Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Лісова Людмила Олександрівна. Розвиток зовнішньоекономічної діяльності підприємствами АПК Сумської області : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Лісова Л.О. Розвиток зовнішньоекономічної діяльності підприємствами АПК Сумської області. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Сумський національний аграрний університет, Суми, 2008.

У роботі обґрунтовано стратегію зовнішньоекономічної діяльності підприємств агропромислового комплексу Сумської області на основі оптимізації структури експорту аграрної продукції. Доповнено існуючі наукові погляди на тенденції і перспективи розвитку зовнішньоекономічних відносин аграрних підприємств регіону. Визначено концептуальні підходи до виявлення передумов становлення та розвитку зовнішньоекономічних відносин регіону в аграрному секторі з європейськими державами. Розроблений механізм управління зовнішньоекономічними зв’язками на регіональному рівні. Набули подальшого розвитку методичні підходи до визначення ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємств аграрного сектора. Виявлені шляхи забезпечення зростання позитивного зовнішньоторговельного сальдо експорту продовольства і сільськогосподарської сировини підприємствами області.

Одержані в ході дослідження результати в сукупності розв’язують важливу науково-практичну проблему вдосконалення організації, управління та підвищення ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємствами агропромислового комплексу. Основні висновки і пропозиції полягають в наступному:

  1. В результаті досліджень обґрунтовано, що реформування аграрного сектора України не призвело до очікуваного результату, а тому проблем, які накопичувалися тут роками, значно більше, ніж досягнень. Зовнішня торгівля виступає одним із важливих факторів прискорення зростання та підвищення ефективності сільського господарства в умовах глобалізації та зростання економічної залежності країн, розвитку переробної промисловості та інших галузей агропромислового комплексу для України.

  2. Виходячи з визначення експортного потенціалу, жодна країна не може бути конкурентоспроможною по всіх видах продукції, тобто вона має визначити пріоритетні галузі. Тут, прагнучи реалізувати переваги економіки України, не можна не звернути увагу та недооцінити ряд сприятливих факторів для зростання потенціалу АПК, який може і повинен сприяти вирішенню питань розвитку національної економіки та підвищення її конкурентоспроможності.

  3. У результаті узагальнення існуючих теоретико-методичних підходів був зроблений висновок, що сучасна економічна ситуація в Україні потребує розробки єдиної методики розрахунку ефективності зовнішньоекономічної діяльності, яка б врахувала макро- та мікроекономічні фактори, що впливають на ефективність зовнішньоекономічної діяльності підприємств аграрного сектора. В ході досліджень були виокремленні кількісні та якісні показники оцінки ефективності експорту та імпорту продукції сільського господарства.

  4. Встановлено, що частка Сумської області у загальнодержавних поставках складає 1,7% експорту і 0,7% імпорту, що відповідає 12 і 19 місцям серед регіонів України. Протягом 1997-2005 рр. зовнішньоторговельний оборот аграрних підприємств регіону мав тенденцію до постійного зростання. Географія зовнішньої торгівлі області є досить широкою – вона має зовнішньоторговельні операції з партнерами із 87 країн. Визначальне місце для області в експорті товарів мали відносини з країнами СНД, частка яких становить 78,94% у середньому за п’ять років (у 2001-2005 рр.), серед яких з великим відривом лідирує Російська Федерація (60,9% загального експорту); саме за рахунок цієї країни забезпечується основна частина приросту експорту області. Основними товарними групами експорту з регіону були сир, м’ясо, масло, молоко, жито, кукурудза, а позиціями імпорту – риба, м’ясо, рис, овочі, кава, какао та чай та ін.

  5. Виявлено, що процес управління зовнішньоекономічною діяльністю в агропромисловому комплексі, крім загальноприйнятих функцій (загальне управління, прогнозування, планування, облік та контроль), необхідно доповнити реалізацією функції регулювання, основою якої має бути чітко визначена регіональна політика в галузі зовнішньої торгівлі і залучення інвестицій, які вимагають наявності сприятливого інвестиційного клімату як в окремих регіонах, так і в країні в цілому. Нами розроблено та запропоновано механізм управління зовнішньоекономічними зв’язками на регіональному рівні, який ґрунтується на посиленні взаємодії зовнішньоекономічної сфери та економіки регіону.

  6. Розв’язання багатофакторної економіко-математичної задачі щодо визначення впливу окремих факторів на збільшення зовнішньоторговельного обороту сільськогосподарської продукції показало, що одним із резервів забезпечення зростання позитивного зовнішньоторговельного сальдо Сумської області є оптимізація структури експорту продукції агропромислового комплексу. Крім того, визначено, що коливання зовнішньоторговельного сальдо на 69% залежить від обсягу експортованих товарів, і лише на 13,8% – від обсягу імпортованих товарів.

  1. Застосування в дисертації методу моделювання з метою оптимізації регіональної структури експорту продовольства та сільськогосподарської продукції та максимізації прибутку регіону від зовнішньоекономічної діяльності дозволило встановити, що Сумська область може збільшити прибуток від експорту аграрної продукції на 2,51 млн. дол. США лише за рахунок власного виробництва.

