “Методологічні проблеми розвитку бізнес-освіти”: – Донецьк: Норд-компьютер, 2002. – С. 73-76.

Особистий внесок: проаналізовано моделі і підходи до опису КТК.

8. Беззубко Л. В. Использование данных региональных исследований в преподавании социально-экономических дисциплин // Матеріали міжнарод. семінару “Нова економіка і вища освіта”, т.1. – Донецьк: ДДУЕіТ ім. М. Туган-Барановського, 2003. – С. 52-55.

9. Беззубко Л.В. О повышении роли Национальной службы посредничества и примирения в процессе разрешения коллективных трудовых споров (конфликтов) // Матеріали Другої міжнародної наук.-практ. конференції “Динаміка наукових досліджень, 2003”, т.10. Сер. ”Державне управління”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 6-7.

10. Беззубко Л. В. Роль конфліктології у формуванні соціальної відповідальності бізнесу // Зб. матеріалів П'ятої щорічної міжн. конференції “Бізнес-освіта як бізнес: якість послуг і соціальна відповідальність”. – К.: Консорціум із удосконалення менеджмент-освіти в Україні, 2003. – С. 291-298.

11. Беззубко Л. В. Галигузов О.Г. От конфликтологии к менеджменту разрешения конфликтов // Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практ. конф. “Менеджмент - освіта в Україні: стан розвитку і шляхи удосконалення”// Менеджер: Вісник ДонДУУ. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – № 3 (29). – С. 204-205.

Особистий внесок: обґрунтування необхідності управління КТК.

Навчальні посібники

1.Беззубко Л.В., Лобас В.М., Чернобай А.В. Вопросы трудовых отношений в условиях рынка: Учебное пособие по экономике труда. – Макеевка: ДонГАСА, 2000.- 206 с.

Особистий внесок: розглянуто питання регулювання трудових відносин в Україні і за кордоном, проведені дослідження колективних трудових конфліктів у Донецькій області.

2. Беззубко Л.В., Зюнькін А.Г., Калина А.В. Управління трудовими конфліктами: Навч. посіб. – К.: МАУП, 2004.- 256 с.

Особистий внесок: проаналізовано стан КТК в Україні й у Донецькій області; дана характеристика нормативно-правової бази вирішення КТК.

Методичні рекомендації:

1. Беззубко Л.В., Шушпанников О.Н., Пастушенко В.М. Методические рекомендации профсоюзным организациям по эффективному разрешению коллективных трудовых споров (конфликтов). – Макеевка: ДонГАСА, 2003. – 27с.

Особистий внесок: аналіз вимог, висунутих найманими робітниками під час виникнення КТС(К), порушень законодавства про порядок вирішення трудових спорів.

2. Беззубко Л.В., Шемяков А.Д. Правила поведения сторон социально-трудовых отношений в коллективном трудовом споре: методические рекомендации. – Макеевка: ДонГАСА, 2003.- 29 с.

Особистий внесок: рекомендації з вибору тактики поводження сторін під час рішення КТС(К), ведення переговорів і спорів.

3. Беззубко Л.В., Шемяков А.Д. Некоторые вопросы регулирования социально-трудовых отношений между наемными работниками и собственниками (работодателями): методические рекомендации. – Макеевка: ДонГАСА, 2004. – 27 с.

Особистий внесок: розроблено пропозиції і рекомендації по вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів).

4. Беззубко Л.В., Поважный С.Ф., Шемяков А.Д. Методические рекомендации работодателям по разрешению коллективных трудовых споров. – Донецк: Норд-компьютер, 2004. – 30 с.

Особистий внесок: проаналізовано позицію і діяльність роботодавців у трудовому конфлікті, типові помилки в ході їхнього вирішення, намічено напрямки по профілактиці і управлінню КТК.

5. Беззубко Л.В., Лобас В.М., Стрельченко Д.І., Шемяков О.Д. Роль і місце органів державної влади в стабілізації соціально-трудових відносин і вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів): Методичні рекомендації. – Донецьк: Норд-компьютер, 2004. – 32 с.

Особистий внесок: розглянуто права і обов'язки місцевих органів влади під час КТК, напрямки подальшого розвитку системи управління трудовими конфліктами.