Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Іваненко Ірина Анатоліївна. "Ринок єврооблігацій в умовах фінансової глобалізації" : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Іваненко І.А. Ринок єврооблігацій в умовах фінансової глобалізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено системному обґрунтуванню теоретичних засад розвитку ринку єврооблігацій в умовах фінансової глобалізації та розробці теоретичних і практичних аспектів удосконалення механізму інтеграції України до ринку єврооблігацій.

У роботі досліджено теоретичні основи світового фінансового ринку, особливості його розвитку в умовах фінансової глобалізації; сформульовано комплексне визначення фінансової глобалізації; розроблено методичний підхід до ідентифікації фінансових інструментів світового ринку капіталу; подано визначення єврооблігацій, удосконалено їх класифікацію; досліджено генезис ринку єврооблігацій в історичному аспекті.

Здійснено аналіз розвитку ринку єврооблігацій у розвинених країнах, виявлено особливості використання єврооблігацій у країнах СНД та Балтії, проаналізовано динаміку й умови випуску єврооблігацій вітчизняними емітентами. Розроблено концептуальні засади інтеграції України до ринку єврооблігацій, запропоновано заходи зі зменшення вартості запозичень на ринку корпоративних єврооблігацій та механізм випуску муніципальних єврооблігацій для фінансування програм міського розвитку.

У дисертації вирішено важливу наукову задачу обґрунтування теоретичних засад формування і розвитку ринку єврооблігацій та розробки теоретичних і науково-практичних рекомендацій щодо визначення напрямів інтеграції України до ринку єврооблігацій в умовах посилення глобалізаційних процесів. У результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки:

1. Наукове узагальнення теоретичних основ сутності світового фінансового ринку дозволило зробити висновок, що даний ринок являє собою систему ринкових відносин, яка забезпечує акумуляцію та перерозподіл міжнародних фінансових ресурсів між країнами, регіонами, галузями й окремими суб’єктами господарювання. Ознаки сучасного розвитку світового фінансового ринку, виявлені під час дослідження теоретичних та аналітичних джерел, свідчать про тенденцію фінансової глобалізації. Запропоновано авторське визначення поняття «фінансова глобалізація» – це об’єктивно-суб’єктивний процес, що характеризується специфічними детермінантами розвитку (рушійні сили, прояви, індикатори, наслідки, вимоги до учасників ринку та бар’єри розвитку). Методами індукції та дедукції встановлено, що фінансова глобалізація має негативні та позитивні наслідки для розвитку як окремих країн (на мікро- та макроівні), так і світового господарства в цілому (на мегарівні).

  1. На основі компаративного аналізу інструментів світового фінансового ринку розроблено матрицю «спосіб-місце залучення капіталу» за рахунок виділення таких критеріїв: способу залучення капіталу (емісія цінних паперів або одержання банківського кредиту); місця залучення капіталу (національний ринок і міжнародний ринок, що складається з іноземного, євроринку та «глобального ринку»). Використання матриці дозволяє учасникам ринку більш обґрунтовано підходити до вибору фінансових інструментів.

  2. Дослідження теоретичних та статистичних матеріалів дозволило з’ясувати, що ринок єврооблігацій відіграє важливу роль у перерозподілі коштів на світовому фінансовому ринку, опосередковуючи близько 2/3 міжнародних потоків позикового капіталу. Теоретичне узагальнення визначення єврооблігації як фінансового інструменту дозволило встановити такі критичні критерії віднесення цінного папера до єврооблігацій: борговий характер, розміщення за допомогою міжнародного синдикату андеррайтерів поза межами країни позичальника серед інвесторів із різних країн, обіг поза межами законодавства окремої країни. Запропоновано класифікацію єврооблігацій на підставі використання типових (спосіб виплати доходу, спосіб погашення, термін обігу, інвестиційна якість, забезпеченість, емітент і спеціальні види) і додаткових ознак (спосіб валютування та термін сплати відсотків).

  3. Комплексний аналіз причин та факторів появи та розвитку ринку єврооблігацій в історичному аспекті дозволив зробити висновок, що виникнення ринку єврооблігацій у 50-х роках є результатом формування пропозиції доларів поза межами США, зростання попиту на долари з боку європейських країн та Японії, послаблення валютного контролю в Європі. Виділено шість етапів еволюції ринку єврооблігацій: зародження ринку, його становлення та розвиток; подальший розвиток ринку як механізму переливу «нафтових» капіталів; розвиток у міжкризовий період; стрімке розширення та поглиблення ринку; розвиток у глобальному вимірі.

  4. Аналіз показників розвитку ринку єврооблігацій емітентів із розвинених країн світу дозволив установити такі особливості цього ринку: перевищення сукупного обсягу єврооблігацій розвинених країн в обігу над обсягом єврооблігацій усіх інших суб’єктів ринку (країн, що розвиваються, офшорних центрів, міжнародних організацій); превалювання єврооблігацій з фіксованим відсотком та номінованих у євро, тенденція до збільшення частки ринку єврооблігацій країн ЄС та США з одночасним зменшенням частки Японії та інших розвинених країн, переміщення позикової активності від суверенного сектору до корпоративного та фінансового.

  5. У процесі проведення компаративного аналізу використання єврооблігацій у країнах СНД та Балтії встановлено, що найбільш сприятливі умови для розвитку єврооблігаційної форми запозичення склалися в таких країнах пострадянського простору: Казахстан, Російська Федерація, Україна та Молдова, Латвія, Литва, Естонія. Найбільшу кількість випусків здійснили емітенти з Росії, причому останніми роками зростає частка корпоративних емісій з одночасним зменшенням частки суверенних, зменшується середня купонна ставка, розширюється коло валют емісій та ін. Відмінними рисами емісій казахстанських емітентів є переважання корпоративних випусків над суверенними, використання нетрадиційних валют, зростання середньої суми однієї емісії. У країнах Балтії найбільш активними є емітенти з Литви.