  2. Доведено, що підґрунтям збалансованого розвитку зовнішньоекономічної діяльності агропромислового комплексу Сумської області є також формування сучасної ринкової інфраструктури, особливу роль в якій відіграють товарні біржі, розвиток яких потребує удосконалення та деталізації біржового законодавства, скорочення загальної кількості бірж, стандартизації правил біржової торгівлі та біржової документації, поширення укладання форвардних контрактів та запровадження ф’ючерсних угод, сприяння розвитку комунікацій, запровадження страхування біржових угод та системи постійного моніторингу кон’юнктури аграрних ринків в масштабі держави.

  3. Показано, що світова економіка сьогодні характеризується процесами, пов’язаними з глобалізацією господарських зв’язків, посиленням взаємозалежності країн та регіонів, поглибленням міжнародного поділу праці і кооперації. Тому реальне входження країни у світовий політичний та економічний простір потребує адаптованості її національної економіки до найважливіших тенденцій зовнішнього середовища. У свою чергу, формування циклу відтворення продовольчих ресурсів АПК має ґрунтуватися на додержанні ряду суспільних вимог у його організації, насамперед на наявності розвиненого сільськогосподарського виробництва і харчової промисловості з обсягами товарної продукції та послуг, які забезпечують участь регіону у формуванні внутрішньорегіональних і міжрегіональних зв’язків щодо продовольчих товарів.

  4. Запропоновані рекомендації та основні положення щодо удосконалення регіонального управління зовнішньоекономічною діяльністю, забезпечення ефективної зовнішньої торгівлі в агропромисловому комплексі та розвитку ринкової інфраструктури за рахунок розширення біржової торгівлі необхідно врахувати та впровадити Головному управлінню економіки, Головному управлінню агропромислового комплексу в Сумській області та Сумській товарній біржі „Сумиагропромбіржа” для стабілізації ситуації в регіоні.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Лісова Л.О. Роль аграрних товарних бірж у розвитку ЗЕД АПК / Л.О. Лісова // Збірник наукових праць Харківського національного аграрного університету. Серія ”Економіка АПК і природокористування”. – Харків, 2004. – ХНАУ. – С. 75-79.

  2. Лісова Л.О., Михайлова Л.І. Розвиток АПК як передумова формування зовнішньоекономічних зв’язків України / Л.О. Лісова // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія ”Економіка та менеджмент”. Випуск 6-7 (18-19), 2005. – С. 271-276. Автором досліджені напрямки розвитку агропромислового комплексу Сумської області та виявлені перспективи їх нарощення.

  3. Лісова Л.О. Зовнішньоекономічна діяльність аграрного сектору Сумської області: стан та перспективи розвитку / Л.О. Лісова // Економіка АПК. – 2006. – №3. – С. 137-142.

  4. Лісова Л.О. Основні тенденції розвитку ринку сільськогосподарської продукції у Сумській області / Л.О. Лісова // Науковий вісник Національного аграрного університету / Редкол.: Д.О. Мельничук (відп. ред.) та ін. – К., 2007. – Вип. 110. – Ч. 2. – С. 93-98.

  5. Лісова Л.О. Резерви росту обсягів зовнішньої торгівлі регіону за рахунок оптимізації прибутку від експорту аграрної продукції / Л.О. Лісова // Агроінком. – 2008. – №3-4. – С. 15-17.

Статті в інших виданнях, тези доповідей.

  1. Лісова Л.О. ЗЕД як один із факторів розвитку національної економіки : матеріали науково-практичної конференції викладачів, аспірантів та студентів Сумського НАУ, (Суми, 5-21 квітня 2005 р.). – ТОВ ВТД ”Університетська книга”. – 2005. – С. 358-359.

  2. Лісова Л.О. Основні підходи до формування регіонального рівня управління зовнішньоекономічною діяльністю : матеріали VIII Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції [«Сучасні проблеми науки та освіти»], (Алушта, 28 квітня – 9 травня 2007 р.) / Українська асоціація ”Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. – Х.: Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна , 2007. – С. 115.

  3. Лісова Л.О. Регіональна політика як спосіб державного регулювання ЗЕД : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції [«Аграрний форум – 2006»], (Суми, 25-29 вересня 2006 р.). – Суми: ВТД ”Університетська книга”, 2006. – С. 122.

  4. Лісова Л.О. Характеристика методичних підходів до оцінки ефективності зовнішньоекономічної діяльності аграрних підприємств: тези Міжнародної науково-практичної конференції [«Соціально-економічна політика та розвиток в умовах переходу до постіндустріального суспільства»], (Дніпропетровськ, 21 березня 2008 р.): У 2 т.; Т.ІІ. – Дніпропетровськ: ДДФА, 2008. – С. 89-90.

  5. Лисовая Л.А. Экспортный потенциал региона и эффективное его использование: Х международная научно-производственная конференция [«Проблемы сельскохозяйственного производства на современном этапе и пути их решения»], (Белгород, 2006). – Белгород: Издательство Белгородской ГСХА, 2006. – С. 140.

  6. Lyudmila Lisova, Lyubov Mykhaylova Foreign economic activity of the agrarian sector of Sumy region: it’s state and prospecta of the development /L.Lisova, L.Mykhaylova // Journal of modern science. The Alcide De Gasperi University of Euroregional Economy Jozefow, Poland. - The Alcide De Gasperi University of Euroregional Economy Publishing House. – 1/2/2006. – II Year. – Р. 285 - 294. Автором проаналізовано основні тенденції в зовнішньоекономічній діяльності сільськогосподарських підприємств.