Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Муренко Алла Анатоліївна. Ринок житлово-комунальних послуг: регіональний вимір : Дис... канд. наук: 08.10.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Муренко А.А. Ринок житлово-комунальних послуг: регіональний вимір. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, Полтава, 2006.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічних засад реформування сучасного ринку житлово-комунальних послуг та обґрунтування перспектив його розвитку в умовах трансформаційної економіки.

У дисертаційній роботі розкрито сутність та особливості соціально-економічних перетворень на регіональному ринку житлово-комунальних послуг, виявлено фактори, а також обґрунтовано принципи розширеного відтворення ринку житлово-комунальних послуг регіону. Поглиблено методичні підходи щодо оцінки ступеня задоволення потреб населення в житлово-комунальних послугах. Досліджено сучасний стан ринку житлово-комунальних послуг України, виявлена специфіка розвитку регіонального ринку житлово-комунальних послуг Черкаської області, подана оцінка ресурсного забезпечення процесів становлення регіонального ринку житла. Обґрунтовано основні напрями створення ефективного механізму державного регулювання регіонального ринку житла та розроблені напрями організації маркетингової діяльності на підприємствах житлово-комунального господарства в умовах адаптації до ринку.

Основні результати роботи впроваджені в діяльність організацій і підприємств житлово-комунального господарства.

Проблеми, що представлені в дисертаційному досліджені, в цілому вирішені. Результатом є розробка методологічних засад та напрямків розвитку ринку житлово-комунальних послуг в умовах адаптації до ринку. Отримані у роботі результати були адаптовані і практично втілені в місті Черкасах, що дозволило вдосконалити його територіальну організацію. В дослідженні доведена важливість регіонального аспекту вивчення сучасних проблем вітчизняного ЖКГ, що зумовлена як характером розміщення його об'єктів, так і наявністю їх регіональних особливостей. Таким чином, теоретико-методологічні розробки дослідження знайшли практичне втілення у процесі удосконалення управління розвитком ринку житлово-комунальних послуг на території регіону. Вони створюють реальну основу для здійснення подальшого розвитку ринку житлово-комунальних послуг. Отже, внаслідок дослідження ринку житлово-житлово-комунальних послуг були отримані такі результати:

  1. Науково обґрунтовано, що інтенсивний розвиток ринку житлово-комунальних послуг на сучасному етапі розвитку країни, зумовлює необхідність дослідження сучасних регіональних систем не тільки через розміщення об'єктів регіону, але й їх взаємозв’язок, підпорядкований створенню різних варіантів просторових систем. Територіальна соціально-економічна система включає територіальне розміщення матеріально-речових елементів виробництва послуг у управління цією сферою господарювання, оптимального поєднання речових елементів та населення, як основного споживача послуг, в одному процесі. Визначено економічну сутність та особливості соціально-економічних перетворень, дію його на ринку житлово-комунальних послуг як регіональної системи.

  2. Виявлено та доповнено існуючі принципи формування ринку житлово-комунальних послуг як територіальної системи. Доведено, що для реформування ринку житлово-комунальних послуг як регіональної системи необхідно керуватися принципами з врахуванням характеру управління; забезпечення використання переваг регіону та сприяння комплексному розвитку регіональної у економіки; поєднання балансу інтересів усіх територій, взаємодіючих у процесі регіонального відтворення ринку житлово-комунальних послуг; економічної самостійності ; самофінансування; необхідності врахування економічних інтересів, що стимулюють розвиток економіки і зростання її ефективності та необхідність відповідальності за реалізацію функцій регіону на рівні територіальної соціально-економічної системи.

  3. Регіон з позицій територіальної організації визначається як відтворювальна територіальна соціально-економічна система, що характеризується розвинутими внутрішніми зв’язками виробництва і обміну, певною спільністю укладу господарювання, природно-географічних умов, єдністю культури й історичного минулого народу. Регіональна соціально-економічна система є основною частиною єдиного народногосподарського комплексу, що відбиває загальні закономірності його розвитку та принципи функціонування, найважливіші фактори, що визначають цей розвиток, і являє собою сукупність соціального, економічного і природоресурсного потенціалу суспільства, розміщеного на території конкретної одиниці адміністративно-територіального устрою.

  4. Вперше визначено сутність соціально-економічних перетворень в регіональній системі в умовах радикальних змін, під якими розуміються спеціально організовані та проведені дії з кардинальної зміни соціальних і економічних відносин у їх взаємозв’язку. Розкрито сутність сучасного організаційно-економічного механізму міського господарства через його складові на різних рівнях управління: державному, регіональному та місцевому.