  6. На основі дослідження особливостей використання єврооблігацій в Україні встановлено, що емітентами виступають держава (48,6% загального обсягу емісій), міські органи влади (4,2%) і корпоративні емітенти (47,2%); розраховано такі показники, як середній термін емісій; середній обсяг емісій; середня ставка купона; валютна структура емісій, установлено, що переважним способом емісії є фідуцарний. Аналіз показав, що інтеграція України до ринку єврооблігацій стримується низьким кредитним рейтингом, високою вартістю фінансових ресурсів на ринку єврооблігацій, законодавчими обмеженнями, наявністю ефекту «виштовхування», відсутністю торгівлі єврооблігаціями українських емітентів на внутрішньому фондовому ринку тощо.

  7. Аналіз якісних та кількісних параметрів інтеграції України до ринку єврооблігацій дозволив розробити концептуальні засади щодо створення сприятливих умов для використання єврооблігацій українськими емітентами, які ґрунтуються на пріоритизації таких заходів: забезпечення політичної та макроекономічної стабільності, захист прав інвесторів на державному рівні, стимулювання активності вітчизняних інституційних інвесторів, підвищення суверенного кредитного рейтингу, удосконалення законодавчої бази, підвищення ефективності використання запозичень тощо. Інтегральним результатом здійснення запропонованих концептуальних засад є збільшення рівня довгострокової фінансової відкритості, що впливає на економічне зростання країни.

  8. Для підвищення ефективності виходу на ринок єврооблігацій корпоративних емітентів розроблено науково-методичні засади управління вартістю запозичень на підставі: оптимізації параметрів емісій (термін обігу, обсяг та валюта емісії, спосіб виплати доходу, можливість дострокового погашення або конвертації в акції, забезпеченість, наявність гарантії, пріоритет погашення); запровадження механізму хеджування валютних ризиків на основі урівноваження активів і пасивів в одній валюті, використання валютних свопів, розміщення гібридних та гривнєвих єврооблігацій; підвищення якості корпоративного управління і оцінювання її впливу на вартість єврооблігаційних запозичень.

  9. На основі аналізу використання муніципальних єврооблігацій емітентами з розвинених країн у контексті зростання потреб фінансування міського розвитку України запропоновано механізм емісії єврооблігацій міських органів влади із наступним вкладанням залучених коштів у пріоритетні напрями міського розвитку (розширення та поліпшення житлового фонду міста, удосконалення міської інфраструктури, реновація житлово-комунального господарства, підтримка інноваційно спрямованого дрібного та середнього бізнесу).

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Іваненко І.А. Муніципальні запозичення на ринку єврооблігацій // Держава та регіони. – 2006. – № 1. – С. 80-84. (0,4 д.а.).

  2. Іваненко І.А. Вплив корпоративного управління на вартість єврозапозичень // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ, 2006. – С. 362-367.
    (0,45 д.а.).

  3. Іваненко І.А. Інноваційне фінансування підприємств шляхом випуску єврооблігацій // Вчені записки. – Харків: ХІУ, 2006. – Вип. 18. – С. 214-217.
    (0,4 д.а.).

  4. Іваненко І.А. Оцінка ризиків і рейтинг на міжнародному ринку єврооблігацій // Економіка: проблеми теорії та практики. Т. 2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 200. – С. 401-409. (0,5 д.а.).

  5. Иваненко И.А. Перспективы развития рынка еврокапитала в современных условиях // Культура народов Причерноморья. – 2005. – № 59. – С. 26-29. (0,4 д.а.).

  1. Іваненко І.А. Особливості залучення коштів шляхом емісії корпоративних облігацій // Галицький економічний вісник. – 2005. – №1. – С. 24-29. (0,4 д.а.).

  2. Иваненко И.А. Особенности использования еврооблигаций в Украине // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДНУ, 2004. – Ч. 2. – С. 639-641.
    (0,4 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Украина в системе международного разделения труда / О.Б.Чернега, В.С.Белозубенко, И.А.Иваненко и др. – Донецк: ДонНУЭТ, 2007. – С. 143-171. (1,55 д.а./1,35 д.а.).

Особистий внесок здобувача: досліджено роль єврооблігацій у фінансуванні національної економіки.

  1. Иваненко И.А. Современные особенности развития мирового финансового рынка // Экономика и управление: Материалы Десятой науч.-практ. конф. – Москва: МГУПИ, 2007. – С. 143-147. (0,4 д.а.).

  2. Іваненко І.А. Розвиток єврооблігаційних ринків України, Росії та Казахстану // Розвиток наукових досліджень’2005: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Полтава, 2005. – Т. 9. – С. 107-110. (0,2 д.а.).

  3. Иваненко И.А. Еврооблигации в контексте глобализации мировых финансовых рынков // Проблемы и перспективы в развитии сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. – Свиштов – Донецк: СХА им. Д.А. Ценова; ДонНУ, 2004. – С. 84-88. (0,25 д.а.).

  4. Іваненко І.А. Процес виходу підприємств на єврооблігаційні ринки // Розвиток фінансово-кредитної системи України в умовах ринкових трансформацій: Зб. матеріалів ІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. вчених, викладачів та практичних працівників. – Вінниця: ВІЕ ТАНГ, 2004. – С. 422-431. (0,55 д.а.).

  5. Іваненко І.А. Тенденції на єврооблігаційних ринках країн, що розвиваються // Теорія і практика сучасної економіки: Матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 127-130. (0,2 д.а.).