Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Ло Юн Тай. Розвиток високих технологій в промисловості КНР : Дис... канд. наук: 08.07.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Ло Юн Тай. Розвиток високих технологій в промисловості КНР.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.07.01 – економіка промисловості.- Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України. Київ, 2002.

Дисертація присвячена вивченню, узагальненню та розв’язанню економічних проблем розвитку високих технологій в промисловості КНР в період формування розвинутої соціально спрямованої ринкової економіки в одній з провідних країн світу. Автором визначені, розкриті та обгрунтовані теоретико-методологічні, методичні та практичні засади розвитку високих технологій в промисловості в умовах становлення розвинутих ринкових відносин: сутність, зміст і шляхи формування високотехнологічних промислових виробництв; тенденції та закономірності розвитку високих технологій в промисловості країни з перехідною ринковою економікою; методичний інструментарій кількісного та якісного виміру розвитку високих технологій в промисловості; рекомендації і пропозиції щодо удосконалення та підвищення ефективності розвитку високотехнологічних промислових виробництв в довгостроковій та середньостроковій перспективі.

Сформульовано, обгрунтовано та запропоновано основні напрями і шляхи забезпечення ефективного розвитку високих технологій в промисловості КНР на основі поглиблення, розробки і впровадження новітніх інноваційних моделей науково-технологічного розвитку в промисловості, формування і впровадження дійового організаційно-економічного механізму управління в науково-технологічній сфері промислового виробництва.

В результаті проведеного дослідження отримані нові результати, які за сукупністю можна кваліфікувати як розвязання конкретного наукового завдання щодо формування парадигмальної моделі розвитку високотехнологічного промислового виробництва в КНР з урахуванням специфічних особливостей створення розвинутої ринкової економіки у ній, яка має суттєве значення для економіки промисловості як галузі економічної науки.

Основні висновки, які випливають з отриманих результатів проведеного дослідження зводяться до наступного.

1. Новітні сучасні високі технології, в першу чергу інформаційні технології справляють потужний перетворювальний вплив на всі сторони сучасного суспільного розвитку, але найбільш масштабно їх вплив проявляється в економічній сфері. Змінюються умови і зміст трудової діяльності людей, радикально прискорюється вирішення складних виробничих проблем і завдань, суттєво зростає ефективність управління, виникають нові професії, робочі місця, формуються нові галузі виробництв, змінюється функціонування традиційних і створюються нові галузі економіки, створюється принципово нова економіка, яка іменується економікою знань. В цій економіці знань визначальним активом виступають не матеріальні ресурси – робоча сила, предмети і знаряддя праці, а невідчутні, непомітні ресурси – інтелект, інформація, знання.

Поряд з економікою індустріального світу, досягнення якої базуються на виробництві матеріальної продукції і досягається в основному за рахунок нарощуваної за допомогою машин і механізмів мускульної сили людини все більш виразно формується постіндустріальна економіка, в якій безпрецедентне значення набуває розумова сила людини і технології, що забезпечують її багатократне зростання.

Нова економіка знань забезпечує перехід від економіки, що базується на виробництві товарів матеріального характеру, до економіки, що базується на виробництві і використанні знань Як наслідок таких трансформаційних зрушень створюється світ, в якому люди замість рук працюють мозками, нові технології створюють глобальну конкуренцію, нововведення стають важливішими масового виробництва товарів, інвестиції вкладаються швидше у нові концепції або засоби їх створення, ніж у нові машини, постійні тільки швидкі переміни.

2. Основним джерелом виробництва нових високих технологій є промисловість як одна з важливих сфер ринкової економіки. Вона забезпечує виробництво нових високих технологій не тільки для задоволення своїх галузевих потреб, але й для забезпечення потреб усіх інших сфер і галузей народного господарства кожної країни, відіграє особливу роль у створенні та ефективному функціонуванні економіки знань на сучасному етапі в усіх країнах світу.

3. Поставлені завдання в Китайській Народній Республіці щодо збільшення обсягів валового внутрішнього продукту в перспективі до 2020 року в 4 рази, середньорічного приросту цього головного макроекономічного показника в 2001-2010 роках на 10% можуть бути успішно виконані при забезпеченні високих темпів розвитку високих технологій в промисловості, які були започатковані в 1978-2000 роках, особливо прискорено розвивалися в останньому десятиріччі ХХ століття.

Розвиток високих промислових технологій в економіці КНР сприяв досягненню високих темпів економічного і соціального зростання країни, за рівнем яких вона зайняла перше місце у світі.

Як свідчить світова статистика, середньорічний приріст ВВП в КНР за 1981-2000 роки становив 1,4% порівняно з 3% у світі, тобто він перевищував світовий показник майже в 3,5 рази, а питома вага КНР у світовому обсязі ВВП за 1990-2000 роки зросла з 5,41% до 10,09%, тобто майже у 2 рази. Виробництво доданої вартості у промисловості КНР збільшилося з 325 млрд. доларів США в 1990 р. до 1115 млрд. доларів США в 2000 році, або більше ніж у 3,4 рази, а питома вага КНР у світовому обсязі промислової продукції зросла за цей період з 4,20% до 11,45%, або в 2,7 раза.