  5. Аналіз сучасного стану територіальної організації міського господарства дає підстави сформулювати основні проблеми розвитку житлово-комунального господарства, що потребують першочергового вирішення: відповідного фінансового механізму функціонування і розвитку галузі, система оцінки і виміру ефективності функціонування ринку житлово-комунальних послуг. На основі цього поглиблено науково-методичні засади оцінки ступеня задоволення потреб населення в житлово-комунальних послугах на основі використання принципів, що характеризують складність та багатофакторність такої оцінки.

  6. Істотного поглиблення курсу ринкових проблем при формуванні ринку житлово-комунальних послуг, можна досягти сформувавши модель розрахунку оплати житлово-комунальних послуг.

  7. Розроблено механізм реалізації маркетингової концепції у соціально-економічній сфері регіону. Використані методи дослідження ринку житлово-комунальних послуг для оцінки й аналізу якості послуг, що надаються. Доведено необхідність створення інформаційної структури регіону та окремих галузей житлово-комунального господарства для комплексної оцінки маркетингової діяльності підприємств житлово-комунальних послуг.

  8. Вперше розроблено принципову схему розробки і реалізації інвестиційної політики в житлово-комунальному господарстві по напрямах інвестування. Це дасть можливість реалізувати намічені потенціальні основи розвитку галузі щодо удосконалення розвитку ринку житлово-комунальних послуг, підвищити надійність функціонування житлово-комунальних систем життєзабезпечення населення, поліпшення якості житлово-комунальних послуг з одночасним зниженням нераціональних.

Прогнозується на кінець 2007 р. знизити енергоємність галузі не менш ніж на 18 %, досягти економії паливно-енергетичних ресурсів – близько 13,2 млн т. ум. палива (620 млн грн), а до 2010 р. знизити рівень споживання паливно-енергетичних ресурсів не менш ніж на 30 %. У результаті буде підвищена ефективність функціонування житлово-комунального господарства, що забезпечить загальне зниження витрат на утримання цієї сфери не менш ніж на 22 % і залучення додаткових фінансових ресурсів для модернізації господарства.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Муренко А.А. Дослідження передумов розвитку ринку житла в Україні // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2005. – Вип. 14. – С. 296-300.

  2. Муренко А.А., Ходирєва А.Є., Коломієць В.В. Соціально-економічні основи функціонування ринку житла в регіонах України // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2005. – Вип. 15. – С. 54-57. Особистий внесок: визначено та охарактеризовано передумови розвитку ринку житла в регіонах України.

  3. Муренко А.А. Методичні підходи до ціноутворення в різних сегментах ринку житлово-комунальних послуг // Вісник Полтавського національного технічного університету „Економіка і регіон”. – Вип. 3(6). – Полтава: ПНТУ, 2005. – С. 126-128.

  4. Муренко А.А. Фінансові інструменти енергозбереження в житловому фонді // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: фінанси і кредит. – Суми: СНАУ, 2005. – №2. – С. 391-395.

  5. Муренко А.А. Порівняльний аналіз механізмів функціонування і розвитку суспільного сектора економіки // Міжнародний науково-практичний журнал „Економіка та держава”. – 2006. – №3. – С. 37-39.

  6. Муренко А.А. Особливості формування регіонального ринку житла // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. – Техника. – 2006. – Вып. 70. – С. 280-286.

  7. Муренко А.А. Інвестиційна та інноваційна складові забезпечення розвитку регіонального житлово-комунального господарства // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2006. – Вип. 16. – С. 166-170.

Матеріали наукових конференцій

  1. Муренко А.А. Передумови формування і розвитку державної житлової політики в економіці перехідного періоду // Матер. ІV Міжнар. наук.-практ. конф. „Теорія і практика сучасної економіки”. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 223-227.

  2. Муренко А.А. Визначення сутності поняття „послуга” на ринку житлових та житлово-комунальних послуг // Мат. міжн. наук.-практ. конф. „Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – Т.2. – С. 74-76.

  3. Муренко А.А. Система принципів формування ринку житла та житлово-комунальних послуг в Україні // Мат. І міжн. наук.-практ. конф. „Модернізація політики та управління в Німеччині та Україні у контексті євроінтеграції”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2005. – С. 130-133.

  4. Муренко А.А. Історичні передумови формування регіонального ринку житлово-комунальних послуг // Мат. міжн. наук.-пр. конф. „Наука та інновації – "2005”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – Т. 9. – С. 92-94.

  5. Муренко А.А. Особливості застосування комплексної оцінки житла в Україні // Мат. Всеукр. наук.-пр. конф. „Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2006. – Т. 3. – С. 53-55.