Визначені довгострокові, середньострокові та поточні завдання щодо економічного і соціального розвитку КНР передбачають забезпечення високих темпів зростання валового внутрішнього продукту, у тому числі доданої вартості в промисловості, матеріальною основою досягнення яких повинні стати розробка і використання новітніх напрямів науково-технологічного прогресу, в першу чергу високих технологій, основною сферою створення яких є промисловість. Широке використання новітніх високих технологій забезпечить удосконалення структури ринкової економіки КНР, спрямованої на формування у них оптимальних пропорцій.

5. Основним напрямом формування і розвитку високих технологій, як свідчать результати дослідження, є створення високотехнологічних науково-технічних парків, які виступають головними інкубаторами, в яких вони народжуються, досліджуються та розвиваються як матеріальна основа створення високотехнологічних промислових виробництв.

6. Основними особливостями формування і розвитку високотехнологічних промислових підприємств є великий ризик, значні інвестиції та високий рівень прибутковості, які потребують глибокого вивчення та урахування при прогнозуванні і плануванні розвитку високотехнологічних промислових виробництв.

7. Розвиток високотехнологічних промислових виробництв в умовах глобалізації характеризується ряд нових тенденцій, серед яких найбільш значущими є збільшення і плюралізація джерел ризикових інвестицій, поглиблення інтернаціоналізації ризикових інвестицій, посилення спеціалізації ризикових інвестицій, регулювання попиту і пропозицій ризикових інвестицій, зростання темпів та обсягів анексування і реорганізації високотехнологічних підприємств, поглиблення глобальної інтеграції науково-технологічного розвитку та ін.

8. Високі технології являють собою специфічний товар як за сутнісним змістом, так і за формою прояву. У високих технологіях як процес праці, так і його результати є невідтворювальними, вони як товар конкретних природних засобів прямого виміру. Цей товар характеризується такою якісною відмінністю як неповторність змісту. Виробник високих технологій володіє монопольним правом на використання зробленого відкриття абр винаходу, що стверджується відповідним документом – патентом. Володіння результатами високих технологій надає можливість компаніям отримувати додаткові прибутки, які приймають форму технологічної ренти. В кількісному вимірі, як свідчить світовий досвід, у 2-3 рази перевищує середній прибуток на капітальні вкладення.

9. Розповсюдження і використання нових високих промислових технологій потребує розвинутих адаптаційних можливостей, наявних ефективних механізмів передачі і використання ноу-хау, великих затрат по її впровадженню, які за розміром сягають у межах від 20 до 60% вартості інноваційних проектів в залежності від господарської спеціалізації компанії.

10. Магістральним напрямом розвитку високих технологій в промисловості КНР є розробка і впровадження новітніх інноваційних науково-технологічних моделей розвитку промислового виробництва, використання яких забезпечує якісні зміни предметів і знарядь праці, широке використання принципово нових видів технологій і організації виробництва, досягнення кращих світових зразків в параметрах ефективності та ефективності розвитку промислового виробництва.

Публікації автора:

  1. Ло Юн Тай. Основные тенденции развития новых высокотехнологических промышленных предприятий // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр.- К.: РВПС України НАН України.- 2001. – С. 20-28.

  2. Ло Юн Тай. Комп’ютерні технології обліку.- Тянь-Цзінь: Наука і техніка, 1990. – 209 с.

  3. Ло Юн Тай. Інформаційні системи.- Тянь-Цзінь: Наука і техніка, 1991. – 297 с.

  4. Ло Юн Тай. Наукові засади маркетингових досліджень високотехнологічних промислових виробництв.- Тянь-Цзінь: Наука і техніка, 1993. – 403 с.

  5. Чан Ін Фа, Ло Юн Тай. Комплексне реформування форм сучасного підприємництва.- Тянь-Цзінь: Наука і техніка, 1996. – 400 с. (особистий внесок здобувача: обгрунтування теоретико-методологічних, методичних і практичних засад розвитку високотехнологічних форм підприємництва в промисловому виробництві).

  6. Высокие технологии как определяющий фактор развития производительных сил на современном этапе (теоретико-методологические аспекты). // Матер. міжнар. наук.-практ. конф. “Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”.- К.: Київський національний університет ім. Тараса Шевченко. – 2001. – С. 30-31.

  7. Л.В.Дейнеко, С.П.Сичевський, Ло Юн Тай. Податкова політика у забезпеченні економічного зростання: досвід Китаю // Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи розвитку): Зб. наук. пр. за матеріалами науково-практичної конференції.- Ірпінь: АДСПУ.- 2001. – С. 62-65 (особистий внесок автора: узагальнення особливостей податкового стимулювання розвитку високотехнологічних виробництв – 0,10 др.арк.).

  1. Ло Юн Тай. Использование высших технологий – важнейший фактор ускорения развития агропромышленного комплекса КНР. // “Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: сучасний стан і перспективи вирішення”: Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – К.: Мінагрополітики України. – 2002. – С. 184-185.

  2. Ло Юн Тай, Чан Ін Фа. Економіка акціонерних компаній і корпорацій.- Тянь-Цзінь: Наука і техніка, 1995.- 320 с. (особисто внесок автора: глави 4, 5, 6 – акціонерні підприємства, реформування сучасних акціонерних підприємств, випуск акцій і їх обіг).

  3. Ло Юн Тай, Лотар Шакс. Прикладна статистика.- Тянь-Цзінь: Наука і техніка, 1998.- 855 с. (особисто внесок автора: методологічні підходи до визначення економіко-статистичних показників розвитку високих технологій).